Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Θα συμφωνήσω με shadowking και quintom.

Δεν μιλάμε για δίσκους των Maiden που κινούνται στη μετριότητα. Για το Fear of the Dark μιλάμε.

Πόσα άτομα ξεκίνησαν να ακούν metal και Iron Maiden με το ομώνυμο τραγούδι; Ένα τραγούδι που το ξέρει όλος ο κόσμος, ακόμα και αυτοί που ακούνε Χατζηγιάννη.

Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις άνισο ένα δίσκο ο οποίος περιέχει απλησίαστες κορυφές. Ναι δεν είναι όλα τα τραγούδια masterpieces αλλά αυτό έλειπε κιόλας.

Ο δίσκος κινείται σε πολύ υψηλό επίπεδο και απλώς έχει ορισμένα λιγότερο καλά τραγούδια ή κάποια έστω απλώς καλά. Μέτριο τραγούδι δεν υπάρχει. Άντε να βρούμε 1-2 που να τα χαρακτηρίσουμε απλώς ok. Για ένα δίσκο διάρκειας μίας ώρας και σε σύνολο 12 κομματιών.

Το άλμπουμ είναι ένα ξεκάθαρο 9άρι.

1 Like

εγώ εγώ :relaxed:

1 Like

σορρυ αλλα ουτε καν . Ουτε ο @shadowking69 δεν το πιστευει αυτο .

Αλλα ακομα και να ειναι , αυτο δεν σημαινει οτι το Aenima δεν ειναι 10αρι

Το Fear Of The Dark είναι άνισο album. Προφανώς και έχει μέσα masterpieces, αλλά έχει και κομμάτια που, για να το πω κομψά, δε λένε μία. Το ότι κάποιος μπορεί να άρχισε να ακούει metal από αυτόν τον δίσκο οπωσδήποτε συνέβη, ακριβώς εξαιτίας κυρίως του ομότιτλου κομματιού. Αυτό έχει όμως και μια δεύτερη ανάγνωση, εκτός από αυτή που εννόησες εσύ και είναι πραγματική: να μη κρίνεται με καθαρό μυαλό ο δίσκος. Είπαμε, άνισος δίσκος, με μερικά εξαιρετικά κομμάτια. Μπαίνει και στη δεκάδα των καλύτερων δίσκων Maiden, εκεί, προς τα χαμηλά.

Κοίτα, έβαλες το Dance Of Death στα καλύτερα των '00s, βρήκαμε το κουμπί σου κι εσένα τώρα :grin:, αυτό θα το έκαναν κάνας Ιγνάτιος89 και κάνας Πρόφεσυ.

3 Likes

Μια χαρά τα καταλαβαίνεις, σημαίνει ότι κατά γενική ομολογία το Powerslave είναι καλύτερος δίσκος από το Fear of the Dark, αυτό είναι κάτι υπαρκτό που έχει αξία σαν πληροφορία, δεν είναι κάτι που το προσπερνάς εύκολα, ειδικά όταν μιλάμε για μια περίσταση σαν και αυτή που υποτίθεται προσφέρεις έναν οδηγό για αρχάριους. Υπό αυτό το πρίσμα ήταν το σχόλιό μου για τους Metal Church, Running Wild, Malmsteen και Agent Steel π.χ.

Όχι, δεν πρέπει να ψηφίσεις κάτι βασισμένος στην γενική ομολογία, φυσικά και όχι. Απλά συζητάμε την λίστα και προσφέρω τις αποψάρες μου. Την διαδικασία την κατάλαβα, αν και προσωπικά έχω αντίρρηση στην βαθμολόγηση, αντίρρηση την οποία έχω εκφράσει και στο Χάμερ όταν δούλευα εκεί, θεωρώ ότι η διαφορά της θέσης 1 με την θέση 15 πχ δεν είναι 15 βαθμοί, προσωπικά θα έδινα 5 πόντους στην πρωτιά, 4 στην δεύτερη θέση, 3 στην τρίτη, 2 μέχρι την θέση 10 και 1 για τα υπόλοιπα. Πιο σημαντική θεωρώ την παρουσία ενός δίσκου στην λίστα παρά αν απέχει 5 ή 6 θέσεις από κάποιον άλλο, δεν θεωρώ ότι είναι επιστήμη η ιεράρχηση, ότι μπορεί να αλλάξει ανά μέρα κλπ. Γενικά θα δοκίμαζα διάφορους τρόπους μέχρι να καταλήξω στην πιο πλουραλιστική λίστα.

Ρωτήσατε τι θα βγάζαμε για να βάζαμε κάτι άλλο, από εκεί προέκυψαν οι fifth Angel που μια χαρά δισκάρα έχουν, γενικά ας κρατήσουμε την κουβέντα καφενειακή της καβλάντας με ακαδημαϊκά επιχειρήματα :grin: Δεν τα γράφω για να την πω στην λίστα ή στην διαδικασία ή στις επιλογές του καθενός ξεχωριστά. Αυτά έβγαλε η διαδικασία σας και μια χαρά λίστα είναι. Απλά δεν είναι τέλεια, αυτό κάνω τώρα, την τελειοποιώ! :stuck_out_tongue:

ΟΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ, ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ, ΠΑΤΟΣ Η ΛΙΣΤΑ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΤΙΣ ΕΡΙΝΥΕΣ :persevere:

Ξεκινήσανε να δουλεύουν αλλά λεπτομέρειες θα μάθω στο τέλος του μήνα! :wink: Έρχονται στην έδρα μου, θα πέσει παρεάκι ισχυρό, τόνοι μεταλοκουβέντας και παρασκηνίων. Θα πρήξω και για Memento Mori ιστορίες (o Simon είναι κολλητός του Wead).

Ρε είσαι θεός! Πιάνεις αυτό που έγραψα, το χωρίζεις στα δύο και απαντάς ξεχωριστά :stuck_out_tongue: To “κατά γενική ομολογία” φυσικά και το καταλαβαίνω, απλά η περίπτωση εδώ (μεταλ τσέρτς) δεν είναι τόσο κραυγαλέα όσο το Powerslave Vs Fear Of The Dark. Αυτό εννοούσα τελοσπάντων

Για την βαθμολογία ξέρει ο Χρήστος να σου πει καλύτερα, αλλά αρχικά η κάθε εμφάνιση στην 30αδα σήμαινε έναν βαθμό αφού δεν ήταν ιεραρχική, αλλά σε φάση “πες χύμα τους 30 καλύτερους δίσκους στα '80s”.

Το έψηνα για Κρήτη να σου πω την αλήθεια καθώς έχω και συγγενής που θα μπορούσα να μείνω τσάμπα (κοκκίνη χάνι ή όπως γράφεται) αλλά και πάλι είναι πολλά τα λεφτά Άρη

Απαντάω ξεχωριστά γιατί είναι 2 θέματα! Ένα, ότι η γενική ομολογία είναι υπαρκτόν και χρήσιμον κόνσεπτ και δεύτερον ότι έτερον εκάτερον ποια ήταν η διαδικασία (για την οποία πάντως προσφέρω την αποψάρα μου) γιατί εδώ συζητάμε τι θα βάζαμε και τι θα βγάζαμε εμείς και γιατί. Πάντως το Metal Church είναι πιο σημαντικός δίσκος από το The Dark (σύμφωνοι, καθόλου κραυγαλέα διαφορά σαν το παράδειγμά μου), είναι ο πιο must δίσκος τους (το θέμα μας) και βασικά, είναι και καλύτερος αλλά τέλος πάντων, μιας και δυστυχώς ο λόγος μου δεν είναι νόμος ( :disappointed: ) θα επιμείνω μόνο στα 2 πρώτα points.
Βλέπουμε και μια ένδειξη ακόμα για το πόσοι ασχολούνται με τον μεν και τον δε:

Για την βαθμολογία που λες νομίζω είδα να λέει η πρώτη θέση 30 βαθμούς, η δεύτερη 29 κλπ, δεν ξέρω αν κατάλαβα λάθος ή ήταν για άλλη λίστα αυτό. Αν παίρνει και ένα έξτρα πόντο με την εμφάνιση δεν αρκεί αυτό στο δικό μου σκεπτικό. Το δικό μου σκεπτικό λέει ότι πριμοδοτείται υπερβολικά πολύ η κατάταξη, την οποία προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι ως τόσο σημαντική.

Αν κατέβεις Κρήτη σου εξασφαλίζω συνεντευξάρες, άραγμα με Wolf και Memory Garden για μπύρες και κουβεντολόι και παρασκήνια για τρανό λάιβ ριπόρτ. :stuck_out_tongue: Αυτό πάει για οποιονδήποτε γραφιά του ρόκιν, ε; Ξέρω πολύ καλά τους διοργανωτές. Αλλιώς του χρόνου! Χανιά, Ηράκλειο, φασάρα θα είναι, κάντε τα κουμάντα σας από φέτος!

Το κατάλαβα, απλά μάλλον εγώ το έθεσα λάθος. Προφανώς ισχύει το “γενική ομολογία” απλά δεν θα το κάνουμε κολυμβρύθρα του Σιλωάμ αυτό για να ξεπλένουμε τις αποψάρες μας κατά το δοκούν :stuck_out_tongue:

Εεεεεε πες και τα ονόματα που ακούγονται για του χρόνου να ξέρουμε τι θα κάνουμε .

Όσο για την βαθμολογία, έβλεπες φόρμουλα 1 από μικρός ;

Just for the record δεν υπήρξε σε κανένα επίπεδο της διαδικασίας βαθμολόγηση ή θέμα κατάταξης.

Άκουσα ότι θα έρθουν οι Metallica. Δεν ξέρω αν ισχύει!

2 Likes

Αααααα οκ σιγα, γιατί αν ήταν να έρθουν οι Μεηντε, θα κατέβαινα .

1 Like

θυμάστε τον πρηξαρχιδισμό πριν 2 χρόνια ;;;

“παιδιά ξέρουμε κάτι για Μεηντεν;;;”

2 Likes

Κρινοντας απο ολα τα ποστ μου και τις λιστες που εχω ανεβασει (σε αντιθεση με τις δικες σου), εισαι περιπου 20 φορες πιο μεταλλας απο μενα. Λες και οι Tool παιζουν εντεχνο γοτθικο φολκ ραπ ας πουμε :joy:

Καλα κανεις και λατρευεις το Αενιμα, αλλα σιγα τη δισκαρα που μας εχεις πρηξει μηνες τωρα οτι μαλιστα ειναι και το καλυτερο της δεκαετιας του. Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβεις οτι υπαρχει και πολυς κοσμος που δεν τρελαινεται και τοσο πολυ με τη μουσικη των Tool, κι ετσι θα εβαζε το Aenima αρκετα χαμηλα σε αντιστοιχες λιστες.

Λες ολους τους αλλους φανμποηδες, αλλα τα δικα σου δεν τα βλεπεις ποτε και για κανενα λογο. Αν ειναι ο drenie για παραδειγμα ο κυβερνητικος εκπροσωπος των Metallica, εσυ εισαι ο Υπουργος Αμυνας και Εξωτερικης Πολιτικης των Tool, και προσωπικος γραμματεας του Keenan. :stuck_out_tongue:

Κοψε κατι. Αν καναμε ας πουμε δηλωση για τις ιδεες που ειχαν οι Metallica σε 7 αλμπουμς ή οι Pink Floyd σε αλλα τοσα, τι θα επρεπε να γραψουμε? Οτι αλλες μπαντες δεν τις εχουν σε 200 χρονια καριερας και 49 εναλλακτικα συμπαντα? Ωραιος κομητης ηταν οι Tool, περασαν κοντα στην τροχια της Γης γυρω απο τον ηλιο, ελαμψαν για 2 αλμπουμς, και τωρα βρισκονται στα περατα της ζωνης του Kuiper, για να μην πω οτι εχουν ηδη βγει εξω απο το ηλιακο συστημα και οδευουν προς ολοταχως προς την κοντινοτερη μαυρη τρυπα.

1 Like

Δεν είσαι σε φόρμα :slight_smile:.

Λοιπόν, το θέμα είναι να διαβάζεις ΠΙΣΩ από τις λίστες και να αντιλαμβάνεσαι την μεγαλύτερη εικόνα και τι προσπαθήσαμε να καταφέρουμε εν αγνοία του αναγνώστη με το αφιέρωμα στο metal των '80s. Η νέα τάξη είναι το ρόκινγκ (και το κάθε ρόκινγκ).

Το θέμα είναι bro ότι ένα κυκλωματάκι ψευτοκουλτουρογαμώδερνων έχει πιάσει όλα τα πόστα και μεθοδικά προσπαθούν να αποκόψουν το hard rock από το metal κι αντιστοίχως να εντάξουν σε αυτό καφρίλες και alternative παπαριές κάθε είδους

Το σχόλιο αυτό μου το προώθησε φίλος που το είδε σε ποστ κάποιου στο fb ο οποίος είχε σχολιάσει αρνητικά την απουσία των Scorpions από την λίστα (αγνοώντας επιδεικτικά τα όσα εξηγήθηκαν στον πρόλογο).

3 Likes

Σιγά μην είναι και η Μεγάλη Αποστασία!

1 Like
2 Likes

Σταμάτα σατανιασμένε, θα αρχίσω να βγάζω αφρούς από το στόμα! Εβραΐλα φουλ! Φουλ εβραΐλα!

2 Likes

Οι μασόνοι του ροκινγκ… σας έχω δει που έχετε και δική σας μυστική χειραψία. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

3 Likes