Wasp

Αν σου κάνω την ιδια ερώτηση θα μπορέσεις να μου απαντήσεις? Εσύ δηλαδή πως είσαι τόσο σίγουρος οτι οι Beast λένε παπαριές και έτρεξες αμέσως να τους χαντακώσεις και να υπερασπιστείς τους Wasp? Εκτός πια αν σε διακατέχει πάντα το δίκαιο του ισχυρού!

Εδώ μάλιστα! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Διάβασε τώρα το 1ο post σου, διάβασε και το πάνω και πες μου τι σχέση έχει το ένα με το άλλο. Να σου πω εγώ? Στο 1ο έκανες απλά και ελαφρά τη καρδία αυτό για το οποίο με κατηγορείς εσύ για τους Wasp.

Φυσικά και δεν μου φαίνεται παράξενο. Ξέρω οτι γίνεται και ξέρω οτι δύσκολα θα σταματήσει να γίνεται. Απλώς δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτού του είδους το…“deal”. Ζω σε συννεφάκι προφανώς? Μπορεί…Ευτυχώς υπάρχουν μερικές μπάντες εκεί που δεν συμπεριφέρονται ούτε σαν ραγιάδες ούτε σαν προύχοντες. Ετσι οπως το βλέπω εγώ, το δεδομένο και το υπαρκτό δεν είναι απαραίτητα και “ηθικό”.

Μέχρι εδώ υπάρχει κάτι το μεμπτό? Είναι μια καινούρια μπάντα όπως άλλες χιλιάδες, που έχει την ευκαιρία να παίξει σε μεγάλο κοινό. Όμως για κάποιο λόγο επιμένεις και στέκεσαι στη χρονική ύπαρξη της μπάντας. Δηλαδή αν “θεωρείς” οτι αδικείσαι ή “νομίζεις” οτι σε εκμεταλλεύονται, έχεις δικαίωμα να το πεις ή να εναντιωθείς μόνο αν έχεις κλείσει κάποιο ιδεατό-θεωρητικό χρονικό όριο στη μουσική σκηνή?

Εδώ αναλαμβάνω εγώ το δικό μου μερίδιο, προφανώς και υπερέβαλα. Επειδή δισκογραφικά τα τελευταία πονήματα της μπάντας δεν με συγκινούν καθόλου και επειδή έχω ακόμα στο μυαλό μου το ξενέρωμα και την φλόμπα που έφαγα σε εκείνο το Rockwave του '04, ίσως και να είμαι προκατειλημμένος. Αν και κρίνοντας από τις κριτικές και τα reports γενικώς για τα μετέπειτα live και συμπεριφορές του Blackie, ίσως απλά να του έχω δώσει πολύ αξία. Λατρεμένο το ντεμπούτο, τιτανοτεράστιο το Last Command, για το Crimson δεν υπάρχουν λόγια αλλά ο καθένας κρίνεται και απο τις πράξεις του.

Και για να το κλείσουμε…Η ένσταση μου ήταν στην ευκολία που θάβουμε ή υπερασπιζόμαστε μπάντες και πρόσωπα, όχι από τα στοιχεία…αλλά από το μέγεθος. Το πως λειτουργεί η show μπιζνα όλοι λίγο πολύ ξέρουμε. Απλώς στην περίπτωση των Wasp συγκεκριμένα θεωρώ πως έχουμε περάσει το σημείο ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Πλέον μιλάμε για πυρκαγιές ολάκερες!! Αν πάντως βγει κάτι καινούριο και τους δικαιώνει, εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.

3 Likes

Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

1 Like

Από τον τρόπο με τον οποίο έγραψες, μού φάνηκε ότι παίρνεις θέση υπέρ των Beast In Black. Για αυτό “σε κατηγόρησα” όπως λες. Τώρα για το αν είμαι σίγουρος ότι οι Beast λένε παπαριές, όχι δεν είμαι σίγουρος. Κανείς μας δεν ξέρει τι έχει γίνει, άρα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος και να μιλάει με βεβαιότητα υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς.

Δες όμως παρακάτω τα 2 σχόλια τα οποία προηγήθηκαν από το δικό μου. Ειρωνείες και γελάκια από άτομα που χωρίς να ξέρουν τι έχει γίνει, έσπευσαν να χαντακώσουν τους W.A.S.P. και να πάρουν θέση υπέρ των Beast. Απλά και μόνο επειδή διάβασαν μια γενικόλογη ανακοίνωση από τη μία πλευρά.

Βλέποντας αυτά τα 2 σχόλια + κάποια άλλα στη σελίδα των Beast In Black στο facebook που έπαιρναν το μέρος των Beast, είπα κι εγώ να κάνω ένα σχόλιο και να πάρω το μέρος των W.A.S.P. Tόσο κακό είναι? Αφού κανείς δεν ξέρει τι έγινε αλλά όμως όλοι την έχουν δει ντετέκτιβ και παίρνουν θέση υπέρ της μίας πλευράς, ε είπα κι εγώ να πάρω το μέρος της άλλης. Δυστυχώς όμως, μόνο τα δικό μου σχόλιο ενόχλησε. Τα 2 σχόλια που προηγήθηκαν δεν ενόχλησαν.

Δεν σημαίνει ότι η μεγάλη μπάντα έχει πάντα δίκιο. Sorry αν έδωσα αυτή την εντύπωση. Απλά η δικιά μου η ένσταση είναι ότι όταν δεν γουστάρουμε μια μπάντα για τον Α ή Β λόγο, δεν μπαίνουμε στο thread της μπάντας αυτής και αρχίζουμε να προσβάλλουμε και να ειρωνευόμαστε την μπάντα. Απλώς δεν ασχολούμαστε. Δυστυχώς όμως κάποιοι αρέσκονται σε αυτό το σπορ.

Τώρα για τη show μπίζνα, σίγουρα όλοι ξέρουμε πώς λειτουργεί. Για παράδειγμα θυμήθηκα το 2011 που είχα δει τους Iced Earth στη Dystopia tour στο Gagarin. Support είχαν παίξει οι White Wizzard οι οποίοι λίγες μέρες μετά έβγαλαν ανακοίνωση εξηγώντας ότι αποχωρούν από το tour επειδή δεν άντεχαν το οικονομικό βάρος της περιοδείας. Έτσι είναι αυτά. Για να περιοδεύσεις στο πλευρό ενός γνωστού συγκροτήματος θα πρέπει να το αντέχει και η τσέπη σου.

Από κει και πέρα, αν βγει κάποιο καινούριο στοιχείο και το ποιους αυτό θα δικαιώνει, δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας. Είμαστε fans της μουσικής και όχι της τσέπης των καλλιτεχνών. Όταν υπογράφεται μια συμφωνία και η οποία στη συνέχεια δεν τηρείται (αν πάρουμε την περίπτωση που δεν τηρήθηκε η συμφωνία), υπάρχουν και τα αρμόδια όργανα για να επιληφθούν του θέματος. Φαντάζομαι γνωρίζεις κι εσύ για τις πάρα πολλές περιπτώσεις πασίγνωστων συγκροτημάτων που ο μπασίστας για παράδειγμα κατηγορεί τον frontman ότι δεν του έδωσε το μερίδιο που είχαν συμφωνήσει. Αν το δικαστήριο δικαιώσει τον μπασίστα, αυτό τι σημαίνει? Ότι δεν είναι καλό το συγκρότημα και θα πρέπει να σταματήσουμε να το ακούμε? Ότι ο frontman δεν είναι καλός άνθρωπος και καλός χριστιανός? Δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να μας απασχολούν τόσο πολύ όλα αυτά. Επαναλαμβάνω ότι είμαστε fans της μουσικής και όχι της τσέπης.

Αγαπητέ @bostonflesh, οι W.A.S.P. έχουν υπάρξει μια χαρά μπάντα. Ακριβώς γι’ αυτό, μπαίνουμε στο thead της μπάντας και τους κράζουμε όποτε τους αξίζει. Ο Blackie έχει λερωμένη τη φωλιά του με τέτοιες υποθέσεις, μη ξεχνάς ότι την τελευταία φορά που ήρθε στην Ελλάδα δε δίστασε να γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τους οπαδούς του και τους άφησε να τον περιμένουν μάταια στη Θεσσαλονίκη. Ναι, δεν έχουν πει οι W.A.S.P. την άποψή τους για το συμβάν, αλλά δεδομένου του παρελθόντος τους, νομίζω ότι δύσκολα θα έχει γίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που οι περισσότεροι φανταζόμαστε. Αν έχει όντως γίνει, εδώ θα είμαστε και θα μιλήσουμε πάλι.

Δε σε απασχολεί αν κάποιος σου ζητάει να πας στο live του και παίζει playback ας πούμε; Ο Blackie το έχει κάνει, μέχρι και DVD επίσημο έχει βγάλει έτσι. Για πήγαινε στο 4:30 εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=uCt9t9CllhE
Αν η μπάντα βγάζει καλή μουσική, αγόρασε το CD. Αν δίνει σάπια live (ή “live”), πρέπει να το ξέρεις για να μην πας. Αν κάποιος είναι απατεώνας, κακός εργοδότης, πρεζάκι, παιδεραστής ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, πρέπει να σε απασχολεί έτσι ώστε να επιλέξεις αν θα τον στηρίζεις οικονομικά (μιλάω γενικώς εδώ, όχι για τους W.A.S.P.). Ο Anselmo ουσιαστικά κατέστρεψε την καριέρα του με τις μαλακίες που έκανε στο Dimebash, το θυμάσαι; Πρέπει να μας απασχολεί αν ο Anselmo είναι φασίστας ή δεν πρέπει να μας απασχολεί; Για μένα, πρέπει. Όπως και το αν ο Blackie κοροϊδεύει τις μπάντες που τον πληρώνουν για να παίξουν support στα shows του. Δε λέω ότι κακώς ζητάει χρήματα - λέω ότι κακώς δεν τηρεί τα συμφωνηθέντα σε αυτή την περίπτωση.

Είπαμε, αν δεν είναι έτσι τα πράγματα, εδώ είμαστε. Μέχρι τότε, για μια ακόμα φορά ο φίλος μας είναι καραγκιόζης.

4 Likes

Α) Σιγά μη βγούν να πούν ακριβώς τι έγινε. “Δεν χαλάς την πιάτσα” όσο σκατό και να φάς, γιατι μπαίνεις σε μαύρη λίστα.
Β) Λίγο πολύ θα έπαθαν ένα απο τα παρακάτω.
ι) τους υποσχέθηκαν λεφτά γιατι είναι priority ΝΒ act και δεν τα εδείναν.
ιι) τους κάνανε μπινιά με το merch - επειδή ο blackies έχει την απαίτηση να μην πληρώνει φόρους γενικά (θυμηθείτε τι είχε γίνει εδώ)
ιιι) κάτι άλλο.

Κλασσικά επειδή πλέον δεν παίζουν πωλήσεις, σοβαρές την νύφη πληρώνουν τα support, κυριολεκτικά, απλά τα δεύτερα ονόματα, επειδή συνήθως έχουν και δικό τους κοινό τραβάνε και ΔΕΝ πληρώνουν. Απλά με τέτοια ο blackie καταφέρνει να στρέφει ακόμα περισσότερο κόσμο εναντίον του. Για την επανηχογράφηση τι να πούμε, για να πάρει τα δικαιώματα απο capitol, αλλά τραγικό λίγο.

Επίσης, που θα τρέχεις στο δικαστήριο τον κάθε “συμβαλόμενο” ? Αμερική που είναι ο blackie ? 15-25 k αμοιβές δικηγόρων κτλ, για να πάρεις 10-15 ξερω εγώ και ΑΝ είσαι τυχερός τα δικαστικά ? Τρεχα-γυρευόπουλος. Αυτό το κάνουν πολλοί Αμερικάνοι που περιοδεύουν ευρώπη και έχουν όνομα, καλή ώρα οι “Φραγκοφονιάδες” του thrash.
Που αν και δε φταίγανε, περυσι, είχαν στείελει email εναντιον δοριγανωτη φεστιβάλ.

