(Vote for) Rock

Καποιοι πιστευουν οτι η Rock μουσικη εχει φτασει σ’ενα τερμα και δεν προχωραει αλλο, αλλοι παλι πιστευουν το αντιθετο. Εσεις??

Νομίζω προχωράμε, αλλά πλέον οι ήχοι που εξελίσσονται δύσκολο να είναι καθολικώς αποδεκτοί ως εύηχοι. Οι Tool και οι Mastodon για παράδειγμα νομίζω ότι είναι αρκετά πρωτότυποι, δύσκολα όμως θα μπορούσαν να κάνουν τα εκατομμύρια των δίσκων που κάνανε παλαιότερα οι ροκ καλλιτέχνες…

Θέλω να δω την απάντηση του bluezlick…

Καλά τι τώρα τι πριν 26 χρόνια η απάντηση του bluezlick η ίδια θα ήταν! :lol: :lol: :lol:

Έγω δεν ξερω παιδια…Άλλες φορες βλέπω αισιόδοξα και άλλες φορές όχι…Τα τελευταία 6 χρόνια έχουμε δει απίστευτα πολλά reunion που βγάλαν λεφτά(ως αρπαχτές) που σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση όχι μόνο για νέο αλλά και για πιο κλασικούς ήχους αλλά γενικά για την ώρα μειναμε στα reunions…Για εμένα θα δείξει.

Και εγω νομιζω οτι προχωραμε.

Rock Will Never Die :slight_smile:

=

Η άποψή μου…

Το rock είναι διαχρονικό γι’ αυτό πάντα σ’ αυτό τον κόσμο θα υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που θα γουστάρουν τους Rolling Stones, τους Floyd, τους Sabbath, τους Doors, τους Scorpions μετά από αυτές τις 2 ή 3 γενιές μουσικών νομίζω πως το rock έχει χάσει πολλά στοιχεία του και αναλώνεται σε hard ήχους-απομίμηση του παρελθόντος. Αυτό το rock ενδεχομένως να έχει παρόν και μέλλον όμως σίγουρα, για μένα, δεν έχει τη δική του ταυτότητα και θα βασίζεται σε ακρωατές οι οποίοι αποτελούν νοσταλγούς του παρελθόντος και όχι λάτρεις του παρόντος. Μιλάμε βέβαια για το rock και όχι για το metal (οποιασδήποτε μορφής).

gia mena toulaxiston auti ti stigmh to rock/hard rock/heavy metal δεν εχει κατι σημαντικο να επιδειξει.δεν μιλαω για death/black metal γιατι αυτο δεν το θεωρω καν μουσικη.σκεφτειτε οτι ακομα ασχολουμαστε με purple rainbow zeppelin sabbath scorpions δηλαδη group που γραψανε ιστορια πριν 30-35 χρονια.ποιο σημερινο γκρουπ θα εχει μετα απο τοσα χρονια την διαχρονικοτητα που εχουν τα ιερα τερατα της rock.σιγουρα και η δεκαετια 80 πηγε καλα με groups oπως maiden,priest… τα τελευταια 15 χρονια ομως τιποτα…ειναι και η πουτ… η trendoεποχη που ζουμε που τα εχει γαμ…ολα…ευχομαι να βγει στο μελλον ενα γκρουπ τοσο αυθεντικο και προτοτιπο που θα ανοιξει μια νεα εποχη για το rock και θα συμπαρασυρει μαζι του δεκαδες νεα συγκροτηματα… [-o<

Συμφωνώ με Starstruck. Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Τα μόνα γκρουπ που ακόμα κρατάνε ψηλά τη σημαία είναι
Tool
Queens of The Stone Age
System Of A Down
Mars Volta
The Flaming Lips

Φίλε μην κρίνεις από μία μερίδα μόνο. Υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι ψάχνονται στο underground και γενικότερα με νεότερες μπάντες. Αν δείς στο τόπικ για το άλμπουμ των Riverside θα δείς να αναφέρονται δεκάδες μπάντες του είδους. Καλές μπάντες υπάρχουν, οι οπαδοί είναι καχύποπτοι!

Αυτό ακριβώς.

