Αλίκη Βουγιουκλάκη vs Τζένη Καρέζη

Όπως όοοοολα τα κορίτσακια αυτής της ηλικίας. Κι εγώ είχα τρέλα με την Βουγιούκλω. Έχω ακόμα κάτι βιντεοκασέτες και τα τραγούδια τα θυμάμαι κι εγώ, όπως λες :stuck_out_tongue:

Αν είναι αυτή που νομίζω και εγώ, χμ, είχε όντως “προσόντα” :naughty: αλλα πολύ σαχλή ρε παιδί μου, περισσότερο γυναικεία καρικατούρα παρα γυναικα. Ως εκ τούτου, δε μου κανε ποτε κούκου, να πω ρε παιδί μου “πω ρε μλκ να τη βάλω κάτω αυτή” και τα σχετικά.

Δε μπέρδεψα τα threads έτσι; :wacko:

Καλά δεν το συζητάμε ότι ήταν ζώο! Εδώ τα είχε με τον Σεφερλή! Συγνώμη τώρα σκέφτεσαι σεξ με αυτούς του 2 ? :blink:

Σαν ηθοποιός δεν νομιζω να συγκρινεται η Τζενη Καρεζη.Μιλαμε για κλαση.

μπορει η καρεζη να ειναι ταλενταρα αλλα η βουγιουκλακη ειχε αυτο το σταριλικι που την εκανε διασημη

(+το οτι εκανε ειδικες εξυπηρετησεις)

Καμια σύγκριση. Και σε ομορφιά και σε ταλέντο υπερέχει σαφώς η Καρέζη. Το μόνο κοινό σημείο είναι ότι και οι δύο έβγαλαν ζαμπόβλακες γυιούς, ένα αγγούρι και ένα μπούλη…

Αυτή πάντως που είναι μάκραν πιο ατάλαντη είναι αυτή που παίζει την Αλική στο σήριαλ. Ηθοποιία για πολλά γέλια…

και εσυ το ειδες?:-s

Η Παπουτσακη προφανως παιζει τη Βουγιουκλακη που βλεπαμε στις ταινιες, το γατουλιστικο ζαβο.
Ας της πει καποιος οτι η γυναικα στην πραγματικη ζωη δεν ηταν χαζοχαρουμενο ή καθυστερημενο.

Το εχει παρει πιο πατριωτικα η Παπουτσακη και θελει να μπει για τα καλα στο πετσι του ρολου… (:

Σωστό.

Ήταν απλώς πόρνη.

καρεζη με χιλιαααα:)

παιδια και εγω θεωρω την καρεζη καλυτερη ηθοποιο αλλα οσα εχουν γραφτει εναντιον της βουγιουκλακη ειναι τουλαχιστον αστεια-η βουγιουκλακη ειχε μια μεγαααααααλη λαμψη που γεμιζε την οθονη ολακερη!αν νομιζετε οτι δεν ειχε σοβαρες ερμηνειες,ειστε γελασμενοι-δειτε τη μαρια της σιωπης, το ταξιδι,την υπολοχαγο νατασα(ειχε βραβευτει για αυτην τη ταινια),τη μανταλενα(επισης βραβειο,μετα απο αυτην την ταινια,τη ζητησανε στο εξωτερικο) και θα καταλαβετε!ακομη και γατουλα που τη λετε ,ποσο ευκολα την κανει με αναλογη χαρη καποια αλλη?αποδειξη η παπουτσακη!για τα προσωπικα που γραφτηκανμπορει να ειναι σωστα αλλα εδω συγκρινουμε ηθοποιια και οχι τα χρηστα ηθη καθεμιας ηθοποιου(πολλες+πολλοι αλλωστε κανουν εξυπηρετησεις)!μην με πειτε φανατικο της βουγιουκλακη,και εγω καρεζη προτιμω

ακου νυμφιδιο και καρικατουρα:!:ρε τι πινετε και δε μου δινετε?πλιζ,το εχω αναγκη:lol:

:smiley:

Λοιπόν αυτό κανονικά έπρεπε στην αρχή να λέει “Quote: originally posted by GRACCHUS BABEUF…” και μετά αυτά που είχα γράψει, αφού προφανώς σ’ εμένα πάει… :stuck_out_tongue:

Ο σύντεκνος neue regel απαντάει με επιχειρήματα και καλά κάνει, αλλά εγώ επιμένω ότι η Βουγιουκλάκη ήταν πολύ σάπια πρώτα από όλα σαν ηθοποιός (άλλωστε αν ήταν ηθοποιάρα τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να παραβλεφθούν). Δε θα κάτσω όμως να αναλύσω γιατί θεωρώ τις ερμηνείες της -και- στις ταινίες που αναφέρθηκαν για το πέος, γιατί δεν τις αξιολογώ με σοβαρό κριτήριο, μην γνωρίζοντας πολλά από υποκριτική, οπότε κάτι τέτοιο θα υπόκειται σαφώς σε μπόλικες υποκειμενικού χαρακτήρα ενστάσεις.

Ουδόλως υποκειμενικές είναι όμως οι κρίσεις για την προσωπική στάση/ζωή της. Αυτά δεν είναι εκτιμήσεις, είναι πραγματικά γεγονότα. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν μεγάλε, το περί “καρικατούρας” είναι σεβαστό να το αμφισβητείς (ok, εσένα δε σου φαίνεται έτσι, συμβαίνει και μ’ άλλους προφανώς), αλλά το περί “νυμφιδίου” μάλλον όχι! Η Βουγιουκλάκη ακόμα κι αν ήξερε να παίζει (αμφίβολο :roll:), δε θα ήταν παρά ένα νυμφίδιο με ταλέντο στην υποκριτική! :p:lol:

[SPOILER](Σχετικά off topic: ) Μια που μου το θύμισες: Στις 28 του Οκτώβρη είχε στην τηλεόραση το “Υπολοχαγός Νατάσα” που ανέφερες, οποτε μην έχοντας κάτι να κάνω εκείνο το βραδυ, κάθισα και το χάζευα. Πέραν των άθλιων ερμηνειών από Βουγιουκλάκη / Παπαμιχαήλ / Καλογήρου / Καρρά και το αφόρητο μελό της υπόθεσης (γνωστά πράγματα), πρόσεξα για πρώτη φορά κάτι που νομίζω ότι επίτηδες το άφησαν κάπως “φλoυ” και χωρίς ιδιαίτερο σχολιασμό, για να δημιουργήσουν “υπόγειους” συνειρμούς:

Σε όλη την ταινία οι μόνοι που παρουσιάζονται να κάνουν αντίσταση είναι κάτι πρώην αξιωματικοί του στρατού επί δικατορίας Μεταξά, οφθαλμοφανέστατα “εθνικόφρονες”, το περιεχόμενο της αντίστασης των οποίων είναι να καταφέρουν κάποια στιγμή να φύγουν για Αίγυπτο (και εκεί να συνεχίσουν προφανώς την αντίσταση κάνοντας χαζοχαρούμενες/ζουζουνιστικες τρελίτσες στους αμμόλοφους, σαν τη Νατάσα και τον άλλον #-o). Αλλά άστο αυτό, ούτως η άλλως οι περισσότερες ταινίες της εποχής διαπράττουν αυτή τη λαθροχειρία. Αυτή η ταινία όμως έκανε και κάτι άλλο.

Θυμάσαι εκεί που ο Ορέστης (έτσι νομίζω τον λέγανε) καταφέρνει τελικά να σώσει τη Νατάσα από το εκτελεστικό απόσπασμα, και μετά εκεί που είναι σε ένα αρχαίο θέατρο και κάνουν τις γνωστές τρελίτσες τους, τους γαζώνουν κάτι άλλοι Έλληνες επειδή πέρασαν τον λεγάμενο για Γερμανό; Που λες, όταν βγαίνουν αυτοί από τις κρυψώνες τους και τους δείχνει η κάμερα να πλησιάζουν τα θύματα της “περεξήγησης”, παρατηρείς ότι πρόκειται για ένα διαφορετικό “στυλ” πολεμιστών απ’ αυτό που έβλεπες σε όλη την υπόλοιπη ταινία να κάνει αντίσταση. Ετούτοι εδώ δεν είναι ατσαλάκωτοι, γοητευτικοί, ξυρισμένοι και απ’ όλα “δημοκράτες” αντιστασιακοί. Αυτοί οι περίεργοι τύποι που η ταινία υπονοεί ότι έκαναν ή ήθελαν να κάνουν αντίσταση, αλλά τους δείχνει μόνο στο τέλος να χρησιμοποιούν τα όπλα τους εναντίον ενός Έλληνα, είναι αξύριστοι, ατημέλητοι, εμφανώς βουνίσιοι, και ναι, φοράνε τις χαρακτηριστικές στολές των μαχητών του ΕΛΑΣ…

[SPOILER]XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!

[SPOILER]Ο συμβολισμός της σκηνής είναι ομολογουμένως απίστευτος για ταινία τέτοιου επιπέδου. Όποιος (και όχι μόνο ο neue) μου πει ότι η ταινία είναι μια απλή “πατριωτική”, διασκεδαστική ταινία, χωρίς πολιτικές βλέψεις, να με συμπαθάει αλλά είναι αφελής. ΠΟΛΥ.

