Κρίστοφερ Νόλαν vs Ντέιβιντ Φίντσερ

Πρόκειται για τα δυο μεγαλύτερα ονόματα της γενιάς τους. Οι πιο ελπιδοφόροι σκηνοθέτες του Hollywood αυτή την στιγμή, οι δημιουργοί που σε μερικά χρόνια θα αντιμετωπίζονται σαν ιερά τέρατα όπως ο Κιούμπρικ ή ο Σκορτσέζε. Έχοντας ήδη στο ενεργητικό τους από τρεις-τέσσερις ταινίες ο καθένας που έχουν αποκτήσει φανατικούς θαυμαστές. Από τη μία ο Κρίστοφεν Νόλαν με Folowing, Memento, Insomnia, Batman Begins, Prestige και The dark Knight. Και από την άλλη ο Ντέιβιντ Φίντσερ με Alien 3, Seven, Το παιχνίδι, Fight Club και Zodiac.

Δύσκολα βάζεις… Τα Seven και Fight Club τα λάτρεψα, τα Alien 3 και The Game ήταν αρκετά καλά και το Zodiac δεν το έχω δεί.

Aπό την άλλη μπορεί το Batman Begins να το θεώρησα μεγάλη πατάτα, τα Prestige και Dark Knight να είναι οk, αλλά το μεγαθήριο του mindfuck που λέγεται Memento δύσκολα θα μου ξαναπροκαλέσει κάποιος…

Άρα ο μόνος λόγος που θα πώ Νόλαν είναι διότι πραγματικά χωρίς το Memento η κινηματογραφική μου παιδεία θα ήταν όχι απλά ελλειπής, αλλά ανεπαρκέστατη…

Fincher χαλαρεμάντ

ε φιντσνερ τον αγαπαω μετα το φαιτ κλαμπ, το 7, το ζοντιακ και τον βεντζαμιν… απο νολαν εχω δει μονο τα μπατμαν αρα δν βωρω να εκφερω τοση αποψη :stuck_out_tongue:

Ο Φιντσερ εκανε παπαδες με se7en και Fight club,εγω ειμαι και φαν του ινταστριαλ-γοτθικου του alien 3 ενω το zodiac ηταν επικο και πολυ δυνατο κατα τη γνωμη μου…panic room,benjamin Gamb, κατω της βασης για μενα και απο κοντα σχετικα το game,που απλα περναει ευχαριστα η ωρα τελικα…

εχει και ο τυπος ενα χαρακτηριστικο τροπο σκηνοθεσιας,που σε καθηλωνει γμτ,νομιζω πως συνδιαζει τελεια αυτη τη νεα βιντεοκλιπιστικη ταση που εμφανιστηκε στα 90ς με την προσωπικη ματια και τον βιρτουοζικο τροπο σκηνοθεσιας που λανσαρει…ειδικα αυτο το se7en,εχει απλα καθηλωτικη σκηνοθεσια,νεα πνοη σε αμερικανικο σινεμα νομιζω τοτες…

Ο Νολαν απο την αλλη,προσωπικα θεωρω οτι δεν εχει γυρισει ακομα αδιαφορη ταινια (το prestige που γουσταρουν οι παντες,το θεωρω μαλλον την πιο χαλαρη του ταινια-και γ@μ@ει λεμε),και γουσταρω απειρα το στυλακι του…αυτη τη κλιμακωτη αγωνια,που σε τσιτωνει και περιμενεις απλα να εκραγει,ολα αυτα τα γμημενα πανοραμικα που χωνει(αρχη dark knight ηταν λεμε επος), αυτες οι τρελες που κανει στο μεμεντο,τι να πω…δεν σε αφηνει να βαρεθεις,τοσο απλα…νομιζω πως ο τυπος στο θεμα αδρεναλινης,παιζει μονος του αυτη τη στιγμη στο Χολυγουντ…

επισης,αυτο που εκτιμω πολυ σε αυτον, και μαλλον κανει τη διαφορα και του χωνω και ψηφο,ειναι οτι γραφει ο ιδιος τα σεναρια του(μαζι με αδερφο του τεσπα)…δλδ οκ,μεμεντο δεν γραφει οποιος κι οποιος ε?Ακομα πιο τουμπανο,το πρωτο του,το following,καταπληκτικο απλα…ψυχαγωγια και ουσια στα καλυτερα της…

εγω λεω Νολαν μαλλον,μιας και δεν με εχει απογοτευσει ποτε,μου αρεσει το γκαζι του,μου φαινεται πολυ υποσχομενος ακομα και πως εχει να δωσει πραματα…το Inception,με το καλυτερο μαλλον τρεηλερ ταινιας εδω και πολλα χρονια,αμα του κατσει,θα μιλαμε ισως ανετα,για τον νεο μεγαλο mainstream σκηνοθετη της νεας δεκαετιας νομιζω…
Ο Φιντσερ με εχει κουρασει,με τα τελευταια του και γενικα οκ,οι περισσοτεροι των μνημονευουν(λαθος μεν αλλα ετσι ειναι),για 2 ταινιες που εκανε 10 χρονια+ πισω…και τωρα γυριζει ταινια για τη δημιουργια του facebook:|…ok,δεν μπορω να πω απο τωρα τιποτα,απλα σαν πρωτο ακουσμα,δεν με ενθουσιασε να το ψαξω δλδ…

Παντως και απο των δυο τις ταινιες σαν συνολο,το Fight Club θεωρω την καλυτερη…:stuck_out_tongue:

Στανταρουήτα…Φίντσερ:):!:

Σιγουρα Φιντσερ.

To following του Nolan είναι η μοναδική ταινια και απο τους 2 που δεν έχω δει. Απο εκει και πέρα γαμάτο το Memento σίγουρα η καλύτερη ταινία του Nolan και πολύ καλα σχεδόν όλα τα υπόλοιπα με εξαίρεση το μετριότατο για μένα The prestige που με άφησε αδιάφορο. Τα μπατμαν του ήταν πολύ καλές ταινίες, αλλά για μένα έχουν να ανταγωνιστούν τα θεικα Μπατμαν του Μπαρτον και παρότι σαφώς διαφορετικές ταινίες για μένα η gothic παραμυθένια αισθητική του Μπαρτον είναι απλα αξεπέραστη.

Ο άλλος τώρα ξεπετάει τις ταινιάρες για πλάκα. Fight Club, Se7en, Zodiac. Θα έπρεπε να έχει βγαλει 3 memento o Nolan για να γίνει σωστή συγκριση. Ακόμα και στις πιο αδύναμες στιγμές του δίνει καλές ψυχαγωγικές ταινίες (panic room, the game). Και φυσικα η πιο υποτιμημενη ταινία του το καταπληκτικό για μενα Alien 3 ειδικά στην director’s cut edition της. Πάντως και στο χολιγουντιανό δράμα αν και τον φοβηθηκα μια χαρά τα πήγα με το The Curious Case of Benjamin Button αν και σαφώς δεν έδωσε και κανέναν αριστούργημα.

Ομολογω πως απο τις επερχόμενες ταινίες και των 2 το inception είναι που με έχει ιντριγκαρει περισσότερο. Αλλά αυτά έλεγα και όταν είχα δει το τρειλερ του prestige μόνο και μόνο για να απογοητευτώ στο τέλος.

από νολαν έχω δει τα πάντα πλην του ινσομνια, από 2 φορές τουλάχιστον το καθένα.

following και memento είναι (συν τοις άλλοις) για να διδάσκονται σε σχολή σεναριογράφων. ξετυλίγονται με μοναδική μαεστρία και κρατάνε το κοινό σε εγρήγορση χωρίς όμως να κουράζουν. τα 2 μπάτμαν και το prestige είναι ΚΟΛΛΟΣΙΑΙΑ κινηματογραφικά αριστουργήματα. δυστυχώς δεν έχω δει το σημείο καμπής της φιλμογραφίας του. το inception θα κρίνει πολλά, έχει μπει στα μεγάλα σαλόνια πλέον και περιμένουμε να δούμε που θα το πάει το πράμα…

από φιντσερ έχω δει alien 3, seven, the game, fight club, panic room, zodiac, δεν έχω δει τον μπέντζαμιν μπάτον.

σεβεν και φάιτ κλαμπ είναι δεκάρια ακατέβατα, το the game πάρα πολύ καλή ταινία. από κει και πέρα, στο zodiac αν και μου άρεσε η πορεία που πήρε η ταινία, κάπου ψιλοχαλάστηκα. ίσως φταίει που την είδα με την κοπέλα μου, ενώ είμασταν τσακωμένοι : p. θα την ξαναδώ κάποια στιγμή. το alien 3 μου άρεσε αρκετά, είχε μια υποβόσκουσα σαπίλα μου με ιντρίγκαρε. το πάνικ ρουμ όμως ήταν ψιλομουφίτσα, έκανε και κάτι σκηνοθετικά κολπάκια κούρασελ…

τα 90’s του fincher είναι τα 00’s του nolan όπως φαίνεται. λογικό άλλωστε, καθώς έχουν μια δεκαετία διαφορά στην ηλικία και 6-7 χρόνια διαφορά στην πλάτη τους ως κινηματογραφιστές. ο fincher μου φαίνεται κάπως πεσμένος μετά το fight club, δεν έχω δει όμως τον μπατον ξαναλέω. αναμένουμε να δούμε πως θα μπουν στη νέα δεκαετία, αν και η ιδέα πίσω απ’ την προσεχή ταινία του φιντσερ δε με ενθουσιάζει… μπορεί όμως και να μας ξετινάξει, είδωμεν. από το inception έχω δυστυχώς πάρα πολλές απαιτήσεις, ελπίζω να μην το δω εντελώς προκατηλειμένος.

ψήφισα νολαν.

ψ. α, ελπίζω να ξεκόψει λίγο το δίδυμο νολαν-μπεηλ, μ’ αρέσει η ποικιλία :stuck_out_tongue:

dude,λατρειας…

α,μν δεις Μπετζαμιν:)…τραστ μη…

Λοιπόν, τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Και οι 2 γαμάνε.
Ο Νόλαν έχει σίγουρα 2 ταινιάρες (Dark Knight, Memento) και καμία κακή στιγμή μέχρι τώρα στην καριέρα του.
Ο Φίντσερ έχει 3 ταινιάρες (Fight Club, Zodiac, Seven) και 2 κακές (Panic Room, Benjamin Button).

Επειδή όμως οι ταινίες του Φίντσερ είναι στις τοπ φαβοτίτες για μένα, θα ψηφίσω αυτόν.

Επειδή είσαι και κομιξάκιας, μια από τις επόμενες ταινίες του Φίντσερ θα είναι η “μαύρη τρύπα”, ε…

Θα εκθειασω Φιντσερ γιατι Νολαν δεν εχω δει ακομα memento. Το καλο που σου θελω κοζμε να απογοητευτω οπως γινεται με ολες τις ταινεις για τις οποιες ακους τα καλυτερα…
Στο θεμα μας, ο Φιντσερ απο κει που γυρναγε βιντεο κλιπ ξερωγω, σημαδεψε με το seven τα 90’s (νταξει, εχoντας ηδη ενα αρκετα καλο alien). Σκαει μυτη το the game με τις καταλληλοτερες ηθοποιαρες στους πρωταγωνιστικους ρολους και χωρις πολλα πολλα γυρναει στον brad pit για να γυρισει την πιο αναρχικη, mindfuck, ταινια των 90’s, το fight club. Την ανατροπη στο τελος την εχουν οικιοποιηθει αρκετοι σκηνοθετες κανοντας την ευκολη λυση για μια θεση στο box office και χανει κανεις την μαγεια αν δει πρωτα αυτες και μετα το fight club. Το Zodiac ειχε κιε γαμω τις εντασεις, οχι οτι ειναι καμια ταινιαρα ομως. Μπατον δεν εχω δει. Και μην ξεχναμε τις απιστευτες επιλογες των ηθοποιων… Brad Pitt + Edward Norton, Sean Penn + Michael Douglas, Brad Pitt + Gwyneth Paltrow. Τον Morgan τον αφηνω απ’ εξω επειδη ολο σε τετοια παιζει και ειναι μπαλαντερ αν δεν σας αρεσε η Paltrow και τον ξερετεποιον δεν θελω να τον spoilerιασω. Και τιμης ενεκεν η Jodie Foster.