θα ξεχαστεί,θα αλλάξει μορφή,θα γίνει χάλια,θα ξανανθίσει,θα ξαναξεχαστεί αλλά δε θα πεθάνει ποτέ…

κατ’αρχην το topic εχει να κανει με ολο το φασμα της rock, δηλαδη ολα τα ειδη και τα παρακλαδια συμπεριλαμβανομενου και του metal με τα αντιστοιχα δικα του πρακλαδια. οποτε, σαν μια ολοτητα οπως ειπαν κι αλλοι πιστευω οτι λιγα ειναι τα πραγματα που βλεπουμε τωρα και λεμε οτι κατι εχουν να δειξουν και βλεποντας παντα το μεγαλειο παλαιοτερων θρυλων(πραγμα που δεν ειναι παντοτε καλο) τα συγκρινουμε θελοντας και μη και ετσι φτανουμε στο σημειο να πουμε οτι ολα ειναι χαλια, εγω προσωπικα μερικα πραγματα που τα βαφτιζουν rock δεν μπορω να τα καταλαβω, θα δειξει. ειναι σιγουρο παντος πως καποια ειδη ειναι ετοιμοθανατα αν δεν εχουν ηδη πεθανει, οπως ειναι το heavy metal, τα blues και το progressive rocκ (οπως το ξεραμε τελος παντων), ενοοντας οτι δεν κυκλοφορει κατι, η εστω κατι καλο.

μην βγάζετε συμπεράσματα από αυτά που είναι στο προσκήνιο…υπάρχουν τόσες μπάντες που δεν είναι γνωστές και ίσως βγάζουν απίστευτη μουσική…δεν τις έχω ψάξει αλλά προφανώς θα υπάρχουν…

καλα οσα λεμε αλλα μην ξεχναμε οτι η τεχνη ειναι κ εκφραση πολιτισμου κ της νοοτροπιας που επικρατει…πλουσια παραγωγη σε ροκ δεν υπαρχει τωρα…δεν υπαρχουν τραγουδια με μηνυματα ουτε τραγουδια που να ασχολουνται με κοινωνικα φαινομενα η που να δινεται εμφαση σε στιχους.δεν ασχολειται ουτε ο κοσμος ομως… πλουσια παραγωγη υπαρχει στην ποπ πχ:τραγουδακια που κρατανε μια βδομαδα το πολυ, που ειναι καλα για να χορεψεις σε κανα κλαμπ κλπ που αντιστοιχουν στην αμερικανικη αντιληψη ( και μην μου πειτε οτι κ ο morisson και αλλοι ηταν αμερικανοι γιατι δεν εχει καμια σχεση. δεν μιλαμε για εθνικοτητες αλλα για τροπο ζωης )

η ροκ πιστευω οτι εξελισσεται αλλα βρισκεται σε περιοδο “αναδιοργανωσης”. δεν υπαρχουν μεγαθηρια, μονο κατι reunion γινονται χωρις σπουδαια αποτελεσματα. ο ηχος κ το υφος αλλαζει (και θα συνεχισει να αλλαζει) αφου αλλαζουν και οι κοινωνικες συνηθειες. οποτε σιγουρα υπαρχει εξελιξη. αργη, με τραγουδια χαμηλοτερου επιπεδου απο rolling stones, deep purple. pink floyd κλπ αλλα θα ασχοληθει παλι η κοινη γνωμη με σοβαροτερα θεματα και η τεχνη θα τα απεικονισει και , μαλιστα, θα ειναι πρωτεργατης

Walk The Stage! :stuck_out_tongue:

Σαφώς παίζει ρόλο και η εποχή, όμως, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να πρέπει να επιδράση απνητικά. Το ροκ ήταν πάντα αντίδραση στην κάθε εποχή. Πάρε σαν παράδειγμα την δεκαετία του 80. Ειναι η λεγόμενη κιτς δεκαετία. Τότε όμως δεν ξεπήδησε το heavy metal σαν αντίδραση στην τροπή που έπαιρναν τα πράγματα? Πήρε στοιχεία απ’ τη δεκαετία του 70 όμως είχε κυρίως τη δική του ταυτότητα. Το σίγουρο είναι ότι οι ακροατές του ροκ είναι πολλοί, πάρα πολλοί,συνεπώς ο βασικός ανασταλτικός παράγοντας είναι το star system και οι δισκογραφικές οι οποίοι δεν βοηθούν.

Καλά τι τώρα τι πριν 26 χρόνια η απάντηση του bluezlick η ίδια θα ήταν! :lol: :lol: :lol:[/quote]
:smiley: :smiley:

το ροκ υπαρχε υπαρχει κ θα υπαρχει!
εξελεσιτε συνεχεια κ ας μην μου αρεσει οπως εχει γινει τωρα!
μπορει να μην τα ακουω αλλα δεν απαξιω τις προσπαθιες που κανουν καινουρια Group τα οποια πιστευω πως εχουν κατι να δωσουν! επισης καθε εποχη εχει κ τα δικα της μηνυματα! ακομα κ τωρα υπαρχουν Group Που τα χωνουν!
μηπως δεν ηταν καποτε οι Beatles πχ που οι στιχοι τους ηταν για 10χρονια κοριτσακια?
αλλο να μην μας αρεσει κατι αλλα να μην το σεβομαστε! :wink: