What we consider epic... @ Outlaw Rock Club 5/1/2010

Αφιέρωμα στον epic ήχο. Από rock και classic metal μέχρι black και death ήχους από τους DJ’s Takis & John “Weedow”.

Mάλιστα. Ενδιαφέρον event, για να δούμε τι θεωρούν επικό τα παληκάρια μας. Πόσταρε και κανα ενδεικτικό σετλίστ.

O όρος επικό στην ελλάδα είναι πολύ περιορισμένος σε σχέση με το εξωτερικό.

Για μένα επικό είναι και το House of the rising sun των Αnimals, και το Stones from the sky των Neurosis.

Aν έπαιζαν όμως σε ένα event που αυτοαποκαλείται επικό, ο κόσμος που θα είχε έρθει θα εξεγειρόταν.:dunno:

Γι’αυτό ακριβώς είναι “what we consider epic”. Ένα rock κομμάτι μπορεί να είναι το ίδιο επικό με ένα black metal ή οτιδήποτε άλλο…:wink:

και θα είχε δίκιο ο κόσμος.
εγώ θα πάω να ακούσω μεταλ και όχι το μπλουζ House of the rising sun των Αnimals,
δηλ. αν έχει βγάλει και ο Καζαντζίδης επικό τραγούδι θα είχε δικαίωμα συμμετοχής στο συγκεκριμιένο event ;

Oκ, το έπιασα. Δεν υπάρχει επική μουσική, υπάρχει επικό μέταλ κι όλα τα υπόλοιπα.

Απλή υποσημείωση: τα περισσότερα τραγούδια του Καζαντίδη είναι από τη φύση τους επικά, αφού πραγματεύονται ξενιτιά, πόνο και βάσανα.

:lol:

Ας μην αρχίσουμε όμως τις ίδιες γνωστές μαλακίες.

Αντικειμενικά η μερίδα του λέοντος μεθαύριο θα είναι μέταλ ακούσματα (και έτσι πρέπει), αλλά υπάρχουμε κι εμείς που δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να ακούσουμε κι άλλα πράγματα που είναι μια χαρά επικά χωρίς να είναι μέταλ. Ίσα ίσα που θα είναι και ευπρόσδεκτες προσθήκες, να σπάει κάθε λίγο η σκληροπυρηνική τρουίλα για να την αποζητάμε και περισσότερο in the course of the night. Εμένα ας πούμε δε με χαλάει καθόλου να ακούσω (αν τα καταφέρω να έρθω βέβαια) και έναν “Ηλεκτρικό Θησέα” από Μαρκόπουλο, γιατί όχι και κανένα ριζίτικο με τον Ψαρονίκο στο μικρόφωνο, που απ’ όποια πλευρά και να το δει κανείς είναι επικά μέχρι εκεί που δεν πάει!

Επίσης ένα από τα πιο επικά (και κατά μη προφανή τρόπο) κομμάτια σ’ αυτή τη μουσική είναι το “Cry of Mankind” των My Dying Bride. Βάλτε το!

Μόνο Bathory :stuck_out_tongue:

Κάτι ξέρει η κορπσέτ.

Αντικειμενικά η μερίδα του λέοντος μεθαύριο θα είναι μέταλ ακούσματα (και έτσι πρέπει)
Εξήγα λίγο τα μαύρα.

Κατά τ΄άλλα, είναι φολς αυτά που αναφέρεις.:stuck_out_tongue:

:slight_smile:

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters

Φολς είναι από μεταλλική σκοπιά, αλλά κάργα τρου από επική σκοπιά. Κοντολογίς, ένα κράμα τρου και φολς. Θα μπορούσαμε να πούμε “Τρολς” ή “φρλου”. :stuck_out_tongue:

Τί να εξηγήσω ρε παλιοφόλση, τί να νιώσεις εσύ από ΜΕΤΑΛ. 8)

Εντιτ, Ωραία η γαργάρα για τα μπολντ.

Αυτό; :smiley:

Αυτό πάντως σίγουρα http://www.youtube.com/watch?v=KeChyUrtxTM :stuck_out_tongue:
Θα είμαστε εκεί!

Ώπα! Τι έγινε εδώ ρε παίδες κατά την απουσία μου;

Για να ξηγηθούμε… Όπως προείπα είναι αφιέρωμα στον επικό ήχο, σαφώς κατά το μεγαλύτερο μέρος rock/metal αλλά όπως είπα… στον επικό ήχο, όχι στο επικό metal και μόνο.:wink:

αυτό πιάνεται για επικ?

Γρακχε σε βλεπω ον λαιν! θα μας τιμισεις σημερα? χεχεχε!!!
οσο για το τι ειναι επικο εγω λεω να το ραψω σημερα χαχαχαχ!!!:lol::lol::stuck_out_tongue:

Δήμο δυστυχώς δε με κόβω, λέω να την αράξω να ξεκουράσω τα κόκκαλά μου…

Καλά να περάσετε! Α και να ξανακάνετε κάτι ανάλογο στο μέλλον ε.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς άλλωστε.

ελα ρε αστειατορα!!! αν θελεις και συ να γελασεις με το red rum στειλε ΞΕΚΑΡΔ στο 54666!!! 66,6 ευρο τα 2 δευτερολεπτα!!! :lol::lol::stuck_out_tongue: