Yngwie J. Malmsteen

To να βαθμολογησεις με 5 στα 10 το Fire And Ice ειδικα ειναι εγκλημα σε βαθμο κακουργηματος!Τι να πει κανεις…#-o
Οσο για το Rising Force που ειπε καποιος εχω να πω οτι ειναι μεν δισκαρα, εχει ομως μονο 2 μη instrumental κομματια και γι’αυτο ειναι καπως κουραστικο για μενα…βεβαια το ενα ειναι το ‘‘Αs Above, So Below’’ οποτε τι να λεμε τωρα…Ευτυχως στη συνεχεια ο Yngwie καταλαβε οτι ο καλυτερος τροπος για να αναδειξει το ταλεντο του ηταν μεσα απο ‘‘κανονικα’’ τραγουδια και οι δισκοι του, τουλαχιστον μεχρι και το Fire And Ice ειναι εξαιρετικοι και αξιζει σιγουρα να τους εχει κανεις…

Για μένα το Attack ήταν ωραία έκπληξη.Μου είχε φανεί φοβερό!

ήταν τεράστιος με άλλη έννοια στα 80’ς. πλέον είναι στην κυριολεξία. τα 3 πρώτα του είναι απλά θεϊκά και μετά απλά είχε αναλαμπές. αλλά τον αγαπώ τον παλιομπουρμπουλίθρα!

Attack και Alchemy είναι τα highlights της πρόσφατης περιόδου. μεγάλες δισκάρες αμφότερα

συμφωνώ και με το παραπάνω ειδικά για το Attack!. Βέβαια αν και είναι από τους κορυφαίους κιθαρίστες που εχουν αναδειχθεί αυτός ο άνθρωπος αρκετές φορές χάνει την ουσία (καθαρά προσωπική άποψη και μουσικό γούστο, εξάλλου τεχνικά δεν τίθεται θέμα πιστεύω…)
ένα μικρό παράδειγμα: http://www.youtube.com/watch?v=aAli1Ie77-Q :-k

Αν ηταν ολα τα ινστρουμενταλς επιπεδου Far Beyond The Sun(personal favourite),δε θα με κουραζε ακομα και αν σε ολη τη δισκογραφια του Μalmsteen δεν ακουγοταν λεξη8)

Well said!Κι εμένα το αγαπημένο μου!

Mιά χαρά είναι τα instrumentals, όποιος “κούράζεται” να τα ξανακούσει μέχρι να συνηθίσει! :stuck_out_tongue:

Για μένα το πρώτο άλμπουμ θα έπρεπε να είναι 100% ορχηστικό. Τα τραγούδια με φωνητικά μου φαίνονται λίγο αταίριαστα με το ύφος του δίσκου.

Στους επόμενους δίσκους βέβαια, καλά έκανε και άλλαξε την αναλογία φωνητικών-ορχηστρικών.

Δεν έγινε καμία αναφορά και στο concerto του, πραγματικά πολύ καλή προσπάθεια. Το έχω στην live έκδοση με την Γιαπωνέζικη Φιλαρμονική, που για μένα είναι καλύτερη από την studio έκδοση και με πιο πολλά κομμάτια.

Επίσης να κάνω και μια αρνητική αναφορά στον πρόσφατο ακουστικό δίσκο [-X
Αντί να βγάλει μια συνέχεια του κονσέρτου, κυκλοφόρησε μια ακουστική συλλογή από παλιές μπαλάντες του:sleep:

Ω ναι, το Angels of love είναι elevator prozac που λέει και ο Steven Wilson! :sleep:

το attack τα σπαει… αλλα περα απο αυτο δεν θυμαμαι να εχω ακουσει αλλο cd περα του κλασσικου rising force το οποιο δεν το προσεξα και πολυ-γενικα δεν μου εμεινε τιποτα απο αυτο…οσο για το live με την Γιαπωνεζικη Φιλαρμονικη ενδιαφερον για λιγο αλλα μετα κοιμηθηκα…

Ακριβώς αυτό. Το εν λόγω κομμάτι είναι απίστευτο, αν και μετά από είκοσι χρόνια ο Μalmsteen μου φαίνεται ποοολύ βαρετός και επαναλαμβανόμενος.

Σαν κιθαρίστας έχει φοβερή τεχνική αλλά παίζει συνεχώς τα ίδια και οι συνθέσεις του είναι βαρετές μετά από λίγο.Στο θέμα χαρακτήρας είναι όντως φαντασμένος,αλαζόνας κι επιδεικτικός.Αυτό όμως,όπως ειπώθηκε και πριν,δεν αναιρεί το γεγονός ότι τεχνικά τουλάχιστον είναι απ’τους καλύτερους.Θα ψηφίσω Love Him αλλά να σημειώσω οτι κρίνω με βάση τις κιθαριστικές του ικανότητες κι οχι με χαρακτήρα κτλ.

γιατι δεν υπαρχει επιλογη “αδιαφορος”???:slight_smile:

…ή η επιλογή, ούτε κρύο ούτε ζέστη:):!:

Το 99% των ροκ κιθαριστών παίζει μόνο μπλουζ κλίμακες… αλλά παρόλα αυτά μόνο ο Malmsteen θεωρείται κολλημένος, ο οποίος τουλάχιστον παίζει και 5-6 πράγματα παραπάνω.

Όταν άλλοι κιθαρίστες ανεβοκατεβάζουν την ίδια πεντατονική σε 40 χρόνια καριέρας τότε δεν είναι κολλημένοι… άλλα έχουν και καλά συναίσθημα στο παίξιμο :-k

συμφωνω απειρα φιλε μου.εμενα ο malmsteen με εχει επιρρεασει σε πολυ μεγαλο βαθμο σε ολα τα επιπεδα(τεχνικη,σκηνικη παρουσια κ.ο.κ) και μου εχει προκαλεσει διαφορα συναισθηματα με τα τραγουδια του,απλα ειναι οντως λιγο ποζερας.απο την αλλη αν παιζαμε ετσι εμεις δεν θα ειμασταν?? :wink: 8)

“Relentless”, the stunning new album from guitar legend and classical Metal master Yngwie Malmsteen, will hit streets on November 23rd via Malmsteen’s own Rising Force Records. The album contains more than 60 minutes of brand new material and showcases the guitar great at his best with the signature virtuosity and mind-blowing technical speed for which he has come to be known. “Relentless” also features striking vocals from Tim “Ripper” Owens (JUDAS PRIEST, ICED EARTH), who first collaborated with Malmsteen on 2008’s critically-acclaimed “Perpetual Flame” (Malmsteen’s first album for the Rising Force Records label).

άντε να δούμε τι θα βγάλει πάλι ο μάστορας

Megalos kitharistas :slight_smile:

oi agapimenes stigmes gia mena einai : Trilogy - Odyssey - Eclipse - Seventh Sign - Attack!!

pisteuo stis prosfates douleies tou me tin foni tou Doogie White eixe perissoteri empneusi kai kala tragoudia, se sxesi me to teleutaio album pou to miso einai instrumentals… :frowning: