Xbox,Playstation or Nintendo

ενώ με βάση τα γραφικά είναι καλύτερα ???
καλύτερα και καλύτερα γραφικά ( τα οποία αν δεν έχεις μεγάλη επίπεδη tv μισά τα βλέπεις …) και άντε και ξανά το ίδιο fps … (αλλά πάντα με καλύτερα γραφικά …)
από τότε που άρχισαν να πουλάνε γραφικά η πρωτοτυπία το σενάριο και ο χειρισμός πήγαν περίπατο … #-o#-o#-o

Αναφέρθηκα πουθενά στα γραφικά ως κριτήριο για τη ποιότητα (αν και είναι)? Είπα ότι 1) μας έχουν πρήξει στα ίδια παιχνίδια (οπότε η πρωτοτυπία που αναφέρεις παίρνει 0 ) 2) ότι αν οι άλλοι 2 ανταγωνιστές τους δεν μπλέκαν τα μπούτια τους και η μεν Microsoft έβλεπε τις κονσόλες της να καίγονται και η Sony δε χρέωνε το playstation 3 λές και το φτιάχναν απο χρυσό και τα cd απο πλατίνα, τότε η Nintendo τώρα θα τον είχε πιεί κανονικότατα. Το γεγονός ότι οι άλλοι τα κάναν μαντάρα δεν κάνει τη δικιά τους προσπάθεια αξιόλογη.

Εν τέλη, κατά τη δικιά μου κρίση, 100 ευρώ απο τη τσέπη μου δε τα αξίζει το wii. Όπως και δεν αξίζουν γενικά και οι άλλες κονσόλες. Out and over :stuck_out_tongue:

λιγότερες δυνατότητες τότε τι είναι ???

Το ότι τα xbox καίγονται (που και πάλι δεν είναι συνηθισμένο) δεν νομίζω να απέτρεψε κανένα που να ήθελε σοβαρά να πάρει την κονσόλα …
όσο για την τιμή του ps3 αυτό ναι σίγουρα έχασε σε πωλήσεις αν και imo ακριβό για αυτά που έχει ΔΕΝ είναι … το blue ray δεν είναι και λίγο … (ενώ και το xbox αν το έπαιρνες πριν κάποιο καιρό με το hd-dvd drive που είχε η διαφορά στην τιμή ήταν λίγα Ε και τελικά θα έμενες με ένα άχρηστο drive …)
(μην ξεχνάμε πως και το ps2 όταν βγήκε ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ 250.000 - 300.000δρχ. δεν έκανε ??? ήταν μαντάρα όμως ??)

το wii από την άλλη ξεκίνησε με μια πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με τα αλλά 2 και ναι πρόσφερε πρωτοτυπία
ίσως όχι στο τίτλο του game αλλά μέσα στο ίδιο το game και πως μπορούσες να παίξεις …

η sony και η M$ καθόλου μαντάρα δεν τα έκαναν …
έκαναν αυτό που ζήταγε αγορά δίνοντας πολύ δυνατό hardware = πολύ ποιο καλά γραφικά … αυτό ζήταγε και αυτό ζητάει η αγορά …
η big N από την άλλη ακολούθησε άλλο δρόμο έφτιαξε ένα harware υποδεέστερο που ουσιαστικά προορίζετε για τις παλιές καλές τηλεοράσεις και στις οποίες είναι και μια χαρά (μμμ στο κότσος λεπόν να έμπαινε και κάνα 1000Ε για καινούρια TV)
ρίσκαρε με αυτό και πέτυχε, δημιούργησε δικιά της αγορά άρεσε στον κόσμο γιατί ήταν πρωτότυπο και διασκέδαζε πολύ πάρα πολύ… (πόσο καιρό είχα να δω τον dad να κάθετε να μας παρακολουθεί που παίζαμε … πόσο μάλλον που του άρεσε και έπαιξε και αυτός …)

τέλος να τονίσω ότι παίζει να είμαστε από τις λίγες χώρες που το wii αλλά και γενικά κονσόλες της nintendo θεωρούνται τόσο παιδικές και είναι (τουλάχιστο μέχρι που βγήκε το wii) πολύ μικρές στην αγορά … και όλα αυτά χάρη στην αντιπροσωπεία της η οποία κάνει ότι μπορεί για να πατώσει η κονσόλα … :lol::lol:

(wall of death εεε text ended …)_

  1. Ως προς το τι μπορούν να προσφέρουν οι άλλες κονσόλες, αλλά δε το ανέφερα ως το κύριο λόγο που αντιπαθώ το Wii. αν εκεί κόλλησες, τι να πώ…

  2. Απέτρεψε εμένα, αλλιώς θα είχα πάρει τη συγκεκριμένη κονσόλα, ειδικά απο τη στιγμή που τη βρήκα σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. Και το ίδιο ισχύει για πολύ κόσμο. Μία κονσόλα δε τη παίζουν μόνο ξέρεις 15χρονά αλλά και μεγαλύτεροι άνθρωποι, εργαζόμενοι που τις θέλουν για να χαλαρώσουν. Για αυτούς, το να χαλάσει έτσι στο άκυρο μία κονσόλα για την οποία πληρώσαν 300 ευρώ (τυχαίο το ποσό) τους αποτρέπει απο την αγορά της. Το ίδιο ισχύει και για ανθρώπους μικρότερης ηλικίας που δεν έχουν διάθεση να τρέχουν διάθεση να τρέχουν να δίνουν και να παίρνουν το μηχάνημα για το οποίο πληρώσαν, μπάς και λειτουργήσει σωστά. Αδύνατο να λέμε ότι δεν έπαιξε μεγάλο ρόλο κάτι τέτοιο στο πως πήγε η κονσόλα.

  3. Με τη διαφορά ότι το PS2 είχε το τέλειο συνδιασμό μεταξύ παιχνιδιών-ποικιλίας και ας μην ξεχνάμε ότι ακουλούθησε το hype της προηγούμενης κονσόλας. δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και σήμερα πουλάει αρκετά κομμάτια (πράγμα το οποίο αποκλείεται να συμβεί με το Wii). Για να καταρεύσει έτσι η τρίτη τους προσπάθεια, έπρεπε να τα κάνουν μαντάρα = να κάνουν το μηχάνημα πανάκριβο (σε αντίθεση με ότι δηλώναν προτού κυκλοφορήσει), να χάσουν αρκετές αποκλειστικότητες, και να μη παίζει και τα παιχνίδια των 2 προηγούμενων κονσόλων. Όχι Sony, ευχαριστώ, δε θα δώσω τα λεφτάκια μου για να πετάξω στα σκουπίδια ότι αγόρασα απο εσάς τα προηγούμενα 10 χρόνια.

  4. Το ότι οι 2 εταιρείες κινήθηκαν με βάση την αγορά ναι, κάνοντας όμως προφανώς πολλά λάθη και αυτά πληρώσαν. Για αυτό και βλέπουμε μία εταιρία που βασίζεται εδώ και 30 χρόνια στους ίδιους τίτλους ( Zelda, Mario, Donkey Kong, κτλ) να είναι πρώτη στην αγορά. Δεν κάναν κάτι πραγματικά ξεχωριστό, εκμεταλευτήκαν τις χαζομάρες των διπλανών τους.

Και βασικά, για να μην τα πολυλογώ, αυτό το βίντεο θα έλεγα ότι εκφράζει το όλο θέμα καλύτερα απ’ τα ποστ μας

εδιτ.

Επίσης, μιάς και ξέχασα να το απαντήσω. Δεν είναι θέμα παιδικότητας. Είναι ότι έχω βαρεθεί να βλέπει τον χοντρό υδραυλικό να κάνει τις ίδιες κινήσεις, τον Link να πετάει το μπούμερανγκ του, και γενικά τις ίδιες γραφικές φιγούρες που τρώγαν οι πατεράδες μας στη μάπα πριν 30 έτη. Υποτίθεται ότι κάθε γενιά κονσόλων προσφέρει νέα ονόματα-τίτλους-ιδέες. Σόρρυ, αλλά δε βλέπω να κάνει τέτοιο η Nintendo. Ούτε στο ελάχιστο. Για αυτό είναι τραγικό να πετάει τα λεφτά του για αυτό το πράγμα.

Πρωτοτυπία σε τίτλους δεν πρόκειται να βρείς οσο και να ψάξεις πλέον. Ξέρεις γιατί ? Γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται. :stuck_out_tongue:
Έχουμε καταλήξει παιχνίδια σαν το Oblivion ή Fallout 3 να τα ονομάζουμε RPGs (OMG:blink:) και
να παίζουμε για χιλιοστή φορά τα ίδια ανούσια shooters (αλλα yo έχουν καλύτερα γραφικά!).

Η Nintendo τι έκανε ? Mπορεί να μην σου δίνει την πρωτοτυπία σε τίτλους, αλλά εκεί που οι άλλες εταιρείες το μόνο που προσφέρουν είναι enhanced γραφικά, σου χώνει στην μάπα το τεράστιο, ζουμερό πιάτο του gameplay. Ίδιοι τίτλοι γεμάτες με πρωτότυπες ιδέες (Paper Mario η εναλλαγή 3d με 2d απλά ΚΟΡΥΦΑΙΑ) ή το mounted combat στο νέο Zelda είναι απίστευτη εμπειρία. Είναι η φάση του “είμαι μέσα στο παιχνίδι, το ζώ” και είναι και απίστευτα εύκολο να το συνηθίσεις, είτε είσαι 5χρονο είτε είσαι 52 ετών (οι ηλικίες δεν επιλέχθηκαν στη τύχη :wink:).

Δεν είναι τυχαίο οτι όταν έγινε η παρουσίαση των κονσόλων στο Χίλτον πρόπερσι (νομίζω) ο κόσμος που μαζεύτηκε για το Wii και τσακώνονταν για το ποιος θα πρωτοδοκιμάσει το gameplay του ήταν πολύς.

Btw, το να λες οτι η Micro$oft και η Sony έχασαν το παιχνίδι απλά υποβαθμίζει την μόνη εταιρεία που είχε τα κότσια να κάνει κατι πραγματικά καινοτόμο. Δεν είναι οι Μ$ και η Sony που απέτυχαν, είναι η Nintendo που ρίσκαρε και πέτυχε.

Οπότε έχεις δυο επιλογές. Θες γραφικά και “ενήλικο” gaming (μη χέσω :p) ή γουστάρεις gameplay και τον παράγοντα διασκέδαση ? Διαλέγεις και παίρνεις. Στην πρώτη περίπτωση επιλέγεις ενα PC ή μια πετσοκομένη έκδοση PC-ιου:p. Τα ίδια παιχνίδια παίζουν έτσι και αλλιώς.

Παντως παιδια, ακομα και στις μερες μας υπαρχουν διαμαντια και παιχνιδια που κανουν την διαφορα…Ποιος δεν ευχαριστηθηκε τις νεες ιδεες του Dead Space??? Ποιος δεν εμεινε καγκελο με το στορυ απο Bioshock?? Ή μηπως να θυμησω το Lost Crown, ενα φρεσκο horror adventure?? Το Little Big Planet με τις απειρες επιλογες και τις καινοτομιες που προσεφερε??? Υπαρχουν φυσικα και αλλα…Μπορει να μην βγαινουν με το ρυθμο που εβγαιναν παλιοτερα αλλα σιγουρα υπαρχουν και θα βγαινουν και καινουρια…

βασικα εγω πιστευω το κατα ποσο εχει μια χρονια καλα παιχνιδια ειναι στο ποτε τα παραγουν…δηλαδη το 2007 ηταν μια εξαιρετικη χρονια για γκειμς…το 2008 πολυ καλη αλλα οχι τοσο αλλα ωστοσο το 2010 κατα τη γνωμη μου θα ειναι εξαιρετικο γιατι απτο 2007 που εκαναν μπαμ τα καλα παιχνιδια θελει 2-3 χρονια για τα επομενα απτα πολυ καλα στουντιο

Κατεφθανει και Resident Evil 5…:smiley:

Mεσα Σεπτεμβρη κυκλοφορει το PS3 σε σλιμ εκδοση στα 299 ευρωπουλα.Πλεονεκτημα βεβαιως τα 120 GΒ μνημης απο τα 80 που εχει τωρα.

Εγω θα περιμενω παντως να βγει το Project Natal της Microsoft για το ΧΒΟΧ για τρελα καψηματα

Το xbox360 είναι χαλαρά καλύτερο από ps3.Και λόγω παιχνιδιών και σχεδιασμού και γραφικών.'Ισως όχι τόσο ανθεκτικό όμως.

παπατα πεταξες τσουρεκι…ειναι πιο δυνατο το ps3!

To ps3 εχει “σπασει”??
Γιατι μου φαινονται παρα πολλα λεφτα για μια κονσολα,αν αγοραζεις και οριτζιναλ γκειμς…

Ok,για αυτο δν νομιζω μαν.Τουλαχιστον δν εχω δει κατι που να μου το δειχνει αυτο.:slight_smile:

σε τεχνικά χαρακτηριστικά το ps3 υπερέχει του 360. Απο την άλλη όμως το 360 βρίσκεται πιο πολύ καιρό στην αγορά με αποτέλεσμα οι προγραμματιστές να έχουν μάθει καλύτερα τα μυστικά του + ότι λέγεται ότι ο προγραμματισμός σε ps3 είναι πιο δύστροπος. Και όταν μιλάμε για multiplatform κυκλοφορίες οι εκδόσεις έχουν ελάχιστες αλλαγές και πρακτικά είναι αδύνατο να τις παρατηρήσει κανείς εκτός απο κάτι screenshots με συγκρίσεις κλπ.