Your Opinion on Jimi Hendrix

Ναι αλλα αυτα τα δυο που λες ερχονται σε αντιφαση :stuck_out_tongue:

δεν νομιζω οτι ο blackmore ειπε κατι κακο η λαθος…λιγο απο κιθαρα αν ξερεις καταλαβαινεις οτι το παιξιμο του ηταν ατεχνο…:slight_smile: :slight_smile: αυτο ολοι το παραδεχονται…μπορει να ηταν θεος σε αλλα πραγματα,αλλα ηταν ατεχνος…:dunno: :dunno:

εγω ετσι κι αλλιως ειμαι fan των συνθεσεων του…

Δεν ξερω απο τεχνικη στη μουσικη. οπως και να χει δε μαρεσει αυτο που ειπε:)

BLACKMORE: I was impressed by Hendrix. Not so much by his playing, as his attitude - he wasn’t a great player, but everything else about him was brilliant. Even the way he walked was amazing. His guitar playing, though, was always a little bit weird.

BLACKMORE: I rate him (Jimmy Page) as a three-dimensional guitarist. He has a range, he has ideas, but he can’t be everything, so sometimes he lacks on improvisation a bit. He’s so caught up with producing and everything else concerned with being a top band. Whereas someone like Jeff Beck is entirely in the opposite direction. Jeff can extemporize really well, but I don’t think he can write a song. It’s always somebody else’s tune. He doesn’t have many ideas, but he’s a brilliant guitarist.

BLACKMORE: I’ve never been a Clapton freak. I like Cream a lot, but because of Jack Bruce mainly. Clapton played his best stuff with them and John Mayall. He’s since become a singer and I think his voice is good. Not so keen on the guitar playing.

BLACKMORE: I’m surprised that everybody thinks he was (Stevie Ray Vaughan) such a brilliant player when there are people like Buddy Guy, Albert Collins, Peter Green and Mick Taylor. Johnny Winter, who is one of the best blues players in the world, is also very underrated. His vibrato is incredible. Stevie Ray Vaughan was very intense. Maybe that’s what caught everybody’s attention. As a player, he didn’t do anything amazing.

BLACKMORE: I think I can improvise better than any rock guitarist. My failing is composing. I really fall down in composing. I can come up with riffs and I’m good at improvisation, but I’m not very good at putting a song together.

Κι όμως ήταν/είναι περισσότεροι!

Ον τόπικ, με αφορμή τη συζήτηση για την ατάκα, την τεχνική του κλπ. Πάντα καταλήγω στην έκφραση… Και πρέπει να είναι ο μόνος άνθρωπος που με έκανε να συγκινηθώ παίζοντας τον ύμνο της Αμερικής…

Συμφωνώ και συμπληρώνω πως πέραν της αισθητικής αξίας, η συγκεκριμένη διασκευή φέρει και μεγαλοπρεπέστατο πολιτικό συμβολισμό!

βασικα δεν παιζει να εχεις καταλαβει κ πολυ τι λεει αλλα οκ!
ο blackmore σε καθε συνεντευξη ετσι κ αλιος λεει αλλα…:lol:
για να τελιωνει αυτο θεμα με τον blackmore απλα δειτε πως αλαξε ολο του το παιξιμο κ το στυλ…
αλαξε κιθαρα ρουχα κ παιξιμο… κ ολα μοιαζανε με του hendrix…:-k

δεν λεω οτι ο hendrix ειναι τεχνικος βασικα δεν του χρειαζοταν! αλλα ρε παιδι μου γιατι οσοι παιζουν hendrix στην κιθαρα θεωρουνται καλοι? :-k μηπως τελικα να εισαι “ατεχνος” ειναι καλο?
εχει κανεις σας κατσει να βγαλει το little wing?
επειδη οι περισοτεροι εχετε ακουσει Purple haze Foxy lady Voodoo chile αντε κ κανα machine gun οι πιο ψαγμενοι μην νομιζετε οτι εγραφε μονο τετοιου ειδους μουσικη! ακουστε τον δισκο First Rays Of The New Rising Sun k ελατε να μου πειτε!

