Zoom h-2

Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα οποιος εχει καμια αποψη για το ΖΟΟΜ Η-2 Recorder.Θελω κατι να γραφω σπιτι η σε κανενα στουντιο ετσι για ενα μικρο δειγμα και απλα αυτο εχει παρει το αυτι μου τελευταια.Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση εκτος αυτου ευχαριστως δεκτη.Thanx εκ των προτερων!!!

Είναι πολύ καλό recorder. Βέβαια υπάρχει και το H4 αλλά το Η2 που έχω δοκιμάσει έμεινα ευχαριστημένος. Και ηχογράφηση από τα xy μικρόφωνα που έχει μπροστά και απευθείας με σύνδεση σε κονσόλα. Το μόνο κακό είναι ότι κάνεις μια στέρεο ηγογράφηση και όχι πολυκάναλοι ώστε να μπορέσεις να κάνεις μίξη μετά. Για αυτό που το χρειάζεσαι είναι τέλειο…

To Zooμ Η2 είναι μια πολύ καλή αγορά για τα λεφτά του. Στο συνιστώ.

Παίδες εγώ τσέκαρα το Η4 της Zoom , έχει κανείς προσωπική εμπειρία απο αυτό?

Είναι πιο ακριβό απο το Η2, αλλά είναι το μοντέλο της Ζοοm με τα περισσότερα features για τέτοιες χρήσεις. Εαν ξέρει κανείς ας πει γνώμη!

Ε αυτό έχει διπλάσια τιμή ρε συ, το θέμα είναι πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Το ξέρω ρε συ, το ξέρω. Ρωτάω εαν το έχει κάποιος,ή εαν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος για να μου υποδείξει τυχόν αδυναμίες/προβλήματα που μπορεί να έχει (τα τεχνικά χαρακτηριστικά τα βλέπω κι απο το site της Zoom).

Πχ: ξέρει κανείς εαν κάνει phasing ο ήχος, λόγω των 2 μικροφώνων? Στο σαιτ λέει πως όχι,λόγω της ειδικής τοποθέτησης των μικροφώνων πάνω στη συσκευή

Πιο σημαντικήη απορία: ξέρει κανείς εαν ο ήχος peak-άρει?? εαν δλδ τα μικρόφωνα δεν είναι τόσο ποιοτικά, οπότε ο ήχος “λερώνει”?

Όχι βέβαια. Δεν είναι δυνατόν να έχει διαφορά φάσης αφου χρησιμοποιεί την τεχνική xy στέρεο ηχογράφησης.

Ο ήχος και στα δύο (H2 και Η4) εννοείται πως δεν peakάρει αφού ελέγχεις το πόσο ευαίσθητα θέλεις να είναι τα μικρόφωνα. Θα ήταν ανούσιο αν δεν μπορούσες να ελέγξεις το σήμα εισόδου…

Thanx,σχετικά με το πρώτο point ρωτώ επειδή δεν πολυξέρω, τώρα για το δεύτερο ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες,γιατί καμμιά φορά παρά τον έλεγχο στο σήμα, ένα ψιλο-peakάρισμα μπορεί και να παίζει

Οπότε δεν έχεις κάποια αρνητική παρατήρηση να κάνεις ε? Thanx again :smiley:

Το H2 είναι δοκιμασμένο απο μένα προσωπικά μέχρι προσφάτως (στο live του Roth) και το δούλευα ένα ολόκληρο καλοκαίρι σε δουλειά PA. Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι περισσότερο το ευχαριστήθηκα που το άκουσα μετά απο το H2 παρά στο live. Βέβαια αυτό δεν χρησιμοποιεί την xy τεχνική αλλά μια χαρά γράφειι και αυτό.

To peaking (παραμόρφωση) δεν μπορεί να γίνει απο το H2 καθώς μπορείς να ορίσεις το σήμα εισόδου όσο θες εσύ (καλό είναι να παίζεις κάπου στα -6dB).
Μπορεί όμως να γίνει λάθος απο τον ηχολήπτη της μπάντας… Άμα βαράει στα κόκκινα η μπάντα και ο ηχολήπτης τους κοιμάται όπως καταλαβαίνεις αυτό θα γράψει και το H2. Δεν είναι θέμα αποκλειστικά μόνο του καταγραφικού. Το καταγραφικό γράφει ότι ακούς μόνο που έχει την δυνατότητα να ελέγχεις το πόσο δυνατά στο γράφει. Λίγο μπακαλίστικα στο είπα αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σου λέω…