Wasp


30 χρόνια :metal::heart:

9 Likes

Ο μεγαλύτερος απατεώνας του χώρου.Set μιας ώρας σε headline εμφανίσεις (κλαμπάκια προφανώς), με τα ίδια τραγούδια που παίζει με μηδαμινές αλλαγές, εδώ και 20 χρόνια.Μιλάμε για απίστευτο ξεφτίλα και νούμερο.

4 Likes

:joy::joy::joy::joy:

1 Like

Μια χαρά σέτλιστ για να παίξει του χρόνου σαπόρτ σε κάποια μέρα του release :pray:


38 Χρόνια :metal:

6 Likes

Μόλις πριν 2 βδομάδες είναι η συνέντευξη. Δεν έχω χρόνο να τη δω τώρα, το απόγευμα θα κάτσω να τη δω με την ησυχία μου. Αν και δεν μου φαίνεται πολύ αξιόπιστος πλέον. Αλλάζει απόψεις πιο γρήγορα κι απ’ τον Άδωνι.

Κολάν και βαψομαλλιας ο μπλακι ακομα…οκ εδώ ο jl turner πέταξε μετά από 20 χρόνια την περούκα.

1 Like

Σοκαριστηκαμε όλοι. Παλιά έλεγε άλλα βέβαια… τέλος πάντων…

3 Likes

Lip sync,playback και προηχογραφημενα,οκει,και τι εγινε,αλλοι διαβαζουν τα lyrics απο το μονιτορ,αλλοι κανουν backing vocals στον frontman γιατι δεν βγαινει η φωνη στα hit.Καλυτερα που το ειπε ανοιχτα,να μην υπαρχει και αγωνια για το τι ακουει καποιος στα live.

Δεν υπήρχε καμία αγωνία. Εδώ και αρκετά χρόνια.

1 Like

το θεμα είναι οτι οι WASP έχουν και ντουμπλαρισμενα παντού τα φωνητικά, ΑΛΛΑ και διπλά πολλά. απλά είναι αμφίβολο και για κάποια lead. ακούγεται οταν είναι live. λαχανιάζει.

Σίγουρα ήταν γνωστά και δεν προκαλεί κάποια έκπληξη η δήλωση αυτή για προηχογραφημενα μέρη στα live των wasp,αν και δεν ήταν παραδοχή,περισσότερο προσπάθησε να το καλύψει λέγοντας ότι ναι οκ έχουμε προηχογραφημενα αλλά εμείς ξέρετε κάνουμε διπλα,το ένα το άλλο στο στούντιο που δεν είναι εύκολο να αποδοθούν live κλπ,οπότε δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς και τέτοια.

ε εδω ο μιχαλάκης ο τζάκο λχ, είχε τα μισα ετσι, αν κι έκανε λχ κατι ψιλες αρμονιές τρομάρα του. αμα είναι κανα πληχτρο, εξτρα κιθάρες, άλλα οργανα που δεν είναι ευκολο να έχεις - κτλ… δλδ σορρυ, αλλα τα μισά παουεράκια τώρα, ΔΕΝ παίζουν με τα μισα απο το πισι/μακ ?

Aυτα που κανει ομως,τα εχει εξομολογηθει στον πνευματικο του ο Μπλακι? :joy:

2 Likes

Αμαρτία εξομολογουμένη, δεν είναι αμαρτία…
Πάντως, η λογική εξήγηση που έδωσε ο μάστορας Μπλάκι, δεν θα έλεγα ότι με απογοητεύει, με πείθει καθώς, στο στούντιο, μπορεί να δοθεί όγκος σε πολλά πράγματα, κυρίως στις φωνές, ο οποίος δεν μπορεί να δοθεί στις συναυλίες.

Βέβαια, πριν από χρόνια, επί εποχών Martin στους Black Sabbath, τα backing tracks έδιναν και έπαιρναν και εκεί, κομβικά σημεία του κομματιού (πχ, η περιβόητη κορώνα στο “At the Heeeeaaadleeeeeeeeesss Crooooosssss”), ακουγόταν ξεκάθαρα από κασέτα, εκεί δεν μιλούσαμε για μια δεύτερη φωνή, μιλούσαμε για την κύρια φωνή οπότε, δεν με εκπλήσσει το ότι το κοινό μπορεί να γύρισε την πλάτη τότε, αν είναι ακούσω κασέτα σου λέει, κάθομαι και σπίτι μου και τραγουδάω κι εγώ μαζί, δεν χρειάζεται σε συναυλία να το κάνω.

Στη συναυλία πάω για να ακούσω τον ίδιο τον ερμηνευτή οπότε ναι, είναι κάπως το ότι ακούω ηχογραφημένα πράγματα εν ώρα συναυλίας, ΕΚΤΟΣ αν μιλάμε για κάτι δευτερεύον, το οποίο χρησιμοποιείται για να χτίσει ατμόσφαιρα η αποτελεί σήμα κατατεθέν του κομματιού

Στο συμφωνικο κυριως metal,υπαρχουν αρκετα σημεια προηχογραφημενα,γιατι ακριβως δεν μπορει καθε συγκροτημα να μεταφερει μαζι του επι σκηνης μια ολοκληρη ορχηστρα που θα παιζει αυτα τα μερη,αυτο ειναι πασιγνωστο γιαυτο και κανενας δεν θα το δει απο την αρνητικη πλευρα,οτι μου βαζουν κασετα.

1 Like

Επρεπε να πει οτι τον ποναγε ο λαιμουλης του. Ολα θα ηταν καλυτερα

1 Like

Στην περίπτωση μιας συμφωνικής ορχήστρας, προφανώς και δεν έχω την απαίτηση να δω ολόκληρη την ορχήστρα, εκεί, εξυπηρετεί αφάνταστα η λύση των ηχογραφημένων μερών, για πολλούς και διάφορους λόγους, σαφώς και δεν είναι κάτι κατακριτέο εκεί.

Σε ένα απλό heavy metal συγκρότημα όμως, δεν έχω την απαίτηση να ακούσω όλες τις αρμονίες της φωνής, η κύρια και μια δεύτερη να κρατάει σιγόντο, μας κάνει, δεν χρειάζεται να ακουστούν ολες. ΒΕΒΑΙΑ, από όσο περισσότερα “αποσυντονίζεται” το αυτί και θα εστιάσει κάπου αλλού, ενδεχομένως θα χάσει κάτι πιο ουσιώδες και ενδεχομένως να περάσουν στα ψιλά τυχόν “θεματάκια” στην ερμηνεία.

Προσωπικά μιλώντας, μπορεί αρχικά να με ξενίσει όμως, αν ο τραγουδιστής βγεί ντόμπρα και ξεκάθαρα να πει ότι είμαι κρυωμένος αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο δυνατό, θα το εκτιμήσω αφάνταστα από το να με κοροϊδέψει με διαφόρων ειδών τρικ, οπότε, έχει να κάνει κατά την οπτική μου με το πώς θα μου παρουσιαστεί μια κατάσταση, αν θα είναι με περισσή δόση ειλικρίνειας η όχι…

Αυτά τα έκανε το 2000, δηλαδή πριν 22 χρόνια. Και τα έβαλε σε επίσημο video της μπάντας και σας το πούλησε. Ρε και λίγα σας κάνει λέμε :joy:

2 Likes