WOVEN HAND 27/11 (An Club, Αθήνα) + 28/11 (Block 33, Θεσ/νικη)

last minute info: παρ’ότι ακούγεται, ΔΕΝ είναι sold out (ακόμα) - υπάρχουν εισιτήρια στην είσοδο.

πολύ δυνατή βραδιά. μεγάλα παλικάρια και οι τρεις τους!

δάκρυσα…

απ την κάπνα, γαμώ το σπιτάκι σας.

Θεοί οι Woven Hand σήμερα! Ειδικά ο David ήταν απίστευτος! Τρομερή ενέργεια πάνω στην σκηνή και απίστευτη φωνή… μεγάλος καλλιτέχνης ο τύπος :wink:!

τι τραγουδια επαιξαν?

Εισιτήρια για Θεσσαλονίκη θα υπάρχουν κανονικά στην είσοδο.

Λοιπόν, κανονικά δεν θα έπρεπε να γράψω τίποτα σήμερα για το χθεσινοβραδυνό live γιατί η γνώμη μου μόνο αντικειμενική δεν μπορεί να θεωρηθεί, αλλα τέλος πάντων, θα κάνω μία προσπάθεια… :lol:

Όταν ο DEE ανακοίνωνε ότι αυτή η περιοδεία είναι η πιό heavy που έχουν κάνει ποτέ το εννοούσε και με το παραπάνω: απίστευτος όγκος, απίστευτη δύναμη, απίστευτο πάθος και παρ’όλο που πολλά από τα κομμάτια που έπαιξαν ήταν εμφανώς αλλαγμένα όλες οι μελωδίες και όλο το συναίσθημα παρέμειναν αναλλοίωτα - αυτό πάει να πεί τέχνη στο έπακρο! Πραγματικά ό,τι και να πώ θα είναι λίγο, η μπάντα στην κυριολεξία έσκισε!! Και ο ήχος πρέπει να ήταν από τους καλύτερους που έχω ακούσει ποτέ στο υπόγειο του ΑΝ!! Το setlist μπορεί να μην ήταν και πολύ μεγάλο, αλλά περιείχε μερικά από τα καλύτερα κομμάτια από ολόκληρη την πορεία των Woven Hand (White Bird, Whistling Girl, The Beautiful Axe, Winter Shaker, Kingdom of Ice, Tin Finger, Your Russia και πάει λέγοντας…). Δυστυχώς δεν έπαιξαν τίποτα από 16hp, αλλά απ’ότι φαίνεται έτσι πάει όλη η περιοδεία (το Heart and Soul φυσικά δεν μετράει!). Η αλήθεια είναι ότι αντί για 2 διασκευές (As I Went Out One Morning - Bob Dylan και το προαναφερθές των Joy Division) θα μπορούσαν να είχαν παίξει κάτι από 16hp - στο κάτω κάτω οι 2 από τους 3 βρίσκονταν εκεί μπροστά μας! Δεν πειράζει όμως, ίσως την επόμενη φορά…

Κόσμος απίστευτος, η συναυλία έγινε όπως ήταν αναμενόμενο sold out και απ’ότι έμαθα είχαν μείνει πολλοί απ’έξω οι οποίοι παρακάλαγαν να τους αφήσουν να μπούν, αλλά φυσικά ήταν αδύνατον - πλέον έχουμε γίνει πάρα πολλοί και το ΑΝ δεν μας χωράει, άρα την επόμενη φορά θέλουμε τουλάχιστον Gagarin!! Πάντως χαίρομαι για τα παιδιά της Catch The Soap που επιτέλους μία συναυλία είχε τόσο μεγάλυ επιτυχία γιατί από τις προηγούμενες πρέπει να έχουν μπεί χοντρά μέσα και είναι κρίμα.

Τα μόνα αρνητικά της βραδιάς ήταν, πρώτο και καλύτερο φυσικά, η αφόρητη ζέστη, η οποία σε συνδιασμό με την τρελή κάπνα στέρησε στους περισσότερους ένα σημαντικό μέρος της απόλαυσης. Κάτι πρέπει να γίνει επιγόντως με το θέμα του καπνίσματος και ΑΜΕΣΑ, ειδικά σε τέτοιους χώρους όπου ο εξαερισμός είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Το δεύτερο είναι ότι ο κόσμος παρ’όλο που έδειξε περίσσια αγάπη για τον DEE (και δικαιολογημένα, καθώς ΕΙΝΑΙ η ψυχή της μπάντας), φάνηκε να δείχνει ψιλοαδιαφορία για τα 2 υπόλοιπα μέλη, τον Pascal Humbert των 16hp στο μπάσο αλλά και τον Ordy Garrison, πρώην μέλος των έταιρον θρύλων του Denver των Slim Cessna’s Auto Club στα ντράμς. Γιατί έτσι ρε παιδιά? Μιλάμε για μουσικούς με τεράστια ιστορία, όχι για τυχάρπαστους σεσιονάδες! Και πάλι κρίμα…

…αλλά όπως και να έχει αυτά είναι λεπτομέρειες! Πραγματικά ζηλεύω τους φίλους στην Θεσσαλονίκη που θα τους δούν σήμερα - ήθελα πολύ να ανέβω αλλά δεν τα κατάφερα! Καλά να περάσετε λοιπόν όσοι τους δείτε σήμερα!!!

