Within Temptation

δεν ειδα κατι σχετικο οποτε… ολλανδοι με ηχο που χαρακτηριζεται ως epic goth metal. ξεκινησαν με το ep enter to 1995. εγιναν γνωστοι στις σκανδιναβικες χωρες με τον πρωτο ολοκληρωμενο δισκο τους mother earth. το 2004 τους βρισκει να γνωριζουν την επιτυχια που τους αξιζει με τη δισκαρα the silent force. αιθερια φωνητικα, δυνατες μελωδιες κ μια κλασικη ορχηστρα να πριμοδοτει καθε νοτα. η sharon den adel -επιτελους!- παιρνει τη θεση της αναμεσα στις καλυτερες γυναικειες φωνες του metal ιδιωματος. το 2007 κυκλοφορουν το the heart of everything, εναν δισκο με πολλες δυνατες στιγμες που τους χαρισε πολλα βραβεια κ αναγνωρισιμοτητα στην μεγαλη αγορα της αμερικης. περιοδευσαν ως support (ατιμη κοινωνιαααααααααααααααααααααα!!!) στους lacuna coil στην “hottest chicks in metal” tour.προσφατα κυκλοφορησαν φημες για τον ερχομο τους στη χωρα μας. ειδομεν… λοιπον ακουω τα σχολια σας

Νο more female fronted metal!
Ακου εκει “hottest chicks in metal”…

Εχεις καποιοπροβλημα με τα φιμειλ φροντιντ μεταλ μπαντς αδερφε ξερω γω?Θες να το λυσουμε παρεα?8) :stuck_out_tongue:

Πες τα πες τα!

Εξαιρούνται οι Diablo Swing Orchestra

δεν νομιζω οτι τα γκρουπ με γυναικειες φωνες σας βλαπτουν… ειδικα στη οραση:p

Τα βαριεμαι θανασιμα στην πλειοψηφια τους και προτιμω Εβανεσενς…

Πρώτη φορά ακουσα τη φωνή της Adel στο Are You The One? από το προσωπικό άλμπουμ του Timo Tolkki, Hymn To Life και από τότε την είχα στα υπ’όψιν. 2 χρόνια αργότερα κυκλοφόρησε το Silent Force το οποίο (έχοντας ακούσει όλα τους τα albums) μου αρέσει περισσότερο. Το τελευταίο το θεωρώ μάλλον το πιο μέτριο τους.

Aυτό εδώ είναι κομματάρα

…άσχετα αν το ψιλοσκοτώνει live

νομιζω ειναι το πιο εμπορικο απο ολα τους τα αλμπουμς… δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις ομως κ μετριοτητα. εχει καλα κομματια.

Δεν έχω πρόβλημα με την εμπορικότητα. Και το Silent Force εμπορικό είναι άλλωστε! Απλώς τα περισσότερα τραγούδια του νέου άλμπουμ δεν μου “κάθησαν” :dunno:

Εγώ τους γουστάρω. Θα λεγα πως είναι απο τα αγαπημένα μου γκρουπ αυτού του είδους, με τα γυναικεία φωνητικά. Πολύ όμορφα, μελωδικά και πιασάρικα τραγούδια. Και αυτοί ξεκίνησαν αρκετά πριν ξεπροβάλλουν οι Evanescence και το όλο hype. Τον τελευταίο τους δίσκο δε τον έχω ακούσει, ενδεχομένως να μη μου αρέσει, αλλά τα τρία πρώτα βρίσκω οτι είναι πάρα πολύ (για το είδος) καλά και συμβάλλουν στο να φέρουν κόσμο στο ιδίωμα.

Αυτό το “hottest chicks in metal tour” βέβαια με κάνει να θέλω να ξεράσω, ή έστω, να γελάσω…

what have u done, frozen, the howling, the heart of everything, our solemn hour, final destination, all i need, the cross oλα τα σπανε! νομιζω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο το the silent force

τώρα τους ψάχνω έχω αρχίσει με το τελευταίο τους το heart of everything δυνατό αλλά πολλά κοινά σημεία π.χ με Lacuna coil δηλαδή αυτές οι μπάντες κινούνται σέναν άξονα με κάτι πρωτότυπο…θα τους ψάξω παραπάνω…

πραγματικα αξιζουν. η φωνη ειναι εξαισια χωρις υπερβολες. χμμμμμμμμμμ νομιζω οι λακουνα θελουν πολυ δουλεια ακομη για να τους φτασουν.

δεν διαφωνώ frozen angel σε αυτό που λες…και μαρέσει που είναι πιο επιθετικοί σε σχέση με lacuna…:wink:

Να πώ την αμαρτία μου,ενώ το στύλ αυτό μου αρέσει,το συγκεκριμένο συγκρότημα με αφήνει αδιάφορο μέχρι και αρνητικό όσο αφορά τη μουσική τους.Καλή αλλά όχι μοναδική φωνή η τραγουδίστρια,ψιλοκλισέ κομμάτια.Ντάξει,δεν θα τους έλεγα για τα μπάζα,απλά δεν είναι στα κορυφαία συγκροτήματα του είδους.

Τωρα οταν υπηρξαν οι Gathering (με Anneke), τι να μας πουν και οι αλλοι.Η, εστω οι Theatre Of Tragedy…

οι lacuna ειναι πιο μονοτονοι κατα μια εννοια. εχουν κ αντρικα φωνητικα.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα συγκροτήματα είναι καλά μόνο για κανά best of…

Οντως. Ενα best of απο ολα αυτα τα συγκροτηματα μαζι θα ηταν ιδανικο…