WOTAN 13/09/2008 στο Underworld (Heavy Metal ρε μ&$%*^!)))

Εγώ θα το προσπαθήσω γιατί παίζει ένα κόλλημα για τη συγκεκριμένη μέρα. Πάντως θέλω πολύ να πάω, θα είναι και Airged l’Amh, μια χαρά:D

E τώρα σίγουρα δε χάνεται. :smiley: Το Ode to salvation θερίζει.

Χμ. Είκοσι στο ταμείο, 17 η προπώληση. Όχι ακριβώς φτηνά. Πού γίνεται όμως η προπώληση;:-k Κανείς δε φαίνεται να θέλει να μας το πει.

Ε! Μην πάτε στον Γκάρι Μουρ! Ελάτε εδώ! :wink::metal:

H τιμή όντως είναι τσιμπημένη ε. Έχουν μυριστεί φρέσκο επικό αίμα μου φαίνεται.

20 θα είναι από το ταμείο.
Τι εννοείς έχουν μυριστεί φρέσκο επικό αίμα?
Και σε ποιους αναφέρεσαι?

Δύσκολο να σου πούμε, γιατί πουθενά και από κανέναν, όσο κι αν έψαξα, δεν αναφέρεται ο διοργανωτής της συναυλίας. Άρα δεν ξέρουμε και πού να ρωτήσουμε για τα σημεία προπώλησης των εισιτηρίων με 17 (αν φυσικά υπήρξαν ποτέ). Το σίγουρο είναι ότι κανείς από “αυτούς” δεν ενδιαφέρθηκε να μας πουλήσει τέτοιο εισιτήριο.

Χάριν σύγκρισης τιμών σου υπενθυμίζω ότι Firewind + Eldritch = 18.

η eat metal διοργανώνει το live. προπώληση δεν υπάρχει. εισιτήρια θα πάρετε από το ταμείο με 17 γιούργια.

Τώρα το είδα στο σάιτ τους… Το αναρτήσανε προχθές, δυο μέρες πριν τη συναυλία! Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Δηλαδή 17 ευρώ για ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα του είδους του από την Ιταλία και επίσης ένα από τα καλύτερα εγχώρια είναι ακριβή τιμή;

Ξεκιναμε κατα τις 6 .αντε δεν θα μεινει τιποτα σημερα.

Μωρέ εγώ ξέρω πολύ καλά ποιος το διοργανώνει,απλά ήθελα να ξέρω αν έχει ιδέα σε ποιους αναφέρεται ο manos87 και τα όσα έχουν προσφέρει γενικότερα στη σκηνή αυτοί που “μυρίστηκαν νέο(ούτε καν) επικό αίμα”.
Γιατί είναι τουλάχιστον ελεεινό αυτό που λέει αν όντως το λέει έτσι όπως το κατάλαβα μιας και δεν μου απάντησε.

Η αρχική ιδέα ήταν 17 προπώληση και 20 ταμείο.
Μέχρι την Πέμπτη δεν είχαν βγάλει εισ. των 17 και έλεγαν να το κάνουν 20.
Ορίστε και η σύγκριση τιμών.
Μάλλον έπρεπε να σε πειράζει που είναι 18 οι Firewind.
Α και κάτι τελευταίο.
Και 30ε να είχε το εισητήριο πάλι τον ίδιο κόσμο θα είχε…:wink:

εγω πηρα τηλεφωνο τριτη και μου ειπαν πως αργησαν για προπωληση και θα εχει ταμειο μονο.και ετσι να ειναι ομως ας γινει νορμαλ η συναυλια χωρις προβληματα και φτανει.και μια βλαμμενη ερωτηση… εχουμε σετλιστ απο βοταν?

Δεν ήθελα να κακολογήσω κανέναν φίλε swordbrother και πιο πολύ για πλάκα το είπα αυτό χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

Απλά μου φάνηκε τσιμπημένη η τιμή για ένα συγρότημα από την Ιταλία που δεν έχει κανένα μεγάλο όνομα στη μουσική σκηνή άσχετα αν αρέσουν σε μένα και τον damnation.

Την ίδια στιγμή που στο up the hammers (παλι ίδια εταιρία δεν ήταν?) με 22 ευρώ έβλεπες Omen και άλλα 5 συγκροτήματα :!:

Ok ρε Μάνο τότε.
Τώρα το μεγάλο όνομα σχετικό είναι.Για το είδος τους θεωρείται κορυφή μαζί με Doomsword.
To ότι το uth είχε 22e είναι άλλη ιστορία όπως άλλη είναι και ότι οι Αnvil είχαν παίξει με 10-12e.
Και όχι δεν το έκανε η eat metal το festival αλλά ο battleroar από εδώ μέσα.(respect φυσικά και σε αυτόν)
Πλέον η συναυλία έχει συνδυαστεί με το 20ευρω.

Όπως και να΄χει απλά θεώρησα ότι πρέπει να υπάρχει λίγο σεβασμός για κάποιους που έχουν φέρει πολλά από τα αγαπημένα μας συγκροτήματα με όχι και τόσο ευνοϊκές γι’αυτούς συνθήκες.

Άντε καλά να περάσουμε απόψε και προσεχώς cloven hoof,blitzkrieg,holy martyr,lonewolf,tokyo blade,elixir κτλ

Σούπερ απόψε:!:

Καταρχήν, και με βάση αυτά που ακούσαμε και είδαμε, θεωρώ απόλυτα ταιραστό τον τίτλο του θρεντ: Χέβι μέταλ ρε μ@υνιά!, όπως πολύ χαρακτηριστικά τραγούδησαν οι Convixion. Πέρα από αυτό το τραγούδι, και το Drink Metal που είχα ξανακούσει, δε νομίζω να θυμάμαι τίποτα άλλο από τα τραγούδια που έπαιξαν, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που άκουγα ήταν χάλια. Ήταν γρήγορο και επιθετικό, κάπως ακατέργαστο βέβαια και σε άλλο ύφος από τις άλλες 2 μπάντες, αλλά τη δουλειά τους την κάνανε.

Στη συνέχεια, και για την ακρίβεια στο καπάκι (ούτε 10 λεπτά δεν πέρασαν, μπράβο παιδια!) ανέβηκαν στη σκηνή οι Airged L’amh. Τα παιδιά παίξανε όλα τα αναμενόμενα από τους 2 δίσκους τους, και τα πήγανε πολύ καλά. Πρέπει να ομολογήσω ότι θεωρώ το Ode to salvation ένα έργο τέχνης, σε σημείο που μερικές φορές ήθελα να σκάσει ο κόσμος για να ακούσουμε με προσοχή τις φοβερές μελωδίες και τα σύνθετα ρεφρέν του δίσκου! Τελικά δεν απογοήτευσαν καθόλου, κι ας μην έιχαν στο λάιβ αυτό τον πρωτότυπο και μεστό ήχο της κιθάρας που ακούγεται στο OTS. (Btw, αυτή η μαγεία που ακούγεται στο δίσκο μετά τα αρχαιοελληνικά στο Dine in Hades, γιατί δε βγαίνει στο λάιβ; Θέλει 3 κιθάρες;). Βέβαια, είμαι υποχρεωμένος να πω ότι κατά τη γνώμη μου οι Lamh έχουν ένα αδύναμο σημείο, κι αυτό είναι τα φωνητικά. Στο Silver Arm αυτό μάλλο δε φαινότανε, αλλά στο OTS έχουνε βελτιωθεί τόσο πολύ και οι συνθέσεις και η παραγωγή, που ο τραγουδιστής φαίνεται πια να μην μπορεί να ακολουθήσει τους άλλους στα επικά τους μονοπάτια. Έτσι ήταν και στο λάιβ. Το πρόβλημα για μένα είναι ιδιαίτερα έντονο στα καθαρά φωνητικά, όπου γενικά φαίνεται αδύναμη η φωνή του και ιδίως όταν προσπαθεί να τραγουδήσει με στόμφο στα μιντ τέμπο τραγούδια του OTS (που είναι και τα περισσότερα). Σε αντιστάθμισμα, πρέπει να πω ότι όπου γίνεται harsh είναι πολύ πιο πειστικός, και παραδόξως η φωνή του είναι μια χαρά στις μπαλάντες (όταν δηλ. δε τη ζορίζει). Πάντως είναι και πολύ καλός περφόρμερ και είχε πολύ καλή επίκοινωνία με το κοινό (όταν τουλάχιστο δεν έπινε πορτοκαλάδα(;), κάτι που συνέβαινε ενοχλητικά συχνά, ήτοι κάθε 11,5 δευτερόλεπτα). Θα πρόσθετα ότι έχει και φωτογένεια αλά Μπον Τζόβι (ή κάτι τέτοιο), ό,τι πρέπει για τα κοριτσάκια. Αλλά δεν μπορώ να μη σκέφτομαι πώς θα ακούγονταν τα τραγούδια των Lamh πχ με τον τραγουδιστή των Innerwish, και τότε ανατριχιάζω.

