Winter vibes

λοιπον ειναι μερικοι δισκοι που σου κολλανε για χειμωνα. χωρις λογο πολλες φορες. και επειδη νομιζω οτι θα βγουν ενδιαφερουσες προτασεις για δισκους, για ποσταρετε 3 δισκους που σας κολλανε πολυ να τους ακουτε ενω κανει κρυο, φυσαει, χιονιζει, ή ανεβαινει η παλιροια κλπ. α, και γιατι!

1. Bathory - Blood on Ice

Epic metal μεν, βγαζει ομως ενα τελειως “παγωμενο” feeling, που σε αντιθεση με τα περισοτερα επικα αλμπουμ που σου φερνουν στο μυαλο πολεμο και μαχες, αυτο σε ταξιδευει σε χιονισμενα βουνα, σε παγωμενες λιμνες και κρυες σπηλιες… και γιατι αληθεια, αν περπατησεις στο χιονι ενω ακους το “man of iron” και ακουσεις αυτη τη βραχνη φωνη, αυτην τη μελαγχολικη κιθαρα και τις πατημασιες στο σκληρο χιονι, θα ανατριχιασεις…

2. Immortal - At the Heart of Winter

Κυριως επειδη Withstand the Fall of Time. και ο αερας να σου μαστιγωνει τη μουρη. the end.
(για να δουμε ποσοι θα πουν Battles in the North :lol: )

3. Cauldron - Burning Fortune

γιατι το εχω συνδυασει εντελως με το υπερ-γαματο βιντεο κλιπ τους που παραταμε τις δουλειες και τις υποχρεωσεις μας και διασχιζουμε το χιονι μεσα στο κρυο για να παμε να παιξουμε χεβυ μεταλ :lol: επος! http://www.youtube.com/watch?v=1GadSyHS6ow και επειδη το ελιωσα αυτες τις μερες που εκανε ψωλοκρυο, και το συνδυασα… τελειως “φλογισμενο” αλμπουμ, οι Cauldron κυκλοφορησαν μια χεβυ μεταλ σομπα :lol: 8)

Προσυπογράφω κάθε λέξη για το blood on ice. Για μένα είναι το soundtrack του χειμώνα.

Επίσης:
Slaugmar-Skrekk Lich Kunstler

Γιατί μου βγάζει μια παγωμένη αρρώστια αυτός ο δίσκος

Paradise lost- Gothic ή Draconian times



Γενικά οι paradise lost μου κολλάνε στο χειμώνα, λόγω μελωδίας και αυτού του γοτθικού στίγματους της μουσικής τους. Με φαντάζομαι να οδηγώ μέσα στο χιόνι ακούγοντας με τις ώρες τέτοια άλμπουμ.

Mayhem-Deathcrust


Για μένα το πιο χύμα άλμπουμ, το οποίο μπορεί να μην φτάνει το διάδοχο του αλλά προμηνύει δολοφονίες και αιματοχυσίες στο χίονι του παγωμένου Βορρά

εχω την εντυπωσει οτι υπαρχει κατι παρεμφερες.

τεσπα

ειναι χειμωνας και εισαι στην πολη

[SPOILER]

[B]ulver-perdition city[/B]

μου βγαζει εναν τελειως ψυχρο και μηχανικο ηχο στα αυτια μου.το σαουντρακ για ωρες περπατηματος μεσα στο κρυο(ναι γιατι ειμαστε ψυχακια) η ακομα καλυτερα οταν κυκλοφορεις με λεωφορειο,κοιταζοντας εξω απο το παραθυρο τους φωτισμενους δρομους και το αστικο τοπιο.

[I]What’s the meaning of this voyage?[/I]
[/SPOILER]

ειναι χειμωνας και εισαι στο βουνο

[SPOILER]η εισαι στην πολη και θελεις να παρεις τα βουνα

ta taaaan
:band:

[SPOILER]
[B]agalloch-ashes against the grain[/B]
ειναι αμερικανοι αλλα θα μπορουσαν να ειναι σκανδιναβοι.μελαγχολια,παγωμενη ατμοσφαιρα,μπλακ και καθαρα φωνητικα.τελειο σ ολα του.αυτος ο δισκος ακουγεται ΜΟΝΟ χειμωνα.
[/SPOILER]
[/SPOILER]

Σαφέστατα!

Απ’τα άλμπουμς που ανακάλυψα πρόσφατα και φέτος βγάζουν το δεύτερο:
[B]
Arctic Plateau - On a Sad Sunny Day[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

Κλασικά χειμωνιάτικο άλμπουμ γεμάτο θλίψη:
[B]
Katatonia - Viva Emptiness[/B]

[SPOILER]
[/SPOILER]

Άν και ταιριάζει και σε φθινόπωρο πάρα πολύ λόγο βροχών:[B]

Nargaroth - Geliebte des Regens[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

Ψιλοαντιγραφή Immortal θα τους χαρακτήριζα με εμμονή στο χιόνι:
[B]
Imperial Crystalline Entombment - Apocalyptic End in White [/B]

[SPOILER]
[/SPOILER]

άκουγα χθες με το χιονακι.καλά ήταν

ισχυει… επισης αν εχει συννεφια η βρεχει, κουμπωνεις και ενα Twilight of the Gods και ανταριαζεται ο συμπας!

τρείς δίσκοι, από διαφορετικές δεκαετίες ο καθένας

Xmal Deutschland - Fetisch, 1983

μόνο και μόνο που ακούς τον δίσκο, βγαίνεις έξω και νομίζεις πώς δεν κάνει κρύο σε σχέση με νεκρωμένα σου κύτταρα εξαιτίας σκατόψυχων κομματιών όπως [U]αυτο εδώ[/U] πχ.

Kreator - Renewal, 1992

όχι μόνο για τα χειμωνιάτικα μαρτύρια και τις μετα-βροχής ευρώπες, το πιο κρύο και τσούχτερο feeling βγάζει αυτή η αγνή λαμαρινιά του Realitatskontrolle, η κατάθλιψη της εισαγωγής του Depression Unrest και η πεσσιμιστική μελωδία στη μέση του Karmic Wheel.

Human Puppets - The Future from the Past, 2006

χειμώνας και minimal synthpunk δεν νομίζω να υπάρχει πιο focused συνδυασμός. Μέχρι που παίζει και να κουνηθείς και λίγο στον άτονο ρυθμό του και να ψιλοζεσταθείς κιόλας.