Zakk Wylde: «Οι Aerosmith είναι ψεύτικοι όπως η Britney Spears»

Eδω ουτε ενα Rock in a Hard Place δεν εχει κανει!!!:lol::lol::lol:

Δν εχει και αδικο.Απο τοτε που αρχισαν να πληρωνουν desmond child και λοιπα για να τους γραφει κομματια γαμηθηκε η φαση.Α και ο Desmond Child εχει κανει και παραγωγη σε δισκο του ρουβα.

εγω δεν ειδα να λεει κατι λαθος ο Wylde, παραδεχτηκε οτι εχουν γραψει κομματαρες απλα τωρα ειπε οτι εχουν ξεπεσει, δεν βλεπω που εσφαλλε…χωρις να ειμαι φανατικος οπαδος κανενος εκ των 2…

Ναι του την πέσατε λίγο άδικα εδώ. Εντάξει έχει πει πολλές βλακείες αλλά όπως είπα και πιο πάνω ένα δίκιο εδώ το έχει…

κοίτα θεωρώ πως ο wylde δν έχει ούτε το 1/100 τις ιστοριας επιρροης και μουσικης των aerosmith από κει και περα διαφωνω καθετα στ οτι για να γραψεις καλα τραγουδια πρεπει να εισαι μαστουρωμενος / πιομενος. Πολλοι από τς κορυφαιους καλιτεχνες ever δν εχουν παρει τπτ για να γραψουν τα αριστουργηματα τς. θεωρω οτι περναει λαθος μηνυμα με τς δηλωσεις τ αλλα τη να περιμενεις απο τν μπιχλιαρη :stuck_out_tongue: προσωπικα για τς aerosmith οσο υπερτεραστιος φαν και να ειμαι θεωρω οτι επρεπε να τ χουν διαλυσει απο τ 2005 ισως και πιο πριν…μια καλη περιοδεια κ ενα καλο αλμπουμ (αμα τ βγαλουν ποτε [-X ) μπορει να μ αλλαξει γνωμη, αλλα απλα δν 8εωρω πως επειδη συν-γραψαν κομματια τς με επαγγελματιες δν ειναι πια true, τ i don’t want to miss a thing δν ειναι δικο τς αλλα τ λενε με ψυχη γμτ!

p.s πλιζ οι 'smiths ειναι από boston, δυο βηματα από το Harvard University :stuck_out_tongue:

εννοειται! τ rock in a hard place εχει και ενα lightning strikes μεσα! κ ενα cry me a river! Και αλλες 10 μαλακιες, αποδειξη οτι αυτα π λεει το πουλεν τ ozzy ειναι πιπες, όταν γραφαν τ rock in a hard place ήταν και αλκοολες κ πρεζακιδες οσο δεν παει και τα γραφαν και μονοι τους και ηδού τ αποτελεσμα!

Ο Page και ο Bluezlick έπιασαν τι είπε ο Zakk. Διαβάζω να τα χώνουν στον Zakk χωρίς λόγο και παιδιά που γενικά ξέρουν από μουσική (Hopeto, Γκρακχος). [-X
Αν διαβάσει κανείς ψύχραιμα την πλήρη δήλωση, είναι μία δήλωση κάποιου που αναγνωρίζει ποιοί έίναι οι Aerosmith. Τους κατηγορεί για τη συνεργασία με τον Ρουβοσυνθέτη Desmond Child και καλά κάνει. Είναι θλιβερό πως μουσικοί που έχουν συνθέσει αριστουργήματα όπως οι Aerosmith και ο Alice Cooper (για να μην αναφερθώ και στους Dream Theater) αναγκάστηκαν από εταιρείες να συνεργαστούν με τον συγκεκριμένο συνθέτη για να βγάλουν τραγούδια προκάτ που ακολουθούν τη “μαγική φόρμουλα” για να γίνουν χιτάκια. Είναι κακό ιστορικές ροκ μπάντες να ισοπεδώνονται και να μπάινουν στη μηχανή του κιμά.
Προς τιμήν του δε ο Ζακ είχε πει τα ίδια και το 2001 για το πως γράφτηκε το Down to Earth του Ozzy όπου δεν εμφανίζεται ως συνθέτης ούτε σε ένα κομμάτι, πως το riff του Gets me through γράφηκε από τον παραγωγό Tim Palmer “για να θυμίζει Sabbath”, πως άλλα κομμάτια γράφηκαν από τον συνθέτη Marti Frederiksen (που είχε γράψει κομμάτια και για τους Aerosmith το ίδιο διάστημα) και ιδέες του ίδιου του Zakk τελικά πετάχτηκαν για να καταλήξουν στο επόμενο δικό του -πολύ καλό- άλμπουμ 1919 Eternal.

Συνεπώς δεν «μας φταίει» το γεγονός ότι κάποιος άλλος γράφει τη μουσική, αλλά ότι αυτή η μουσική δεν μας αρέσει.

Θυμίζω ότι πολλοί κορυφαίοι καλλιτέχνες δεν έγραφαν τη μουσική που ερμήνευαν (από τον Elvis μέχρι τον Sinatra και από τον Joe Cocker μέχρι… τον Pavarotti). Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν το «φόρτε» ενός καλλιτέχνη είναι η ερμηνεία ή όταν δεν έχει έμπνευση πρέπει σώνει και καλά να γράφει ο ίδιος τη μουσική του.

