Κρίστοφερ Νόλαν vs Ντέιβιντ Φίντσερ

To βάζω να κατεβαίνει τώρα ώστε να το δω αύριο.
Βλέπω που λέτε για το Zodiac και αναρωτιέμαι αν έχω δει άλλη ταινία. Δεν λέω πως ήταν χάλια, απλά με κούρασε που ήταν τόση πολύ ώρα. Πραγματικά θα το ξαναδώ μπας και κάνω τόσο λάθος.

Το σινεμά είναι τέχνη και το πως εκλαμβάνει ο καθένας την τέχνη, είναι καθαρά υποκειμενικό και προσωπικό. Αν δεν σου άρεσε, δεν σου άρεσε πάει και τελείωσε. Δεν χρειάζεται να “πιεστείς” να σου αρέσει κάτι επειδή αρέσει σε άλλους.

Εγω, για παράδειγμα, θεωρώ τους Νονούς τις πιο υπερτιμημένες ταινίες όλων των εποχών. Τις είδα με τα χίλια ζόρια από μια φορά την κάθε μία. Δεν τις χώνεψα ποτέ και μάλλον ποτέ δεν θα το κάνω.

Παρ’ όλα αυτά δώσε στο Zodiac άλλη μια ευκαιρία. Το σινεμά μερικές φορές σε μεγαλές σε διάρκεια και σχετικά αργές ταινίες, λειτουργεί αρνητικά.8)

8O8O8O

Δως τους άλλη μια ευκαιρία… :stuck_out_tongue:

ψιλοσυμφωνώ με τα περισσότερα ποστς δηλαδή απο την μια ο νόλαν έχει μόνο τανιάρες με πρώτη και καλύτερη το memento απο την άλλη παρόλες τις πατάτες του φιντσερ (μέτριες δηλαδή δεν είναι και τελείως χάλια απλώς δεν έχουν καμία σχέσή με τις δύο ταινιάρες του ) όταν έχεις κάνει ενα seven και πάνω απο όλα ένα fight club κερδίζεις τη μάχη. Το fight club είναι η πρώτη ταινία που προτιμώ απο το βιβλίο ξεκάθαρα ενώ πάντα είναι το ανάποδο.

περι ζόντιακ εγώ βρίσκομαι στη μέση ούτε μαλακιούλα και βαρετή την βρήκα αλλά ούτε και ότι προωθεί τον κινηματογράφο σε άλλα επίπεδα κλπ που ειπώθηκαν. Αρκετά καλή, όμορφη, ωραία ατμόσφαιρα κλπ

μιας και λέμε κλασσικές ταινείες που δεν αντέχουμε ας πω και εγώ για το deer hunter που άντεξα να το τελειώσω χωριζοντάς το σε έξι μέρη και με πήρε δύο φορές ο ύπνος:roll:

πω πω στο deer hunter βάλε και μένα μέσα. Ειδικά η αρχική σκηνή του γάμου σου δίνει την εντύπωση πως δεν θα τελειωσει ποτε. Αλλα και αργότερα δεν θα έλεγα πως υπάρχει καμιά μεγάλη βελτιωση.

Είδα επιτέλους και το Se7en. Γαμάτη ταινία, μου άρεσε πάρα πολύ και ο Φρίμαν αλλά και ο Μπραντ. Πολύ psycho σαν σύνολο, αλλά γούσταρα.
Βέβαια λίγο στο τέλος δεν μου άρεσε που τελικά δεν είχαμε 7 φόνους, αλλά μόνο 6. Δηλαδή η Οργή, δεν πέθανε.

Αλλά θα ψηφίσω τελικά Nolan:D

φίντσερ δαγκωτό.
έχει γυρίσει μόνο ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ.

ε,panic room και forest button δεν τα λες και ταινιαρες ακριβως…:stuck_out_tongue:

ντάξει για το forest button έχεις δίκιο.το panic room όμως δεν το βρίσκω κακό.
βασικά και το fight club να είχε γυρίσει μόνο,αυτόν θα ψήφιζα.
από νόλαν η μόνη αγαπημένη μου ταινία είναι το μεμέντο.

Εντάξει το ότι ήσουν ο τελευταίος που δεν το είχε δει, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βάλεις spoiler :p:p:p

Σοζ, πάλι γκάφα έκανα:roll:

bump μιας και σήμερα είδα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ memento.