Ναι … :lol: :lol: .
Τεσπα μην γυρισει η συζητηση για το τι ειπε και τι εκανε ο Blackmore.

your opinion on Jimi Hendrix πειτε !

O Hendrix είναι θεός.
Αγαπημένος δίσκος: Electric Ladyland

Χεντριξ ρισπεκτ, αλλα δε πεθαινω κιολας. Μεγαλος μουσικος, μεγαλος κιθαριστας, μεγαλη μορφη που παραδεχομαι αλλα η μουσική του ποτε δε με κεντρισε προσωπικα. Αν οχι ο κορυφαιος, σιγουρα ηταν ενας εκ των κορυφαιων. Υπαρχει και ο Ζαππα.

Σκεφτομαι να κανω πολ “ποια ειναι η επικοτερη ατακα blackmore”:stuck_out_tongue: .Αυτα και αρκετα αλολα διαμαντια που εχει πει κατα καιρους

  • Οπως παντα διακριτικος και σεμνος :stuck_out_tongue:

μα δεν το ειπα απο κακο ρε…:stuck_out_tongue: εχω ακουσει τα παντα απο hendrix…απλως συζητηση κανουμε…:dunno:

ετσι κι αλλιως στα 80ες και 90es βγηκαν τεχνικα πολυ καλυτεροι κιθαριστες σε σχεση με των 70ες…
αυτο δεν σημαινει οτι μου αρεσουν περισσοτερο…[-X [-X

και ο malmsteen π.χ. τεχνικα τον εχει ανετα τον blackmore,αυτο δεν σημαινει οτι μ αρεσει περισσοτερο,η οτι ειναι καλυτερος…[-X [-X

βασικα εχω ξεφυγει απ το τρυπακι ποιος ειναι καλυτερος και ποιος χειροτερος…:slight_smile: :slight_smile:

τι σημασια εχει να εισαι βιρτουοζος?για μενα καμια.και μονο οτι μιλαμε για καποιον που αφησε τον ματαιο τουτο κοσμο πριν απο 38 χρονια λεει πολλα.σημασια εχει τι παρακαταθηκη αφηνεις πισω σου.αυτος π.χ αφησε ενα electric ladyland,ολοι αυτοι οι βιρτουοζοι που αναφερεται θα εδιναν το ενα τους χερι για να εκαναν το ιδιο.τωρα λοιπον τι?ο τζιμαρας εκανε λαθακια?οκ εκανε γιατι ηταν αληθινος και οχι ενας αποστειρωμενος σολιστ του χι ψι ωδειου.ετσι κι αλλιως γιαυτο δεν αγαπαμε το ροκ?επειδη ειναι αληθινο?

τι να πεις για τον hendrix?ειτε σου αρεσει ειτε οχι εισαι υποχρεωμενος να δειξεις μεγαλο σεβασμο στη προσφορα του στη rock μουσικη.ειναι ο ανθρωπος που αλλαξε τη κιθαρα.η μουσικη θα ηταν φτωχη χωρις τη παρουσια του.τα are you experienced και axis bold as love ειναι αριστουργηματα.και σιγουρα ολοι οι “βιρτουοζοι” θα ηθελαν να εβγαζαν το feeling του hendrix ΟΛΟΙ.

Τεράστιος. Απλά αυτό…

Δεν συμφωνώ με την άποψη “αν δεν ήταν ο Τζίμι δεν θα υπήρχε ροκ” και τα παραπλήσια. Αν δεν ήταν ο Τζίμι σίγουρα κάποιος άλλος θα έκανε την αρχή. Δεν ήταν όμως κάποιος άλλος ήταν αυτός. Προτιμώ πάντως Σαντάνα στα πρώτα του

Όλα αλλά εγω προτείνω Electric ladyland.Kαι τι παραγωγή ε?

γεια χαρα,
ξερει κανεις να μου προτεινει το καλυτερο live του hendrix που να υπαρχει σε dvd?

Axis:Bold as Love

Μου άρεσε πολύ το Live at Monterey αλλά δεν είμαι και τρελός fan των DVD και δεν έχω δει πολλά του Hendrix οπότε περίμενε καλύτερα μια πιο εμπεροστατωμένη από κάποιον άλλο:wink: