Willie Dixon Covers

Λοιπόν:Θεώρησα σωστό να μην συμπεριλάβω πρώτες εκτελέσεις κομματιών,καθώς τα περισσότερα από αυτά έχουν κυκλοφορήσει αρχικά κάτω από το όνομα άλλων μουσικών( Muddy Waters,Howlin? Wolf κτλ.).Επίσης δεν συμπεριέλαβα το Whole Lotta Love που ουσιαστικά είναι το You Need Love του Willie Dixon γιατί πολλοί θα το ψήφιζαν χωρίς να έχουν ακούσει αρκετά από τα υπόλοιπα.Άρα έχουμε:

1"Back Door Man"? The Doors

2"Bring It On Home" ?Led Zeppelin

3"Hoochie Coochie Man"] ?Chuck Berry

Μου αρέσει πολύ και των Allman Βrothers αλλά τι να κάνουμε?.

4? Mellow Down Easy?-PAUL BUTTERFIIELD BLUES BAND
http://www.youtube.com/watch?v=BidqH1xo5Go

5"Little Red Rooster"?The Rolling Stones


M?αρέσει πάρα πολύ και του Sam Cooke με φοβερά πλήκτρα.

6"Love, Life & Money" ? Johnny Winter & Dr. John

7"Spoonful" ?Cream

8"You Can’t Judge A Book By Looking At Its Cover"- Cactus
Δεν βρίσκω κάποιο link δυστυχώς.Πάντως είναι από τις αγαπημένες μου,πολύ βρώμικη και χύμα.

9"You Shook Me"[10] ?Jeff Beck Group
http://www.youtube.com/watch?v=c8c0uzSbcrg
Εδώ δεν βρήκα την studio εκτέλεση που είναι και η αγαπημένη μου μάλλον.Επίσης βρώμικη διασκευή και για μένα καλύτερη από την πιο γνωστή των Zeppelin.

10?Help me?-Ten years after

Σίγουρα θα υπάρξουν διαφωνίες για τις επιλογές και ίσως να έχω ξεχάσει και κάποια που να την προτιμώ,αν σκεφτείτε ότι το Mellow Down Easy το είχα ξεχάσει και το έβαλα την τελευταία στιγμή αντικαθιστώντας το Ι Just Want to Make Love to You από Alex Harvey?s Sensational Band.Kουβέντα να γίνεται όμως.

Ωραίο θρεντ και ομολογώ ότι πιάνομαι αρκετά αδιάβαστος…
Για παράδειγμα δεν ήξερα ότι το " Help Me" είναι διασκευή. Εννοείται το ψηφίζω και με τα 2 χέρια που λένε. Θα διαφωνήσω για το " Υοu Shook Me" . Προτιμώ των Zeppelin!!

Μπράβο στον hopeto για το θρεντ! Χαρά στο κουράγιο σου!
Ας προσθέσω κι εγώ μια αγαπημένη διασκευή σε Willie Dixon:

Monster Magnet - Evil
http://www.youtube.com/watch?v=OSzoPaQi30I

Δεν ξέρω αν θες να προτείνουμε κι άλλες…
Πάντως από του poll μάλλον προτιμώ back door man χωρίς όμως να έχω ασχοληθεί διεξοδικά με τις υπόλοιπες αν και έχω ακούσει αρκετές.

Εννοείται ότι θέλω να προτείνετε,είναι άπειρες και μάλιστα τα κομμάτια του Dixon έχoυν διασκευαστεί από τόσους πολλούς μουσικούς που είναι αδύνατο να τις έχω ακούσει κι όλες!:wink:

Just a little spoon of your precious love, satisfies my soul

Και αντε γεια!

Ημουν αναμεσα σ αυτο και το bring it on home που οταν μπαινει η κιθαρα μετα τη φυσαρμονικα, ειδικα στα live… πανικος

A και το i can’t quit you των zep ειναι φοβερο…

nice thread!

Μπράβο hopeto που το άνοιξες το θρεντ. Είναι κρίμα που δεν μπορούσες να έχεις άλλες επιλογές και έτσι έμειναν έξω κορυφαίες εκτελέσεις όπως αυτή:

που οδήγησαν σε πιό πρόσφατες σαν αυτή:

Δέιτε και μερικές πιό παραδοσιακές:

Επίσης μεγάλη κομματράρα και πολύ διασκευασμένη που δυστυχώς δεν χώρεσε στις επιλογές είναι αυτή:

Υπάρχει και μία πολύ καλή εκτέλεση από τον Robben Ford στο άλμπουμ Handful of Blues που όμως δεν βρίσκεται στο youtube (δεν πειράζει ψάξτε τον δίσκο και αγοράστε τον άφοβα, είναι δισκάρα). Mέχρι και οι L.A. Guns το έχουν διασκευάσει (!!!) σε μία ένα άλμπουμ με διασκευές που είχαν κάνει πριν πέντε πέρίπου χρόνια.

Προτίμησα το Mellow Down Easy.:)Πάντως και των Animals πολύ καλή.


Το ξέχασα…:frowning:

Ω Ναί! 8)
Πως ξέφυγε αυτό “κάτω από το ραντάρ”; :-k

Και του Buddy Guy η εκτέλεση είναι πολύ καλή.

Φοβερή!Και λανθασμένα στα comments στο youtube λένε πως είναι του Guy.
Ρε γαμώτο είναι άπειρες οι διασκευές σε Dixon.Έκανα ότι μπορούσα.:roll:

The Black Crowes

Των Led Zeppelin:):!:


Alexis Korner