Amorphis 12-11-11 @Block33 Thessaloniki 13-11-11 @Gagarin205 Athens

Αμ[B]ό[/B]ρφις προφέρεται. :slight_smile:

Προέρχεται από την Ελληνική λέξη “Άμορφος” (στερητικό “α” και “μορφή”). Αυτός που δεν έχει μορφή, δεν έχει σαφές σχήμα. Έχω την εντύπωση ότι δεν αλλάζει ο τονισμός.

Ας μην γίνομαι όμως γραφικός και κουραστικός. :stuck_out_tongue:

Όπως και να προφέρεται, θα μαμήσουν έτσι και αλλιώς όπως και τις 2 προηγούμενες φορές. Όποιο και να είναι το setlist!

Amorphis ρεεεε… 5 και σήμερα!!

Η ίδια η μπάντα Αμόρφις αυτοαποκαλείται, ίσως να μην το έψαξαν αρκετά πριν το τονίσουν :stuck_out_tongue:

Offtopic: Μιας και ξέρεις από αυτά ίσως μπορείς να λύσεις και την απορία μου γιατί όλοι προφέρουν τους therion ‘‘Θέριον’’ και όχι ‘‘Θήριον’’ αφού όπως λένε και οι ίδιοι ''The word “therion” comes from the Greek therion (θηρίον), meaning “Beast”".

Ναι, ξερω την προελευση της λεξης αλλα παντα μπερδευα τον τονισμο :Ρ

Σχετικα με Therion, παντα Θηριον τους ελεγα. Το Θεριον μου ακουγεται λιγο βλαχικο :stuck_out_tongue:

Σημερα παω για τικετ τελικα, θα τα πουμε εκει 8)

+1 Είσαι ο πρώτος που συναντάω! Γίναμε 2.:p:D

Ψηνόμουν πολύ άσχημα γαμώτο μου (ειδικά για Leprous) αλλά έχω να κάνω κ πάρτυ γενεθλίων την άλλη εβδομάδα και δεν βγαίνει ο προϋπολογισμός…
Καλά να περάσετε όσοι πάτε!

Πειτε μου εναν λογο που το Τικετχαους εχει θερινο ωραριο λειτουργειας. Ενα θερμο χειροκροτημα παρακαλω, κλαπ κλαπ κλαπ. Ξερω πως δεν προπωλουνται εκει εισιτηρια, αλλα ηθελα να εξαργυρωσω το Aura Noir και να χρησιμοποιησω τα 20 ευρω του. Whatever…

Αλλιως δεν ξερω γιατι ηταν κλειστο στις 7παρα.

προφανώς λες για της αθήνας, γιατί της θεσσαλονίκης έχει το λεγόμενο “ωράριο του Τζο”, πηγαίνει ανάλογα με το πόσο έχει ξενυχτήσει το προηγούμενο βράδυ ή πόσο θα κοιμηθεί το μεσημέρι.

νικατάπι σιγά τον προϋπολογισμό, πάρε μερικά τρίγωνα καπελάκια για πάρτυ, υπολόγισε τα άτομα χ1,80 (1 χάμπουργκερ γκούντυς για τον καθένα) και έλα amorphis LIKE A BOSS (φορώντας το τρίγωνο καπελάκι)

Έχουμε σκεφτεί να υιοθέτησαν το όνομα Amorphis από το amor+fish; :lol: Αν το είχαν πάρει από το άμορφος, δε θα τους έλεγαν αμόρφις ή άμορφις, άμορφος θα τους έλεγαν. Επίσης, το Θέριον/Θίριον εντάξει όλοι τους προφέρουμε όπως θέλουμε, αλλά αν επιμένουν κι αυτοί ότι το πήραν από την ελληνική λέξη θηρίον, τότε θα τους λέμε κι εμείς Θηρίον! Σαν τον χιπ χοπά ένα πράγμα #-o

κατά τις 6 κλείνει απ΄ ότι θυμάμαι. 7 παρά δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις ανοιχτό

Πηγα σημερα νωριτερα, μιας και ετυχε να ειναι στον δρομο μου.

Και πηρα επιτελους και τους Αμορφις :smiley:

Και μία γιρλάντα “The party is here” να την περάσουμε στο venue!!! Πάρτυ με καλεσμένους τους AMORPHIS!!! :smiley:

αυριο παμε για εισητηριο!!!
πιστευω θα περασουμε πολυ καλα!!!

Αυτό είναι βέβαιο… 4 φορές τους έχω δει στην Αθήνα και 2 στο εξωτερικό και ποτέ δεν βαρέθηκα!!! :smiley:

Σχετικα με την προφορα, ενημερωτικα οι Anathema αυτοαποκαλουνται “Αναθίμα”.

Οποτε άμορφις. :stuck_out_tongue:

Στο εισιτηριο της Θεσσαλονικης γραφει απλα ‘‘Ωρα: 20.00’’.

Προφανως εννοει οτι τοτε ανοιγουν οι πορτες, οχι οτι αρχιζουν οι Amorphis ε ?

Αν εχει καποιος καμια παραπανω πληροφορια για τυχον σαπορτ και ωρα εμφανισης, ας ενημερωσει.

http://www.rocking.gr/news/Oi_teleutaies_leptomereies_gia_tis_duo_emfaniseis_twn_Amorphis_sti_xwra_mas/11299/

Ναι το εχω δει, απλα νομιζα οτι τα σαπορτ (και συνεπως αυτες οι ωρες εμφανισης) ειναι μονο στην Αθηνα.

Οι Σαλονικεις ας ενημερωσουν μετα την συναυλια αν ειχε merch και ποση ωρα επαιξαν! Ευχαριστω προκαταβολικα.

φοβαμαι οτι θα παιξουν το κλασσικο στις τελευταιες εμφανισεις τους 15τραγουδο σετλιστ. το εχω βρει στο ιντερνετ αλλα δεν το ποσταρω μηπως καποιος δεν θελει να ξερει.