  1. ο κιθαριστας του σαπορτ το ειπε.οτι τους ζηταγαν λεφτα για να παιξουν μετα.και επισης οτι κατι παιχτηκε και με τα σαουντσεκ.
  2. απο το 2006 και μετα ολα τα ‘‘λαιβ’’ ειναι κονσερβα.
  3. καλα δεν ειχανε και τον παπαροκα για σαπορτ. μια καλη νεα μπαντα και με συμβολαιο στη νουκλιαρ μπλαστ.δλδ αμα παιζανε σαπορτ σε τπτ πριστ μεταλλικα θα επρεπε να δωσουνε και κωλο;;

καλά δεν είχες διαβάσει οτι καποιοι δώσανε 1 μύριο στους motley, που τους σαμπόταραν και τους ρίχνανε ούρα με νεροπίστολο ? Χεχε.

Τράτζικ, παντως, απο δεύτερη μπάντα να ζητάς λεφτά, δείχνει απόγνωση. Η δεύτερες κατα 99.9 % παίρνουν λεφτά.Το δεν κάνεις τσέκ, απλά line check και αν για να ακούγεται γαμώ ο πρώτος και μετά χαβούζα οι κάτω το κάνουν οι μισές μπάντες και όσες έχουν κόμπλεξ, οτι τα σαππορτ μπορεί να τους πάρνουν βρακάκι.

1 Like

“Όχι ρε, στο heavy metal δε γίνονται αυτά”. Καλως ήρθατε σε μια από τις μεγαλύτερες μπίζνες. Κάποιες μπάντες είναι τίμιες και σχετικά διακριτικές, άλλες είναι αρχίδια - όπως το βλέπει ο καθένας.

Εννοείται ότι όλοι παίρνουν λεφτά, και οι Metallica και οι Priest και οποιαδήποτε μπάντα βλέπετε να έχει support από κάτω. Απλά όταν υπάρχει κάποια μεγάλη εταιρεία από πίσω, τα πληρώνει εκείνη. Η μπάντα βέβαια πληρώνει το management και πλέον οι μικρές μπάντες πληρώνουν και τις εταιρείες. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που είσαι σε μια εταιρεία και πληρώνεις εσύ την κοπή του CD. Πληρώνεις εσύ τα έξοδα σου, απλά για να έχεις πάνω στο CD το λογότυπο της εταιρείας, η οποία στην καλύτερη θα σου κάνει τη διανομή του δίσκου και θα πάρει τεράστιο ποσοστό από τις όποιες πωλήσεις. Παράλογο? ΝΑΙ. Έτσι δουλεύει όμως. Τα λεφτά βέβαια πολλές φορές μεταφράζονται με διάφορους τρόπους, όπως πχ. “σας παίρνουμε μαζί τσάμπα, αρκεί να πληρώσετε όλα τα έξοδα του tour bus”. Ξέρετε πόσα είναι τα έξοδα του tour bus σε μια περιοδεία με μεγάλη μπάντα? Πολλά… Για να πάρεις μέρος σε μια περιοδεία ενός σχετικά γνωστού ονόματος κάνεις το λεγόμενο buy-in. Με λίγα λόγια πληρώνεις. Πολλά. Αν μιλάμε για μεγάλο όνομα, παίρνεις δάνειο. Εξαρτάται από το πόσο σε νοιάζει το ρίσκο του αν θα μπεις φυλακή από τα χρέη, σε περίπτωση που δεν πετύχει το εγχείρημα της μπάντας σου. Είναι πολύ δύσκολο να έχεις μπάντα και να θες να ξεφύγεις από τη χώρα σου, ειδικά όταν μιλάμε για την Ελλάδα.

Δεν είναι κατακριτέο, έτσι λειτουργεί η φάση, η μπάντα είναι μια ακόμα επιχείρηση, πρέπει να κάνεις μεγάλη επένδυση για να βγάλεις χρήματα. Αν βγάλεις ποτέ χρήματα.

2 Likes

Μπορείς όμως να κάνεις και αρπαχτούλες και tributes και διάφορα άλλα. να είσαι ο μαμιάς της γειτονιάς, φτηνά, πληρωνεις και τον τοπικό νταβά να βάλει τη σφραγιδά, οσο αστείος και αν είσαι.
Επίσης δεν πληρώνεις μόνο διανομή αλλα και τις όποιες διαφημήσεις περιοδικά που αλλιώς ΔΥΣΚΟΛΑ ξεκουνάνε για να κάνουν τα “δεοντα”.

Είναι εντελώς διαφορετικό το “δώσε μου 10 χιλιάρικα να σε πάρω support” η το “τα μισά έσοδα του merch έρχονται σε μένα για να σε αφήσω να τα βάλεις πλάι στα δικά μου” από το “είναι πολλά τα έξοδα να περιοδευσεις”. Ναι είναι πολλά και προφανώς δεν τα καλύπτουν.

Οι Metallica ξέρω “for a fact” που λένε και στο χωριό μου ότι δε ζητάνε τίποτα από τα Support τους -αντιθετως παίρνουν και flat αμοιβή. Φυσικά δε μιλάμε για τους Beast In Black, αλλά Gojira, MH, Volbeat και άλλα τέτοια ονόματα. Πάντως και στην Κοπεγχάγη που ήταν τοπικές μπάντες δεν έδωσαν κάτι, μέσω διαγωνισμού επιλεχθηκαν.
Το ίδιο πανω-κατω γνωρίζω πως γίνεται και με τους Maiden με την μοναδική παράμετρο ότι έχει λόγο και η ΕΜΙ. (όπως είχε δηλαδή η Universal στους Metallica παλιότερα).
Είναι εντελώς διαφορετικά μεγέθη και προφανώς δε θα επιλέξει ο Rod μπάντα στη βάση του τι μπορεί να πληρώσει. Σε τέτοια μεγέθη που τα Support είναι οι Ghost και οι Kvelertak πχ είναι άτοπο να συζητάμε αν πληρώνουν να παίξουν.

Από εκεί και πέρα τέτοιες συμπεριφορές όσο κανόνας κι αν τείνουν μα γίνουν πρέπει να κατακρινονται.
Στην περίπτωση του Blackie η κοινή γνώμη είναι αρνητικά προδιατεθημενη γιατί ο πρωτερος βίος του μόνο εντιμος δεν είναι.

3 Likes

Τα δεύτερα δεν πληρώνουν πέραν απο merch σ αυτό το μέγεθος γιατι θεωριτικά τραβάνε κοινό. Απλά αν για κάποιο λόγο πέσουν, δεν προκειτε να τα ξαναδείς εκεί. Μια εποχή πιο παλιά που οι MH είχαν πέσει στην ανυπολυψία, για κάτι δίσκους, πχ μόνο κάτι σκόρπια UK κάνανε, απλά αμα μείνεις 10 χρόνια μετά την παλεύεις.

Τα support πρέπει να κανονίζονται βάσει δισκογραφικών εταιρειών . Σαν προώθηση

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ανεχόμαστε τέτοια σκηνικά που είναι πλέον ο κανόνας και να τα δικαιολογούμε

1 Like

ποιές δισκογραφικές και με τι έσοδα. Σιγά μην σου πληρώσουν οτιδήποτε. Αφού πλέον και για διανομή - για να πάς στα ράφια, πληρώνεις “αίμα”. Οπότε όσοι είναι στην απο μέσα.

Ε καλά θα έπρεπε . Ξέρουμε τι ισχύει

Καθε φορα που μαθαινω κατι καινουριο για τον Blackie αμαυρωνεται ολο και πιο πολυ η εικονα του. Κριμα για τις δισκαρες, κριμα για το ταλεντο, ο τυπος ειναι γελοιος πλεον και το εχει χασει εντελως. Προσωπικα απο εμενα δεν ξαναπαιρνει ευρω με κανεναν τροπο.

