Τι ακουγεται σαν __ ;

Πω-πω, Warsong, μπαντάρα, νομίζω δε βοηθάμε καθόλου όμως ουσιαστικά. :stuck_out_tongue:

Δεν τόλμησα να αναφέρω καν τους Enstraged :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αλλά ναι μάλλον δεν βοηθάμε και πολύ.

πλάκα πλάκα μόνο επιφανειακά satanic surfers ,ήρθε η ώρα τους .κάτι τέτοιο έψαχνα παρά προς warsong μεριά. Επ’ ευκαιρία crusades warsong και terrible feelings τεράστιο κενό μου άφησαν μετά τη διάλυση τους .Ευχαριστώ ,και μια καρδιά για estranged μόνο για την αναφορά :smiling_face_with_three_hearts:

By the way o Dave Williams από τους Crusades είναι σε άλλο σχήμα με τίτλο Surrender και σε τελείως διαφορετικούς ήχους όπως indie pop, new wave και synthwave.

2 Likes

πλακα κανεις εννοειται ήταν στη λίστα με τα αγαπημένα μου της χρονιάς ,ήθελα απλά να ακούσω τη φωνάρα σε οτι αλλο θα εκανε χωρίς τρελές προσδοκίες αλλά έχει και τρελά χιτακια μέσα hold on,disapear,hurt no more.αίσθηση άλλης εποχής μου έβγαλε, θα άκουγα κανα τραγούδι να παίζει στο stranger things

1 Like

Έλα, σ’ έχω, αυτό το έχεις υπόψη σου;

(Βάζω όλο το album γιατί ακούγεται νεράκι, είναι πολύ μικρό)

Λοιπόν, οι Infezione είναι κλασική ιταλική punk μπάντα των 80’s, από τις πιο πολιτικοποιημένες μάλιστα. Παρ’ όλα αυτά, το στυλ τους διαφοροποιείται έντονα από το γνωστό ιταλικό στυλ των Declino, Indigesti κλπ. Προτείνω μόνο αυτό το album, γιατί θεωρώ ότι σε πρωτόλειο βαθμό θυμίζει το στυλ των μπαντών που αναφέρθηκαν. Τονίζω το πρωτόλειο: μιλάμε για 80’s, η μουσική είναι περισσότερο punk παρά post, και μιλάμε για την πιο μελωδική στιγμή μίας μπάντας που ωστόσο γεννήθηκε μέσα από το anarcho-punk. Τα φωνητικά, δηλαδή, είναι αρκούντως αδούλευτα, δεν υπάρχει αυτή η διάχυτη μελαγχολία που όλοι θέλουμε κλπ. Επίσης είναι αξιοσημείωτο ότι το album έχει πληθώρα riffs πιο mid-tempo στο στυλ των Χάσμα π.χ. Βασικά βάλε το πρώτο κομμάτι, το “Lotta” (αγώνας). Αν περάσεις τη metal εισαγωγή, νομίζω ότι το κομμάτι θα σου θυμίσει το στυλ που αναζητάς, ιδίως κι όταν μπαίνει η lead μελωδία. Τέτοια κομμάτια είναι το ομώνυμο, το “Non c’e’ posto per voi” κ.ά. Υπόψιν, έχει και ωραία backing γυναικεία φωνητικά.

Βασικά διαφήμιση στο δίσκο και την μπάντα ήθελα να κάνω (που δεν έχω δει ν’ αναφέρονται πουθενά), αλλά ειλικρινά θεωρώ ότι σε αρκετές στιγμές οι Infezione σ’ αυτόν τον τόσο παραγνωρισμένο δίσκο προεικονίζουν αυτό το μελωδικό post-punk revival thing.

1 Like

α πολύ ωραία,όχι ούτε που τους ήξερα