Μετά τις φολκ-πάουερ μελωδίες με το γεμάτο ήχο από 2 κιθάρες και πλήκτρα, περάσαμε στο άλλο άκρο, στην ξερή και λιτή επικούρα με 1 κιθάρα- μπάσο-ντραμς. Ένα από τα πράγματα που μου άρεσαν πολύ σε αυτή τη συναυλία είναι ότι οι 2 βασικές μπάντες συγγένευαν στο στίλ αλλά το προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο η καθεμιά.

O “απλός” ήχος των Wotan ταιριάζει καλύτερα σε υπόγες τύπου Underworld με μέτρια ακουστική, και παρόλο που η φωνή του συγεκριμένου τραγουδιστή δεν είχε πολλές ελπίδες να ακούγεται ξυράφι εκεί μέσα, αυτό που ακολούθησε ήταν Κ Ο Λ Α Σ Η !!! Ο ένας ύμνος διαδεχόταν τον άλλο, το επικό κοπάνημα εναλλασσόταν με γροθιές στο αέρα, ο κόσμος επιτέλους ξέσπασε (btw καμιά 200αριά, ίσως και λίγο παραπάνω, ήμασταν), ως και σέρφιγκ έκανε ο αρματωμένος Vanni (ευτυχώς χωρίς το κράνος του ανέμου)! Α! Και να μην ξεχάσω! Τα σόλα! Ω, ναι, τα σόλα! Εδώ που ταλέμε, δύσκολα ξεχνιέται η βραδιά γενικότερα!

Καλή αρχή στη σεζόν, λοιπόν, και πάντα τέτοια! Χέβι μέταλ ρε μ@υνιά!!!

μια φορα να ξεκινησουν ολα στην ωρα τους γινεται?γυρω στις 8 μιση ανοιξαν πορτες.ο κοσμος ηταν περιπου οσο το περιμενα.καμια 100αρια αντε και λιγο παραπανω.πρωτο συγροτημα αρκετα καλο και ζεστανε τον κοσμο απο κατω για τους επομενους που τους ζεστανε κιαλλο (χαχαχα εχω συγραφικο ταλεντο).λοιπον πρωτο τιπ ο μπασιστας εχει στο χερι του χαραγμενο το σημαδι απο το under the sign of odins raven.παιξαν το batle hymn, στο drink from the skull of your father εβγαλε το ποτηρι με το κρανιο,ειπε στα ελληνικα οτι στην ελλαδα ειναι σαν το σπιτι του,παιξαν thermopilles.πσσσσ ολα αυτα το ιδιο βραδι ε.χοχοχο
ερωτηση 1—πιο πολλοι ηταν οι 15αρηδες απο τα βορεια προαστεια παρα 25αρηδες…γιατι?ουσιαστικα επειδη μιλησα με πολλα ατομα οι μισοι δεν ειχανε παει για βοταν.
ερωτηση 2---- τα φτερα στο κρανος του βενι απο τι ειναι?τεραστια ρεε λεμε ,νομιζα θα πεταξει.η μπερτα πρεπει να ηταν απο κατι κουρελουδες της θειας μου.
σε γενικες γραμμες μια χαρα ητανε ειδικα οι βοταν παιξανε πολυ καλα.α στο τελος παλι τσαμπα μπηκανε,κατι πρεπει να γινει με αυτο.αν ειναι να μαζευομαστε και να σκαμε στις συναυλιες στο τελευταιο συγροτημα.ελεοςςςς.

Καλή γεύση από το λάιβ με δύο τραγουδάρες:

Under the sign of Odin’s ravens στο: http://www.youtube.com/watch?v=dEpXgm57XnE

Spartacus στο: http://www.youtube.com/watch?v=b-3bjJ--Pqw