Volbeat - Beyond Hell/Above Heaven

αν και δεν έχω ακούσει το νέο άλμπουμ ακόμη, δεν νομίζω ότι αυτό που επικρατεί στην μουσική των Volbeat είναι το μεταλ. Περισσότερες επιρροές έχουν από punk/rock n roll ή psychobilly - αν θέλετε - μπάντες, και απλά τους προσθέτουν αυτό το μεταλλικό περιτυλιγμα. Αυτό το λέω τονίζοντας την ιδιαιτερότητα που έχει ο ήχος των Volbeat, κ όχι σαν μειονέκτημα βεβαίως, κάτι που φαίνεται από την απήχηση που έχουν στο μέταλ κοινό.

εγω πιστευω οτι ειναι ολα ισομοιρασμενα τελεια

και το πανκ και το μεταλ και το ρον ν ρολ και το ροκαμπιλυ

και το μεταλ που λες παναγιωτη ειναι απο τα κυρια συστατικα τους
τα φωνητικα που φερνουν σε hetfield
οι ρυθμικες που φερνουν σε metallica
και γενικα κατι ριφ/leads που θυμιζουν slayer
κα

απλα αυτο που ειπα για το μεταλ ειναι οτι προσωπικα γουσταρω πολυ τα μεταλ στοιχεια στη μουσικη τους
και στο προηγουμενο ειχαν μειωθει σε σχεση με το 2ο τους αλμπουμ
και στο τομεα της παραγωγης ηταν πιο “μαλακο” το αλμπουμ

ενω στο καινουργιο
και η παραγωγη ειναι πιο δυναμικη
και αυξησανε παλι τα μεταλ στοιχεια :D:D:D

μετσαλ μοοντ οφφ

Eγώ θα έλεγα ότι τα φωνητικά φέρνουν σε Ελβις.

Και επίσης ότι τα φωνητικά του Χετφηλντ (σε λοουντς κτλ πάντα ε) φέρνουν σε σαουθερνιλες και ροκαμπιλιές, οπότε there you go.

Πωπω ΜΠΟΜΠΑ ειναι!!!
:respect: :respect: :respect:
Παντως και εγω πρωτη φορα που τους ακουσα Ελβις μου εφεραν στο μυαλο τα φωνητικα!

αυτό. το album είναι απλά πανέξυπνο, θα αγγίξουν ακόμα μεγαλύτερα κοινά και ελπίζουμε να μας κάνουν την χάρη να έρθουν Ελλάδα να χαρούμε και εμείς λιγουλάκι…:smiley:

είμαι υπερβολικά ενθουσιασμένος για αυτό το album και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα μπάντες που κάνουν κάτι original και ουσιαστικό στις μέρες μας. :drunk:

Δισκάρα με τα όλα της. Ενθουσιάστηκα.

για τον ελβις
οκ
σιγουρα

αλλα υπαρχουν στιγμες
που τραβαει τις λεξεις οπως ο hetfield
η γενικα ο τροπος που τραγουδαει ειναι εντελως hetfield πχ wild rover of hell
που κανει και την αναφορα του στους θεους…

γενικα πιστευω οτι θυμιζει τον ελβις αλλα μεσα απο το πρισμα του βλαχοhetfield!!!

κλαίω με το αρχικό ριφφ στο who they are. bolt thrower meets slayer λέμε.

καλά, ο barney ψιλοξέμπαρκος αλλά δεν πραζ :lol:.

Σουπερ ο δισκος. Πιο αμεσος και εντελως In your Face!!!
Δινουν ρεστα για αλλη μια φορα.

δ-ι-σ-κ-ά-ρ-α. Τέλος

Ποτε βγαλαν καινουριο οι θεοι ρε μαλακες χαμπαρι δεν πηρα.
Παμε μπουναλτι

πρεπει να τους δουμε live αμεσα κατα την ταπεινη μου γνωμη…

εγω παντως για να σε βοηθησω τα χω παρει ολα και τα single…xaxaxaxa!!!

Live τα παλικαρια απλα τα σπανε.

Τους ειχα δει περισι στο graspop και ηταν ισως το ΜΟΝΟ συγκροτιμα που υπηρξε moshing στο κοινο και ας ειχε το billing ονοματα οπως slipknot, korn, guardian, Soulfly κ.α. πιο ‘metal’ συγκροτιματα.

Τρελη επικοινωνια με το κοινο και ο Μηχαλακης φωνη οπως στους δισκους. Γενικοτερα σε ανεπτυγμενες χωρες οι τυποι εχουν κανει τρελη επιτυχια και μπραβο τους! Για εδω δεν το σχολιαζω καν…

Τωρα για το τελευταιο επιφιλασομαι γιατι δεν εχω πολες ακροασεις ακομα…αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω παθει την πλακα μου…ακομα…:stuck_out_tongue:

ποσο θεουληδες ειναι? ποσο?

καταφεραν να εχουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο ,ροκ\πανκ\μεταλ\θρας\ροκαμπιλι\παραδοσιακα ελα κοσμε να παρεις

στο who they are ελεγα πως στο διαολο μου γινεται να μου ερχεται το seasons in the abyss στο μυαλο, το fallen το ειχε ακουσει το καλοκαιρι παρεα μου που δεν ειχε καμια σχεση με μεταλ ακομη και ροκ και ειχε κολλησει, στο evelyn ακους death metal και σου ξεπεταγεται ενα πιασαρικο ρεφραιν from out of nowhere που λενε και στο χωριο μου, μια ημισυ διασκευη aerosmith τι στο διαολο ειναι γενικα ωραια ιστορια, ποσα θελουν να μας τρελανουν

πολυ γαματη κυκλοφορια, αν καταφερει να μου γινει τοσο κολλημα οσο το guitar gangsters, τους στελνω τσιπουρα

θεωρω πως ο τιτλος του δισκου ταιριαζει γαντι…οσο για το who they are ειναι σαν ακουω iced earth ειναι γαματοι και εμπνευσμενοι…και μιλαμε για συμετοχες κορυφη οπως αυτη του mille petroza…απλα για αλλη μια φορα το metal hammer δειχνει ποσο πισω ειναι στην ανιχνευση νεων δυναμικων group …οταν φθανεις να καταλαβεις σαν περιοδικο οτι πρεπει να δωσεις σημασια σε μια μπαντα στο τεταρτο αλμπουμ οταν εχει ηδη κυκλοφορισει 3 κορυφες ηδη εισαι για ντοματες …

οι volbeat επρεπε να ειχαν γινει γνωστοι απο το δευτερο τους αλμπουμ

ειχε ολα τα φοντα να αρεσει σε παρα πολυ κοσμο
και σε αντρες και σε γυναικες
ηταν και heavy και μελωδικο
και πιασαρικο και εξυπνο
και ωραια φωνητικα και απ’ολα

επρεπε να ειχε παιξει τρελη προωθηση
απο το Hammer
να ειχαν γινει πανγνωστοι
και να ερχωνταν για λαιβ 3η φορα τωρα…

οσο το ακουω τοσο τρελαινομαι…:D:D

δίσκαρος

http://www.rocking.gr/reviews/album/Volbeat_-_Beyond_HellAbove_Heaven/3087/

Ενα μηνα και κατι ψιλα μετα.
Το αλμπουμ εφτασε.
Ε γουσταραμε για αλλη μια φορα.
Αψογη η κριτικη.

Εχω να προσθεσω οτι το αλμπουμ εχει μια φρεσκαδα,ενα μπριο
ενα κατιτις ρε αδερφε που σου ανεβαζει την ψυχολογια.
Φερτε τους για λαηβ γαμω το κερατο να πουμε !