Από Fincher δεν έχω δει το se7en, και έχω δει τα υπόλοιπα. Game, panic room,alien 3 και το μέγιστο fight club ξεχωρίζουν, ενώ Zodiac έκλαιγα τα λεφτά μου όταν το είδα στο cinema, βαρέθηκα τη ζωή μου. Το Benjamin Button, αν και σαν σενάριο ήταν πολύ μπροστά, και αυτό δεν με ενθουσίασε. Φέτος βγάζει το Social network, που το περιμένω πραγματικά.

Τώρα από Nolan δεν έχω δει το Following, ενώ το memento με κούρασε και αυτό. Για τα υπόλοιπα τώρα τον προσκυνώ, Insomnia, Batman Begins, και τα υπερμέγιστα Dark Knight και The Prestige(που μόλις το είδα για δεύτερη φορά). Πραγματικά είναι ταινίες που έχω λατρέψει και είναι ταινίες που δεν χορταίνω να βλέπω και να ξαναβλέπω. Φέτος και αυτός βγάζει το πολλά υποσχόμενο Inception, που όπως είπε ο φίλτατος lupin, έχουμε δει ένα από τα καλύτερα trailer.

Προτιμώ Nolan καθώς με έχουν κερδίσει περισσότερες ταινίες του, κοιλιά δεν έχει κάνει για μένα μέχρι τώρα, σε αντίθεση με τον Fincher στα 2 τελευταία του. Πέρα από το γούστο μου, είναι τεράστιοι και οι 2, και έχουν να προσφέρουν ακόμα πολλά. Σίγουρα θα υπάρξουν και απογοητεύσεις, όπως συμβαίνει πάντοτε, αλλά πιστεύω ότι θα είναι πολύ λιγότερες από τις επιτυχίες τους.

παιδια ετοιμαστε την φωτια…

πλακα κανω…
εγω να δεις τι ταινιες δεν εχω δει…

Μερικές φορές πάντως ο άτιμος ο Φίντσερ, κάνει μαγικά.
Παίρνει ένα ήδη τρομερά πετυχημένο franchise, αυτό των Aliens και παρουσιάζει κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που μας είχαν συνηθήσει Σκοτ και Κάμερον, το οποίο δίνει νέα, τρελή ώθηση στο πρότζεκτ.
Μετά, δημιουργεί με εκπληκτικό τρόπο μια θεοσκότεινη και τρομακτική ατμόσφαιρα στο Seven, και τελικά δημιουργεί το εκπληκτικτικότερο και πιο έξυπνο θρίλερ του '90.
Στη συνέχεια, παίρνει ήδη ένα αριστουργηματικό βιβλίο και το διασκευάζει με τόσο μοναδικό τρόπο, που ακόμα και ο Τσακ Παλάνικ, δημιουργός του βιβλίου, παραδέχεται την ανωτερότητα της ταινίας και φυσικά το επικό φινάλε που ο ίδιος ποτέ δεν είχε ονειρευτεί.
Και ερχόμαστε στο Zodiac, το τελειότερο μωσαϊκό που έχει βγεί ποτέ μέσα από την οθόνη. Το εξωφρενικά καλογραμμένο σενάριο, οι ερμηνείες, η φανταστική ατμόσφαιρα (ξανά)… Όλα τέλεια! Μακρυά από κάθε είδους κλίσε, απογοήτευσε όλους εκείνους που ήθελαν κάτι εύκολο ή μια επανάληψη του Seven.
Κάτι που βέβαια δεν πέτυχε στο Benjamin Button, το οποίο το πήγε τραγικά άτολμα και έπαιξε πολύ εκ του ασφαλούς, με στόχο το όσκαρ, αλλά τελικά την επιπολαιότητά του την πήραν χαμπάρι μέχρι και στην ακαδημία.

Αυτό ακριβώς. Όσοι πήγαν να δουν το Seven reloaded απογοητεύτηκαν. Εντάξει η ταινία πάει το σοβαρό σινεμά χρόνια μπροστα.:bow2::bow2::bow2:

8O

Εχω διαβασει λιγο απο το συγκεκριμενο,και σε pdf δλδ,και ειχα ψιλομεινει,ειναι πολυ σαπιο και τιμιο χορορ(αν και εχει μια ρετρο ατμοσφαιρα,ταινιων του 70-80 τρομου τηνεητζερ και δεν ξερω κατα ποσο μπορει ενα τετοιου ειδους b comic βσκ,να χωσει τιμια σε ταινια πλεον)…

καλα,για φιντσερ εχουν ακουστει πολλα προτζεκτ,απο συνεισφορα του στο cartoon remake του Heavy Metal,μεχρι και παλι σκηνοθεσια του gangster horror comic Goon(πολυ κομικ επεσε),ενω το καλυτερο,ειναι η φημολογια για σκηνοθεσια του Rendezvous with Rama του Κλαρκ της οδυσσειας του διστηματος,που σαν βιβλιο σκιζει τη γη στα δυο…

Λολ,τωρα ειδα και στο ιντερνετ οτι θα σκηνοθετησει μια ταινια ρομαντικη κομεντι με τιτλο Σεφ,και τον κιανου ρηβς…χαχχα.γαμω:p:p#-o

δεν ξερω τι παιζει με φιντσερ γενικα,αλλα αυτη τη στιγμη,νομιζω πως ο Νολαν ειναι στη πρωτη γραμμη…και δικαιως βεβαια…αλλα φοβαμαι τον Φιντσερ,δεν με εμπνεει και με ψηνει πολυ τελευταια,ελπιζω να κανει παλι καποια στιγμημ,ενα χοντρο μπαμ οπως στο fight club(πιο χοντρο απο zodiac δλδ)…σκηνοθετικα παντως,δεν νομιζω πως καποιος υπερτερει του αλλου…εχουν και οι δυο το στυλακι τους και κλαιν μαιν…το θεμα ειναι στο υλικο με το οποιο δουλευουν πια,και ο Νολαν,μεσω και της σεναριακης του ικανοτητας,προς το παρον ειναι front line ανετα…

Συμφωνώ πως σαν σκηνοθέτες δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα, ο ένας από τον άλλον. Όπως λες είναι το υλικό. Πχ με έχουν κερδίσει περισσότερες ταινίες του Nolan. Απλά ανάλογα ποιες ταινίες προτιμάς, εε πιστεύω αναλογικά εκτιμάς και τον σκηνοθέτη τους.

Σε αυτή την ταινία του μου θύμισε τις σοβαρές που έβγαζε ο Λιούμετ στα 70’s. Είχε βέβαια και αυτο το feeling που το δημιουργούσε η α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-η φωτογραφία.

Το Ζοdiac όμως θα μου μείνει για αλλο λόγο χαραγμένο στη μνήμη. Η δολοφονία του ζευγαριού απο τον Zodiac. Η πιο κυνική, και ρεαλιστικότερη δολοφονία όλων των εποχών στο σελιλόιντ. Ούτε καν υποψία μουσικής. Όταν την είχα πρωτοδεί και τελείωσε αυτή η σκηνή, ξεροκατάπια.

Το Zodiac αρχικά με είχε απογοητεύσει γιατί περίμενα κάτι διαφορετικό αλλά τελικά ειναι και αυτό ταινιάρα. Το Fight Club συνεχίζω να μην το θεωρώ τόσο τριμέγιστο. Είναι σταθμός, οκ αλλά προσωπικά δεν συντάραξε τον κόσμο μου. Seven και Alien 3 νομίζω είναι αριστουργήματα. Και δυστηχώς το Alien 3 δεν έχει και την αναγνώριση που θα του άξιζε. Angel Death δες ρε τo Seven. Kρίμα είναι.