Καλυτερος/αγαπημενος χαρακτήρας από το watchmen

ε νταξ,οχι,τιποτα απο τα παραπανω,αλλα αμπαλος ναι:p
Ολη η ιστορια του Black Freighter δεν ειναι κατι παραπανω απο μια αλληγορια της ιστοριας του ιδιου του Veidt κατα κυριο λογο,στην προσπαθεια να σωσει ο ενας μεν το κοσμο ενω ο αλλος την οικογενεια του,ενω προσθετει και πολλα σημαντικα κομματια στο παζλ του συμπαντος των Watchmen-πχ υπερηρωες που υπαρχουν και ειναι αντιπαθητικοι στο κοσμο,αρα και τα κομικ που διαβαζουν ειναι τρομου,θριλερ,διχως υπερηρωες αλα σπαιντερμαν κτλ κτλ-…παραλληλα καλιστα διαβαζεται και ως μια παραλλαγη της ιστοριας του Ρορσακ και της μανιας του απεναντι σε κακοποια στοιχεια που πηγαζει απο την ιδια του τη φυση…πολλες γενικα εκδοχες μπορουν να ερμηνευτουν…

Βασικα θα μπορουσα να γραψω επικο κατεβατο για την σημασια του Black Freighter αλλα βαριεμαι,ο Redrum θα αποθεωσει τιμια νομιζω…

(Ε,δεν σχολιαζουμε δε την πυκνοτητα του λογου και την ποιοτητα των περιγραφων του Μουρ εδω,ο τυπος γραφει ιστορια)

χαχ μπορεί :stuck_out_tongue:

Βασικά με τα 3/4σέλιδα παραρτήματα στο τέλος κάθε κεφαλαίου, με τις χιλιάδες αναδρομές στο παρελθόν, σε συνδιασμό με τα μέτρια αγγλικά μου, η ιστορία του Black Freighter που ήταν παράλληλα με την βασική ιστορία, με κούραζε απίστευτα και σε πολλά σημεία μου ήταν αδύνατο να την ακολουθήσω.

Εγώ ψήφισα Δρ. Μανχάταν, όχι γιατί λυπήθηκα τη μοίρα του (ε[I], σαφώς μορφ-άρα ο Ρόρσαρχ[/I]) αλλά επειδή [B]έχει το καλό και ξεδιάντροπο γούστο να κυκλοφορεί με την τσουτσούνα του έξω χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν[/B] ([I]κι όποιος τολμήσει να του ψέξει, τον κάνει αμέσως κβαντοφυσικά…ντά[/I]!!!) :slight_smile:

Rorschach για μένα.
Όταν είχα διαβάσει για πρώτη φορά το graphic novel έπαθα πλάκα με δαύτον!

:lol: τι τέλειο!

Θα συμφωνήσβ κι εγώ…πρέπει να διαβάσω το κόμικ κάποια στιγμή!
Πάντως όλοι οι πρωταγωνιστές μου άρεσαν, ίσως λιγότερο η Silk Spectre που μου φάνηκε ψιλοαδιάφορη.