(Και τυπικά on topic: ) Κατάλαβες τώρα μωρή πατρίδα ένα λόγο που μου φέρνει αναγούλα οτιδήποτε σχετίζεται με αυτή την τύπισσα; Επιτρέπεσαι να με χαρακτηρίσεις κολλημένο. :roll:[/SPOILER] [/SPOILER][/SPOILER]

μλκ,ουτε γω την παω,αλλα ρε φιλε…εισαι παρα πολυ καμμενος…πολυ ομως…#-o#-o

Καρέζη. Μου τη σπάει όλο το ειδύλιο και το χαζοχαρούμενο στυλ Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη, το παλικάρι kai η νεραιδα κτλ. Αηδίες. Αυτα ως προς την ηθοποιια.
Τωρα σαν γυναίκες…ήταν και οι δύο κούκλες.:wink:

βρε καμμενε,δεν παει σε σενα η απαντηση μου αλλα και σε σενα!πανω-κατω αλλωστε οι περισσοτεροι εξεφρασαν παραπλησιες αποψεις.Για το σεναριο της ταινιας δν εχω να πω κατι,οντως ειναι αφελες+στο πλαισιο της γνωστης(κακα αποδιδομενης επι οθονης αλλα και στρατευμενης) εξαρσης εθνικοπατριωτισμου που χαρακτηριζε την εποχη-ετσι συμφωνω μαζι σου για τα κενα του.Ομως,επειδη ουτε εγω ειμαι κριτικος,γι’αυτο ανεφερα το γεγονος της βραβευσης της για τον εν λογω ρολο-εννοω οτι αλλοι ειδικοτεροι απο την αφεντια μας σε αυτον το τομεα,επικροτησαν την ερμηνεια της!βεβαια,θα μου πεις οτι δεν εχουν οι ειδικοι παντα δικιο ή οτι κανουν και αυτοι εξυπηρετησεις-σε αυτο παω πασο…απλα εκεινο που πιστευω ειναι οτι περιεπεσες,οπως και η πλειονοτητα οσων συμμετεχουν στη συζητηση,σε εναν πολυ ευκολο αφορισμο για κατι που εχει αντεξει τοοοοοοοοοσα χρονια(ο χρονος,ως γνωστον,ειναι ο μεγαλυτερος κριτης).Επιπλεον,οσα γραφεις για την προσωπικη της ζωη,ειναι αληθη μεν,ασχετα δε-κατα την ταπεινη μου γνωμη-με την αξιολογηση της υποκριτικης της δεινοτητας!Εν κατακλειδι,ουτε εγω ειμαι φαν(ναι υπαρχουν πολυ καλυτεροι ηθοποιοι,τοσο συγχρονοι της βουγιουκλακη,οπως η καρεζη,οσο και κατοπινοι) αλλα πιστευω οτι οφειλουμε να αποδιδουμε σε καθε περισταση τα του καισαρος τω καισαρι!δε χρειαζεται ουτε να υπερβαλλουμε οτι ειναι η καλυτερη ηθοποιος που ειδε ποτε ετουτος ο τοπος,αλλα ουτε επισης να καρατομουμε ετσι ελαφρα τη καρδια,ονοματα βαρια σαν ιστορια:p-εκανε και ριμα!!!ουφ,αυτα…

[SPOILER]παντως,εξακολουθω να πιστευω οτι καποιες ερμηνειες της ειναι αξιες σεβασμου,δραματικες και κωμικες-μην ξεχνας οτι το να εχεις την αδιαμφισβητητη αυρα της βουγιουκλακη+να ξαλαφρωνεις την ψυχη των θεατων,ειναι και αυτο ταλεντο,χαρισμα,πες το οπως θες:wink: επισης…

γρακχε σε θεωρω αποκλειστικα υπευθυνο για το γεγονος οτι εκανα τοσο μακροσκελες ποστ,πραγμα που δε συνηθιζω!ακομη,θα σου επιδοθουν τα εξοδα ιατρικης νοσηλειας για βαρια τενοντιτιδα και τυχον απωλεια εγκεφαλικων νευρωνων,καιρο ειχα να σκεφτω τοσο:p[/SPOILER]

Σταματήστε να με λέτε καμμένο. :frowning:

Και αρχίστε όλοι να το γράφετε με ένα Μ :stuck_out_tongue:

ελα βρε,μην κανεις ετσι αφου σε αγαπαμε:D
ηταν δυνατο να θεωρω καμενο+μ(@ vedder:p) ενα συντεκνο?

Αχ, Τζένη, Τζένη…

Ποια Βουγιουκλάκη ρε ;! Στην πυρά!