Wacken Festival 2011

Παντως Alex Jones k Jon Schaffer εχουν γινει πολυ καλοι φιλοι, μαλιστα ο Jon Schaffer συστηνει να διαβασουν οι οπαδοι του βιβλια οπως ‘The Creature From Jeckyll Island - A Second Look at the Federal Reserve (Griffin)’ κ να δουν ντοκιμαντερ σαν το ‘Zeitgeist’.
Στα περι Wacken πανω απο 45,000 εισητιρια εχουν ηδη φυγει…

Λοιπόν ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Πόσο περίπου βγαίνει ένα πακέτο Wacken?

έχω πάει 4 φορές και έχω πληρώσει 4 διαφορετικές τιμές γιατί έχεις πολλές επιλογές:

a)πτήση για Βερολίνο με Easyjet από 100e
b1)λεωφορείο για Wacken(το κλείνεις από το site του Wacken) 60e(με επιστροφή)
b2)ή τραίνο για Αμβουργο>Itzehoe και μετά shuttle bus για Wacken
b3)ή αμάξι, με 4 ατομα βγαίνει πιο φθηνά και έχει και χαβαλέ, προσοχή να έχεις κανονική πιστωτική και οχι prepaid (την πάθαμε μια φορα)

a)πτήση για Αμβούργο (ψάξου νωρίς όμως αλλιώς ανεβαίνει πολύ)
b1)λεωφορείο για Wacken(το κλείνεις από το site του Wacken) 30e(με επιστροφή)
b2)ή τραίνο για Itzehoe και μετά shuttle bus για Wacken, δε θυμάμαι συνολική τιμή αλλά δεν είναι περισσότερο από το λεωφορείο
b3)ή αμάξι, αμβούργο>wacken είναι καμια ώρα

c)ότι φας/πιεις εκεί, υπάρχει supermarket στο χωριό για extra προμήθειες (φαγητά/μπύρες/νερά) αλλά και μέσα στο χώρο του camping με όλα τα κλασικά βρώμικα (σαντουιτς, λουκουμαδες, μπισκοτα, πατατακια, καφέ κτλ) ενώ φυσικά το φαγητό σου θα περιοριστεί σε hamburger, πιτσες και hot dog (4-6e)
d)το camping είναι free
+0,5e για (σχετικά καθαρή) τουαλέτα αμα θες να γλιτώσεις ασθένειες από τις χημικές +2e για μπανάκι σε ντουζιέρες όπως στο στρατό

e)εμείς συνήθως μένουμε σε ένα hostel μια μερα πριν και μια μέρα μετά το φεστιβάλ, το κόστος είναι 17-25e το ατομο τη βραδιά

f)α ναι, και το ticket του φεστιβάλ :slight_smile:

E πάνω κάτω κοντά στα 500 δηλαδής!

Για να υπολογίζω μήπως και τα κάνω 6 τα ταξίδια έξω φέτος! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Πες 600 για να 'σαι μεσα. :wink:

Έχει λεωφορείο απο Βερολίνο σε Wacken?

όχι! αυτά που περιγράφω με σωστό σχεδιασμό δεν περνάνε τα 400ευρώ, οι extra πειρασμοί ([I]μπλουζάκια, βινύλια, δώρα για γυναίκα ή ότι άλλο[/I]) δεν είναι μέρος του πακέτου

ναι, λίγες βδομάδες πριν το φεστιβάλ θα μπεις στη σελίδα του Wacken και θα κλείσεις τη μέρα και ώρα που σε βολεύει ([I]έχει αναχωρήσεις μια μέρα πριν ξεκινήσει αλλά και την ίδια μέρα το πρωί[/I]) ενώ όπως και στο Αμβούργο φεύγει από διαφορετικά σημεία, εμείς το είχαμε πάρει μια φορά από τον κεντρικό σταθμό των λεωφορείων αλλά έχει και από το αεροδρόμιο νομίζω([I]σε περίπτωση που δεν θέλεις να κάτσεις καθόλου βερολίνο[/I])

Ok thanx το βρήκα. Τα εισιτήρια για τα λεωφορεία είναι στο http://www.metaltravel.de/?go=start&lang=en και οι τιμές όπως της αναφέρεις παραπάνω. Έχει και για ξενοδοχείο (διαλέγεις διάφορων αστέρων με μεταφορά στο ξενοδοχείο λίγο πριν το τέλος κάθε μέρας (αναφέρει αφού παίξει η main μπάντα και όχι όταν τελειώσει η τελευταία μπάντα) … Εγώ πάντως ψάχνω ήδη σκηνές για camping :slight_smile:

Έκλεισα πάντως εισιτήριο απο easyjet 66euro/άτομο για 1η Αυγούστου.

Να ρωτήσω κάτι που ίσως δεν είναι γνωστό απο τώρα :lol: Ξέρουμε τι καιρό παίζει τέτοιες μέρες στο φεστιβάλ; Έχεις πάει τόσες φορες και το λεω μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω

οι headliners βγαίνουν νωρίς και μέχρι 11 τελειώνουν, τα live συνεχίζονται μέχρι τις 3 :slight_smile:

ίσως? :-k

κοίτα, η θερμοκρασία είναι νορμάλ τη μέρα (ότι θα φόραγες και δω δηλαδή, tshirt/βερμούδα, θα δεις και κοπέλες με μαγιώ!), το βράδυ όμως πέφτει απότομα και καλό είναι να έχεις κάτι χοντρό, ειδικά για τον ύπνο που υπάρχει και υγρασία.

Θα είσαι στον ήλιο τόσες ώρες που θα αρπάξεις :slight_smile: Αντιηλιακό+καπελάκι αν δε θες να συναντήσεις το Κέντρο Υγείας του χωριού, υπάρχουν νοσοκομοι και γιατροί και στο χώρο για τα βασικά

Το θέμα είναι να μη βρέξει, γιατί αν βρέξει θα απολαύσεις ένα μεγάλο λασπότοπο που τα κάνει σκατά όλα, από το χώρο των συναυλιών μέχρι το camping που απλά βουτάς τα πόδια μέσα στη λάσπη.
Kάθε χρόνο σχεδόν βρέχει, έστω και μια μέρα, το αδιάβροχο είναι μαγικό ρούχο. Υπήρχουν φορές βέβαια που βρέχει non stop για μέρες, αλλά αυτό θα το ξέρεις εκείνες τις μέρες

tip:πάρε πρόχειρα παπούτσια, και μακριά από αρβυλες/μπότες, θα με θυμηθείς τη 2η/3η μέρα που δε θα νιώθεις τα πόδια σου

Επίσης καλό θα ήταν να έχεις μια καλή σκηνή και όχι αυτή που πας με τους φίλους σου Αντίπαρο, η υγρασία είναι είναι στο φουλ το βράδυ και όλα είναι μούσκεμα μέσα, και συ τα πράγματα σου. Εγώ έχω επενδύσει σε μια καλή εδώ και χρόνια και πάω σε όλα τα φεστιβάλ με αυτή (αλλά αυτό σημαίνει ότι θα δώσεις 100+ και όχι 20 την πρώτη φορά)

Και αφού πας πρώτη φορά μην πάρεις πολλά tshirt αφού θα παλαβώσεις με αυτά του φεστιβάλ και θα γεμίσεις την τσάντα σου. Τα καλά σχέδια πάντως τελειώνουν μια μέρα πριν αρχίσει!

Και τέλος καλό είναι να μην αγοράζεις πράγματα (βινύλια κτλ) όλη την ώρα, στατιστικά αυξάνεις τις πιθανότητες να στα πάρουν όλα, δυστυχώς το πλιάτσικο πάει σύννεφο στο wacken πλέον, τόσο από απλούς πορτοφολάδες (πέρσυ γινόταν χαμός) όσο και πεσίματα σε σκηνές/αμάξια. Υπάρχουν security αλλά το φεστιβάλ είναι πολύ μεγάλο πλέον.

Α, στην είσοδο για το χώρο των συναυλιών θα σε ψάχνουν κάθε φορά, με σεβασμό μεν, παντού δε :slight_smile: Δε θα μπορέσεις να περάσεις υγρά, κάμερες ή ότι άλλο απαγορεύεται μέσα. Στο λέω για να μην κουβαλάς άδικα videocamera και αναγκαστείς να την αφήσεις στη σκηνή, έτσι κι αλλιώς και μέσα αν σε δουν στην πέρνουν και επειδή έχει προσωπικό σε διάφορα σημεία δε θα μπορείς να τραβήξεις χαλαρά. Ολα τα wacken βγαίνουν σε dvd κάθε χρόνο οπότε εσύ κοίτα να απολαύσεις τις μπάντες που σου αρέσουν.

καλά να περάσεις

Κατατοπιστικότατος ο mindcrime. Αποθήκευση του post και μελέτη όταν βγεί η απόφαση! :slight_smile: :slight_smile:

μακαρι να μπορουσα να παω και εγω,αλλα το βλεπω δυσκολο για φετος…ισως το 2012 (οχι μαγκες ο κοσμος καταστρεφεται τον Δεκεμβρη αρα θα προλαβω :D),για τωρα μαλλον θα περιοριστω σε οτι θα εχουμε εδω

Γεία σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω τα μερικά πράγματα γιατί είμαι μπερδεμένος:
[ul]
[li]Που θα ήταν καλύτερο να κλείσω ξενοδοχείο για να μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα στο φεστιβάλ με λεωφορείο;Εχεί κανείς να προτείνει ξενοδοχία κτλπ απο προηγούμενες εμπειρίες που είχε;
[/li][li]Εχεί λεωφορεία όλο το 24ωρο;Δεν θα γουστάρω να παρατήσω το φεστιβάλ στην μέση.
[/li][li]Τέλος καλύτερα ξενοδοχείο ή κάμπινγκ;
[/li][/ul]

Καλυτερα καμπινγκ για να ζησεις ολη την εμπειρια πιο εντονα ‘‘απο μεσα’’.
Αλλα να εχεις δυνατη σκηνη που να αντεχει σε νερα και αερα.

Ευχαριστώ,αλλα για την φασή με το ξενοδοχείο καμία συμβουλή;

ξέρει κανείς αν υπάρχουν αυτή την περίοδο διαθέσιμα εισητήρια να κλείσω από ίντερνετ?

Σήμερα που μπήκα στο σαιτ για να κλείσουν και οι τελευταίοι τις παρέας υπήρχε διαθεσιμότητα. Εγώ θα αποφύγω να μείνω στο camping για διάφορους λόγους, όδο γαμώ και αν είναι η όλη φάση.
Έχω βρει κάποια ξενοδοχεία στο Αμβούργο και συγκεκριμένα δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμό από όπου παίρνεις τρένο για να πας στο φεστιβάλ.

Καλησπέρα παίδες.Σκεφτόμαστε με παρέα να πάμε και μάθαμε απο γνωστό μας οτι υπάρχει και η δυνατότητα να πάμε με τρένο απο Θεσσαλονίκη Αμβούργο και μετά λεωφορείο για το φεστιβαλ.Υπάρχει κανείς που να ξέρει καμια πληροφορία παραπάνω σχετικά με αυτό το μέσο μεταφοράς (τιμές,ώρα ταξιδιού κλπ) καθώς επίσης και αν συμφέρει σχετικά με άλλο μέσο όπως πχ με αεροπλάνο.Ευχαριστώ προκαταβολικά.:slight_smile:

Sold out και φέτος!

Για έκτη συνεχόμενη φορά το WACKEN OPEN AIR FESTIVAL στη Γερμανία πούλησε όλα τα διαθέσιμα εισιτήρια .
Το WACKEN OPEN AIR που είναι το μεγαλύτερο metal festival που λαμβάνει χώρα στη Γερμανία και ένα από τα μεγαλύτερα και πιο οργανωμένα σε όλη την Ευρώπη διαθέτει κάθε χρόνο παραπάνω από 70.000 εισιτήρια προς πώληση.
Το ελληνικό στοιχείο δεν λείπει από το φεστιβάλ αφού κάθε χρόνο όλο και περισσότεροι Έλληνες αποφασίζουν να επισκεφτούν το WACKEN αφού είναι μια σίγουρη λύση με μία πολύ καλή διοργάνωση και σε ημερομηνίες που πέφτουν στις αρχές Αυγούστου.

Το 22ο WOA θα πραγματοποιηθεί 4 με 6 Αυγούστου του 2011 και τα ονόματα που είδη έχουν ανακοινώσει είναι τα εξής :

Aberlours, Accu§er, Airbourne, Apocalyptica, As I Lay Dying, Avantasia, Battle Beast, Blaas of Glory, Blind Guardian, Blowsight, Bullet, Children of Bodom, Cradle of Filth, Crashdiet, DevilDriver, Eläkeläiset, Excrementory Grindfuckers, Exodus, Hämatom, Hail of Bullets, Hayseed Dixie, Heaven Shall Burn, Hellsaw, Horch, Iced Earth, In Solitude, Judas Priest, Khold, Knorkator, Kreator, Mayhem, Morbid Angel, Morgoth, Motörhead, Onslaught, Ozzy Osbourne, Primal Fear, Rhapsody of Fire, Russkaja, Saltatio Mortis, Sepultura, Shraphead, Sirenia, Skálmöld, Ski King, Sodom, Stier, Stormzone, Subway to Sally, Suicidal Tendencies, Suidakra, Tauthr, The Haunted, Torture Squad, Triosphere, Trivium, Tsjuder, Venomin James, Victims of Madness, Visions of Atlantis, Volcano, Vreid, Warrant

…και αναμένονται και άλλα.

Για το rockoverdose.gr

Νίκος WASP Καραμανίδης

αρα δεν προλαβα :-k

Σίγουρα μπορείς να βρεις ακόμα εισιτήρια αλλά αρκετά πιο ακριβά. Εγώ πχ για Social Distortion στο Βερολίνο την μία από τις 2 δε πρόλαβα να πάρω γιατί έγινε sold out και βρήκα από το viagogo.com αλλά σχεδόν διπλάσια τιμή!