W.A.N.T.E.D. - Shit Happens : mp3 - A night to remember

Σας άρεσε - Δεν σας άρεσε? Αναμένουμε λεπτομέριες…!

Πολύ ωραίο, μελωδικό και μελαγχολικό, ακριβώς στα γούστα μου…
Ελπίζω να τα πάτε καλά!!!

visit: www.wanted.gr

Αν και το έχω αναφέρει αρκετές φορές, οφείλω να το ξαναπώ. Καταπληκτική προσπάθεια. Και όλα αυτά αν αναλογιστεί κανείς ότι έχουμε να κάνουμε με νέο συγκρότημα (όχι κάποιο παλιό που απλώς επαναδραστηριοποιήθηκε) και νέα παιδιά. Από ελληνική σκηνή δυστυχώς δεν έχει τύχει να ακούσω πολλές παρόμοιες προσπάθειες (μιας και οι περισσότερες τείνουν στον ακραίο ήχο) και γι’ αυτό εκ μέρους μου ένα μεγάλο μπράβο. Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο είδος μουσικής και όχι γενικότερα (για να μην παρεξηγούμαστε).

Thelw na pw ena megalo bravo sta paidia gia ayth toys thn doyleia.Borei ena mp3 na mh leei kai polla,alla exei tyxei na toys dw 2-3 fores live opote kai akoysa kai alla kommatia toys opote exw mia genikh apopsh.Parakoloythw arketa thn ellhniki hard rock/metal skhnh,alla den perimena na akoysw kati aksiologo sto hard rock eidika apo nea paidia.Entipwsiasthka kai proteinw se oloys na toys proseksete.Aksizoyn thn prosoxh mas.

Keep the flame

__Παιδιά όντως το mp3 δε μπορεί να σε οδηγήσει σε συμπεράσματα… Οι WANTED πρέπει να είναι πολύ καλύτεροι στα live και αν και περίμενα περισσότερα πράγματα (τα mp3 δε με ενθουσίασαν τόσο), μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα παιδιά έχουν πολύ μέλλον και μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, όχι πως δεν είναι καλοί, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ, αλλά ενώ είναι καλοί δείχνουν ότι με λίγη εξάσκηση /δέσιμο, ωρίμανση, καλή δισκογραφική και καλές συνθήκες δημιουργίας (studio, πρόβες, λεφτά), μπορούν να κάνουν πολύ καλά πράγματα.

__Αρνητικό σημείο ότι ο δίσκος είναι άγουρος για κανονική κυκλοφορία, ποιο πολύ σε demo κάνει… βέβαια, πού λεφτά για ηχογράφηση στη Σουηδία ή τα Abbey Road Stydio’s θα μου πείτε, αλλά εφόσον σκοπεύετε να το κυκλοφορήσετε στα καταστήματα, πρέπει να πω ότι θα μπορούσε (θα έπρεπε σε μία πραγματικά καλή δουλειά, θα την αναδείκνυε πολύ!), να ήταν πολύ καλύτερο.

__ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Αν εκφράζω κάποια γνώμη /κρίση, θέλω να υπογραμμίσω ότι κρίνω τα παιδιά με αυστηρά κριτήρια, όπως θα έκρινα ένα αγαπημένο συγκρότημα ή ένα γνωστό συγκρότημα του εξωτερικού. Επαγγελματίες μουσικούς! ΚΑι όχι σαν μια ελληνική προσπάθεια πέντε νέων παιδιών που άντε ας είμαστε καλοί και ελαστικοί μαζί τους γιατί είναι δικά μας παιδιά. Θα ήθελα να πάω σε μία χώρα του εξωτερικού, σε «cdάδικο» να δω το cd τους και ο πωλητής να μου πει: “Φίλε, μη το σκέφτεσαι! Είναι πολύ καλή μπάντα, αγόρασέ το και δε θα χάσεις!”. Κι αν ήμουν λίγο αυστηρός είναι γιατί νομίζω πως τέτοιου είδους κριτικές πρέπει να ακούνε οι wanted τώρα, εποικοδομητικές, μιας και μπήκαν /μπαίνουν σε άλλη τροχιά και όχι σε αυτή της μπάντας της γειτονιάς…

