1988 - Αγαπημένο metal album?

Η χρονιά που σημάδεψε το metal. Η αγαπημένη χρονιά αρκετών μεταλλάδων(μάλλλον και εμένα) καθώς περιέχει κορυφαίες κυκλοφορίες απο μπάντες που σημάδεψαν το ιστορικό του metal με χρυσά γράμματα… Μην μιλήσω για τα κομμάτια που γράφτηκαν καθώς μπορεί να το κάνει ο καθένας που ψηφίζει το αγαπημένο του album. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να ψηφίσεις σε ένα τέτοιο δημοψήφισμα αλλά σίγουρα στον καθένα κάποια κυκλοφορία απο της παραπάνω του έκανε ένα κλικ παραπάνω… Ψηφίστε ρεμάλια

Ευκολά (αν και δεν είναι ακριβώς metal)

Περίμενε ρε δικέ μου να βάλω το poll… :smiley:
Καλά που μου το είπες και πρόσθεσα την λέξη metal…

χαχαχα
Βιάστηκα λίγο. :stuck_out_tongue:
Από την λίστα Operation Mindcrime και δε χρειάζεται να πω το γιατί. :wink:

Ο δικός μου ψήφος πάει στο Keepers Pt.2… Τα πράγματα είναι απλά…

Eagle Fly Free: Trademark της ελευθερίας… Εδώ σολάρουν όλοι… Κιθάρες, Μπάσο, Τύμπανα και στο τέλος φωνή… Together we’ll fly someday…
We Got The Righτ: Απίστευτη ερμηνεία απο τον Kiske…
March Of Time: Παρεξηγημένο κομμάτι μιας και είναι απο τα καλύτερα του δίσκου… Διαχρονικοί στίχοι, ερμηνεία στον θεό…
I Want Out: Hansen classic απλά… Ακόμα και οι φίλοι που ακολουθούν την πορεία του με τους Gamma Ray περιμένουν πως και πως να ακούσουν στο encore το classic πλεον κομμάτι… Μόνο αυτός γράφει τέτοια! Κολλητικό ρεφρέν, solo, video, Leave me aloooooneee και μια φωνή που σε στέλνει στον διάολο κανονικά!
Keepers of the 7 Keys: 13 λεπτά έπος με τον μέγιστο Kiske να εκτοξεύει το κομμάτι… Weikath-Hansen κεντάνε με της δισολιές και δίνουν μαθήματα σε μια ολόκληρη σχολή. Δεν καταλαβαίνεις πότε παιρνάνε τα 13 λεπτά και το έχεις βάλει κιόλας στο repeat…

Και όμως μπορεί να χρειάζεται… Κάποιοι μπορεί να μην τον ξέρουν τον δίσκο 8O σε forum είμαστε άλλωστε…

Εξαιρετικά δύσκολο poll, όμως ψήφισα το Operation Mindcrime.

AngelCryGr … οποιος δεν ξερει το γιατι, να αλλαξει forum, κατα λαθος ειναι εδω :p:p (πλακα κανω εννοειται :wink: )

Στα σοβαρα, δεν μπορω να γραψω το γιατι…αυτο που νιωθεις οταν το ακους και ακολουθεις την πλοκη του δεν μπορει να μπει σε λογια

Δεν γίνεται.

Στην κορυφή σολάρουν Seventh Son, …And Justice for All και Operation: Mindcrime.
Ακολουθούν South of Heaven, Leprosy, Blood Fire Death και Keepers

Edit: Ψηφίζω Seventh Son και άντε γεια. Μου τη σπάει όμως που δε μπορώ να ψηφίσω τα άλλα δύο

[SIZE=“4”]CRIMSON GLORY - TRANSCENDENCE[/SIZE]

[SIZE=“2”]ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ

ΔΙΑΣΤΑΣΙΑΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΙΑ[/SIZE]

[B]Εκτος απο την αδιαμφισβητητη Καλλιτεχνικη Αξια αυτου του Μεγαλειωδους Εργου, η συμβολη του ειναι ακομη πιο βαθια, οχι μονο μουσικα, αλλα κυριως πνευματικα, ψυχικα και συνειδησιακα.
Η μοναδικοτητα του ενεπνευσε και οδηγησε 20 χρονια μετα, καποια αλλα επισης Ξεχωριστα Οντα - αναφερομαι στους LOST HORIZON φυσικα - να συνεχισουν την Αναζητηση για την Αληθεια και την Πηγη απο εκει που σταματησε ο Midnight και οι συνοδοιποροι του στους CRIMSON GLORY, οπως αναφερεται στα credits του ‘‘A Flame To The Ground Beneath’’, το οποιο αναμφιβολα αποτελει ‘‘το Transcendence των 00’s’’.

ΗΑΙL![/B]

το εχω αναφερει και καπου αλλου…απο τα αγαπημενα μου αλμπουμ οχι μονο του '88 αλλα ολων των εποχων…Transcendence[SIZE=“3”][/SIZE]

ενα αιωνιο μνημειο του μεταλ…:bow2:

απο πολυ κοντα bathory και death:)

δεν το περιμενα αυτο απο ναητ*σκαη…:stuck_out_tongue:

on topic
South of Heaven δαγκωτο.
ομορφα θρασοριφφς και evil ατμοσφαιρα!!!
γουσταρω πολυ και Justice αλλα south ηταν ενα απο τα πρωτα θρασοδισκακια που ακουσα.

Για μένα κορυφή αποτελούν τα 4 πρώτα…
7th Son of a 7th Son, Keepers Pt.2, Operation:Mindrime, Transcendence,
Τα δύο ομώνυμα των πρώτων, Suite Sister Mary, Where Dragons Rule… Τι να ψηφίσει κανείς… Ίσως έπρεπε να ονομάζετε πιο album έχετε λιώσει πιο πολύ… Ίσως θα ήταν πιο εύκολη έτσι η ψηφοφορία. Εγώ πάντως έτσι ψήφισα καθώς απο το Keepers ξέρω που βρίσκεται κάθε νότα οποιυδήποτε οργάνου…

Ρε συ AngelCry, αντι την επιλογη Αλλο (που ουτως η αλλως αν καποιος προτιμαει καποιο αλλο θα το γραψει) επρεπε να βαλεις MANOWAR - Kings Of Metal. Παραλειψη φιλε μου.

Εντάξει το άλμπουμ που σίγουρα έχω λιώσει πιο πολύ από κάθε άλλο είναι αυτό. Το καλύτερο των maiden δεν ξέρω αν είναι, πότε δεν μπόρεσα να βγάλω “καλύτερο” από αυτούς. Ειδικα κομμάτια σαν το claivoyand επαιζαν πολλές φορές στο repeat πριν παμε στο επόμενο. Τεράστιο άλμπουμ που δεν παλιώνει ποτέ.

Απλά να αναφέρω ενα ακομα άλμπουμ που δεν υπαρχει στην λίστα παραπάνω και καλό είναι αν γίνει έστω μια αναφορά.

Riot-thundersteel

Πολύ θα ήθελα να δηλωσω με όσο πιο στομφώδες τρόπο γίνεται πως αυτό είναι σιγουρα το καλύτερο τους άλμπουμ αλλα δεν μπορω γιατί δυστυχώς έχω πολλά κενά στην δισκογραφία τους. Πάντως είναι τεράστια δισκαρα που επίσης έφαγε πολύ μεγάλο λιώσιμο. Τρελές κομματάρες με δικο μου αγαπημενο το johnny’s back. To εξωφυλλο πάντως ειναι γελοιο ακόμα και για την εποχη που βγηκε.

Ωστόσο γιατι 1988 και όχι 1986 :-k έχω την εντύπωση πως τότε βγηκαν πιο σημαντικά και ιστορικά άλμπουμ.

Στο μυαλο μου είσαι? Είπα να μην το βάλω γιατί εδω δεν έβαλα άλλα και άλλα… Vovoid, Testament, Yngwie Malmsteen και Riot όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω… Όλα δικαιούνται μια θέση

Μπορεί να γίνει και εκεί φίλε μου… Γνώμη μου ήταν ότι το '88 βγήκαν πιο σημαντικοί δίσκοι… Εγω βασικά κόλλαγα στην χρονιά '80 ή ακόμα περισσότερο 1987. Τελικά κατέληξα στο ΄88…

oχι καλα εκανε γιατι τωρα μπορει να βλει ο καθενας και το δικο του…

αλλα αντε διάλεξε ενα απο αυτα … δεν γίνεται…ουτε καν στην σειρά δεν μπορώ να τα βαλω …πριν 5 λεπτα ηταν σε αλλες θεσεις ολα…

Ε δεν γίνεται να μην έχεις κάποιο λίγο πιο πάνω… Για καποιο λόγο τέσπα… Για το στιχους, για την μουσική, για τους μουσικούς :wink:
Θα σου θέσω ένα φανταστικό σκηνικό…
Καίγεται το σπίτι σου(χτύπα ξύλο) και πρέπει να διαλέξεις ένα απο τα 5 γιατί σου έχει καεί το ένα χέρι και μπορείς να κρατάς μόνο ένα…
Μην μου πεις θα καιγόσουν και εσύ μαζί :lol:
Καιρός να ρίξεις μια αυτιά σε όλα και να θυμηθείς… :drunk:

H αληθεια είναι πως έχεις δώσει την καλύτερη αφορμη για ξεθαμα πολλων άλμπουμ αυτης της χρονιάς. Το thundersteel ειχα να το βάλω λιγο καιρο όπως και το 7th son. 8)

μεγαλες παραλειψεις…