Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Μια φορά πρόλαβα να το ακούσω, οπότε δεν πρόλαβε να ωριμάσει μέσα μου. Μου άρεσε σίγουρα, αλλά για τα προσωπικά μου γούστα το βρήκα λίγο κατώτερο από τα The Legacy, Practice what you preach και Souls of Black, τα οποία, μέχρι στιγμής, είναι τα αγαπημένα μου.

1 Like

Ας στάξω λίγο χολή μιας και την έχω εύκαιρη :stuck_out_tongue:
Το Legacy πες οκ, αλλά practise και souls of black είναι τίγκα στα filler (όπως και όλα τα Testament εδώ που τα λέμε) και κατά την γνώμη μου, βαρετά και κατώτερα του The Gathering.

3 Likes

Χαχαχα, εντάξει, δεν τα έχω ακούσει όλα για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά και το practice και το souls μου ακούγονται πιο μελωδικά και με μερικά τραγούδια (όντως, όχι όλα) που ξεχώρισα ως τα καλύτερά τους. Νιώθω ότι το Gathering χρειάζεται να τ’ ακούσω ακόμα δυο, τρεις φορές, για να το πω με σιγουριά, αλλά με τον καιρό πιστεύω θα ωριμάσει μέσα μου. Το Legacy μακράν ό,τι καλύτερο έχω ακούσει από Testament μέχρι ώρας.

2 Likes
12 Likes

Μιας και το έφερε η κουβέντα, κι επειδή σε δύο χρόνια κλείνει τα 40 και θα ακολoυθήσει εορταστική περιοδεία, ακούμε…

18 Likes

edit: also this:

2 Likes

να εδω στην λουπα στο γραφειο…

5 Likes

Véhémence- Ordalies


8 Likes

Ρε @Old_Boy ξανάβαλα το γκαδεριν και το σοουλς και τώρα μου φαίνεται καλύτερο το πρώτο παρότι το σοουλς περιέχει το Legacy που έχει ριφφάρες… Πρότεινε τώρα κάτι ανάλογου ύφους. + @kbil

1 Like

(και εμένα το gathering είναι το αγαπημένο μου από testament…πάνω απο τα μισά κομμάτια είναι πραγματικοι δυναμίτες)

6 Likes

Εμένα το legacy μέχρι στιγμής.

2 Likes

Μιας κι έρχεται ο Iggy Pop

1 Like

Απο Souls Of Black δυο τραγούια αξίζουν…
Aνάλογο ύφος με τι; Τέσπα, πάρε δισκάρα που πατάει κάτω οτιδήποτε άπο Testament

8 Likes

Σωστά, ξέχασα να το αναφέρω…οτιδήποτε σε χεβι / θρας / σπιντ μέταλ.

3 Likes
7 Likes
4 Likes

Μόνο Ελλάδα ρε. Το feeling που βγάζουν οι ροκ/(ποστ) πανκ μπάντες αυτής της χώρας δεν μπορεί να αντιγραφεί, είναι μοναδικό και προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω και από που ακριβώς πηγάζει. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, αλλά παρά τις ιδιαιτερότητες της μουσικής του εκάστοτε συγκροτήματος, βρίσκω αρκετούς κοινούς τόπους στο συναίσθημα που βγάζουν οι εγχώριοι καλλιτέχνες. Σίγουρα οι ντόπιες φωνές έχουν πολύ ιδιαίτερη χροιά αλλά υπάρχει και κάτι παραπάνω από αυτό.

Ας ακούσουμε έναν παντοτινό ύμνο τώρα:

11 Likes

Ελα ρε, τι μου θύμησες τώρα! Πρώτες ημέρες του '15, εγώ, στα πρόθυρα της πνευμονίας, κάθε μέρα για καναν μήνα ξυπνούσα 8 η ώρα το πρωί για να εισπνεύσω αντιβιοτικά στον νεφελοποιητή μπας και την σκαπουλάρω, και άκουγα νον στοπ τα δύο παρακάτω:

Συγκίνησις.

12 Likes

Τί τραγουδάρα

4 Likes