__Φυσικά περιμένω -με την πρώτη καλή ευκαιρία, θα μας ενημερώνετε ελπίζω μέσω του φορουμ- να τους δω και ζωντανά! WANTED, ορμάτε, μπορείτε να καταφέρεται πολλά! 8)

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια.Εμείς περιμένουμε την κριτική σας όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική και αυστηρή.Το συκγεκριμένο album έχει το χαρακτήρα του promo cd , πιο πολύ δηλαδή για να μας γνωρίσετε , ως ένα δείγμα δουλειάς.Για αυτό το λόγο το διαθέτουμε μόνο απο το site μας και τις συναυλίες μας , ενώ αυτό το χρονικό διάστημα ετοιμάζουμε φρέσκο υλικό και hardware …

poli kalo mporw na pw…mpravo!!!

Exo pei tin gnomi mou kai ston Strato.

Exete polla prosonta. Apla kante kati gia ton stixo.

Ap’tin stigmi pou apoifasizete na grafete stixo sta agglika prepei na einai teleios.

Mousika eiste poly kaloi. Alla den einai mono i mousiki se ena tragoudi. Einai kai oi stixoi. Kai polloi anthropoi dinoun perissoteri simasia stous stixous para sta solo (px ego… :roll: ).

Den einai kati to dyskolo. Apla breite kapoion pou na gnorizei kala agglika kai zitiste boithia. Den einai kan ypotimitiko…

__Χαρά μας! Πάντως είχα την αίσθηαη ότι αυτό το cd θα ήταν και το τελικό, αυτό που θα κυκλοφορήσει επίσημα ως “1ο cd των WANTED”. Απ΄ ότι όμως είπες, αλλά και μόλις διάβασα ( http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1962&mode=&order=0&thold=0 ) κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Οπότε οκ! Ρίξτε ΠΟΛΥ μεγάλο βάρος στην κανονική τελική μορφή του δίσκου όταν θα είναι να κυκλοφορήσει (και στους στοίχους που λέει ο Axl και στις ενορχηστώσεις /μουσική, την τεχνική /δέσιμο πιθανόν, αλλά και στην ηχογράφιση /παραγωγή!!), γιατί είναι αυτή που θα σας χαρακτηρίσει και η παραγωγή -καλώς ή κακώς- παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε μια εμπορική κυκλοφορία. Αν είναι κάτι που ακούγετε “ελληνικό” θα χάσετε πολύ, ακόμα κι αν το υλικό είναι κατά πολύ βελτιωμένο και αξιόλογο. Ενώ αν ακούγετε όπως θα ακουγόταν ο τελευταίος δίσκος των “ΜεγάλοΚαιΓνωστόΣυγκρότημαΜεγάληςΕταιρίας” και όχι κάτι πρόχειρο τότε σίγουρα έχετε πολύ περισσότερες πιθανότητες να βαδίσετε σε χνάρια όπως αυτά των The Darkness π.χ. —> πριν το δίσκο έπαιρναν 100 ευρώ για μια συναυλία και μετά τη επιτυχία αυτού 10.000 ευρώ! Καλή τύχη!!

Sorry, alla to sigkekrimmeno den moy arese. Solos se stil na paxoyme oti xeroyme grigora,poy kata ti gnomi moy den kolane me to kommati kai sinexomena refren mehri na ftasei ta 5 lepta to tragoydi. Elpizo ta epomena deigmata na einai kalitera.

Κανένα άλλο σχόλιο για το κομμάτι? Μας βοηθάει το να ξέρουμε τη γνώνη σας!!!

Αν ο τραγουδιστης βελτιωσει τη φωνη του , θα γινετε πολυ καλοι , θα ηθέλα να ακουσω και αλλα απο εσας και να σας δω και live .

Thnx!
Μπορείς να μας δείς live στις 16 Απριλίου support στους Firewind στο ξυλουργείο του Μύλου.

den mou polyarese, einai arketa 80’s kai den einai h dekaetia mou.

Egw gia to mp3 tha pw giati afto akousa: kalo riffaki, omorfo refrain, alla fainetai oti yparxei polys dromos akomi sto synthetiko tomea. Oso gia tous stixous, einai katw tou metriou.
Padws bravo sta paidia, pistevoun se afto pou kanoun kai sigoura tha adamifthoun.