Yngwie J. Malmsteen

Εχω ακουσει το Trilogy και σκοπευω να παρω συντομα το Fire & Ice. Σαν χαρακτηρας ειναι σκ@τα, σαν μουσικος μπορει να ειναι λιγο υπερβολικος και να φτανει στο οριο της επιδειξης αλλα το Trilogy ακουγεται παρα πολυ ευχαριστα και για μια περιοδο ηταν ο αγαπημενος μου δισκος. Ειναι αληθεια οτι αν εκοβε τις μ@λακιες και επαιζε πιο απλα με ουσια θα εβγαζε κατι καλυτερο αλλα και τωρα καλος ειναι.
Το οτι ειναι βλακας δεν παει να πει ομως οτι ειναι χαλια σαν μουσικος!

Δεν κοιτατε τους Manowar, ο Malmsteen σας πειραξε! :stuck_out_tongue:

[SIZE=“1”]ευκαιρια εψαχνα [/SIZE]:lol:

απτις τεραστιοτερες κιθαριστικες μορφες…προσωπικο αγαπημενο το Marching Out αν και δεν εχω ψαχτει ακομα σε ολη τη δουλεια του…αλλα αγαπω Σοττο…:band:

Φοβερός σε συτό που κάνει.Βέβαια κάνει το ίδιο πάνω κάτω από όταν ξεκίνησε την καριέρα του αλλά καταφέρνει να βγάζει από καταπληκτικούς μέχρι άθλιους δίσκους.Ο Soto όντως αγαπημένος αλλά και ο Boals.Απάλευτος με τους G3 όταν διασκευάζουν Hendrix.Μην σολάρεις για λίγο ρε φίλεεε!
Πολύ γέλιο έριξα όταν διάβασα κάπου ότι έπαιξε στο Μεξικό τον ύμνο της Αμερικής και πήγε το κουτάκι σύννεφο.:lol:Και τους έβριζε κιόλας μετά!!!

βάλε και κάνα πολ με δίσκους.

Επιτέλους ένα θέμα για τον Malmsteen 8)

Είναι και αυτός ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της προπαγάνδας του χάμερ. Βάζουν 10άρια στον κάθε άσχετο και θάβουν τον Malmsteen-άκο.

Οτιδήποτε έχει βγάλει με Edman-Boals είναι φοβερό.
Το πρώτο αλμπουμ του είναι κορυφαίο, το δεύτερο υπερτιμημένο (βλέπε hammer πάλι :stuck_out_tongue: ).

Το κορυφαία του κατ’ εμέ:

Rising Force
Trilogy
Fire & Ice
Eclipse
Alchemy
War to End All Wars

Χαχα το είχα ακούσει και εγώ αυτό… πάλι καλά που δεν έπαιξε τον ύμνο των ΗΠΑ σε κάνα Ιρακ.
Καλά του ξηγήθηκαν οι Μεξικανοί πάντως :stuck_out_tongue:
Αν και απ΄ότι είχα ακούσει δεν πετούσαν μπουκάλια, απλά γιουχάραν τον ύμνο… μερικοί κάφροι φώναζαν “Οσάμα, Οσάμα”!!!

Όταν πρωτοβγήκε με τους Alcatrazz και φυσικά στο Rising Force ήταν πραγματικά πρωτοποριακός για την εποχή σε αυτά που έπαιζε. Και άλλοι είχαν πριν από αυτόν και την καλή τεχνική στο καθαρό γρήγορο παίξιμο και τις νεοκλασσικές επιρροές, αλλά ο τρόπος που τα έδενε όλα αυτά στο νεοκλασσικό του hard rock είχε ενδιαφέρον.
Βέβαια από τότε αρνήθηκε να εξελιχθεί και να παίξει και τίποτα άλλο και έβγαλε και μετριότατους δίσκους όπως γράφει και ο Hopeto. Aδίκησε και τον εαυτό του με διάφορες περιττές δηλώσεις που τον έκαναν να φαίνεται γραφική μορφή.
Πάντως έστω και για την τεχνική και τους πρώτους δίσκους αξίζει όποιος δεν τον ξέρει να τον ψάξει.

Αυτό όμως ισχύει και για πάρα πολλούς άλλους μουσικούς, οι οποίοι εκθειάζονται κατά κόρον έτσι δεν είναι?

Τουλάχιστον ο Malmsteen παίζει κάτι πρωτότυπο και ξεχωριστό. Ο πειραματισμός απο μόνος του και μόνο δεν λέει τίποτα αν δεν υπάρχει ταλέντο. Εκατοντάδες μουσικοί πειραματίζονται παίζοντας χιλιοπαιγμένα και τετριμμένα μουσικά θέματα.

Για την προσωπικότητα του συμφωνώ, είναι πολύ κολλημένος, αγενής και αχώνευτος.

Όπως?

Δεν τον κάνω παρέα άρα δεν με ενδιαφέρει η προσωπικότητα… Άλλωστε υπάρχουν πολλές “παράξενες” προσωπικότητες στο χώρο του metal. Μερικές πουλάνε χάρη σε αυτό. Όσο για τον Malmsteen είμαι ικανοπιημένος με την μουσική του… Εδώ ολόκληρος Vai και Satriani του έσκυψαν το κεφάλι σε κοινή συνέντευξη εγω θα μιλήσω για τις ικανότητες του?

Xωρίς ντροπές και εγωϊσμούς δηλώνω ότι ο Malmsteen παίζει τρομερή κιθάρα, μπάσο και γενικώς έγχορδα όργανα, έχει πολύ καλά (ανάμεσα και σε μέτρια βεβαίως) άλμπουμ, με μεγάλες αγάπες τα Rising Force, Odyssey & Alchemy.

Καλά τα λες!Ο Εdman και ο Boals είναι απίστευτοι (όπως και ο Soto) βάλε όμως και την άλλη φωνάρα, τον Turner.Το Οdyssey είναι μεγάλη δισκάρα και το Rising Force από τα καλύτερα τραγούδια του ever!Σε ό,τι αφορά το hammer δεν έχω παρατηρήσει κάτι εναντίον του ΜMalmsteen…To τελευταίο του ήταν όντως μέτριο και ο Ripper αν και εξαιρετικός τραγούδιστης δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει στι στυλ του Yngwie:-k

Μέγας είναι ο κύριος και θαυμαστά τα έργα του

Πράγματι και το Odyssey περιέχει ορισμένα κορυφαία κομμάτια.

Παρόλο που είμαι φαν του, δεν ακούω άκριτα όλα τα άλμπουμ του. Σίγουρα έχει και ορισμένα μέτρια.
Τα τελευταία με τον Doogie White και τον Ripper δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα.

Αλλά στο χάμερ απ’ότι θυμάμαι ακόμη και το Fire & Ice ή το Eclipse είχαν βαθμολογία γύρω στο 5 στα 10 όπως και πολλά ακόμη.

Είχε έρθει πριν από αρκετά χρόνια στην Αθήνα (με Leven στα φωνητικά). Τον είχε δει κανείς? Γιατί είχα διαβάσει πολύ κακές κριτικές… τόσο χάλια έπαιξε?

ενταξει… για τη τεχνικη του καταρτηση δεν χρειαζεται να πω τιποτα, ειναι γνωστο οτι ειναι κορυφαιος… προσωπικα εχω μονο το rising fore (δισκαρα) αλλα να σας πω την αληθεια δε νομιζω οτι χρειαζεται να παρω κ κανεναν αλλο… νομιζω οτι ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει, εχει το δικο του στυλ αλλα δεν ειναι για να εχεις δισκογραφια του στη συλλογη σου…

αυτα απο 'μενα και προς αποφυγη παρεξηγησεων… απολυτο respect στον Yngwie!!!

η συναυλία με Leven όντως δεν ήταν πολύ καλή. πιό πολύ με είχε χαλάσει ο leven βέβαια ο οποίος είχε βγεί σαν πρεζάκιας στη σκηνή. το setlist είχε ξεκινήσει εκρηκτικά αλλά μετά έκανε μεγάλη κοιλιά με κάποια κολλητά σολος και κάποιες αχρείαστες και μαζεμένες διασκευές.

Εγω την πρωτη μου επαφη με τις δουλειες του τις εκανα με το βιντεο-κλιπ του You don’t Remember. Ειχα παθει μια παρακρουση για λιγο καιρο με το τι επαιζε αυτος ο ανθρωπος! Εψαξα λιγο παραπανω στις δουλειες του κ εβρισκα αρκετα διαμαντακια αλλα τις περισσοτερες φορες απογοητευομουν. Ομως καλος ή κακος αυτη η τρελα δεν κρατησε πολυ, εξ’αλλου δεν ημουν ποτε οπαδος αυτης της γκλαμουροποζεριας που αναδυει ο Malmsteen. Μπορει σημερα να εχω ξενερωσει απειρα με αυτον αλλα παντα θα αναγνωριζω οτι ειναι ενας τεραστιος [ με ολη την σημασια της λεξης ] κιθαριστας!

Κατσε τωρα να βαλω αλλη μια το You don’t Remember… 8)

Δεν ξέρω να σου πω εγώ τον είχα δει με Mark Boals πριν αρκετά χρόνια…

H συναυλία του 98 με τον Leven ήταν αρκετά καλή για μένα, χωρίς ο Leven να είναι κάτι ιδιαίτερο είχε παίξει πολύ καλά ο Malmsteen. Kαι σίγουρα ήταν πολύ καλύτερη από την συναυλία του 2001 με Boals όπου η μπάντα ήταν απροβάριστη γιατί τσακώθηκε με μέλη και τα είχε αλλάξει στη μέση της περιοδείας! #-o
Εγώ το 2001 θυμάμαι να παίζονται αχρείαστες διασκευές. Μήπως τις μπερδεύεις αυτές τις δύο συναυλίες ρε Τραμπ; :-k

απόσο θυμάμαι το 98 ήταν με εκείνο το αχρείαστο medley με κάτι deep purple κλπ. το 2001 δεν είχα πάει.