X japan

Εγώ πριν 6 χρόνια που ήμουνα 23 χρονών είχα πάθει κόλλημα με οτιδήποτε σχετικό με την Ιαπωνία και πριν 4 χρόνια αγόρασα t-shirt των XJapan από το ebay.
Το αποτέλεσμα σήμερα να έχουν αλλάξει εντελώς τα γούστα μου και την t-shirt να την έχω τσάμπα.
Θα ήθελα να μάθω εφόσον σας αρέσει αυτό το συγκρότημα,γιατί σας αρέσει ; Εγώ ας πούμε μόνο από την εμφάνιση των τραγουδιστών που μοιάζουν Τραγουδίστριες δεν το θεωρώ κατάλληλο για τα γούστα μου.Τότε είχα αγοράσει την μπλούζα επειδή ήθελα να αγοράσω κάτι σχετικό με Ιαπωνία και είχε στο σχήμα για Logo έναν δράκο,αλλά μόνο που αναφέρεται στο συγκρότημα δεν θέλω να την φορέσω.Προτιμώ τους Nightwish ας πούμε και τους θεωρώ πιο cool ή τους Slipknot.

Ότι εσύ τώρα είσαι σχεδόν τριάντα και γουστάρεις συγκροτήματα επειδή είναι “cool”.
Και συγκρίνεις X Japan - Slipknot.

[B]Το ξέρω οτι X Japan και Slipknot δεν έχουν καμία σχέση…[/B]Για αυτό ανέφερα πως μέχρι τα 25 τους άκουγα τους X Japan για δύο χρόνια και[B] τώρα έχω αλλάξει εντελώς γούστα.[/B]
[B]Πάντως ξένη μουσική άρχισα να ακούω απο τα 21 μου[/B].Πρίν τα 21 άκουγα Ρέμο, και γενικότερα ελληνική λαϊκή μουσική.[B]Μετά τα 21 άρχισα να ακούω Linkin Park και αργότερα Stone Sour,Slipknot και μετά Death Metal όπως Amon Amarth που ακούω και τώρα και θα ακούω και μετά τα 30.[/B]
Απλά για κάποιο διάστημα 23-25 άκουγα και συγκροτήματα από Ιαπωνία αλλά στο cool που ανέφερα,εννοώ πως όταν βλέπω Live σε ένα συγκρότημα για μένα μετράει και η εμφάνιση,μαγκιά που βγαίνει όπως στους slipknot με τις μάσκες ή amon amarth.Αυτοί από Ιαπωνία σαν να ντύνονται γυναίκες,δεν με εκφράζουν.

Που σουνα κρυμμένο είσαι μανάρι μου;!

Εδεσσαϊκάρα;

Αν εννοείς τα δύο χρόνια που άκουγα από Ιαπωνία…βλακεία μου πραγματικά.Είχα πολύ ελεύθερο χρόνο γιατί ήμουνα φοιτητής και ήθελα να ανακαλύψω κάτι διαφορετικό,έτσι έπαθα κόλλημα με την Ιαπωνική Κουλτούρα,και φυσικά σε αυτή περιλαμβάνεται και η μουσική.
Πραγματικά εκείνο τον διάστημα με εντυπωσίασε η μουσική τους,αλλά απλά αποτελεί μια κακή παρένθεση για τα γούστα μου.Περασμένα,Ξεχασμένα.Κάποιοι όμως συνεχίζουν και τους αρέσει.Θα ήθελα να μάθω τι τους αρέσει σε αυτό το συγκρότημα. ; Δεν έχουν πρόβλημα με την εμφάνιση της μπάντας ; Τρελαίνονται με την ιαπωνική γλώσσα ; Μήπως ακούν επειδή βλέπουν anime και τους αρέσει η μουσική (και είναι πάνω από 18 :wink: ; κ.λ.π
Anyway πάντως κρίμα τα λεφτά που είχα δώσει στο e-bay.

Και τι μουσική ακούς τώρα;

Nightwish,Slipknot,Stone Sour,Amon Amarth,Arch Enemy κυρίως αλλά και Paramore,Linkin Park (αν και τους έχω βαρεθεί κάπως) και Lacuna Coil.

Έχεις δίκιο, 9 συγκροτήματα παραπάνε. Η θυσία έπρεπε να γίνει.

Yojimbo!!!

Να κάνω μια ερώτηση,γιατί αυτοί οι γιαπωνέζοι στην μπάντα είναι τόσο γυναικωτοί ; Ακόμα και οι Kiss όταν είναι άβαφτοι τουλάχιστον φαίνονται normal,οι γιαπωνέζοι μοιάζουν γυναίκες.Απορώ γιατί έχουν οπαδούς.Για μένα σε ένα συγκρότημα μετράει και η εμφάνιση,όχι μόνο η μουσική.