W.a.s.p. - babylon

Μαλλον οχι, αλλα samples εχει στο amazon. Κανανε διασκευη στο burn των purple κατι το οποιο δεν μου πολυεκατσε καλα,απο το sample που ακουσα δλδ.

Λοιπόν, το έχω ακούσει αρκετές φορές απο χθες το βράδυ. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι αυτό που περίμενα.

Αυτό που ακούω είναι μια (καλή) αντιγραφή του Dominator, τόσο στις συνθέσεις, όσο και στη παραγωγή του δίσκου. Ο δίσκος είναι πολύ καλός, ήδη φαντάζομαι τα κομμάτια να παρουσιάζονται live, αλλά παρ’ όλα αυτά περίμενα κάτι διαφορετικό, κάτι πιο “back to the roots”.

Anyway, σήμερα το παρήγγειλα και από το play, ο δίσκος αξίζει, ακούστε τον!

τον ακουσα και εγω τον δισκο. Απο τα πρωτα κιολας ακουσματα σε κερδιζει. Eιναι καλο album, αξιζει.

Καλό μου φαίνεται αλλά κάποια σημεία μου φαίνονται πολύ όμοια με παλιότερα…

Ρε συ το Godless Run είναι ίδιο το Heaven’s Hug In Black.

[FONT=“Arial”]Το “Into the Fire”, είναι φόρος τιμής στο M. Jackson (άκου “Give In to Me”)…[/FONT]

Το Seas Of Fire νομίζω ότι είναι χαλαρά το καλύτερο κομμάτι του δίσκου…
Crazy και Babylon’s Burning επίσης αρκετά καλά.
Οι 2 μπαλάντες επίσης είναι κλασικές W.A.S.P. δηλαδή ενδιαφέρουσες και με συναίσθημα.

Ίσως τελικά να μην είναι καλύτερο από το Dominator, αλλά στέκεται πολύ καλά για δίσκος του 2009. Θετική προσπάθεια από τον Blackie, στον 6ο τους δίσκο μετά το 2000.

Ισως ηταν λαθος εξαρχης αυτη η υπεραισιοδοξια και η συγκριση με το dominator και οτι θα ειναι ισαξιο η καλυτερο,εν πασει περιπτωση ακομα και αν ο blackie προσπαθει να αντιγραψει τον εαυτο του σε καποια κομματια ο δισκος ειναι καλος,δλδ ακουγεται ευχαριστα.

Αυτο πλεον μας αρκει απο τον blackie,να βγαζει δισκους καλους και μονο.

Αρχικά μού φάνηκε μέτριο με πολλές επαναλήψεις.
Ατυχέστατη διασκευή του Burn,χωρίς κανένα μα κανένα λόγο.

Το Thunder Red είναι σκέτη ΚΑΥΛΑ! Μακάρι να το χώσουν κάπου στο σετλιστ.

ΓΑΜΑΕΙ ο δίσκος, plain simple. Babylon’s Burning, Into The Fire και Seas of Fire δεν εχω ακούσει από τον Blackie εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια. Κι όσο του δίνω ακροάσεις τόσο μου αρέσει.

Δευτέρα στα δισκάδικα…yeaaaahhh:):!:

Ισαξιος με το dominator δεν ειναι αλλα εχει 4-5 κομματια τα οποια ειναι πολυ καλα και στο υφος που θα περιμεναμε απο τον blackie,απο εκει και περα η μαλλον ατυχη διασκευη στο burn περναει αδιαφορα…

εως σε προκαλεί να πατήσεις “skip track”.

οχι μονο σε προκαλει αλλα το πατας κιολας :lol:

Παντως το babylon μουσικα ειναι αντιγραφη του εαυτου τους που τελευταια ισως και να το εχουν παρακανει σε αυτο το θεμα,δλδ το να προσπαθεις να κοπιαρεις τον εαυτο σου για να θυμιζεις crimson idol περιοδο δεν θα το ελεγα και οτι καλυτερο,οχι οτι εμας μας χαλαει και τοσο ετσι αλλα νταξ.

Δλδ επι της ουσιας το babylon δεν προσφερει το κατι παραπανω εκτος απο το να ικανοποιησει τον μεσο οπαδο των WASP που θελει να ακουει εναν ηχο στυλ 80s και αυτο του αρκει.

Ο blackie εχει κανει πολλες πετυχημενες διασκευες αλλα αυτη του burn κυριολεκτικα δεν εχει λογο υπαρξης και απλα συμπληρωνει το track list στο δισκο.

Crazy,babylon’s burning,seas on fire,πολυ καλα.

Μεγάλη αλήθεια. Δε νομίζω βέβαια πως προσπαθεί να μιμηθεί το Crimson Idol, αφού οι 2 τελευταίοι δίσκοι πραγματεύονται διαφορετικά θέματα. Απλώς τόσο το Dominator όσο και το φετινό μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους. Αλλά δε νομίζω να περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό από τον Blackie εν έτη 2009.

Επίσης ακούγεται πως αυτός θα είναι ο τελευταίος δίσκος της μπάντας.

Σήμερα μου ήρθε το album (10.49 απο play.com για όποιον ενδιαφέρεται).

Το “Godless Run” έχει τους πιο ωραίους στίχους του δίσκου, και ουσιαστικά αναφέρονται στη ζωή του Blackie αυτή τη στιγμή.

Χαρακτηριστικά:

Lost on this road to be
Someone I would find
Pride for the fall to be
The heart becomes blind
I raise my eyes to see
A mirror that lied to me
Find time’s gone and made me be
Afraid of the younger man
I used to be

μετά απο πολλές ακροάσεις… δεν είναι καλό…

εκτός απο Crazy που τα σπάει , άντε και Babylon’s Burning δε μου λένε κάτι τα υπόλοιπα κομμάτια, μάλλον βιάστηκε λίγο ο Blackie… το Dominator ήταν πολύ καλύτερη δουλειά

Έλεγα να το αγοράσω,αλλά δεν.
Κατώτερο του dominator,σαφέστατα,με πολλές αδιάφορες στιγμές.