Xiphos or Helraiser?

Παιδες ειμαι σε ενα τρομερο διλημμα! Σκοπευω να αγορασω καινουρια κιθαρα και ειμαι αναμεσα στην
[SIZE=“3”]Ibanez XPT700 (Xiphos)[/SIZE] και στην [SIZE=“3”]Schecter C-1 Hellraiser[/SIZE].

Θελω να ακουσω τις αποψεις σας περι των προαναφερθεντων οργανων για να με βοηθησετε να διαλλεξω :-k

Εγω τινω περισσοτερο πρως την Xiphos αλλα τον τελευταιο καιρο κολλησα λιγο περισσοτερο με την Helraiser… στην Xiphos δεν μαρεσει που φοραει DiMarzio μαγνητες και στα σολο ακουγονται ολες οι νοτες… στο συλ του Βάι δηλαδή… αλλα περα απ’ αυτο δεν εχω κανα αλλο προβλημα με την κιθαρα…

για την ibanez την συγκεκρημενη δεν ξερω τπτ…παντως για την hellraiser εχω ακουσει πως ειανι απτις πλεον πολυ καλες κιθαρες σε αυτην την τιμη…προσωπικα θα σου προτεινω την hellraiser λογω σχηματος…ειναι πολυ πιο ανετη απο σχηματα σε τυπο της ibanez…το λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι αυτη τη στιγμη εχω Dean dimebag και ψαχνω να την δωσω για αυτον και μονο τον λογο…διοτι ειναι βαρια,αβολη,πιανει πολυ χωρο και χτυπαει παντου

καταραμενη ξιφοςς…ειναι γτπ…τελείως…παρε εκέι την σεχτερ σου…:slight_smile:

δεν εχω δοκιμασει καμια

αλλα και απο πρακτικοτητα και απο εμφανιση ψηφιζω schecter…τραβα να τις ακουσεις παντως

Τωρα προσφατ δοκιμασα την hellraiser και εχω να πω μονο οτι ειναι απιστευτη κιθαρα!!!
Και η αληθεια ειναι οτι αυτη θα επαιρνα αμα ημουν αναμεσα σε αυτες που εισαι…
η αλλη ειναι τελιως αβολη σαν σχημα…καθιστος παιζεις πολυ δυσκολα…

Δεν έχω παίξει με καμία αλλά η Schecter C-1 Hellraiser εξωτερικά δείχνει πα-νέ-μορ-φη που με ψήνει άγρια να πάω να την βρώ να την δοκιμάσω.
Η άλλη δε με ψήνει εξωτερικά με τπτ κ εννοείται καθιστός θα έχεις ζόρια.
Αναμένω ποστ από όσους έχουν δοκιμάσει κάποια,τι λένε ηχητικά δλδ.

εγώ τν ξιφος έχω δοκιμάσει…
καθόλου καλή…[-X

εγω γιατι γμτ δεν συμπαθω καθολου την Ιμπανεζ γενικοτερα?

ίσως γιατί δεν έχεις παίξει με καμία σοβαρή…8)