Απορία για windows 8

προσωπικά, εγκαθιστώντας αυτο:
http://www.iobit.com/iobitstartmenu8.php
δεν εχω κανενα θεμα με το gui.

φερνει το start menu των 7, και απενεργοποιει την οθονη με τα πλακιδια οπως και τις γωνιες που πεταγονται τα Pop up.

οταν αναβαθμισω σε 8.1 θα το αφαιρεσω.

Αν έχεις uefi όμως τον πούλο :slight_smile:

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα δοκιμάσω τα 8 και θα πω εντυπώσεις

Εγώ πάντως που είμαι άσχετη με υπολογιστές κτλ κτλ, χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες τα 8 και μια χαρά τα βρίσκω. ΟΚ, σου προκαλούν μια δυσπαρευνία στην αρχή μέχρι να τα συνηθίσεις, αλλά το περιβάλλον εργασίας είναι αρτιστίκ, μοντέρνο και οργανωμένο. Και όντως είναι γαμάτο για ψυχαναγκαστικούς με οργάνωση κι ετς, όπως λέει και ο Ektoras \m/.

αυτος ηταν ο σκοπος τους,να κανουν αυτους που ειναι ασχετοι με υπολογιστες να τα γουσταρουν χωρις να ξερουν πολλα πολλα για το τι συμβαινει απο πισω…ανοιγεις εφαρμογες απο την εναρξη και οταν της “κλεινεις”,ουσιαστικα τις “ελαχιστοποιεις” και σου τρωνε μνημη ξερω γω χωρις να το παρεις χαμπαρι

ασε που ηθελα να κανω καποιες ρυθμισεις στο δικτυο και μου βγηκε ο στανιος να βρω που και πως…αλλα το τι καιρο θα κανει σημερα το βρισκω με ενα κλικ οποτε η ζωη μου ειναι πολυ καλυτερη#-o

Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ 7, δοκιμάζωντας τα 8 σε άλλο λάπτοπ τα βρήκα δύσχρηστα. Και μόνο που λείπει το βασικό πλήκτρο για όλες τις επιλογές κάτω αριστερά, δυσκολεύει να κάνεις και τον απλό τερματισμό ακόμα! Άλλες διαφορές εκτός αυτού δεν εντόπισα.

φιλικά

Αν είχε να επιλέξει 7 ή 8 πιστεύω θα επέλεγε το πρώτο. Έφτιαξα και το δίκτυο στα 8 αλλά τον ριμάδι το τερματισμό εκεί που τον βάλαν δε μπορώ να τον χωνέψω. Να βιάζεται κανείς να θέλει να δει κάτι και να το κλείσει, και να είναι αναγκασμένος να περάσει από 2 διαφορετικές οθόνες.

Edit: Άλλο εννoεί ο Voider :?

Δεν συγκρίνονται με τα 7 σίγουρα, άλλα δεν είναι τόσο τραγικά, είναι θέμα συνήθειας. + το ότι είναι πιο ελαφριά από 7.

Αν λέγωντας γρανάζι εννοούσες το πλήκτρο της έναρξης που έχει όλες τις επιλογές, τότε το έγραψα κι επάνω ότι αυτό στα 8 δεν υπήρχε. Η επιφάνεια εργασίας ήταν κάπως έτσι:


Όταν είσαι στην επιφάνεια εργασίας λοιπόν πρέπει να πας σ’αυτή εδώ την οθόνη και να πατήσεις δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του χρήστη, κλείσιμο και μετά τερματισμό:

Όχι. Αν στην πρώτη εικόνα πας το ποντίκι δεξιά δεξιά θα σου βγει ένα μενού. Από εκεί πας settings->power->shutdown αν δεν κάνω λάθος.

Ναι αυτό έλεγα εγώ, αλλά νόμιζα άλλο εννοούσε ο Voider

Μακάρι όντως να υπάρχει επιλογή αλλού που δεν είδα, γιατί καταντά κουραστικό. Τι το θέλαν και βγάλαν το πλήκτρο της έναρξης. #-o

Πώς θυμάμαι την ντροπή που ένιωσα όταν αναγκάστηκα να γκουγκλάρω το πώς να κλείνω το λάπτοπ και τις εφαρμογές… (Alt f4, δεν έχω βρει άλλο τρόπο)
Το κλείσιμο συνηθίζεται - κέρσορας τέρμα δεξιά, σέτινγκς και αυτό ήταν.

Χρησιμοποιώ κανά χρόνο τώρα και τα έχω συνηθίσει, ωστόσο σε τελική ανάλυση είναι πολλά κορδελάκια και φιοριτούρες και ποζεριά για το τίποτα. Τα apps που είναι ήδη εγκατεστημένα είναι εντελώς δύσχρηστα - λείπουν feutures από το skype, το image viewer και το πρόγραμμα της sony που ενεργοποιείται αυτόματα για μουσική γαμιούνται, πρέπει να πατάς συνδυασμούς κουμπιών και να κουνάς δώθε κείθε το ποντίκι, ελπίζοντας να συμβεί κάτι μαγικό μαγικό ώστε να καταφέρεις να κάνεις αυτό που θες.
Επιπλέον, το 90% των apps είναι άχρηστα.

Kαι η μόνη λύση είναι να ξανακατεβάσω τα προγράμματα που θέλω στο desktop. Δηλαδή, διπλός χώρος χαμένος. Microsoft γάμα μας.

Πάντως, το ότι μπορείς να μεταπηδάς στα apps/ οθόνες που έχεις ανοιχτά είναι γαμάτο. Γιέα.

Στα 8.1 το βάλαν το start button…λες και αυτό ήταν που ενοχλούσε.

Η ιδέα ήταν να μετατραπεί το PC σε tablet, πιο ελαφρύ και χωρίς άχρηστη κατανάλωση πόρων.
Το καταφέραν. Το λάπτοπ μου ανοίγει σε 7 δεύτερα.

Κατά τ’άλλα windows 7 μόνο.

Όταν πριν λίγους μήνες πήρα λάπτοπ με τα 8 μέσα, σκέφτηκα να το φορμάρω και να βάλω τα 7, που είχα διαθέσιμα κιόλας. Αλλά του έδωσα λίγο χρόνο (=δεν το χρησιμοποιούσα καν τον πρώτο καιρό), τώρα πλέον τα έχω συνηθίσει τα 8 και η έλλειψη του κουμπιού έναρξης δεν ενοχλεί τόσο (στα 8.1 όντως μπήκε και πρέπει να θυμηθώ να κάνω ενημέρωση). Όλα μια συνήθεια είναι τελικά (όπως και η νέα μορφή του φόρουμ; )
Κατά τα άλλα τα 7 μια χαρά ήταν (με εξαίρεση κάποια προβληματάκια συμβατότητας με παλιά προγράμματα), απλά τα 8 φορτώνουν πολύυυυυυυυυ πιο γρήγορα.
Πρέπει να είναι πολύ ηλίθιοι εκεί στη microsoft πάντως. Αφού δεν είναι όλα τα pc, tablet, ούτε έχουν όλα οθόνη αφής, γιατί δεν έφ τιαχναν 2 διαφορετικές επιλογές χρήσης;! Το κουμπί έναρξης τους ενοχλούσε, που τελικά αναγκάστηκαν να το ξαναβάλουν, αφού τους έκραξαν όλοι.

Αλήθεια, αν έχεις 8 σε tablet, πώς κλείνεις τα applications?? από περιέργεια…

Έυκολα.

Σπας το τάμπλετ και παίρνεις ένα κανονικό, με android δηλαδή.

Θες ρεπουτάτιον γι’αυτό το ποστ;

Εγώ του έδωσα πάντως, η αλήθεια να λέγεται

Τι windows phone μωρέ…