Νέα ταινία X-Files!

Πω πω, το Ice ήταν φοβερό!
Εγώ είμαι πάντως ήμουν γενικά οπαδός των επεισοδίων που έγραφε ο Vince Gilligan! Απλά θεός!

Έφτασε η ώρα! Σε 45 λεπτάκια… X-Files - I Want To Believe :smiley:

δεν αντέχω να μην το πω…

έχει φάει φτυάρι η ταινία, ε ! δες την, αλλά οκ, αυτό ακούγεται στην πιάτσα. το λένε όλοι:wink: :lol:

Λοιπόν, ανάμεικτα τα συναισθήματα.

Αν το I Want To Believe ήταν το διπλό επεισόδιο με το οποίο θα ξεκινούσε (λέμε τώρα) η 10η περίοδος, θα ήμουν ευτυχισμένος. Αλλά για ταινία…[-X
Αργή, ανέμπνευστη και ελάχιστα τρομακτική… Κοινώς b-side σενάριο.

Από την άλλη, πολλές αναφορές (από ονόματα σεναριογράφων μέχρι και ονόματα “κακών” της σειράς κτλ) και αρκετά inside jokes σχετικά με τη σειρά + αρκετό κλασσικό “xfileικο” χιούμορ + καλές ερμηνείες.

Γενικά, μάλλον μόνο για τους οπαδούς της σειράς… :frowning:

Λοιπον ειδα την ταινια και αυτο που εχω να ειναι οτι δεν χανετε και τιποτα οσοι δεν την εχετε δει η σκοπευετε να την δειτε.Τα ειπε ολα ο cozy,αργη,ελαχιστα τρομακτικη και σε καποια σημεια αρκετα βαρετη θα προσθετα,τπτ το ιδιαιτερο γενικα.:-s

Ο μολντερ με το μουσι φαινοταν σαν λετσος…το ξυρισε βεβαια μετα.:stuck_out_tongue: Η σκαλυ περιοριστηκε στα καθηκοντα του γιατρου και δεν συμμετειχε κ πολυ στην ολη ιστορια,δεν λεει για ταινια,περιμενα κατι καλυτερο.[-X

Συνεπως ως γενικη εικονα η ταινια χαρακτηριζεται ως μετρια,καλη μεν αλλα μετρια.

Όταν μιλάμε για τη σειρά που άλλαξε την πορεία της τηλεόρασης και έκανε εξαιρετικά δημοφιλείς τις θεωρίες συνομωσίας, δε πρέπει να είμαστε ελαστικοί. Την είδα λοιπόν και… απογοητεύθηκα.

Βασικά δεν ήταν ταινία x-files.. Ήταν ένα διπλό επεισόδιο και μάλιστα μέτριο. Τα επεισόδια που αναφέρθηκαν πριν θα έπαιρναν οσκαρ άνετα σε σχέση με αυτό. Γιατί αυτό;

[SPOILER] 1/ Σενάριο: Ξέραμε ότι θα ήταν ένα monster of the week … Αλλά δεν υπήρχε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ το μεταφυσικό στην ταινία. Εκτός από τον ιερέα που δάκρυσε αίμα , καμιά άλλη σκηνή δεν είχε μεταφυσική χροιά. Τα οράματα του ιερέα δεν τα βλέπουμε ποτέ παρά μόνο τα διηγείται. Οι “κακοί” είναι απλά πρωτοποριακοί επιστήμονες… Εκτός από αυτά όμως η ταινία ήταν αργή, χωρίς δράση (πρόσεξε κανείς ότι δεν έπεσε ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ πυροβολισμός στην ταινία;;;:wink: και γενικά με σενάριο b-movie. Στα συν η εμφάνιση ενός γνωστού μας προσώπου και τα διάφορα inside-jokes.

 2/ Χαρακτήρες: κατ'εμέ ο Mulder και η Scully είναι απίστευτα out-of-character. Ο Mulder για κάποιον ανεξήγητο λόγο δηλώνει πως ακόμα ψάχνει την αδερφή του ,ενώ η ιστορία της έχει ξεκαθαρίσει και ο ίδιος είχε πει στο εν λόγω επεισόδιο με τίτλο Closure νομίζω "I am free". Η μεν Scully έχει έναν "διακοσμητικό" ρόλο στην ταινία και αναλώνεται ως γιατρός που παλεύει να βοηθήσει ενα παιδάκι με ανίατη ασθένεια. Δε μπορώ να μη σκεφθώ πως αυτό το κομμάτι της ταινίας έχει προστεθεί ή έστω επηρεαστεί από την ίδια την ηθοποιό Gillian Anderson, που εδώ και χρόνια πραγματοποιεί διαλέξεις και φιλανθρωπίες κατά μιας ανίατης ασθένειας, της Neurofibromatosis. 

 Ο μεν Skinner που εμφανίσθηκε στο τέλος, εμφανίσθηκε βέβαια ΚΑΘΑΡΑ για ικανοποίηση των οπαδών. Καμιά σχέση με την υπόθεση, καμιά πληροφορία για το τι γίνεται με αυτόν, τίποτα. Με άλλα λόγια , "κάψιμο" ενός χαρακτήρα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πολύ καλύτερα.


3/ Ειδικά Εφέ... Παρακαλώ; Τι πράγμα; ΔΕΝ υπήρχαν; Κάποιος πρέπει να πει στον κύριο Carter ότι, όταν φτιάχνεις μια ταινία mystery/horror ή τελοσπάντων ακόμα και αστυνομική, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ειδικά εφέ. Η μη χρησιμοποίηση τους σε τέτοια ταινία μάλλον υποδηλώνει την έλλειψη μπάτζετ... Και όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ένα πολύ δυνατό σενάριο. Κάτι που το I want to believe ξεκάθαρα δεν έχει.

 Για να μην κουράζω, στα θετικά η εξαιρετική μουσική, κάποια αστειάκια του Mulder και η χαρά του να δούμε και πάλι δύο θρύλους στο πανί.. Αλλά... Αλλά...

 Ελπίζω να πάει καλά η ταινία για να φτιάξει ο Carter το 3ο μέρος, το οποίο θα βασίζεται σε mythology , μπας και εξιλεωθέι ;)[/SPOILER]

Βαρεμάρα, υπνηλία και σκέτη μετριότητα η νέα ταινία. Κατάφερε να είναι χειρότερη και από την πρώτη. Κρίμα.

no no no [-X [-X

αυτό που είδα θα έπρεπε να είναι ένα επεισόδιο της σειράς και μάλιστα από αυτά που δε σου μένουνε και αξέχαστα…

αν είχε άλλο τίτλο και άλλους ηθοποιούς ίσως να έλεγα μια καλούτσικη,υποφερτή ταινία…

αλλά x-files αυτό το πράγμα??? no fucking way…

κρίμα…το περίμενα πως και πως…

τώρα διάβασα το σποιλερ…
συμφωνώ 1000000000000000000000000000 σε όλα…
αυτό που λες για τον πυροβολισμό ήταν το πρώτο πράγμα που είπα όταν τέλειωσε η ταινία :lol: :lol:
μόνο η μουσική άξιζε…και η νοσταλγία μας…

Και η

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ααααααχ! Λατρεία!!! :smiley: :smiley: :smiley: :roll: :roll: :roll: