ZAK STEVENS Θεσσαλονίκη 4/4/2020 - Αθήνα 9/4/2020

Σε άλλη χώρα δεν θα παίξει πριν να ξέρουμε σετλιστ;

Δεν ειναι βλακας πιστευω. Θα εχει μεσα πολυ Σαβατατζ.

Θα παω, εννοειται.

6 Likes

Edge, Taunting Cobras τα στανταράκια.

Λήκαρε btw

Στο 70000tons που διαβαζα επαιξε κ Edge, Taunting cobras, Hall of the Mountain King, Gutter Ballet κ αλλα

3 Likes

Για όποιον ενδιαφέρεται για το δίσκο, είναι αξιοπρεπέστατος. Αν όμως δεν σας αρέσουν οι C2C, αν δεν σας άρεσε το fallen (το κομμάτι) και αν περιμένετε επίπεδα savatage, τότε καλύτερα μην ασχοληθείτε καν.

Για όσους ισχύουν τα αντίθετα από τα παραπάνω, θα βρουν πολλά ωραία πράγματα στο δίσκο. Αρχικά, θεωρώ πως έχουμε την καλύτερη παραγωγή σε δίσκο του Ζακ μετά το Burden of Truth (όχι ότι είναι και κατόρθωμα βέβαια). Επίσης, υπάρχουν αρκετές λοξές ματιές σε savatage κάτι που φέρνει συγκίνηση και ο Ζακ ακούγεται ανανεωμένος φωνητικά και σε πολύ καλή κατάσταση. Ο δίσκος έχει ποικιλία σε ύφος κομματιών (μπαλάντα, ροκιές, μεγάλο σε διάρκεια κομμάτι) χωρίς να χάνει τη συνοχή του. Και για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, ποιος άρρωστος sava-fan δεν θα γουστάρει με το μπάσιμο του twilight, το ρεφρέν του return of the storm και τα damien-ικα πλήκτρα του the serpent? Προσωπικά, εφόσον οι C2C είναι παρελθόν, δε με χαλάει καθόλου να υπάρξει συνέχεια με τους Archon Angel.

Δυο λόγια και για την κριτική του σαιτ. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με το ότι μια ιταλική εταιρεία αναθέτει τα project της σε Ιταλούς μουσικούς και δεν χρειάζεται καμία αρνητική προκατάληψη απέναντι στην Frontiers, έχει και αξιόλογα projects εκτός από φόλες. Αντίστοιχα παραδείγματα, οι ferrymen και οι lione/conti.

Τέλος, το “όσα λιγότερα τραγούδια παίξει μέσα από το δίσκο, τόσο το καλύτερο” είναι απλά λάθος νοοτροπία και θα ήταν κοροϊδία από την μπάντα που έχει να προωθήσει το ντεμπούτο της να το κάνει αυτό. Αρέσει-δεν αρέσει, θα πρέπει να στηρίξουν τη δουλειά τους και δεν βλέπω λόγο να μην το κάνουν. Άλλωστε ο Ζακ δεν έχει δείξει αντίθετα δείγματα με τους C2C. Ένα ισορροπημένο σετλιστ θα ήταν το ιδανικό.

6 Likes

^ Α για δες, κριτική από κάποιον που άκουσε ολόκληρο τον δίσκο πάνω από μία φορά (!) :sweat_smile:

το εχω “διαθεσιμο” και εγω και θα ακουστει οταν θα πλησιαζει η μερα του live…

Αρχικά, στην ειρωνεία/σπόντα ότι άκουσα μια φορά το άλμπουμ δεν θα απαντήσω. Τι νόημα έχει δηλαδή;

Όσον αφορά στην προσέγγιση της Frontiers, εξηγώ νομίζω τι δεν μου αρέσει. Μπορεί εμπορικά να τους δικαιώνει. Κι η ελληνική βιομηχανία τραγουδιού στο ίδιο μοντέλο λειτουργεί λίγο πολύ. Πληρώνει συνθέτες, βρίσκει διάσημους τραγουδιστές και τους κλείνει μαγαζί για να παίζουν (αντί για περιοδεία).

Προσωπικά, προτιμώ την πιο “κλασσική” προσέγγιση των καλλιτεχνών/συγκροτημάτων στην rock/metal μουσική, που είτε κάνουν μια συλλογική προσπάθεια, είτε γράφουν οι ίδιοι τη μουσική τους κλπ. Μου φαίνεται πιο οργανική και περισσότερο αποτέλεσμα καλλιτεχνικής/δημιουργικής ανάγκης, παρά εμπορικής. Το θεωρώ ως και αυτονόητο, αλλά ας πούμε ότι είναι δικό μου θέμα αυτό…

Ακόμα, όμως, κι αν συμφωνήσουμε πως όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, θεωρώ ότι με εξαίρεση ελάχιστες δουλειές (βλέπε πρώτο Allen/Lande) η πλειονότητα των κυκλοφοριών όχι μόνο δεν είναι καλή ποιοτικά (όσο κι αν αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα), αλλά κυρίως προσπαθεί απλώς να αναμασήσει πράγματα.

Όπως και στη συγκεκριμένη κυκλοφορία, όπου κάποιος μπορεί να πει ότι ακούει τεχνοτροπία του “Tonight He Grins Again” στο “Fallen” (την οποία άλλος επεσήμανε και έχει ένα point) ή το πόσο κοντά είναι τα πλήκτρα του “The Serpent” σε αυτά του “Damien” (που επισημάνθηκε εδώ) ή το riff του “Faces Of Innocence” που είναι το “I Don’t Believe In Love” παραλλαγμένο (όχι και πολύ) όπως έγραψα στο review.

Δεν είναι κάτι καινούργιο για τις κυκλοφορίες της Frontiers αυτό, μπορείς να δει κάποιος το πρόσφατο ξεκατίνιασμα μεταξύ Tolkki και Eclipse. Αν σε κάποιον αρέσει αυτό, οκ σεβαστό. Και προφανώς αρέσει αυτό σε κάποιους γιατί κάθε μήνα βγάζει 2-3 συναφείς κυκλοφορίες. Προσωπικά, όμως, δεν μου αρέσει ούτε γενικά, ούτε μου άρεσε στο άλμπουμ.

Επίσης, ο Zak περιοδεύει με TSO κανονικά οπότε είναι αναμενόμενο να είναι σε καλή κατάσταση η φωνή του, αλλά ποιο είναι το τελευταίο σπουδαίο άλμπουμ στο οποίο τραγούδησε; Κατ’ εμέ, το “Watching In Silence” των CIIC, το οποίο κυκλοφόρησε πριν από 17 χρόνια. Και το “Burden Of Truth” ήταν συμπαθητικό, αλλά δεν το λες και σπουδαίο.

Όσον αφορά στο κομμάτι της συναυλίας έχεις ένα δίκιο. Αν πραγματικά στήριζαν το project θα έπρεπε να στηριχτούν σε αυτό. Θα ήταν και πολύ γενναία κίνηση και θα τους παραδεχόμουν να μην έπαιζαν καθόλου Savatage! Αλλά, αν κρίνω από το ΔΤ της συναυλίας θα είναι κυρίως Savatage και κάποια Archon Angel. Και είναι απολύτως λογικό, υπό εμπορικούς όρους. Οπότε, θα πάμε κυρίως για νοσταλγικούς λόγους, για να ακούσουμε τον Zak να ερμηνεύει κάποια τραγούδια των Savatage. Ε, ας ακούσουμε 2-3 παραπάνω Savatage αντί για 2-3 Archon Angel…

Επίσης, είχα την αίσθηση ότι θα παρερμηνευτεί κατά το δοκούν η παρουσίαση, όπως και έγινε. Κάποιοι υπονόησαν ότι ποτέ δεν ήμουν οπαδός Savatage (δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό η αλήθεια είναι), ενώ λόγω του ότι το review δεν ήταν θετικό “αποκλειστήκαμε” από τα μέσα στα οποία θα δώσει συνέντευξη ο Zak. Οπότε, όλα καλά. Μόνο θετικά (ή καθόλου) reviews για να μην παρεξηγείται κανείς.

10 Likes

Πάντα θα γράφετε αυτό που πιστεύετε χωρίς να σας ενδιαφέρει τίποτα

1 Like

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που ακριβώς δεν ισχύει αυτό; Αν δεν κάνω λάθος επειδή δεν έχω το cd, τη σύνθεση ανέλαβαν ο Zak με τον Aldo, συν τη γυναίκα του πρώτου και τους Mularoni, Delvecchio. Επίσης, το αν είναι αποτέλεσμα καλλιτεχνικής ή εμπορικής ανάγκης δεν το ξέρουμε πραγματικά, όμως το πώς ξεκίνησε η όλη φάση και το ότι ο Ζακ όπως λες περιοδεύει με TSO, δε δείχνει το δεύτερο.

Νομίζω επιβάλλεται να συμφωνήσουμε σε αυτό που λες αλλά οκ, ας πούμε ότι είναι δικό μου θέμα αυτό… Όμως ακόμα και σκουπίδια να είναι όλες οι κυκλοφορίες της, είναι άδικο να κρίνεις προκαταβολικά μια νέα δουλειά με βάση τις προηγούμενες. Λαικ για το Allen/Lande btw.

Το πρόβλημα με το review για μένα δεν είναι ότι δεν είναι θετικό, αλλά ότι δείχνει αρνητική προκατάληψη και προδιάθεση πριν την ακρόαση. Δεν ξέρω ποιος σας “απέκλεισε” αλλά και γω αν ήμουν ο σχετικός υπεύθυνος και διάβαζα για ανέκδοτα με Ιταλούς στην εισαγωγή, ε μάλλον δε θα το εκτιμούσα και πολύ. Ίσως αυτό να προκάλεσε τις “παρερμηνείες”, που ξέρεις…

Λολ απλά για την ειρωνία “μόνο θετικά ή καθόλου reviews”. Σόρι που διαφωνήσαμε κιόλας. Μάλλον θα ήταν καλύτερο τα reviews να τα κάνει κάποιος που δε θα λέει “ωχ ρε γαμώτο τι μαλακία θα ακούσουμε πάλι από την frontiers”.

Κοίτα δεν είναι θέμα προκατάληψης νομίζω, εξάλλου ο δίσκος κρίνεται γι αυτό που είναι κι όχι για τα γύρω γύρω. Κι αν ήταν κάτι πολύ καλό απ’όποια εταιρία και να κυκλοφορούσε πάλι καλό review θα έπαιρνε.

Αν η Frontiers έχει δείξει σαν εταιρία ότι βρήκε μια συνταγή και σερβίρει ντολμαδάκια σε κονσέρβα, είναι αναμενόμενο κάποιος που έχει ακούσει με το κιλό κυκλοφορίες της να είναι ψιλιασμένος. Και καλώς ή κακώς όταν η κυκλοφορία έρχεται με ένα μεγάλο κι αγαπημένο όνομα από πίσω είναι κι αναμενόμενο πως και συγκρίσεις θα γίνουν, και με αυστηρότερα ίσως κριτήρια θα αναλυθεί.

5 Likes

Μόνο θετικά ποστς για τα ρηβιούζ ή καθόλου ποστς για να μην παρεξηγείται κανείς εντιτορ!!!~!~!

Κρίμα που δεν θα έχουμε συνέντευξη ρε γμτ, να δούμε ερώτηση “μα καλά γιατί παίξατε τόσα πολλά από τον τελευταίο δίσκο;”

2 Likes

1

3 Likes

Κάποτε σχεδόν όλα τα ανέκδοτα άρχιζαν με το « ήταν ένας Ιταλός, ένας Γερμανός κι ένας Έλληνας… » ή κάπως έτσι.

^Βάλε εδώ τον κυρ Αλέκο σου.

Αν ποτέ έρθουν οι ΑΒ, μην αγχωθείτε για αποκλεισμό πάντως, με τέτοιο γλείψιμο ακόμα και στην τελευταία μετριάτζα τους θα έχετε σίγουρα πάσο για να σας υπογράψουν τα βινύλια :slight_smile:

1 Like

2

4 Likes

2 Likes

@Outshined

Αν δεν ανακοινώσουν ότι ακυρώνονται οι συναυλίες 50 ατόμων και άνω εμείς είμαστε οκ ε;

2 Likes

Ακόμα και να το ανακοινώσουν, παίζει και πάλι να είστε ΟΚ.

6 Likes

Υπονοείτε ότι όσοι πάμε στην συναυλία Zak θα είμαστε ηλικίας ΚΑΠΗ? :unamused: