(Vote for) Rock

To θεμα ειναι οτι σημερα ειναι πιο δυσκολο καποια μπαντα να φερει κατι νεο, ανατρεπτικο και ταυτοχρονα μνημιωδες οπως οι παλιες μεγαλες μπαντες. Αυτο γιατι εχουν γινει πολλες μεχρι τωρα, για αυτο τα νεα συγκροτηματα για να μην θεωρουνται απλα νοσταλγοι της παλιας εποχης πρεπει να φερουν νεα στοιχεια για να παρουν μια θεση διπλα στα μεγαθηρια του παρελθοντος.

Το σίγουρο είναι ότι με αυτή την ιστορία δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη…
Δεν τελειώνει ποτέ αυτή η κουβέντα, μα ποτέ…

η rock εχει να δωσει πολλα ακομα. την παρουσα στιγμη ομως δεν τα δινει. εχουμε να δουμε καποιο κανουργιο (και αξιολογο) ειδος απο το 90 με την μεγαλη επιτυχια της grunge. η “Μεγαλη Τετραδα” οπως αποκαλειται (Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden και Alice In Chains) εφεραν (με καποιες επιφυλαξεις) μια ‘επανασταση’ στην rock σκηνη προσφεροντας μας ενα ειδος που λιγο πολυ μας εχει πορωσει ολους (ασχετα αν μας αρεσουν και τα 4 bands ή οχι). το οτι υπαρχουν πολλα αξιολογα metal συγκροτηματα υπαρχουν. το θεμα ειναι να δουμε κατι καινουργιο και KAΛΟ. δεν γουσταρω να δω κατι τυπου death metal.αυτο δεν ειναι καν μουσική.

Με τον nihilist να δω πως θα τα βγάλεις πέρα τώρα…

Με θάρρος, κάνω την πρόβλεψη ότι κατά 95% δεν έχεις ακούσει death metal. Ούτε εγώ είμαι fan, αλλά υπάρχουν δίσκοι και συγκροτήματα που με το έργο τους εμπνέουν τουλάχιστον σεβασμό…

τα νεα συγκροτηματα δεν παιζουν μουσικη επειδη το γουσαρουν αλλα για τα λεφτα…παιζουν ο,τι πουλαει χωρις να ξερουν καν τι τους εκφραζει κα τι εκφραζει η μουσικη τους.Ακομα και στις δεκαετιες του 70 80 κλπ μεγαλα συγκροτηματα επαισαν γιατι αφου εκαναν μια επιτυχια αλλαζαν υφος με στοχο να βγαλουν λεφτα. Η μουσικη ειναι εκφραση αντιληψης οχι προιον… γι αυτο και δεν υπαρχουν μεγαλα ονοματα, τουλαχιστον σε συγκριση με παλια…

Καλά μην παίρνεις κι όρκο κιόλας! :wink:

Εγω διαφωνω, γιατι αυτην την αποψη τη θεωρω απολυτη, εξαλλου και παλαιοτερα υπηρχαν μπαντες που παιζαν για τα φραγκα μονο, απο καποιο σημειο και μετα.

Πάντως εδώ που τα λέμε είναι μεγάλη μαλακία που βγαίνουν καινούρια συγκροτήματα και λένε πως το κάνουν για τα λεφτά και ότι το βλέπουν σαν επάγγελμα…
Με αυτές τις προϋποθέσεις δεν είσαι μουσικός…
Πρέπει να υπάρχει ψυχή, πνεύμα καλλιέργειας και έμπνευσης και όχι επαγγελματισμός στη μουσική.
Δε μου αρέσει καθόλου όταν το ακούω αυτό.
Ας πουν ψέμματα αλλά όχι αυτό.
Επαγγελματισμός μόνο στο σανίδι, εκεί ναι.

καλα δεν λεω οτι πλεον κανεις δεν ενδιαφερεται ενω οτι παλια ολοι το εκαναν απο αγαπη για την τεχνη… και παλια ξαναλεω υπηρχαν γκρουπ που εγραφαν για το εμποριο και ξεχαστηκαν αμεσως

Ετσι και αλλιως οποιος δει οτι εχει επιτυχια γουσταρει και τη βρισκει, λογικο ειναι, ποιος λεει οχι στη δοξα και τα φραγκα???

Και πάλι, δεν είναι κανόνας. Το να θυσιάσεις αυτό που σου αρέσει, με μουσική που πουλάει, δεν είναι πάντα κακό. Κλασσικό παράδειγμα, οι Kansas, αν δε τους πίεζε η δισκογραφική τους για πωλήσεις, οι Kansas δε θα έβγαζαν ποτέ το Leftoverture… Το κυνήγι εμπορικής επιτυχίας δεν είναι από μόνο του κακό…

Δεν ειπα οτι ειναι κανονας, ειπα οτι πολλοι, οπως ειναι λογικο, γουσταρουν την επιτυχια και δεν αλλαζουν ποτε τη μουσικη τους και τα βασικα μελη τους (ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει), αλλα δεν ειναι ντε και καλα σιγουρο οτι οτι κανουν ειναι μονο για τα λεφτα. Και οι Queensryche μετα το Empire εβγαλαν το Promised Land, ενω θα μπορουσαν να εβγαζαν ενα δισκο καρμπον του Empire, εβγαλαν τον πιο ψαγμενο δισκο τους.

δεν απάνταγα σε εσένα βρε! Παρατήρηση σε αυτά που είπε ο thedoors ήταν το ποστ μου :wink:

karvou, εχεις εν μερη δικιο. δεν εχω ακουσει σχεδον ποτε death metal εκτος απο καποια τραγουδια απο cannibal corpse και circle of dead children (που ειναι deathgrind … νομιζω…?) . γενικα δεν ειναι το στυλ μου τετοιο. δεν γουσταρω καρφια και ουρλιαχτα και φωτιες και τετοια. προτιμω να ακουω την καθε π.χ jessica simpson ας πουμε που τουλαχιστον εχει καποια χαρα παρα να κανω μαυρη την ζωη μου ακουγοντας death metal.

με σεβασμο προς ολους τους φανατικους της death metal

Φίλε vedder κάπου διάβασα σε άλλο ποστ σου ότι είσαι δεκατεσσάρων (διόρθωσε με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος), οπότε δεν παρεξηγώ της απόψεις σου για το death metal. Ηταν προφανές άλλωστε από προηγούμενα ποστ σου ότι δεν έχεις ακούσει και σίγουρα οι cannibal corpse και οι circle of dead children, αν και μπαντάρες δεν είναι οι κατάλληλοι για να σε βάλλουν στο τριπάκι. Πάντως δεν έχεις δίκιο για το “μαύρισμα” της ζωής. To death είναι γενικά χαρούμενη, up tempo μουσική και προσωπικά θα την χαρακτήριζα ευχάριστη. Δοκίμασε αν θες μπάντες όπως At the Gates, Death, Entombed μέσης περιόδου και δεν θα χάσεις.

Σωστός! :wink:

Kαι Napalm death (Scum lp) και Deicide (deicide lp) :twisted:

Οn topic now.Ο Nick Holmes είχε δηλώσει κάποτε πως έχουν παιχτεί πλέον τα πάντα στο metal και απλά η μουσική κάνει κύκλους…Συμφωνόντας με αυτήν την άποψη προσθέτω ότι πλέον ψάχνουμε συγκροτήματα που να παίζουν πραγματικά καλά στο είδος τους και ας μην γελιόμαστε αυτά τα συγκροτήματα πιστεύω ξεχωρίζουν αμέσως.Οπότε το ζητούμενο πλέον δεν είναι η καινοτομία αλλά η εκτελεστική ικανότητα και η ικανότητα στον τρόπο σύνθεσης… 8)

δεν νομιζω οτι εχουν παιχτει ολα, ακομα και στο metal που σιγουρα εχουν παιχτει πολλα, παντα θα εχει σημασια η καινοτομια και παντα πιστευω θα βγαινει κατι καινουργιο και αυτο κατ’εμε ειναι πολυ σημαντικο. η εκτελεστικη και η συνθετικη ικανοτητα παντα ηταν σημαντικη.