Winger

τους ξεθαψα μεσα απτο seventeen και to Madalaine…κατεβασα επειτα το μπεστ οφ και ανακαλυψα οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλοι…οσοι δεν τους εχετε ακουσει σας τους προτεινω!!!

Μεγάλοι παίχτες ο κιθαρίστας Reb Beach και ο drummer Rod Morgenstein (των τεράστιων Dixie Dregs). Mουσικοί με fusion credentials και οι δύο, βρέθηκαν να παίζουν σε αυτή την μπάντα στα τέλη της δεκαετίας του '80 για να βγάλουν κανένα φράγκο. Τότε αυτού του είδους το rock πούλαγε και παιζόταν στο Mtv. Tα κοριτσάκια γούσταραν άντρες που φορούσαν περισσότερη λακ από τα ίδια. :roll:
Στη συνέχεια, η συγκεκριμένη μπάντα λοιδωρήθηκε από τον Beavis και τον Butthead όσο καμία άλλη και έγινε το σύμβολο όλων των “κακών” της δεκαετίας του '80. Aυτό ήταν μάλλον άδικο γιατί τη δεκαετία του '80 υπήρχαν πολύ χειρότερες μπάντες με κουλά μέλη που ήταν στις μπάντες μόνο λόγω εμφάνισης και τους είχαν παίξει τα σόλα στους δίσκους άλλοι (Warrant). Οι Winger -αν μη τι άλλο΄- ήταν καλοί μουσικοί που προσπαθούσαν να ζήσουν σε μία περίοδο που δεν επιβράβευε ιδιαίτερα την δημιουργικότητα -για να το πώ με επιείκεια. :wink:
Ειδικά τα δύο τραγούδια που αναφέρει πιό πάνω ο Παπαρδέλας έχουν σόλα-φωτιά (όσοι παίζετε δοκιμάστε να τα βγάλετε! :?)
Από την άλλη αν μου πείτε πως δεν αντέχετε τις παραγωγές του Beau Hill ή/και τον ήχο των πλήκτρων και των drums με τίποτα δεν θα σας παρεξηγήσω…:smiley:

απο τους αγαπημενους μου του ειδους…συμφωνω με mule…

¶κουσα πολύ παλιά το Blind Revolution Mad και πραγματικά σφηνώθηκε στο μυαλό μου.:slight_smile:
Πρίν 1-2 χρόνια που έψαχνα να βρώ αυτό το πορτοκαλί album:p (PULL) μου έκανε εντύπωση όπως και τότε.
Ειδικά το blind revolution mad είναι να το βάλεις να το ακούσεις τέρμα!:smiley:

Τους είδα πριν δύο χρόνια περίπου στο Γκαγκάριν205, αν και είχα πάει για τους Raw Silk, και εντυπωσιάστηκα:!:

Nα και το αγαπημένο μου…