With the lights out-Nirvana

To endoxo auto sygrotima xana erxetai sto proskinio.
palia tragoudia alla kai nea ta opoia o Kurt Cobain paratise se mia pio xalari
kai draft morfi(afou epelexe tin autoktonia).ta perissotera kommatia anikoun fisika stin katigoria tou grunge ,ena eidos mousikis pou xaraktirizei tous Nirvana

Το box-set εννοείς;
Αν ναι το χω κατεβάσει και μπορώ να πώ ότι πορώθηκα.Είχα να τ’ακούσω πολλάαααααα χρόνια.Απλά τα χα όλα τα bsides από εποχή λυκείου.

Εκεί! Να βγάλουν απ’ όπου μπορούνε χρήμα οι κερατάδες!
Πουλάνε τον θάνατό του, δεν τον αφήνουν να ησυχάσει! Ο Cobain μπορεί να μην γούσταρε να κυκλοφορήσουν ποτέ αυτά τα τραγούδια, το σκέφτεται κανείς?
Το άλλο για την ζωή του σε ταινία το άκουσες? Gas Vant Sant σκηνοθεσία. Για να δούμε…!

Α η ταινια βγηκε σε Αμερικη ηδη και ειναι γ.τ.π.(συμφωνα με 2 παιδια που ξερω που την ειδαν)…Το παληκαρι που παιζει παντως,ειδα φωτος,και πολυ του μοιαζει(λεμε τωρα)
:roll: Α δεν ειναι για την ζωη του Κομπειν,αλλα εμπνευσμενη απο αυτην παρακαλω :?

Το Box Set φωναζει απο μακρια τον λογο της κυκλοφοριας του(οπως ειπε κι η azza).Ειδικα αφου τα περισσοτερα κυκλοφορουν τριγυρω σε bootlegs :?
Παντως επειδη ανηκω στους μλκες που εσκασαν 53 ευρα γι’αυτο να πω και κατι:Τα μισα τραγουδια ρε παιδια δεν ακουγονται.Δηλαδη τοσο σκ@τ@ ο ηχος…Εχει και μερικα πολυ καλα βεβαια αλλα δεν τ’αξιζει τα λεφτα του… Ας οψεται το κολλημα μου με αυτο το ψοφιο συγκροτημα :lol:

Ναι εμπνευσμένη από την ζωή του, ξέρω. Και ήτανε χάλια ε? Ε τι θα ήτανε!
Δεν έχω ακούσει τίποτα από τα κομμάτια
Όχι ψόφιο ρεεε! Έχουμε φάει τα νιάτα μας με τους Nirvana, θίγομαι, μη το κάνεις αυτό :stuck_out_tongue:

Tυχερη εισαι που δεν τα εχεις ακουσει
:smiley:
Ψοφιο το λεει ο αδερφος μου και μου το κολλησε γμτ…Συγκεκριμενα:"Τι σκ@τ@ σ’αρεσει σε αυτους τους πεθαμενους μπορεις να μου πεις;"ειναι κατι που ακουω συχνα…

Μου θυμίζει την αντίδραση του δικού μου αδερφού όταν ήμουν πορωμένος με τους Nirvana στο Λύκειο… :slight_smile:

H ARPAXTH SE OLO TOY TO MEGALEIO!!! :lol:

mono h parapano tabela leipei apo to box set ,os kai oi vlakes to katalavan.

Kata ta alla ti na po gia ena group pou nai men efere to ‘grunge’ idioma sto proskhnio alla me 10-20 tragoudia (ola kai ola sto energhtiko toy) den dikaiologeitai na kukloforei box sets, bests k.a paparies.

Oi typoi tha etairias mhn exontas ti na poulhsoun ,afou opos eipame to group den exei kai polla deigmata doulias na deixei, vrhkan den xero kai go piu sto diaolo kati xehasmena hxografhmena (fantazomai telios xalia) tracks kai ta xrusopoulane!! :stuck_out_tongue:

Oso yparxoun koroida pantos autoi tha epivionoun. ela trexte osoi den prolavate!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: xa xa xa xa :lol: :lol:

legolas οτι ειναι αρπαχτη το ειπαμε,συμφωνουμε…Οτι ειναι χαλια οι ηχογραφησεις, ειναι…Φριχτες θα ελεγα… 8O Αλλα οχι 10-20 τραγουδια ολα κι ολα οι Nirvana… Θα τραβαω τις κοτσιδες μου :smiley:

Xmmm…entaxei Sofi, dexomai oti sou aresoun,den boroyume na epivaloume thn gnomh mas stous allous. Alla h alitheia einai auth. Oi Nirvana (Theos sxorestous…) evgalan ola ki ola 10-20 “tragoudakia” tipota parapano. Apla me kati “smell like teen spirit” eferan mia psilo-diaforetikh ekdosh tou pank sto proskhnio. Nothing else. Alla sigoura den tous axizei h usterofhmia tous . Me tipota. :x

Παροτι ειναι οντως ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα συμφωνω κι εγω πως ειναι υπερτιμημενοι…Λογω του θανατου του Κομπειν βεβαια :?

Στο box set παντως συμφωνουμε ολοι οτι ειναι γ.τ.π. οποτε end of story :slight_smile:

καλα ενταξει… λιγα παραπανω απο 20 αλλα δεν ειναι εκει το θεμα… το θεμα ειναι ποια και ποσα τραγουδια αγαπηθηκανε για να τους δινουν το δικαιωμα να κανουν box set!
ΑΣΧΕΤΟΣ 1 προς ΑΣΧΕΤΟΣ 2:
-ελα ρε μητσο τι κανεις? φανταζομαι εχεις ακουσει για την συναυλια των Nirvana ε?
-ναι ρε εννοειτε… θα σκισουν γμτ γκρουπακι! γμτ τραγουδακια!
-πολυ θα θελα να ακουσω live το smell like teen spirit!
-ναι γμτ τραγουδι… ξερεις τι αλλα θα παιξουν ρε?
-εεε… εννοεις τραγουδια!? εεε θα σε γελασω… ρωτα το μπαμπη που ξερει απο μουσικη και ετσι.
ΑΣΧΕΤΟΣ προς ΣΧΕΤΙΚΟ:
-μπαμπη ρε μεγαλε θα πας στη συναυλια των nirvana?
-γιατι να παω να δω τους nirvana? να ξοδεψω τα λεφτακια μου αδικα μονο και μονο για το smell like teen spirit? sorry man… προτιμω να ακουσω τη μπεζαντακου!!!

xa xa :lol: :lol: oraia suzhthsh!

Ego mallon den tha pao pantos :smiley: :smiley:

Ναι, ωραία και το συμπέρασμα;
:roll:

ακομα και αυτο το τραγουδι δε σωζει τη μπαντα…

παντα θα θυμομαστε το smeel like teen spirit μετα απο 20 χρονια αλλα οχι και τους nirvana

Κάποιοι που τους ζήσαμε την εποχή τους όμως θα θυμόμαστε πολλά περισσότερα κομμάτια από το Smell like teen spirit.Αμφιβάλλω αν έχεις ακούσει βέβαια και άλλα όπως :
About A Girl
Dive
Aneurysm \m/
Drain You
Lounge Act
Heart Shaped Box
Scentless Apprentice
Very Ape
D7

και πολλά ακόμη.

Δώσε-δώσε!!
Φυσιολογικό το βρίσκω να μην θυμ-ΑΣΤΕ μετά απο 20 χρόνια τους Nirvana αλλά υπάρχουμε κι εμείς που μεγαλώσαμε μαζί τους (και όχι μόνο με το Smells like teen spirit-που είχαν φτάσει σε σημείο να το βάζουν κατά κόρον στο MTV τόοοτε…) και δε θα ξεχάσουμε και πολύ εύκολα το λόγο για τον οποίο φτάσαμε να ακούμε αυτά που ακούμε και το σημείο απ’όπου ξεκινήσαμε.
Α! Και το Nevermind είναι ΟΛΟ δισκάρα…
Δεν υποστηρίζω ότι οι Nirvana είναι κάνα μεγάλο μουσικά και στιχουργικά συγκρότημα αλλά πώς θα γίνει τώρα, δεν μπορείτε να αρνηθείτε ότι ΟΛΟΙ σας έχετε τραγουδήσει το Come as you Are και το Poly wants a cracker… Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα!

Έτσι ακριβώς.
Και πέραν αυτού στους Nirvana έπαιζε και ο θεός Dave Grohl. \m/
Και δεν είναι μόνο το Nevermind. Εμένα προσωπικά το In Utero ήταν και είναι το αγαπημένο μου. Για Unplugged δεν μιλάω καθόλου. Όσοι ξέρουν,ξέρουν .Για τους υπόλοιπους περαστικά σας.
Εντάξει δεν ακούω πλέον Nirvana,όπως άκουγα πρίν από 10 χρόνια, αλλά μην τα ιδοπεδώνουμε και όλα.
Αν δεν υπήρχαν αυτοί και οι Metallica αρχές των 90’s θα ακούγαμε όλοι Backstreet Boys και λοιπές pop μαλακίες.
Με το ξέσπασμα του grunge όμως μπήκαν στον βούρκο συγκροτηματάρες όπως οι Soundgarden και οι Alice In Chains, που μόνο grunge δεν παίζανε έτσι;
Βγήκαμε ολίγον off topic και για να πώ και για την συλλογή πιστεύω ότι είναι καθαρά εμπορική κίνηση, και δεν μπορεί να θεωρείται σοβαρή κυκλοφορία, έχοντας δύο cd με demos και χάλια ήχο.Εξάλλου όταν υπήρχε και η ανάλογη καύλα με τους Nirvana τα χαμε βρεί αυτά χρόνια τώρα. [/img]

+φωνω με τα λεγομενα σας… η μπαντα αυτη που εφερα το grunge το 90’ λεει πολλα ομως το αστρο τους αρχισε να σβηνει… θα περιμενε κανεις να εχουν μια αναλογη πορεια στο μεταλ στερεωμα μετα τις επιτυχιες το 90’ αλλα δεν τα καταφεραν… δεν αντεξαν ουτε 10 χρονια… και μην συγκρινετε τωρα metallica με nirvana!!ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ετσι?
δεν τα καταφεραν… εκαναν ναι μεν την αρχη αλλα δεν αντεξαν… τι να κανουμε… εκει θα φαινοταν η αξια της μπαντας… η διαχρονικοτητα που χαρακτηριζει τη μεταλ σκηνη, sorry αλλα αμα δεν καταφερεις αυτo ως metal μπαντα τοτε δεν εχεις κανει και μεγαλα πραματα οπως οι metallica.

Μήπως ξεχνάς ότι οι Metallica υπάρχουν ακόμα ενώ οι Nirvana όχι; :stuck_out_tongue: