Τι ακούτε τώρα Vol. 666

sin after sin

45 χρόνια από την κυκλοφορία αυτής της μνημειώδους δισκάρας! Κατάφορτο από κλασικά κομμάτια, περιέχει και την υπερεπιτυχημένη (από πάσης απόψεως) διασκευή του Diamonds and Rust, το οποίο και… επαναδιασκεύασαν αργότερα στις συναυλίες τους κατά τις πιο πρόσφατες περιοδείες!
Με τη σειρά του, το Sin After Sin ενέπνευσε μπάντες από τους Slayer έως τους Therion να διασκευάσουν κομμάτια του - ενδεικτικό της ποικιλομορφίας, της απήχησης και της επιρροής που είχε το εν λόγω LP!

13 Likes

Τι αλμπουμ να βρω στο YouTube να κατεβάσω ν ακουω στο ποδήλατο; κάτι που να μ αρέσει όλο το αλμπουμ; δεν έχω βρει τρόπο να περάσω κ τα cd μου στο λάπτοπ-οκ δεν ψαχτηκα πολύ βαριέμαι κιολας-

Πίσω στο 1995
Φιλαράκι μ λέει μέσω του τηλεφώνου "κατσε να σου βάλω ν ακούσεις κάποιους που μοιάζουν με helloween μπορει κ καλύτεροι "
“Ριχτο”
Heavens gate - gate of heaven!!

“Ρε αυτοι γαμανε”
“Ναι ρε”
“Γαμω!!!”

2 3 βδομάδες μετά αγοράζω το

Ναι ρε γαμανε!! Τι λαιβ!!! Μονορούφι!! Παουερ μεταλ με σκληρά όχι τόσο ηψιφωνα φωνητικά στυλ αμερικανικό χαρντ ροκ motley cruel φάση-μην βαρατε-
Κ πάλι όπως με guardian στην Ιαπωνία! Αφηνιασμένοι Ιάπωνες!! Ακούστε τους στο under fire ή στο gate of heaven!!!
He is the man, under control, tyrants!!! Τι γίνεται εδω; ανταλλαζα άνετα μια φορά Metallica πχ λαιβ για ενα λαιβ τους!! Παουερ κ τα μυαλά στις δικασες!!!
Επικίνδυνο το ποδήλατο μ αυτο το άλμπουμ.
Μου έχει λειψει ο φίλος μου έχω να τον δω 15 χρόνια.
Τέτοιο λαιβ δεν έχουν οι helloween

10 Likes

Throwback Saturday morning με τον καφέ:

3 Likes

Αυτοκρατορικό, αιθέριο, υπερβατικό heavy metal:

11 Likes
3 Likes

Με βάση τον καλοκαιρινό καιρό, μπορείς να βάλεις κάτι από τα τρία τελευταία Audrey Horne. Εγγυημένο αποτέλεσμα. Διαφορετικά, μπορείς να βασιστείς και στο ντεμπούτο των Gamma Ray, αλλά… έχε το νου σου στις κατηφόρες. Να κρατάς καλά το τιμόνι, όταν θα πάει στο ομότιτλο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην δοκιμάσεις κάτι σε πιο speed καταστάσεις, τύπου “Thundersteele” ή κάτι από KREATOR. Αν έχεις καιρό να κάνεις ποδήλατο, η επίδρασή τους θα είναι ανεξέλεγκτη για σένα.

4 Likes

Στο 3:33 μπαίνει το καλύτερο και πιο αναγνωρίσιμο χαρακτηριστικό των In Flames. Ενώ οι υπαινιγμοί για κρυφοκοίταγμα μέσα από την κλειδαρότρυπα προς Sieges Even είναι μάλλον ευσεβείς πόθοι.

2 Likes

Kreator Slayer και αλλα συναφη παιζουν φουλ οταν παω για τρεξιμο. Gamma Ray, Heathen, Megadeth, JP, SOAD επισης. Το ο,τι συχνα μού βγαινει η γλωσσα στο τελος του training ειναι αλλη υποθεση. Δεν βαζω extremιλα επειδη δεν μου αρεσει μουσικα (ελαχιστα τελος παντων) και προτιμω “mid tempo thrash” (αν υπαρχει τετοιο πραγμα).

@Ixnay βαλε painkiller και καλα γκαζια. Δεν εχω γνωρισει ακομη ανθρωπο που να μην του αρεσει καποιο τραγουδι του δισκου.

4 Likes

Τρέξιμο ή ποδήλατο εγώ συνήθως θα ακούσω heavy/power/thrash ή punk, κατά προτίμηση πράγματα που ειναι κάπως γρήγορα μεν, αλλά όχι φουλ bpm για να μπορώ εύκολα να συγχρονισω το ρυθμο μου με αυτόν της μουσικής.Επισης σχεδόν πάντα θα προτιμήσω πράγματα που μου είναι πολύ γνώριμα και αγαπημένα.

Πχ και για να είμαστε on topic αυτα άκουγα νωρίτερα στην ποδηλατοβολτα

Και τελείωμα με αυτό

(ναι, ήταν μεγάλη η βόλτα!)

8 Likes

Μόνο ΤΙΤΑΝΑ Jon Mikl Thor στην γυμναστική ρε γατάκια, να δείτε πως θα φουσκώσετε μέσα σε μια βδομάδα.

Και οπτικό υπερθέαμα για έξτρα κίνητρο:

Λαϊκό προσκύνημα.

6 Likes
6 Likes

Ας σταματησουμε ο,τι κανουμε για τα επομενα 35 λεπτα, για να θυμηθουμε οτι γραφτηκε ιστορια σαν σημερα το 1978.

:crown:

17 Likes

10 Likes

:fire::fire::fire:

11 Likes

Είναι φοβερό ότι κάποια στιγμή που άκουγα το λαιβ των heavens gate το αλμπουμ painkiller μου ήρθε στο μυαλό κ τώρα το ανέφερες.

Οκ κατέβηκε. Προσωρινά ομως ποδήλατο κομμένο λόγο σοβαρής τενοντιτιδας ώμου.

2 Likes
6 Likes
12 Likes

Κάθε φορά που το ακούω, πείθομαι όλο και περισσότερο ότι κάτι εμπνεύστηκαν από εδώ. Δηλαδή, κάνει και λίγο μπαμ.

6 Likes

Αμα μαστορέυεις κανά θερμοσίφωνα καλος ειναι (not)

2 Likes