:tomato:Κοίτα αν είδες πως τέλειωσα την πρόταση μου θα κατάλαβες πως είχα κάποια δόση…χιούμορ να το πω?Αν θες την πραγματική μου γνώμη,το να τραγουδάς συνθέσεις άλλου είναι τραγικό.Για Theater που είπες τουλάχιστον κάπου διάβαζα πως το μετανιώσανε και ήταν λάθος.Αν δεν το έχεις δεν χρειάζεται να το κάνεις βασικά.Απλά και όμορφα.Το μόνο αρνητικό είναι το στυλάκι του και το ότι μιλάει για πρεζόνια κ μλκιες.

Αυτό.

Ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Ζήτημα είναι να έχει γράψει 5 τραγούδια μόνος του.

Γιατί;

Δεν μιλάω για διασκευές,έτσι?Αλλά πόσο πιθανόν είναι να νιώθεις το τραγούδι που κατά παραγγελία σου έγραψε κάποιος?

Ναι. Βασικά το πρόβλημα δεν είναι πως οι συγκεκριμένοι συνθέτες προσλήφθηκαν για να καλύψουν ένα κενό έμπνευσης αλλά για να ξεκλειδώσουν την πόρτα για τα charts. :wink:

Δεν νομίζω πως το αναφέρει υποτιμητικά. Μάλλον λέει “εδω τότε που ήταν λιώμα μπορούσαν και έγραφαν”.

Πολύ βιαστικά το διάβασα.Δεν ξαναποστάρω:lol:.

Ακριβώς γιατί αυτός που το έγραψε είχε στο νου του αυτόν που θα το ερμηνεύσει. Νομίζω, πάντως, ότι είναι πάμπολλα τα παραδείγματα. Εξάλλου, ο μεγάλος ερμηνευτής μπορεί να αποδώσει όμορφα ακόμη και τα τραγούδια που δεν γραφτήκαν για αυτόν (όπως στις διασκευές).

Αν σου φέρω να τραγουδήσεις ένα τραγούδι που λέει"τι γκομενάκι είσαι εσύ" και εσύ μόλις έχεις χωρίσει με τον έρωτα της ζωή σου και είσαι στα πατώματα,με τι κέφι θα το πεις?Μλκισμένο παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.Προφανώς αυτές οι μουσικάρες μπορούν να αποδώσουν συνθέσεις άλλου με πολύ καλά αποτελέσματα.
Όσο για τις διασκευές,στην ροκ μουσική δλδ,είναι αλλιώς.Νιώθεις δεμένος με ένα τραγούδι και το ερμηνεύεις,με πάθος,με σεβασμό κτλ.Δεν είναι ένα τραγούδι που δεν σου λέει τπτ,που “υποχρεώνεσαι” να το πεις.

Καταρχήν το αν η μουσικη είναι καλη η όχι πιστευω ειναι υποκειμενικο το ότι τα τραγούδια γραφτηκαν μαζι με συνθετες (δν τα γραφαν μονοι τς οι επαγγελματιες, αφτοι συνήθως τα hοoks γραφουν) δν ειναι από μονο του πιστοποιητικο ποιότητας ή πατάτας.

Επίσης εννοείται πως μπορεις να ερμηνευσεις με απιστευτο πάθος τραγουδια που σ γραψαν αλλοι, αν μπορεις να συνδεθεις συναισθηματικα μαζι τς living (οκ ή dead) proof ορισμενοι από τς μεγαλυτερους καλλιτεχνες ολων των εποχων οπως οι Aretha Franklin, Tina Turner, Roger Daltrey, Elvis, Sinatra κτλ

PS ΟΛΟΥΣ μα όλους τους στιχους τους γραφει ο Tyler οπότε γραφει αυτο π αισθανεται κ ειναι true κ μπορει να κανει emotional link

Μπορει ο Zak να παιζει γαμω τις μουσικες αλλα οταν το ανοιγει λεει ολο μαλακιες.

Οταν οι Aerosmith παιζαν μουσικη αυτος οχι μπυρα,αλλα το γαλα του δεν ηξερε να πινει.

πες μου 5 καλλιτεχνες ροκ απο τα 70ς που δεν εχουν παρει?
θα σε βοηθησω κιολαςλεγοντας τους jethro tull

αν και βγαινουμε καπως off topic, πιστευω πως η φραση “εγραψε κομματι υπο την επιρρεια ναρκωτικων” δεν ισχυει παντα, δεν ειναι απαραιτητο ενα κομματι να εχει γραφτει ακριβως τη στιγμη που ο καλλιτεχνης ηταν μαστουρης/πιωμενος/πρεζωμενος κτλ. αλλα σιγουρα το να κανει κανεις χρηση οποιασδηποτε ουσιας η αλκοολ τον επηρεαζει ψυχολογικα και οχι μονο και το εκαστοτε κομματι βγαινει διαφορετικο απ’οτι θα’βγαινε αν δεν ειχε παρει ποτε του τιποτα…δεν λεω οτι ειναι απαραιτητο να παιρνουν ολοι κατι η να πινουν για να γραψουν καλα κομματια αλλα προσωπικα πιστευω οτι λιγοι ειναι αυτοι που δεν υπηρξαν ποτε τους χρηστες η ποτες για καποιο διαστημα…παντως αν το καλοσκευτει κανεις, το rock ‘n’ roll γενικοτερα δεν θα ηταν οπως το ξερουμε χωρις αυτα, motorhead χωρις κοκαινη δεν γινεται οπως και gallagher χωρις ποτο, hendrix διχως acid, sabbath χωρις φουντα κ.ο.κ.