Καλλίρης vs σαββιδάκης

Και τα δυο,τιτανοτεραστια ονοματα του ελληνικου πενταγραμμου,ακουγατε ‘‘τη μαγεμενη σου ματια’’,’‘οχι οχι το μωρο μου’’,’‘δεκα μαγισσες’’,’‘αγαπη καλοκαιρινη’’ και λιωνατε στα δημοτικα και γυμνασια,ή κανα ‘‘ο παλιος ειναι αλλιως’’ και κωλοχτυπιοσασταν (και οποιος το αρνηθει,να φαει σκατα)…
(οι κοπελες εξαιρουνται,αυτες μας τους συστησαν ομολογουμενος τοτες,ειτε αδερφες μας,ειτε οι καψουρες μας κτλ κτλ)…

Οπωτε εχουμε και λεμε:
Kαλλιρης ή Σαββιδακης?
Καρπουζι ή πεπονι?
Αχλαδι ή μηλο?



(το παραπανω μαλλι ομολογω πως προσπαθησα να το υιοθετησω στο δημοτικο εξαιτιας του:p)

(απο το πολλ αφηνω εξω Κωστα Μπιγαλη,γτ οσο και αν γαμουσε(?) και αυτος,παρεμεινε στην σκια των δυο παραπανω,οντας ο φτωχομπινες της παρεας)…

To poll που είναι???

Στηρίζω Σαββιδάκη…πως να το κάνουμε είναι πιο ωραίος :dance:

poll added

αν κι ο σαββιδάκης είχε πιο πολλά καλά κομμάτια (λογικό), του καλλίρη τα έπη με έχουν στιγματίσει, οπότε πάει εκεί η ψήφος. η ερμηνεία του δε στο το νου σου κύριε οδηγέ συγκλονίζει.

όπως πχ αυτοί

[SPOILER]Λένε πως θα με πληγώσει
και δεν θα τ’ αντέξω
όταν με προδώσει
Λένε πως δεν μ’ αγαπάει
στην σκληρή καρδιά της
κανένας δεν χωράει

Μα όχι, όχι, όχι το μωρό μου
που με ρωτάει τη νύχτα
τι είδα στ’ όνειρό μου
για το χατίρι της
ποιούς δράκους πολεμούσα
μήπως πληγώθηκα
και αν την αγαπούσα

Όχι, όχι, όχι το μωρό μου
που όταν κοιμάμαι ψάχνει
να ‘βρει τον σταυρό μου
πάνω στα χείλια μου
με τρόπο τον αφήνει
κι όρκους μου παίρνει
ν’ αγαπάω μόνο εκείνη

Όχι, όχι, όχι το μωρό μου
που με ρωτάει τη νύχτα
τι είδα στ’ όνειρό μου
πόσες πριγκίπισσες
για την καρδιά μου κλαίνε
για το κορίτσι που αγαπάω
τι μου λένε

Όχι, όχι, όχι το μωρό μου
που έχει γίνει θησαυρός και φυλαχτό μου
που με κρατάει αγκαλιά όταν κοιμάται
γιατί στα όνειρα μονάχη της φοβάταιεσύ δεν ήσουν που θα πήγαινες για ύπνο :-s[/SPOILER]

Θα μπορούσαν να είχαν μείνει στην ιστορία ως το “Το δίδυμο με τα διπλά σύμφωνα στο επίθετο”

Τιμούμε και δοξάζουμε Θάνο Καλλίρη, για τις ερωτικές μπαλάντες του που συνόδευσαν την προεφηβεία μας, όμως η ψήφος πάει στον Σαββιδάκη, λόγω της κάτι παραπάνω από ενός παιδικού σκιρτήματος τραγουδοποιεία του. “Από το χάδι στο φιλί” λεγόταν και το magnum opus του. Το πιάσατε το υπονοούμενο, έτσι?
:wink:

Σαββιδάκης λόγω ρεσιταλ ερμηνείας στον Κάκαλο. Και για το τράγουδι σε ένα επεισόδιο “Αθανασία” (Αθανασία αχ γλυκειά μου Αθανασία - Αθανασία θα σου κάνω ευθανασία)! Δαγκωτό Νταλας! 8) :!:

το αποπάνω κομμάτι έχει και υπέροχο βίντεο κλιπ ε. πολύ ΠΡΟΧΩ.

σου επιστρέφω το σποιλερ :stuck_out_tongue:

ψ. στην δεαδ αναφέρομαι προφανώς.

Και ομως Dude,κοψε δισκογραφιες:

Καλλιρης
ΚΑΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ 1991
ΣΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ 1991
ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ 1993
ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 1994
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ GALAXY 1995
ΜΟΝΑΧΑ ΤΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ 1996
ΦΩΝΑΞΕ ΜΕ 1997
ΑΓΑΠΗ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 1998
ΑΙΩΝΙΑ 2001
ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΣΟΥ ΜΠΟΡΩ 2004

Σαββιδακης
ΑΠ ΤΟ ΧΑΔΙ ΣΤΟ ΦΙΛΙ 1995
ΑΚΡΟΒΑΤΗΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ 1997
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ 1999
ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΒΒΙΔΑΚΗΣ 2002
ΓΙΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ 2005

του Σαββιδακη,τα καλα του σταματανε στον τριτο δισκο,ενω του αλλουνου,μεχρι και το ΑΓΑΠΗ ΩΡΑ 0-που εχω αυθεντικο και ειναι και επος:p-,oλα τα δισκιδια ειναι Power!
Ο Καλλιρης εχει απειρως πιο πολλα καλα κομματια σε ποσοτητα εστω,απο τον Σαββιδακη…ο αλλος σε 3 δισκους βεβαια,εσπειρε εξισου…

Μεγαλα διλληματα…

Και αφού αναφέρθηκε και το υποκριτικό ταλέντο του Σαββιδάκη, να χώσω και ένα βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=rtfxTcaRH-k
Το σημείο που παρουσιάζετε στον Κάκαλο, είναι στιγμή ανθολογίας για ολόκληρη την ελληνική τηλεόραση

μλκ,τη στιγμη αυτη που εκανε τον ηχο και σκασαν οι αλλοι δυο τις μαπες τους φορα-παρτιδα,μολις ο Νταλλας παρουσιαστηκε,εριξα στο γραφειο το ποτηρι μου και παραλιγο να κανω πουτανα το λαμπτοπ με μπυρα 3ης κατηγοριας Αγγλιας…:lol:

Μεγαλη στιγμη οντως,ανθολογια!!

Είμαστε συγγενείς θείο? :lol::lol::lol:

Βγαίνουμε λίγο οφτόπικ, αλλά ότι και να κάνει ο Μπέζος από σίριαλ, της Ελλάδος τα παιδιά δεν ξαναβγαίνει.

Καληνύχτες από Ελλάδα

με καλλιρη ειχα τρελο κολλημα μικρος. μεχρι που ακουσα μειντεν \m/

Κορυφαίοι και οι 3 αλλα επειδή έχω δει ζωντανα στον Σαββιδάκη η ψήφος παει σ’αυτον!:roll:

Ο Σαβιδάκης ήταν και στο ΠΝ, και έκανε και το video υποδοχής στο Παλάσκα…ακόμα θυμάμαι τα γέλια πού’χαμε κάνει:):!:

Eίστε όλοι άμπαλοι.Ό καλλίρης έχει μόνο ένα τραγούδι που αξίζει πραγματικά.Το ντουέτο με Λιβιεράτο!Και ένα καλό videoclip,το Όχι το μωρό μου.Ο Σαββιδάκης μόνο με το “πίστεψέ με” σβήνει την δισκογραφία του Καλλίρη.Και άμα βάλλουμε και το “κορίτσια με βίτσια” και “Το κορίτσι μου κοιμάται” ο Καλλίρης είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ.Να περιμένετε και αποθεωτικό ποστ για Μπίγαλη που έχει περισσότερα κλασσικά κομμάτια απ’όσα είχανε οι Μaiden στα 80s.Tώρα δεν προλαβαίνω!

Καλά ρε νούμερα συγκρίνετε τον μελιστάλαχτο ποπ Καλλίρη με τον μεγάλο Σαββιδάκη;; Δε λέω και ο Καλλίρης έχει κάποια φοβερά τραγούδια αλλά μιλάμε για την νύχτα με την μέρα. Λιγότερο ποπ, πιο έντεχνος,πιο ώριμος,πιο ροκ, σε κάθε δίσκο του ο Τζοβάνι Ντάλας :stuck_out_tongue: υπερισχύει: 10 μάγισσες,Δεν παραδίνομαι,Έχεις τον τρόπο, Aπο το χάδι στο φιλί, Η μαγεμένη σου ματιά κτλ κτλ
Ναι και το σαχλό πρώιμο “Πίστεψε με” 10 φορές καλύτερο από οποιοδήποτε τραγούδι του Καλλίρη. Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι οι και οι δυό γράφουν την μουσική τους σε σχέση με άλλα φυντάνια.
Συν ένα για την συμμετοχή στις Ελλάδος τα παιδιά,εδώ το παρτ 2 απο βίντεο που προηγήθηκε:

πω ρε lupin που τους θημηθηκες…
στο δημοτικο αγοραζα cdια του σαββιδακη και τα ελιωνα…
(βεβαια τοτε ακουγα ακομα περισσοτερο μαζωνακη αλλα αυτο δεν θελω να το θυμαμαι)
πηγα κατι χρονια πισω…
σαββιδακης απο εμενα…

Καλλίρης :lightsabre: