Wasp in athens?

Magges kai koukles!

Kikloforei poli to neo oti ekeisan dio emafaniseis ton Noemvrio stin Athina oi WASP!!

Makari, na einai etsi…

Κι εγώ το άκουσα.
Μάκαρι… Φαίνεται ότι σε πολλούς άρεσε το φετινό Rockwave.

Μακαρι, μιας και δεν τους ειδα στο Rockwave, να τους δω τωρα…

[b]ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΡΧΟΝΤΕ ΓΙΑ ΔΥΟ LIVE ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
26-28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟ SITE TOYΣ[/b]

W.A.S.P. will be kicking off the last dates of their “Neon God” world tour starting October 28. “Blackie, Mike, Stet and Darrell will be going back to Europe one more time revisiting some of the cities they played during the last summer tour and adding new stops like Russia, Poland and Estonia,” reads a posting on the group’s web site. “The tour will also include several dates in the States. The band will change their set list from the last tour. The new set list will be about 50% different in content, and will include classic hits they haven’t played live for a long time, as well as material from the new albums. There will also be a new line of on-the-road W.A.S.P. merchandise available at all shows.” Confirmed dates so far are as follows:

Nov. 05 - London, UK - The Astoria
Nov. 06 - Nottingham, UK - Rock City
Nov. 07 - Antwerp, BEL - Hof Ter Lo
Nov. 09 - Karlskrona, SWE - Kino
Nov. 10 - Oslo, NOR - Rockefeller
Nov. 12 - Tampere, FIN - Packahounce
Nov. 13 - Helsinki, FIN - Icehall
Nov. 14 - Tallinn, EST - Rock Cafe
Nov. 15 - St. Petersburg, RUS - Jubelyny Arena
Nov. 17 - Warsaw, POL - Stodola Club
Nov. 18 - Frankfurt, GER - Batschkapp
Nov. 19 - Nurnberg, GER - Hirsch
Nov. 20 - Munich, GER - Metropolis
Nov. 21 - Pratteln, SWI - Z7
Nov. 23 - Treviso, ITA - New Age
Nov. 24 - Florence, ITA - Tenax
Nov. 25 - Milan, ITA - Rainbow
Nov. 26 - Athens, GRE - Gagarin 205
Nov. 27 - Athens, GRE - Gagarin 205
Nov. 28 - Thessaloniki, GRE - Ydrogios

http://www.waspnation.com/tourdates.html

to skeftomai pantws

epishs na sas po , oti to live set 8a allaksei se sxesh me thn proth periodeia… trexate oso prolabainetai , 8a gerasei o blackie mas kai allo wasp den 8a xoume meta.

\wasp/

Jonathan Lives.

na mh paixoun opos sto rockwave pantos giati an kai toys goustaro polu, htan psiloxalia to kalokairi. Ase pou paixan me to zori 1 ora kai meta ante gia , xarhkame pou sas eidame…Kai gia thn epilogh ton tragoudion mh milhso kalutera. Ektos apo elaxistes exereseis vevaia…

Χωρις πολλά λογια 5 φορές καλύτερα απο το Rockwave!!!. 1:30 ώρα με φοβερα κομμάτια, απιστευτη ενέργεια επι σκηνής, με τον Blackie να τα δίνει όλα.
Οσοι μπορούν να πάνε σήμερα και είμαι σιγουρος ότι θα το διασκεδάσουν…

Λοιπόν… όντως ήταν ένα πολύ καλό Live.
Παίξαν σχεδόν ολόκληρο το πρώτο δίσκο πλην 2 songs , 3 απο το δευτερο , 1 νομίζω απο το part 2 , 1 απο το part 1 και κανα δυο , τρια απο ολα τα υπολοιπα albums τους .
Μελανά σημεία , απο ενα σημειο και μετα η φωνη τοy Blackie χανόταν , σε σημειο να σκουγοντε οι δεύτερες και αυτός να μην ακούγεται καθόλου . Παίξαν 1 ώρα και 10 λεπτά μόνο. Δεν έπαιξαν το Sleeping (In The Fire) . Το κενό ανάμεσα στο support και στους Wasp ήταν σχεδόν 50 λεπτά . Ηταν το ίδιο κινητικοί με το Rockwave οι διαφορές στο Set List σχετικά με το τωρινό Live και το Rockwave ήταν ελάχιστες.
Οτι είπαν το Σάββατο , ότι κινήσεις , ότι σχόλια έκαναν , ήταν τα ίδια με της Παρασκευής , δέν εννοώ βέβαια το Set List , όλο αυτό μου φάνηκε πολύ Fake …
Ακούστηκε ότι το Σάββατο το Live ήταν Sold Out . Ψέματα , αγόρασα εισητήριο στις 21:15 έξω απο το Gagarin , και είδα τουλάχιστον 2 μπλοκ γεμάτα ακόμα στο ταμείο …
Aυτά … Α και το support group του Σαββάτου μου φάνηκε παγερά αδιάφορο … !!! και με πολύ κακό ήχο …

Τρομερά μείον :?

Ακούστηκε ότι το Σάββατο το Live ήταν Sold Out . Ψέματα , αγόρασα εισητήριο στις 21:15 έξω απο το Gagarin , και είδα τουλάχιστον 2 μπλοκ γεμάτα ακόμα στο ταμείο …

Χαλαρά χωρούσε και άλλο κόσμο. Κάποιος που έχει δει την άδεια του Gagarin μου είπε ότι έχει άδεια για 2.100 άτομα. Πολλά μου φαίνονται για αυτό το χώρο αλλά όπως και να έχει, sold out ούτε με σφαίρες.

Α και το support group του Σαββάτου μου φάνηκε παγερά αδιάφορο … !!! και με πολύ κακό ήχο …

Παρουσιάζεις μια πλευρά σου που δεν την ήξερα, αυτή του γενναιόψυχου. Λίγα λές.
Σε κάθε κομμάτι έπρεπε να περιμένουμε να κουρδίσει ο κιθαρίστας, συνθέσεις (τι είναι αυτό?), για να μην αναφέρουμε τη μίμιση του Malmsteen (πάω σε άλλο topic να γράψω για αυτό).
Καλύτερη στιγμή του set list η στιγμή που ανακοίνωσαν ότι θα παίξουν το τελευταίο κομμάτι (αποδείκτηκε ότι υπάρχει Θεός και βλέπει!!!).

nai… nai… tou Savvatou to support eixe xalia ixo… kai poli metria emfanisis ei skinis…

pistevo omos pos einai akli mpanta, alla eixan para polli trak… min tou thapsoume prin akouse oloklirwmeni studio doulia tous… giati o kitharistas tous, mporei na einai klonos Malmsteen, alla exei kai dinatotites…

Το ότι η εμφάνιση τους δεν ήταν καλή δεν τους καταδικάζει για το μέλλον. Αλλά πιστεύω ότι η διοργάνωση θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρή με τα κριτήρια επιλογής του support group. Επιπλέον, και από την πλευρά των group θα πρέπει να είναι πιο απαιτητiκοί και προσεκτικοί όσο το χώρο που επιλέγουν να εμφανιστούν διότι όπως είδαμε δεν σημαίνει να τίποτα να βγεις να παίξεις support στους Wasp, σε ένα κομματι της σκηνής που το headliner group χρησομοποιεί για το κιθαρίστα του (που λέει ο λόγος), με φώτα που θα τα ζήλευε μόνο φωτιστής λούνα πάρκ, και συνήθως χωρίς sound check.
Είδαμε με τον Jim_lick και με τον Telis_vas πριν 15 μέρες περίπου support στους Εurope και στους Thunder νέα group που μόλις είχαν βγάλει δίσκο, και ενώ οι συνθέσεις δεν έλεγαν και τίποτα, δεν κοίταγες το ρολόι σου να δεις πότε θα κατέβουν. Και αν αφήσουμε το χώρο εκτός (γιατί δεν μπορούν τα ελληνικά groyp να περιμένουν να χτιστεί Hammersmith για να παίξουν) οι διαφορές σε , κίνηση, “αέρα”, στήσιμο ήταν τεράσιες. Φαινόταν ότι ήταν “ψημένοι” με τα live, πράγμα που συνήθως δεν συμβαίνει με τα Ελλήνικά support σχήματα.