Έπειτα από σκέψη θα ψηφίσω nolan, μιας και -όπως επισημάνατε- πολλοί, πάρα τον μικρότερο αριθμό ταινιών του (από τον φίντσερ), δεν έχει κάνει κάτι ακόμη που να μη μ’ αρέσει (Δεν έχω δει βέβαια prestige). Σε αντίθεση με τον φίντσερ, όπου παρά τα αριστουργηματικά se7en και Fight Club, έκανε και ταινίες που δε μ’ άρεσαν… Βλ. Panic Room (ταινία που κορόιδευα στην έκτη δημοτικού με πρώτη γυμνασίου), Ζοdiac (που ενώ το στόρυ ήταν άψογο, για κάποιο λόγο τράβαγα ενέσεις) κλπ. Ντάξει μπάτον, δεν έχω πρόβλημα. Μια χαρά πέρασε εκείνο το τριωράκι. Και ωραίο love story. Αλλά για μία φορα είναι μόνο νομίζω. Οχι δεύτερη

Α! Περί Memento! Θέλω λίγο χρόνο να εμπεδώσω το μεγαλείο του :smiley: Αψογο

φίντσερ… για se7en και fight club αν και δεν ενθουσιάστηκα πάρα πολύ… απ’ την άλλη το memento -που θεωρώ καλύτερη δουλειά του νόλαν, γι αυτό αναφέρομαι σ αυτό- ενώ σκηνοθετικά ήταν πολύ καλό, σεναριακά μπορούσε να προσφέρει κάτι παραπάνω…

o φιντσερ στο ρημεηκ του κοριτσιου με το τατουαζ με ενδιαφέρον καστ

http://news247.gr/kosmos/zoi/neo_proswpo_se_nea_tainia.469505.html

Μπαίνει και ο Fincher στην κατηγορία σκηνοθέτης-δημόσιος υπάλληλος σιγά σιγά…

τι θα γίνει ρε πούστη μου. όποια ταινία ασιατικού ή ευρωπαϊκού κινηματογράφου κάνει επιτυχία, της κλέβουν το σενάριο? τόση ένδεια σκέψης πια? μιλάγαμε χτες με κάτι φίλους και ανακάλυψα πως και ταινίες που τις είχα για πρωτότυπες, ήταν ρηκέηκς. δλδ για το θεό, γράφτε ένα σενάριο, το χετε ξεφτιλίσει με τα remakes ξένων ταινιών ή παλιών δικών σας και με τις μεταφορές από comic…

οι σεναριογράφοι πλέον δουλεύουν στην τβ κ το κοινό θέλει μαλακιάρες τύπου λοστ για να ψαρώσει.

αντι ο σεναριογράφος να γράψει ένα νέο μεμεντο, σου γεμίζει 6 σεζόν με ανερμάτιστες πίπες κ τα τσεπώνει

μην απορείτε

:lol::lol::lol::lol: με τι βαμβακι τους εσφαξες λεμε

εγω σκεφτομαι τον σκηνοθετη του children of men (τρομερη δουλεια σαν σκηνοθεσια) ο οποιος πριν απο αυτο ειχε σκηνοθετησει τον χαρυ ποττερ για να μπορεσει μετα να κανει το children

δλδ σκεψου τον kubrick να εκανε το (βαλτε μια μαλακιαρα ταινια) προκειμενου να κανει μετα το ‘πορτοκαλι΄’

δεν ειναι εποχη για σκηνοθετες-δημιουργους [-X

και ενας κουκος(νολαν) δεν φερνει την ανοιξη (στο χολυγουντ τουλαχιστον)

για δημιουργούς είναι, ρώτα τον λούπιν που ακόμα μαζεύει τα σάλια του ινσεψιον

το θέμα ειναι οτι δεν ειναι για σεναριογραφους. μετά τα φιλαράκια στις ΗΠΑ κατάλαβαν ότι ένα καλό φραντσάηζ είναι 100 φορές καλύτερο (οικονομικά) από μια δυνατή ταινία. έτσι ξαναγυρίζουν συνέχεια ιδέες ξένων, καρτουν και ρημεηκ. ειναι φανερό ΄τοι δεν πληρώνουν σεναριογράφους

πχ αμφιβάλλεις ότι η πρώτη σεζόν του δεξτερ θα γινόταν ΤΑΙΝΙΑΡΑ ? δεν έγινε όμως

τυχαίο ? δεν νομίζω…

Τα πιο πολλά λεφτά πέφτουν στις σειρές, έχουν βρει την άκρη του ουράνιου τόξου εκεί στην Αμερική. Σαφώς δεν είναι τυχαίο που παραγωγές σειρών βάζουν κάτω ταινίες και ταινίες.

Το λέγαμε με Lupin και διαπιστώσαμε ότι τα τελευταία χρόνια κάθε 3-4 χρόνια βγαίνουν καλές ταινίες και αυτές μετρημένες στα δάκτυλα. Ήρωες, remake, cartoon το νέο hype.