Wishbone Ash

ενα υπεροχο Group Με πολυ ομορφα τραγουδια! οι πρωτοι που χρησιμοποιησαν τις δυο κιθαρες με αυτο το τροπο(Twin Guitars τους αποκαλουν)
οι 4 πρωτοι δισκοι απλα τελειοι!
Wishbone ash,
Piligimage,
argus(ισως οτι καλυτερο εχουν βγαλει),
wishbone four!
http://wishboneash.com/

εσας ποια ειναι η αποψη σας?

παρομοια με την δικη σου εχω ,πριν καποια χρονια τους ειχαμε δει και στο ΡΟΔΟΝ
πολυ καλες μελωδιες και τεχνικοι.

Ίσως να φανώ υπερβολικός αλλά το Argus είναι για μένα ο καλύτερος rock δίσκος.
Πρέπει να υπάρχει σε κάθε δισκοθήκη ανεξαιρέτως (6.40? έχει έλεος…).

Μονο το argus εχω ακουσει και ηταν απιστευτο…

Συμφωνώ ότι οι πρώτοι 4 δίσκοι είναι κατπαληκτικοί (Αξεπέραστο το Argus) αλλά ότι έχω δει live με έχει απογοητεύσει. Δεν μου αρέσουν καθόλου οι εκτελέσεις που κάνουν σε συγκεκριμένα τραγούδια και τα dvd που έχουν κυκλοφορήσει δεν τους κολακεύουν σαν μπάντα.

Μεγάλη μου απογοήτευση ήταν όταν πριν λίγα χρόνια έψαχνα να παω να τους δω και ανακάλυψα ότι έπαιζαν σε ένα πλοίο (!) και διασκέδαζαν τους τουρίστες κατά τη διάρκεια κρουαζιέρας!

adonis πιστευω πως το live dates ειναι απλα τελειο!
allmusic.com
ειδα κ ενα dvd απο ενα reunion k παιζαν τελεια!

Και το Live Dates είναι πολύ ωραίο (δεν το έβαλα μαζί με τα άλλα έπειδή είναι live)

Για τις εκτελέσεις τις πιο πρόσφατες δεν μου αρέσει πολύ ο τρόπος που παίζουν μερικά κλασσικά κομμάτια (π.χ. αλλάζουν την εισαγωγή του The King Will Come και δεν ακούγεται ωραία. [Σε σχέση με το original και το πως ανεβαίνει σιγά σιγά στην αρχή και κορυφώνεται]). Τεχνικά είναι σούπερ.

Σε παλιές εμφανίσεις (Vas Dis 1972, Warrior 1973) δεν παίζουν πάντως και τόσο καλά (τουλάχιστον όσο στις studio εκτελέσεις). Ίσως γιατί ήταν και πιτσιρικάδες.

Ούτε συζήτηση ΘΕΟΙ…

Ακούστε το Argus και θα καταλάβετε από που πραγματικά έχουν επηρεαστεί οι Maiden

Παρόλο πού το κλασικό rock δεν είναι το φόρτε μου (χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει!) μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν αρκετά! Από τα albums πού ανέφερε ο bluezlick άκουσα τα Argus & Pilgrimage και μπορώ να πώ ότι για την εποχή τους τεχνικά ήταν πολύ μπροστά. Θα έλεγα ότι υπάρχουν στιγμές πού αγγίζουν και το progressive…

Πολυ αξιολογοι θα λεγα!!! Blues/rock με ιχνη prog!!!και οι κιθαρες οι 2 μαζι βγαζουν πραγματικα πολυ ωραιο ακουσμα!!!

Έχουν βγάλει καινούριο δίσκο το Clan Destiny απ’ ότι είδα στη σελίδα τους…
Και το μαθαίνω τώρα…
Ντροπή μου… :roll:

Aπό τις βασικότερες επιρροές των Maiden.Το time was είναι κομματάρα. :twisted:

ασχετο αλλα τι θα προτεινατε απο wishbone ash σε καποιον που εχει ακουσει μονο το argus και το πρωτο τους?

piligrimage Που ειναι το δευτερο τους
Wishbone Four που ειναι ο τεταρτος
κ το 2πλο Live dates εκεινη της πειροδου.

στα πεντε αγαπημενα μου συγκροτηματα ανετα. ειναι απιστευτα τελοιοι και το argus αξιζει τουλαχιστον μια θεση στην πενταδα των καλυτερων album ever.

leaf and sream…poooooooo!!!
ti diskara to argus…oses fores k na to akousw den xortenetai

τι να πεις για τους wishbone ash…Θεοι…Οι τεσσερις πρωτοι δισκοι συν το LIve dates ειναι αξεπεραστοι…Εγω προσωπικα προτιμω Pilgrimage…

Πράγματι, μία υπέροχη μπάντα. Σίγουρα, οι δύο κιθάρες ήταν μοναδική καινοτομία. Εντούτοις, το καλύτερο στοιχείο της μπάντας, είναι ότι ακούγεται ακόμα καλυτερη live και φυσικά, τα υπέροχα σόλο. Κατ’ εμέ, η καλύτερη επιλογή για να αγαπήσεις ξανά το κλασσικό rock, να εκτιμήσεις την αυθεντικότητά του. Αγαπημένα κομμάτια είναι τα “Phoenix”, “Errors of my way” και φυσικά “Throw down the sword”.

τα πρωτα wishbone νομιζω πρεπει να θεωρουνται πλεον ‘κλασικη μουσικη’

οι μελωδιες ειναι απιστευτες (—>iron maiden)
οι στιχοι (κυριως στο argus) ειναι υπερεπικοι
μαλλον οτι πιο κοντινο σε metal μαζι με sabbath και αλλους μπλουζαδες πολυ πριν το metal