Anime

Και εγω δεν ειμαι φαν, αλλα το Berserk λεει πολυ. Γενικα αρχιζει και ωριμαζει μεσα μου η φαση με το anime. Παλια το συνεδεα με πραματακια που θεωρουσα σαχλα, αλλα βλεποντας καποια πραματα, Akira πχ, Berserk τωρα, κ αλλα, καταλαβαινω οτι ειναι μια τεχνοτροπια. Ενα στυλ. Δεν συνεπαγεται και καποιο συγκεκριμμενο περιεχομενο. Μπορεις να βρεις πολυ ωραια πραματα κ κει

1 Like

Αν δεν εχεις επαφη με τα ανιμε ειναι κατανοητο να μην μπορεσεις ευκολα να παρακολουθησεις, για αυτο το λογο πρεπει να ξερεις πανω κατω τι θελεις να δεις, ωστε να σου προτεινουν καποια καταλληλα, γιατι υπαρχει τεραστια ποικιλια για ολα τα γουστα και ειναι πιθανο να σχηματισεις γενικοτερα αρνητικη αποψη, αυτο ειναι κατι που συμβαινει συχνα, βγαζοντας πορισμα πως σε γενικες γραμμες ολα τα ιδια ειναι. Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε υφος, θεματολογια, σχεδιο και σε πολλους τομεις.

Πχ το attack on titan δεν θα το προτεινα προσωπικα σε καποιον που θελει να δει τι εξαιρετικο εχει να προσφερει το ιαπωνικο animation. Ειναι διασκεδαστικοτατο, εχει πολυ καλες στιγμες και δραση, αλλα δεν υπαρχει η ωριμοτητα που συναντας σε αλλα, και αυτο ειναι dealbreaker για πολλους, καταληγωντας να το droppαρουν η να το βλεπουν κυριως για το θεαμα, που προσφερει πολυ καλο θεαμα η αληθεια ειναι. Προφανως μιλαω για ατομα που επιχειρουν να ξεκινησουν σε σχετικα μεγαλη ηλικια ετσι? Οσο και να λατρευω πχ το Οne Piece (καπετανιο Ντρεικ για τους παλιους :stuck_out_tongue:) δεν θα το προτεινα σε 30ρη που δεν εχει ιδεα σχετικα με τα ανιμε και θελει κατι σοβαρο, και οχι κατι διασκεδαστικο αλλα αξιολογο. Καποιες σειρες εχουν ηλικιακο ταργκετ θελω να πω, για να γινει λιγο πιο σαφες, δυο μεγαλες κατηγοριες ειναι τα shonen, τα οποια στοχευουν κυριως σε παιδια/εφηβους (One Piece, Attack on Titan πχ), και τα seinen, που στοχευουν σε μεγαλυτερες ηλικιες (Bebop, Berserk κλπ). Φυσικα ο καθενας μπορει να τα απολαυσει ολα και να βρει διαμαντια ανεξαρτητως ηλικιας, αυτο ειναι αυτονοητο.

(Το One Piece ειναι μια κατηγορια-φαινομενο απο μονο του, αλλα αυτο ειναι αλλο, τεραστιο θεμα :slightly_smiling_face:)

Αν θες να δεις κατι ενηλικο, υπαρχουν πολλες καλες προτασεις. Cowboy Bebop, Berserk, Serial Experiments Lain, Ergo Proxy & Evangelion ειναι καποιες πολυ γνωστες, στανταρ σειρες που συνιστωνται. Γενικα εχει πολυ καλο Sci-fi/Cyberpunk το ιαπωνικο animation.

4 Likes

Καλά με ένα φίλο rpgα αυτό σχολιάζαμε όταν το πρωτοείδα, που με είχε προϊδεάσει για μια, όπως την χαρακτήρισε έφιππη κάβλα. Συμφωνώ και επαυξάνω, μια τελειότητα!
Έχουμε ένα ισχυρό so far hint για το origin του, τον King Gaiseric αλλά ανυπομονώ να δώ που θα το πάνε… μαζί με τον Ζοdd, καλύτερο bromance ever!

Έχω προχωρήσει πολύ ναι αλλά έχει και αρκετό ακόμα και τράβηξα ένα φρένο να μην το ξεπετάξω σε μια βδομάδα και μετά περιμένω και εγώ πότε θα ξαναβγεί chapter… αλλά ήταν αδύνατο να ξεκολλήσω, τουλάχιστον στο σημείο που έφτασα τώρα συντελέστηκε ένα πολύ σημαντικό event και ‘‘έκλεισε’’ τρόπο τινα ένα arc, οπότε μου φάνηκε λογικό να το πάω πιο αργά από δω και μετά.
Ευκαιρία να χαζέψω λίγο ακόμα αυτά τα εξωπραγματικά backgrounds που σχεδιάζει ο Μιούρα…

Attack δεν έχω δεί, ούτε death note αλλά δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος με τα anime γενικότερα…όσο τεσπά είναι όσοι όντως ασχολούνται σοβαρά και τα ψάχνουν κτλ

Έχω δει αρκετές ταινίες που θεωρούνται κλασσικές (από τα Ghost in the Cell, The Girl Who Leapt Through Time,Paprika, Perfect Blue, Akira, Ghibli τα άπαντα και πολλά πολλά ακόμα) και από σειρές πολύ λίγα πράματα (Ergo Proxy, Cowboy Bebop, Evangelion κτλ)… αλλά σπανίως με τραβάει κάποια σειρά anime, δεν είναι του γούστου μου γενικότερα η φάση το ομολογώ, όσο και αν έχω προσπαθήσει. Το attack το έχω στο μυαλό μου στην ίδια φάση με τα Full metal alchemist, Naruto κτλ τα οποία τα ξεκίνησα κάποτε, δεν τελείωσα ποτέ κανένα -ούτε έφτασα και πολύ μακριά-, γιατί τα βρήκα λίγο ότι απευθυνόντουσαν σε μικρότερες ηλικίες -δεν τα λέω παιδιάστικα ή παιδικά, απλά τα ξεκίνησα στα 30 μου περίπου και δεν με τράβηξαν τόσο αλλά καταλάβαινα ότι αν ήμουν 8-10 χρόνια μικρότερος ίσως να είχα σκαλώσει άσχημα-… ίσως το τσεκάρω κάποια στιγμή για το ακούω πολύ και φαίνεται λιγότερο χαοτικό από τα Naruto κτλ οπότε θα είναι πιο εύκολο να το διαχειριστώ…

υγ. ένα disclaimer μόνο για το One Piece, έχω καμιά 60αριά τόμους από το manga γιατί γενικά manga αγόραζα ένα φεγγάρι σωρηδόν -και έχω διαβάσει και αρκετά περισσότερα από τα anime που έχω δει-… το παράτησα νωρίς νωρίς το anime, το manga το πήγα σε ένα σημείο αρκετά μακριά απλά με κούρασε… και από ότι έχω διαπιστώσει τώρα, μάλλον καλά έκανα γιατί τρέχει ακόμα από ότι βλέπω και έχει και πραγματικά εξωπραγματικό αριθμό volumes και επεισοδίων αντίστοιχα. Να πω λοιπόν ότι ήταν το πιο ‘‘παιδιάστικο’’ όλων αλλά πραγματική πρέζα :stuck_out_tongue: , δεν ξεκολλάς με τίποτα αν αρχίσεις. Αυτό πραγματικά έχω ευχηθεί πολλές φορές να ήταν μικρότερο, γιατί έτσι μάλλον θα το είχα λιώσει και εύκολα μάλλον :stuck_out_tongue:

edit: τα ίδια μάλλον λέμε @Death.Eternal γιατί τώρα είδα το post σου, τα seinen είναι πιθανότατα πλέον το thing μου όταν και αν θέλω να δω κάτι από anime, το τρένο για τα shonen έχει μάλλον σφυρίξει :smile:

2 Likes

Ενα που θυμαμαι οτι ηταν πολυ ωραιο σε φαση rpg ηταν το Lodoss Wars. Μαλιστα υπηρχε καποια σπεσιαλ εκδοση που χε πιο ευρωπαικο σχεδιο και ηταν καταπληκτικο. Θεωρειται καλο γενικα σαν γραψιμο?

1 Like

@Red_Viper ειναι πολυ τυπικο fantasy, οχι κατι ιδιαιτερο. Αλλα ειναι οντως eye candy, πολυ καλο σχεδιο. Αν εισαι σε φαση δωσε καμια ευκαιρια, ισως σου αρεσει.

χαχα εξαιρετικη περιγραφη οντως :smiling_face_with_three_hearts:

Yep, αυτο μαλιστα επιβεβαιωθηκε πριν ενα κεφαλαιο τον Δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα, ηταν φως-φαναρι αλλα τωρα επισημα comfirmed, και ξεκινησε flashback επιτελους. Γινονται πολλα γενικα τελευταια, αλλα με απελπιστικα αργους ρυθμους οποτε καλα κανεις και το πας χαλαρα γιατι εχεις να διαβασεις περιπου αλλο τοσο :stuck_out_tongue: Οντως το αφησες σε καλο σημειο.

Ειδες αρκετο καλο πραμα δηλαδη οκ, αν σου αρεσαν οι ταινιες του Satoshi Kon (Paprika, Perfect Blue) και το στυλ του, σου προτεινω και τη σειρα του Paranoia Agent, 13 επεισοδιακια για καλο καψιμο εγκεφαλου, πολυ καλο. Ισως το εχεις καταλαβει αλλα ο Philip K. Dick ηταν βασικη επιρροη του, οποτε συχνα καταπιανεται με παρομοιες θεματικες, φυση της πραγματικοτητας κλπ.

Για Οne Piece, οποτε διαβασες και το Marineford War arc με Whitebeard κλπ, ok τα λογια περιττευουν… Και γω αφησα αρκετα νωρις το anime και διαβαζω μονο το manga, ειναι μεν ‘‘παιδιαστικο’’ οπως σωστα αναφερεις αλλα πολυ πιο ενηλικο απο αρκετα ενηλικα σε βασικους τομεις. Βασικα μονο το αδιανοητο worldbuilding και η ποικιλια του κοσμου που εχει δημιουργησει ο Oda του εχουν κατοχυρωσει δικαιως μια θεση με τα πιο αγαπητα και καλυτερα ολων των εποχων. Αν βαλω και το ιδιαιτερο σχεδιο, την τεραστια πληθωρα αγαπημενων και ξεχωριστων χαρακτηρων μαζι με το γεγονος πως ο τυπος απο το 1997 το κυκλοφορει εβδομαδιαια, ειναι τεραστιο επιτευγμα. Πλησιαζει αισιως τους 100 τομους και λεει πως ειναι κοντα στο τελος. Ετοιμαζει υποτιθεται και live-action σειρα το netflix, οκ καλη τυχη με αυτο :sweat_smile:

2 Likes

Τυπική περίπτωση «καλά θα πάει αυτό»

Will do, μπήκε στη λίστα λοιπόν τώρα που είμαι λίγο ζεστός ακόμα, αυτό το Philip Dick γενικότερα ύφος των παραπάνω είναι που με τραβούσε στα περισσότερα

Συμφωνώ σε όλα για One Piece, εγώ βασικά το άρχισα γιατί ήθελα το μακρινό 2003-4 να «μελετήσω» λίγο το σχέδιο του Όντα και σταδιακά κόλλησα, ήταν το ιδανικό για τα γούστα μου blend «παιδικής» αλλά και πιο ενήλικης σε σημεία ιστορίας + ο κόσμος πραγματικά σε τραβούσε όλο και περισσότερο να τον εξερευνήσεις, τρομερά εθιστικό world building

1 Like

Εγώ πάντως που είχα ξεκινήσει λίγο παλιότερα με Death Note ομολογώ είχα βαρεθεί πολύ και το είχα παρατήσει.

Τα cyberpunk τους πάλι μου φαίνονται πολύ φορτωμένα. Πολλές φιλοσοφικές, θεολογικές και μυθολογικές αναφορές σε επεισόδια του 20λεπτου. Λίγο χάνεται η μπάλα ώρες ώρες. Αυτό το πρόβλημα το είχα και με ταινίες. Κυρίως με sequel Ghost in the Shell που με χάνει γρήγορα.

Παραδόξως όμως ήταν το Evengelion είναι που με κόλλησε με τις σειρές. Το είδα σχετικά πρόσφατα όπως και την ταινία (που όμως εκεί χάθηκα κάπως) και ακολούθησε το Ergo Proxy. Το δεύτερο ήταν πολύ καλύτερο, ναι μεν και εδώ πολλές αναφορές αλλά αυτό μου φάνηκε πιο συμμαζεμένο και η όλη αισθητική απλά μοναδική.

Το Attack on Titan τώρα είναι μια απλοϊκή σειρά με πολλές ευκολίες, πολύ φανφάρα και ένα ώρες ώρες φτηνό χειρισμό συναισθημάτων. Στα χαρτιά όλα αυτά επειδή στην πράξη συμβαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό. Στην πράξη σε όλες σχεδόν τις μεγάλες σκηνές που χρησιμοποιούν όλα τα κλισέ του κόσμου, από slow motion, upbeat pop/rock κομμάτια, συνεχή flashback η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, όλα αυτά σε κάνουν να πεταχτείς από την καρέκλα και να ουρλιάζεις μαζί με τον πρωταγωνιστή. Ένεση αδρεναλίνης κατευθείαν στην καρδία να σου κάνουν δεν πρόκειται να σε ξεσηκώσει στο βαθμό που το κάνει επεισόδιο του Attack on Titan. Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις που μετά το τέλος ενός επεισοδίου περπατούσα νευρικά μέσα στο δωμάτιο για να μου φύγει η υπερένταση.

Το είχα ξεκινήσει και παλιότερα το Attack. Το είχα βρει online streaming με ελληνικούς υπότιτλους (θέλω να βλέπω τα πάντα στην original γλώσσα για αυτό στα μη αγγλόφωνα ψάχνω ελληνικούς υπότιτλους συνήθως αν και σπάνια βρίσκω) αλλά ήταν σε σχετικά κακή ποιότητα εικόνας και το παράτησα. Σήμερα που το βλέπω σε 1080p και 40αρα κάνω κερκίδα μόνος μου ένα πράγμα.

1 Like

Πω, θυμήθηκα death note με Willem Dafoe να χρωστάει πολλά μάλλον και να ψάχνει τρόπο να πληρώσει τους λογαριασμούς του :joy:

1 Like

Το μακρινο 2006-7 που ημουν γυμνασιο/λυκειο, το Death Note εσκασε απο το πουθενα και εκανε παταγο. Εμπασε παρα, παρα πολυ κοσμο στα ανιμε, και ακομα χρησιμοποιειται ως gateway anime με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας, δηλαδη αρκετοι γουσταρουν και ψαχνονται περισσοτερο στη συνεχεια. Εχει το ενδιαφερον του ως ενα βαθμο και δυνατο κονσεπτ που σε τραβαει με ανατροπες cliffhangers κλπ, αλλα δεν ειναι και κανα masterpiece.

To ιαπωνικο cyberpunk συνηθως οντως ειναι αρκετα φορτωμενο και γενικα χαρακτηριστικου στυλ/λογικης. Συμφωνω για το 2ο Ghost, χανεται η μπαλα με την κακη εννοια.

Το Εva ειναι σειρα-σταθμος πλεον με μεγαλη επιδραση και εκτος ιαπωνιας και εχει καποια σημεια που η σκηνοθεσια ειναι για βραβειο. Η ταινια χαριζει πολυ ξυλο και εντυπωσιακες σκηνες, αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν θα εβγαινε καν αλλα εστελναν death threats μετα το φιναλε της σειρας και ειπαν να βγαλουν κατι ακομα :sweat_smile: Το Proxy οπως ειχα πει το αγαπω.

Για attack ειπα και πιο πανω, ειχει ενδιαφερον και δραση με πολυ καλο horror στοιχειο ανα φασεις (στο μανγκα ειδικα, λογω ασπρομαυρου και περισσοτερης λεπτομερειας στο σχεδιο, λογω σκιασης κλπ), κανει κοιλιες αλλα ειναι παλι σε καλο επιπεδο πλεον. Μειονεκτημα ειναι και οι χαρακτηρες με εξαιρεση Reiner για μενα, εκει οντως εγινε καλη δουλεια.

1 Like

Aυτο φαινεται δυνατο στα ασχετα ματια μου

λοιπον μιας και ηρθε στην επικαιρότητα του φορουμ να πουμε για ανιμε ας πω και εγω μερικα πραγματακια… :smiley:

για να μη γραφω κατεβατά τα βαζω σε bullets…

  • αγγλικο dub εχω δει μονο cowboy bebop και samurai champloo που ειναι με τον θεο τον voice over steve blum… Δεν ειμαι κατα του dub αλλα πρεπει να το ψάχνεις λιγο παραπανω για να δεις αν αξιζει… γενικα ομως οι πλειοψηφία δεν αξιζει…

-Shonen γενικα ναι ειναι για μικρότερες ηλικιες δεν εχουν να δωσουν πολλα σε βαθος περα απο μερικες εξαιρεσειςαλλα ειναι τα blockbuster των anime αν θες να δεις τρελα σκηνικά μαχες super power κλπ ειναι καλο eye candy… ωραια τα naruto, full metal, attack on titans(one piece δεν έπιασα ποτε) αλλαααα το must αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να δειτε asap ειναι hunter x hunter 2011… ξεκιναει παρα πολυ generic και χαζα/χαζοχαρουμενα αλλα γινεται τοσο καλο στην συνεχεια που το σκεφτομαι και θελω να το ξανα δω. 100 κατι επεισόδια για το συγκεκριμενο ειδος πιστευω ειναι τοπ…

-Παλια έβλεπα πολυ πραγμα πλέον 2-3 τον χρονο απο σειρες… τωρα βλεπω attack on titan θελει αλλα 3 για να τελειωσει ειμαι πολυ ευχαριστημενος για αυτο που ειναι οποτε το προτείνω για shonen. promised neverland , η πρωτη σεζον πολυ καλη στην 2η ειμαι έτοιμος για drop αλλα λογικά ειναι η τελευταία οποτε θα το δω.demon slayer που ειναι εξαιρετικο και ανερχόμενος βασιλιας στην κατηγορια, και vinland saga παρα πολυ καλο επισης.

-η δεκαετιες 80-90-00 ηταν οτι καλύτερο ειχε να προφέρει στον κινηματογραφο με ταινιαρες ειδικα σε ειδη οπως cyberpunk, post apocalyptic αλλα και το ghibli μια κατηγορία μονο του. πλεον λιγα καλα…

-με μια γρηγορά σκέψη μερικα απο τα τοπ μου ανιμε σε σειρες που μου ερχονται ειναι:
monster
cowboy bebop
samurai champloo
HxH
gintama
neo genesis evagelion
trigun
mushishi
naruto shippuden
ergo proxy
Ghost in the Shell: SAc
Gurren Lagann

  • και manga απο τα λιγα που εχω διαβασει:
    vagabond ουτε μαγείες ούτε fantasy ουτε τιποτα απλα η ιστορια του θρυλικού σαμουραι miyamoto musashi με εξαιρετικο storytelling και σχεδιο. το οποιο πιστευω ειναι το καλυτερο απο αυτα που εχω ασχοληθεί.
    21 cetury boy
    blade of the immortal
    Berserk (τα ειπαμε ολα)
    claymore( aka το berserk των φτωχών με γυναικες)
    uzumaki το οποιο το διαβασα απο περιέργεια για να δω πως ειναι ενα horror manga και πραγματικά ειναι ανατριχιαστικο και άρρωστο
    gantz, θα μπορούσε να ειναι πολλα παραπάνω αλλα απο την μεση και μετα του αλλαξαν τα φωτα

.

3 Likes

Φαινεται καταπληκτικο

2 Likes

Για Hunter x Hunter συμφωνω, μαζι με το Οne Piece τα καλυτερα shonen ever.

To manga τυπικα καλυτερο οπως τις περισσοτερες φορες, η προσφατη μεταφορα ομως ηταν πολυ καλη. Υπαρχει και 90’s μεταφορα, περισσοτερο ατμοσφαιρικη. Γενικα το 80’s-90’s σχεδιο στα anime ειχε μια ιδιαιτερη μαγεια λογω συγκεκριμενης τεχνοτροπιας, πριν ερθει η επελαση του ψηφιακου/καλογυαλισμενου. Εχει και αυτο την καταρα του Berserk με τα hiatus στην κυκλοφορια των chapters, και μαλιστα πολυ εντονοτερο το προβλημα δυστυχως.

Vagabond αριστουργηματικο, αν και το ειχα αφησει παλιοτερα λογω συγκυριων, καποια στιγμη θα το συνεχισω. Απο τα ποιοτικοτερα δειγματα στο χωρο των manga και δικαιολογημενα του πλεκουν τα εγκωμια…αλλα πρεπει να ειπωθει και για αυτο πως επισης βρισκεται σε ακραιο hiatus, με το πιο προσφατο chapter να εχει κυκλοφορησει το 2015 :sweat_smile:

2 Likes

ναι ρε γαμωτο αυτο ειναι μεγαλο θεμα με αυτη την βιομηχανία(που τις περισσότερες φορες δεν φταίνε οι δημιουργοί) και δυστυχώς δεν πιστευω οτι θα ολοκληρωθεί κανενα απο τα 3… στο HxH 2011 βέβαια εκει που τελειώνει το ανιμε ανετα το κλείνεις σαν σειρα αλλααα οχιιι κλασικοι ιαπωνες μετα απο 40 volumes σου λεει ωραια αυτο ηταν η εισαγωγή για το τι πρόκειται να γινει… που απο την μια ειναι κα@τικο απο την αλλη ξερεις οτι οταν ο αλλος γραφει απο το 90 και ειναι 40φευγα στην καλύτερη, δεν θα τελειώσει ποτε…

@spiritcrush dragonball ειναι shonen

2 Likes

sorry αν αυτο που ρωτησω ειναι εντελως άσχετο…, το dragonball που βλεπαμε μικροτεροι τί ακριβώς είναι? σε ποιά κατηγορία ανήκει?

1 Like

Στη κατηγορια «γαμαει κ δερνει» :stuck_out_tongue:

Ok στα σοβαρά, δεν ξέρω τι γίνεται στα anime πλην του original dragonball κ του Ζ που ειναι πανω κατω το adaptation του manga -του οποιο εχω σχεδον μαζεψει ολους τους τομους, καμια 40αρια νομιζω (θα εβαζα κ pic αλλα τα εχω κρητη γμτ)-, εχω δει ολα τα επεισοδια παλιοτερα, δεν εχω δει τιποτα απο ταινιες/συνεχειες αλλα νομιζω ειναι ξεκαθαρο shonen manga…

Αυτο που βλεπαμε αρκετα μικροτεροι, ηταν το dragon ball κ το dragon ball z, τα οποια ηταν πανω κατω το τηλεοπτικο adaptation του original dragon ball που κυκλοφορησε σαν manga το1984-1995…το πρωτο μερος ηταν η παιδικη ζωη του Σονγκοκου και το Ζ η πιο ενηλικη ζωη του -εσπασαν το manga στα 2 ουσιαστικα-…

2 Likes

Tο Hunter ειναι πιθανο δυστυχως. Εχει προβληματα υγειας βεβαια ο Togashi, σοβαρο προβλημα με τη μεση του νομιζω και δεν μπορει να καθησει να σκιτσαρει ευκολα και για μεγαλο χρονικο διαστημα εδω και πολλα χρονια :worried:. Κριμα γιατι παραμενει τοπ μαζι με One Piece, ειναι και σε πολυ καλο σημειο το μανγκα…

Dragonball ναι, οπως ειπωθηκε ειναι το χαρακτηριστικοτερο δειγμα shonen, και παραλληλα το επιδραστηκοτερο. One Piece, Naruto, Bleach, Hunter και γενικα ολα τα μεταγενεστερα του ειδους εχουν επιρρεαστει αμεσα, και οι δημιουργοι τους εχουν τον Toriyama για θεο.

Δικαιολογημενα, καθως παρα την πιο απλη γραφη, η δημιουργικοτητα στα πανελ και το υπεροχο σχεδιο του, τουλαχιστον μεχρι το τελος του Frieza arc (μετα λογω κλασικης πιεσης του περιοδικου οπου δημοσιευοταν η ποιοτητα επεσε αρκετα, κατι που συμβαινει δυστυχως πολυ συχνα με το συγκεκριμενο ειδος), ειναι χαρακτηριστικοτατα και one of a kind, πραγματικα μοναδικο και αμεσα αναγνωρισιμο υφος.

Η ειρωνια ειναι πως το manga μεχρι Frieza δεν εχει σχεδον καθολου filler και γενικα περιττο υλικο, ηταν γενικα πολυ to the point. Το μανγκα συνολικα μαζι με το Ζ ειναι γυρω στους 40 τομους αν θυμαμαι καλα, ενω τα περισσοτερα μεταγενεστερα χτυπανε 50-60+… Αντιθετα η ανιμε μεταφορα του και οι περισσοτερες αλλων μανγκα ειναι γεματες απο fillers.

1 Like

Τεραστιο επος το δεκατο επεισοδιο του Berserk. Με την διπλη δολοφονια, τον λογο του Γκριφις ( οπως το προφερουν οι Γιαπωνεζοι :stuck_out_tongue: ) στην πριντσηπεσσα και τον διαλογο του και τα βλεματα μεταξυ τους με τον σαρδονιο κοντο αυλικο

2 Likes

Απο το 1ο μισο του ανιμε τα 2 σοκ που θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν οσα λες με 2πλη δολοφονια που το βρηκα πολυ αναπαντεχο & μονολογο griffith περι φιλιας (η αντιδραση του Guts με στοιχειωσε και στις 2 σκηνες), και το επεισοδιο με 1η εμφανιση Zodd με τον τρομο και τη βια…καλα στο manga ολα αυτα οταν τα τσεκαρεις θα παθεις πλακα. Απο τις σημαντικοτερες στιγμες-κλειδια για οτι επεται, ετσι στηνεται σιγα σιγα το σκηνικο για οσα φρικτα προκειται να ακολουθησουν.

1 Like

K με τον Ζοντ ηταν πολυ δυνατο κ σημαντικο. Το τελος του 10 σου λεει οτι μεχρι εδω ημασταν. Τωρα ξεκιναει το τρου στορυ

1 Like