Τι να πω??? Πας σε ένα τέτοιο λαιβ (προσωπικά χωρίς να έχω χωνέψει τη δουλειά τους μιας και δεν ακούω πολύ καιρό, και με μόνο 20 ευρώ εισιτήριο!!!) και σου πέφτουν τα σαγόνια στο πάτωμα!!! Μιλάμε για κατάθεση ψυχής!!! Απλά βλέπεις και χαζεύεις, κοιτάς σαν χανος και φεύγεις κάπου μακρια… Ο τύπος δεν χρειαζόταν καν μουσική συνοδεία, η φωνή του από μόνη της ήταν ένα μεγαλείο!!! Και εκεί έιναι που καταλαβαίνεις πόσους έχεις χρυσοπληρώσει μέχρι τώρα για να βγουν στη σκηνή και να κάνουν την αγγαρεία τους. Η βραδιά ήταν μαγική δεν υπάρχουν λόγια!!!

Ήταν η πρώτη φορά που είχα άριστη οπτική επαφή (μιας και ήμουν κάγκελο) και ευχόμουν να ήμουν κάπου πίσω και να μισοβλέπω. Τι παίρνει ο τραγουδιστής? Ο άνθρωπος ήταν χαμένος! Ούτε τα μάτια του δεν μπορούσε να κρατήσει ανοιχτά! Και μετά από λίγο άρχισε να ιδρώνει τοοοοοοσο πολύ που έλεγες ότι θα λιώσει!!! Έσταζε από παντού, ήταν εντελώς αφύσικο!!! Πιανόταν η ψυχή σου να τον βλέπεις έτσι:( Πολύ κρίμα!!!

Η υδρόγειος ήταν φίσκα! Λογικά έγινε και εδώ sold out. Κάτι πρέπει να γίνει με τον εξαερισμό εκεί μέσα γιατί δεν αντέχεται η τσιγαρίλα με τπτ!!! Και το βελτιώσανε υποτίθεται… Για τη ζέστη δε ούτε λόγος!!! Απαράδεκτη κατάσταση!!!

ψυχάκιας ο τραγουδιστής,και φωνάρα, πολύ καλός ο ντράμμερ (ειδικά εκει που βαραγε τα ντραμς με τη μαράκα -πως διάολο λέγεται- από τη μια και τη μπαγκέτα απ’την άλλη, και γαμώ τους ήχους.)

αλλά.

αυτό ακριβώς.

ήμουν στο block 33 χτες. και γενικά στηρίζω τις επιλογές του block 33 που είναι εναλλακτικές και κυρίως οικονομικά ανεκτες.

στη μια ώρα η κατασταση ήταν αφορητη απο την καπνα και τη ζεστη.
… συννεφο σκονης και καπνου εκανε αδυνατο να αναπνεει κανεις φυσιολογικα. ντροπη σε οσουσ αναλαμβανουν την ευθυνη να μαζευουν τοσο κόσμο σε συναυλιακά γεγονότα τετοιας απηχησης και να μην εχουν φροντίσει για το αυτονοητο. ΤΟΝ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ.
αλλα αν γινει καμια στραβη τοτε θα τρεχουν.
Εγω την αληθεια μου λεω δεν ευχαριστηθηκα live, το support μου φανηκε βαρετο και ο edwards ιδρωνε τοσο που νομιζα πως κατι θα παθει…ωστοσο εφαγα σκονη και νικοτινη που θα τη θυμαμαι για πολυ καιρο ακομα…

Να ευχαριστήσω όσους παρεβρέθηκαν στη Θεσσαλονίκη, αλλά και στην Αθήνα. Η Θεσσαλονίκη δεν ήταν sold out, είχε γύρω στα 650 άτομα μέσα. Ενημερωτικά το Block33 χωράει γύρω στα 900.

Τους Woven Hand τους έφερε η CTS και η Art In Haste, όχι το Block33 το οποίο απλά ενοικιάστηκε για την συναυλία. Ο εξαερισμός όντως έχει πρόβλημα, το ακούω μήνες τώρα και το έζησα και γω χθες. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ζητήσω συγνώμη και να μεταφέρω τα σχόλια σας στους υπεύθυνους του Block33. Δεν είναι η Art In Haste και οποιαδήποτε Art In Haste που οφείλει να απολογήται όμως για αυτό. Ίσως μόνο για την επιλογή χώρου αλλά και ο Μύλος και το Πρινσιπαλ πάνω κάτω τα ίδια χάλια έχει με τη διαφορά πως είναι μεγαλύτερο αλλά όταν είναι γεμάτο το καταλαβαίνεις.

Καλά όλα αυτά, αλλά με το θέμα του καπνίσματος τί γίνεται? Δεν είστε υποχρεωμένοι και εσείς ως διοργανώτρια εταιρία να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ από το μαγαζί το οποίο νοικιάζετε να εφαρμόσει τον προβλεπόμενο νόμο? Δεν λέω ότι δεν έχετε και εσείς τα δίκια σας, αλλά από την στιγμή που αναλαμβάνετε την διοργάνωση ενός εvent τότε έχετε ευθύνη ΚΑΙ για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό διεξάγεται!!

Αρχικά να σε ενημερώσω πως η απαγόρευση έχει ανασταλεί μέχρι το νέο έτος. Από εκεί και πέρα, να το απαιτήσουμε ναι, και πως ακριβώς θα τηρηθεί αυτό? Να έχουν επιπλέον σεκιούριτυ να κόβει βόλτες? Αυτό δυστυχώς είναι ευθύνη της πολιτείας, δε ρίχνω το φταίξιμο αλλού εδώ, αυτή είναι υπευθυνη να τηρούνται οι νόμοι, να επιβάλλουν τα πρόστιμα και μετά θα δεις πως θα συμμαζευτούν και οι ιδιοκτήτες καταστημάτων και οι καπνιστές. Αλλά μη τα ρίχνουμε όλα στο κάπνισμα, αυτή η κατάσταση επικρατούσε πάντα, δε φταίει ξαφνικά το κάπνισμα.

ΥΓ. Για να μη παρεξηγηθώ, μαζί σου είμαι. Ίσως θα ήταν καλό να δοκιμάσουμε σε μια συναυλία να ενημερώσουμε από νωρίτερα πως το κάπνισμα θα απαγορεύεται.

Φίλε μου, λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος, η απαγόρευση φυσικά και δεν έχει ανασταλεί, απλώς έχουν πεί ότι από 1η Ιανουαρίου θα μπεί τέλος ΚΑΙ στα παραθυράκια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Ο νόμος εξακολουθεί να ισχύει κανονικά και η γραμμή για τις καταγγελίες είναι ακόμη ανοιχτή. Και sorry, αλλά δεν είναι δυνατόν η πολιτεία να έχει ένα μπάτσο σε κάθε μαγαζί για να επιβάλλει τον νόμο, αυτό είναι ευθύνη ήτε του μαγαζιού ήτε του εκάστοτε διοργανωτή. Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να βρεθεί μία λύση. Και ναι, ένας τρόπος είναι να ενημερώνεται από πριν το κοινό ότι το κάπνισμα απαγορεύεται. Και ας υπάρχει και κάποιος μέσα στο μαγαζί να ελέγχει. Στην συναυλία των Willard Grant Conspiracy στο Ροντέο το κάπνισμα απαγορευότανε ρητώς - όποιος ήθελε να καπνίσει έβγαινε έξω. Όταν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Κάντε λοιπόν και εσείς μία προσπάθεια - ενημερώστε από πρίν αλλά και κατά την είσοδο του κοινού στις συναυλίες σας ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα. Σίγουρα κάποιοι θα σας αγνοήσουν, αλλά είναι μία αρχή. Και εμείς όπως βλέπεις (τουλάχιστον οι περισσότεροι) είμαστε μαζί σας!
Σίγουρα αυτή η κατάσταση επικρατούσε από πάντα, αλλά είναι πιά καιρός να αλλάξει. Ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν πλέον καινούριοι νόμοι. Επειδή ανεχόμασταν κάποια πράγματα τόσα χρόνια δεν πάει να πεί ότι πρέπει να συνεχίσουμε να τα ανεχόμαστε και στο μέλλον.

Πιο σωστά δεν θα μπορούσες να το θέσεις!!!:thumbup:

Ήμουν και’γω την Παρασκευή στο Αν…λυπάμαι δεν μπορώ να γράφω απολύτως τίποτα για το τι είδα στη σκηνή γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΠΟΤΑ! :frowning: ήταν και ο frontman συνέχεια καθιστός… Μάταια προσπαθούσα να τραβήξω φωτογραφίες. Κρίμα!!!
Πολύ γεμάτο το Αν, δεν χωρούσα να περάσω από πουθενά! Αν το ήξερα θα πήγαινα πολύ πιο νωρίς. Όλοι θα συμφωνούμε ότι θα έπρεπε να γίνει στο Gagarin…ναι επίσης κάπνα και αφόρητη ζέστη κλπ κλπ. Ο ήχος βέβαια ήταν αρκετά καλός, η φωνή του του τυπά εξαιρετική (αυτό το ξέραμε έτσι κι’ αλλιώς) :smiley:

Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να τους απολαύσουμε κάτω από καλύτερες συνθήκες! :slight_smile: