Wolves in the Throne Room

Γιατί δεν είναι ανάγκη να ισοσταθμίζονται οι χαζομάρες των wittr από τον dead και τα γράμματα του Euronymous. Υπάρχει και η λογική.

ναι ρε ζαφροκ γι αυτο λέω το άλλο ακρο για να έρθουμε στα ίσια. Γιατι οκ ακραία ήταν τα μεν αλλά ακραία είναι και τα δε. Για να ακούω μπλάκ δε χρειάζεται να ξέρω πότε ανθίζει η αμυγδαλιά.
Εξάλλου οι δηλώσεις ατόμων ‘οπως ο Εyronymous εκείνα τα χρόνια είναι δηλώσεις που έπρεπε να γίνουν απο ένα ιδίωμα που ακόμα ανδρωνοταν. Αν προσέξεις κάθε ιδίωμα που σέβεται τον εαυτό του στην αρχή του, τραβάει καποιες γραμμές που οι δημιουργοί του δεν τις ξεπερνάνε και δημιουργεί επίσης και “εχθρούς”. Με τον καιρό βεβαια τα πάθη αμβλυνονται (θετικό αυτο) και το καθε ιδίωμα ερχεται σε επαφή και με άλλες αποψεις, οι οποίεσ οσες του κάνουν το βοηθάνε να προχωρήσει. Π.χ. δες πλέον την ατυπη συμμαχια Crust-αδων με Black-αδων και στην περιπτωση των Wolves… Post με Black. Oλα αυτά είναι ωραία. <Ακομα και αυτο που λένε για την οικολογία και κατ’ επέκταση τον σεβασμο προς την φύση είναι ωραίο. Αλλα όχι και να ξέρω τώρα πότε χέζει το ελάφι.

Ακόμα και η κυρηξη πολέμου του Εuronymous είχε την γοητεία της τότε που έγινε. Μεχρι εκεί όμως οκ.

Δηλαφη τόσο καιρό που γράφω μεσα εδω εσύ έχεις καταλάβει οτι το παίζω κακός μπλακάς;

Μην ψαρώνεις ούτε συ. Είσαι καλός μπλακας!
Και συμφωνώ σχεδόν απόλυτα σε όσα είπες.

δε ψαρωνω ρε φίλε απλα επειδή είπες ετσι νομιζα το είπες κάπως

Έχω ακούσει τα Two Hunters και Diadem Of 12 Stars και μου άρεσε πιο πολύ το πρώτο, άρα η ψήφος πάει σε αυτό.Αρκετά καλή μπάντα,γενικά.

Black Cascade. Απολαυστικος δισκος.

Αν και το “Black Cascade” ήταν απλά καλό (και δυστυχώς αυτό δείχνει μια καθοδική πορεία, όταν το Diadem ήταν υπεραπίστευτο και το Two Hunters απλα καταπληκτικό), αλλά το ep-ακι που έβγαλαν πέρισυ, το “Malevolent Grain” ήταν από τα πράγματα που απόλαυσα περισσότερο καθώς μου έφερε για κάποιο περίεργο λόγο στο μυαλό την Omnio-εποχή των ITW.

diadem of 12 stars και black cascade ειναι πολυ κοντα αλλα τελικα ψηφιζω το πρωτο για την ατμοσφαιρα του, αν και το δευτερο μου φαινεται πιο “ολοκρηρωμενος” ως δισκος. Αναφερω και το ΕΡ malevolent grain που εχει δυο διαμαντακια μεσα.

Κάπου είδα αναφέρθηκαν οι Altar Of Plagues. Δεν τους έχω ακούσει τόσο όσο τους WitTR, μόνο το Sol (ep 2007) και το White Tomb (2009). Ok, σαφώς και δεν είναι το ίδιο, μοιάζει λίγο το feeling που σου δημιουργούν. Black metal λέει παίζουν και οι μεν και οι δε. Οι Altar of Plagues μια φορά σ’ εμένα βγάζουν και πιο post metal (να το πω?) σημεία.

Στο θέμα μας, δεν έχω καταλήξει σε αγαπημένο άλμπουμ (καθ’ ότι φαν), να πω όμως ότι προτιμώ το Queen Of The Borrowed Light στη Diadem of 12 Stars version και όχι σ’ αυτή του ντεμο (2005).

Σιγά τα ωά.
Το ξέρω, ας όψεται που ήθελα να επαναφέρω το θέμα. :roll:

Μόνο σε μένα θυμίζει το σημείο αυτό:

ένα ριφ από ελληνικό τραγούδι που ξέρουμε όλοι; Δε θα πω ποιο για να γίνει λίγο τζέρτζελο…

2 Likes

Μη παρακαλώ σας μη;;;

1 Like

Μικης Θεοδωρακης meets Black Metal :joy::joy:

1 Like

Θα μπορούσε τώρα που το λες… έπιασες πάνω κάτω εποχή… Εγώ λέω ότι κλέψανε Μπιθικώτση, το σημείο αυτό: :joy:

2 Likes

Και τον συνθέτη έπιασε, όχι μόνο την εποχή. Ο Θεοδωράκης έχει γράψει και την “…φτωχογειτονιά”, ο… Μπιθικωτσής (ο λάθος τονισμός είναι από γνωστή ταινιά, μιας και πιάσαμε τα κουίζ!) ήταν ο ερμηνευτής.

3 Likes

από το 04:45 ναοί στο σχήμα τ’ ουρανού…

1 Like

Και τα 3 πάντως εξαιρετικά κομμάτια!