Your Opinion on Jimi Hendrix

Ότι έχετε να πείτε για το Jimi Hendrix χώστε το εδώ…8)

official Jimi Hendrix website:
http://www.jimi-hendrix.com/

Επ! Υπάρχουν ήδη άλλα 3-4 thread για τον Jimi.

Το νέο άλμπουμ θα έχει μέσα το Sunshine of your Love…Αν είναι τόσο εκρηκτική όσο όταν την έπαιζε live θα γουστάρουμε!:DΑνυπομονώ πάντως.Έχω μόνο 5 giga μουσική του.Θέλω κι άλλο!!!

Fillmore East! 8)

Γιατί γενικά αυτό το live που αρχικά είχε κυκλοφορήσει ως Band of Gypsies σε βινύλιο είναι από άλλο πλανήτη.

To DVD αυτή τη στιγμή είναι στο play αρκετά φτηνό:
http://www.play.com/DVD/DVD/4-/123869/Jimi-Hendrix-Live-At-Fillmore-East/Product.html

O Jimi ειναι ιδεα ρε,σεβασμος. 8) Κοιτωντας τις επιλογες, θα νομιζε κανεις πως οποιος ξεκινησε το thread δεν συμπαθει και τοσο τον Hendrix :stuck_out_tongue: Ψηφισα το πρωτο αν και γενικα δε κοβω φλεβες.Πιστευω παντως πως καθολου υπερεκτιμημενος δεν ειναι.Ο,τι και να πουμε, ποτε δε θα ειναι αρκετο.Ενα ευαισθητο παιδι ηταν ο Τζιμι με παθος και ταλεντο για τη κιθαρα(ταλεντο με ολη τη σημασια της λεξης). :bow:

http://www.youtube.com/watch?v=IHC9bxQkLCQ

οταν ειχα δει πρωτη φορα το βιντεακι να παιζει με το ενα χερι εμεινα ετσι 8O

Σε διαβεβαιώνω πως είναι από τους μεγαλύτερους οπαδούς του εδώ μέσα! :smiley:
Μάλλον το άνοιξε για να εντοπίσει με ποιούς εδώ μέσα δεν αξίζει να μιλάμε για μουσική! :stuck_out_tongue:

O Ηendrix δεν υπήρξε “ταλέντο στην κιθάρα” μόνο, αλλά γενικότερα κορυφαίος μουσικός. Πολλά από αυτά που έκανε επηρέασαν ακόμα και μουσικούς που που παίζουν άλλα όργανα, μπασίστες, πληκτράδες μέχρι και βιολιστές!

προσωπικά πιστεύω πως ήταν και θα είναι ένας από τους μουσικούς του αιώνα μαζί με τον James Brown και τόσους άλλους .
είναι από τους κορυφαίους κιθαρίστες , δν ξέρω αν είναι κ ο καλύτερος , υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί που μπορούν να κρίνουν καλύτερα από εμένα .
όλα του τα στοιχεία ήταν σημαντικά για τη μετέπειτα πορεία της σύγχρονης μουσικής .
έχω τόσα πολλά να πως για αυτόν και πάλι ο λόγος δν ρέει , δν υπάρχουν λόγια . :roll:

Ρε σεις , πόσο γαμάει το νέο τραγούδι του θεού?

μας δουλεύει ρε αυτός εκεί πάνω!

:smiley:
Αναμένουμε με τεράστιο ενδιαφέρον.Καλά,η παραγωγή τουλάχιστον γαμάτη.

Πάαααμε ρε χοπετο

Το ακουω στο ρηφρες (:|) 2 μερες τωρα

Kομματάρα! Απίστευτο πως έμεινε θαμμένο τόσες δεκαετίες! 8O

μεγαλος θεος

δεν εχω ασχοληθει πολυ για να ειναι ειμαι ειλικρινης…μονο το experience εχω-το οποιο μαρεσε πολυ περισσοτερο αποτι περιμενα…σιγουρα μεσα στους top αλλα οχι ο κορυφαιος…

Σιγουρα απο τους καλυτερους κιθαριστες και γενικα καλλιτεχνες που εχουν γεννηθει ποτε, αλλα οχι ο κορυφαιος τουλαχιστον για εμενα… Πολυ σημαντικη μορφη παντως.

Ντάξει δεν ξέρω αν ήταν ο καλύτερος κιθαρίστας που έχει υπάρξει, και δε με νοιάζει κιόλας, αλλά σίγουρα ήταν απίστευτα πρωτοποριακός, heavy as fuck, έβγαζε τρελό συναίσθημα πάνω στην ταστιέρα, φωνάρα, συνθετάρα (π.χ. Fire, Purple Haze από τα πιο γαμάτα ριφφς έβερ) και γαμώ τα παιδιά με την μπαντάνα και τα παρδαλά του. Είναι από τις περιπτώσεις καλλιτεχνών που απλά δεν μπορείς να τους κρίνεις, η ιστορία τα έχει πει όλα. Larger than life.
Το “καινούριο” κομμάτι γαμεί μιλάμε! Χαχα, είναι όντως λες και μας δουλεύει απο ψηλά! “Μαλάκες, θα γίνω undead και θα κατέβω να παίξω live να γουστάρετε”. Yeah!

Ακούω το Axis:Bold As Love και έχω την αίσθηση πως είναι το πιο αδικημένο του άλμπουμ.Ποιο είναι το λιγότερο αγαπημένο σας άλμπουμ του?

[U][B]Little Wing - Stevie Ray Vaughan & Double Trouble[/B][/U]

λοιπον.πως παει το πραγμα…ειχα μια αντιπαραθεση με ενα φιλο.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο Τζιμι.Γουσταρω πολυ.Μπροστα απο την εποχη του και σιγουρα μεγαλη επιρροη για πληθος.Εγω δεν παιζω κιθαρα, αν και εχω 2-3 σολο κιθαριστες που ακουω φανατικα.
το μονο που ειπα, ηταν οτι σε αυτη τη διασκευη, ο Στιβι, κανει το κομματι “δικο του”.
θα με ενδιεφερε να ακουσω και καμια αλλη αποψη,μιας και απο τον κολλητο το μονο που ακουσα ηταν παναγιες!
:lol:

Καλά σου έκανε!:lol:

Βασικά η εκτέλεση του Stevie είναι ΘΕΙΚΗ,τόσο καλή που θα το καταλάβαινα να πει κάποιος πως αυτή του αρέσει περισσότερο.!Απλά δεν είναι σαν το πρωτότυπο το οποίο και προτιμώ.

γενικα δεν ειχα ασχοληθει με τον Hendrix σοβαρα(εννοω απο πλευρα ακουσματων) και το κανω τις τελευταιες μερες! ενταξει ειναι σιγουρα απο τους καλυτερους κιθαριστες.

κολλημα με Little Wing, Hey Joe, και Stone Free

:lol::lol:
Aκριβώς αυτό!:wink: