Witchcraft - Nucleus (2016)

Ενώ μέχρι το εξαιρετικό ομώνυμο το πάνε καλά, με αλλαγή στην μουσική κατεύθυνση (από το hard rock σε πιο λασπώδη και doom-οειδή με παραμόρφωση κομμάτια), από εκεί και πέρα ο δίσκος είναι βαρετός στο σύνολό του με κάποιες αναλαμπές να ακούγονται που και που, με τις περισσότερες να βρίσκονται στο 15λεπτο [I]Breakdown[/I].

Η πολύ μεγάλη διάρκειά του και μερικά κομμάτια που κακώς συμπεριλαμβάνονται στον δίσκο αποτρέπει περαιτέρω ακροάσεις του συνόλου του και ακυρώνει εν μέρει την προσπάθειά τους να δοκιμάσουν να ενώσουν ηχητικά τον προηγούμενο δίσκο με τους προκατόχους του.

Κατά τ’άλλα ο Magnus είναι σταθερά υπέροχος με την κρυστάλλινη φωνή του αλλά αυτό είναι και μειονέκτημα άθελά του: η φωνή του λειτουργεί σαν ένα χαλί που προσπαθεί να κρύψει την σκόνη και την βρωμιά (κακές συνθέσεις).

δισκος της χρονιας!

Δεν το περίμενα να με ισοπεδώσουν έτσι μετά την απογοήτευση που έφαγα με το Legend. Τίγκα στις ριφφάρες, υπέρβαρο, βρώμικο και με εκείνη την αξεπέραστη ρετρίλα του αγαπημένου μου πρώτου δίσκου να σκάει που και που. 10/10

Απογοήτευση το Legend;;;;;;;;;;;;;;;

Πολύ μέτριο σε σχέση με τα παλιά, δεν μου άρεσε η αλλαγή ύφους. Κοινότυπο χαρντ ροκ μου φάνηκε. Το άκουσα καμιά δεκαριά φορές μπας και το χωνέψω και τέρμα. Γνώμη μου πάντα.

Σεβαστή, αλίμονο, απλά μου έκανε εντύπωση - σε συνδυασμό με τα διθυραμβικά σχόλια για το φετινό καζίκι