1 Like

Προφανώς με το παρελθόν του Μπλάκι το πιθανότερο είναι ότι έχει κάνει μαλακία αυτός και όχι οι Beast in Black. Που μπορεί να είναι 2 χρόνια μπάντα αλλά θα τολμήσω μια πρόβλεψη ότι σε λίγο καιρό θα παρακαλάνε οι WASP να παίζουν σαπόρτ σε αυτούς (κατά το Sabaton-Accept πρότυπο) και εδώ είμαστε. Προσωπικά θεωρώ το μουσικό εκτόπισμα των WASP δεκάδες φορές μεγαλύτερο των Beast in Black (και των αυριανών πετυχημένων Beast in Black) αλλά κάποτε θυμάμαι τον Boston να επιχειρηματολογεί υπέρ των A7X έναντι των Machine Head…

32 χρόνια \m/

6 Likes

Καλό είναι αλλά…Crimson > Headless > Πρώτο > Last Command

2 Likes

ναι αλλα δεν εχουν αυτα γενεθλια σημερα !!! :wink:

4 Likes

Περί της προηγούμενης συζήτησης.Αντιγράφω από site περιοδικού.

Πρόσφατα, ο Αρχηγός Steve Harris των Iron Maiden μίλησε σε ισπανική ιστοσελίδα, και μιλώντας για την υποστήριξη που δείχνει ο ίδιος αλλά και όλη η μπάντα σε ανερχόμενους μουσικούς, εξέφρασε την άποψή του για την πρακτική να ζητείται από πολλά νέα συγκροτήματα να πληρώνουν τα έξοδά τους ώστε να βρεθούν σε δυνατά πακέτα περιοδειών.

Ο Steve Harris ήταν κατηγορηματικός αναφέροντας πως οι Maiden δεν θα ζητήσουν από κανέναν χρήματα για να γίνει support τους, χαρακτηρίζοντας μάλιστα την όλη διαδικασία λάθος. Αναλυτικά δήλωσε τα εξής:

«Στηρίζουμε νέες μπάντες επειδή μπορούμε και μας δίνεται η ευκαιρία. Οποιοσδήποτε είναι σε θέση παρόμοια με αυτή των Maiden και μπορεί να πάρει μαζί του στην περιοδεία ένα άλλο συγκρότημα, πρέπει να το κάνει γιατί έτσι μπορείς να βοηθήσεις και μάλιστα κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται πολλή προσπάθεια.

«Εκείνο που με ενοχλεί και το μισώ είναι όταν ζητούν από μπάντες να πληρώσουν για να παίξουν ως support. Δεν το έχουμε κάνει ποτέ ούτε με τους Maiden ούτε με τους British Lion και ούτε πρόκειται, γιατί, απλούστατα, είναι λάθος. Τουλάχιστον τα έξοδα της μπάντας πρέπει να είναι καλυμμένα πριν τη συναυλία και δεν πρέπει να πληρώσουν κανέναν.

«Προσωπικά, προσπαθώ να βοηθάω. Έχω περάσει υπέροχα στη διάρκεια της καριέρας μου, και παρ’ όλο που δούλεψα πολύ σκληρά γι’ αυτό, είχα και την τύχη με το μέρος μου. Έτσι, θεωρώ ότι στο τέλος της μέρας είναι ωραίο να δίνω κάτι πίσω στη Σκηνή. Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τους British Lion. Τα μέλη είναι πολύ ταλαντούχα και πλέον παίρνουν λίγη απ’ την αναγνώριση που δυστυχώς δεν είχαν απολαύσει στο παρελθόν.

«Μάλιστα, όταν δίνουμε συναυλίες σε διάφορες πόλεις στις οποίες τα υπόλοιπα παιδιά πηγαίνουν για πρώτη φορά, φαίνεται στα μάτια τους ο ενθουσιασμός με αποτέλεσμα να νιώθω κι εγώ ακόμα καλύτερα μια και ήδη γουστάρω που θα ανέβω στη σκηνή. Το ίδιο θέλω να νιώθουν και οι άλλες μπάντες. Είναι υπέροχο να βοηθάς νέους μουσικούς ώστε να ζήσουν μια τέτοια εμπειρία για πρώτη φορά.»

9 Likes