Anime

ναι δεν λενε… αφου το επιασες κιολας να το διαβασεις δεν θα σου δωσουν τιποτα παραπανω απλα θα ξενερωνεις…

1 Like

Μακρυα απο τις μετεπειτα αποπειρες.

Το golden age arc ειναι οντως μονο η αρχη, εχει πολυ περισσοτερο ζουμι. Θα απολαυσεις μια απο τις καλυτερες ιστοριες του χωρου και για το σχεδιο που ανα φασεις φανταζει εξωπραγματικο οτι και να ειπωθει ειναι λιγο.

Ε και μετα θα περιμενεις οποτε θυμαται ο Miura να βγαζει νεο chapter :sweat_smile:

Οι δημιουργοι των Dark Souls εχουν δηλωσει πως αποτελει επιρροη εαν θυμαμαι καλα.

Εδιτ: παντως παρα τις παραληψεις, το 90’ς anime ειναι καλη μεταφορα. Πολυ ωραιο οπτικοακουστικα, και γενικα πιανει καλα την ατμοσφαιρα και το σκοταδι του οριτζιναλ υλικου.

1 Like

Αρα τρεχει ακομα ε; Ε τον πουστη :stuck_out_tongue: 2021 φτασαμε… υπαρχει καποιο πλανο/ενδειξη/δηλωση του Miura για το ποτε βλεπει φιναλε; Ειμαι τοσο pumped up αυτη τη στιγμη που θελω να ξερω οτι τα μ@@νοπανα παιρνουν οτι τους αξιζει :stuck_out_tongue:

Ειδα κ λιγο τα videogames αλλα σε dynasty warriors style δε με ψηνει τιποτα… αν κ η φαση ειναι souls af

Ασε, το βγαζει απο το 1988 και εχουν μαζευτει 40 τομοι. Εχει δηλωσει πως ειναι σχετικα κοντα στο τελος, και γινονται πραγματα γενικα που δειχνουν οτι ειναι στην τελικη ευθεια, αλλα αυτο σημαινει πως ανετα μπορει να εχει 10 χρονια ακομα. Τι μπορει, σιγουρα, με ρυθμο 3 εως 6 chapters καθε χρονο, και αυτο στην καλυτερη μαλιστα, η δεκαετια ειναι δεδομενη αν δεν παθει τιποτα και μεινει unfinished. Απο την μια χαιρομαι που δεν κανει εκπτωσεις στο σχεδιο, απο την αλλη δεν παλευται το ongoing του θεματος.

1 Like

το video game ειναι το dark souls ρε… δεν θελω να σου κανω σποιλ αλλα θα βλεπεις εχθρους,πανοπλίες,“npc” σκηνικα και θα εχεις ενα χαμογελο γιατι κανουν μπαμ… εγω οταν ειχα παιξει το 1 το ειχα ξανα διαβασει και ηταν αλλη φαση… χαχα
εγω αφηνω να βγει volume και μετα το ξανα πιανω…

1 Like

Πο οριακα ειμαι για ng++++ σε souls 1,3, μέχρι κ το 2ο εχω ψησει να παιξω 2η φορα -που δεν μου αρεσε ιδιαιτερα κ ποτε-

Συνεχιζω manga κ θα κανω κανα υπερποστ με την πρωτη ευκαιρια

2 Likes

Μια απο τα ιδια. το ξεκινησα χτες. Ο καθενας με τον πονο του. Αλλοι λογω Dark Souls, εγω λογω Bakker, του συγγραφεα, που τα παραλληλιζουν πολλοι. Δυο επεισοδια εχω δει και ειναι καταπληκτικο. Θα ψαχτω να βρω τα κομικ. Αγγλικα η Ιαπωνεζικα το δατε? Μου αρεσει πολυ πιο πολυ το Γιαπωνεζικο, αλλα με ξενιζει λιγο επειδη το σετινγκ ειναι δυτικομεσαιωνικο.

2 Likes

Και που εισαι ακομα, στα τελευταια θα εισαι μονιμως σε ενταση και με το στομα ανοιχτο με οσα γινονται. Αναποφευκτα θα αναζητησεις το manga.

Καλυτερα στα ιαπωνικα, γενικα ειναι μακραν η προτιμοτερη επιλογη στα ανιμε, αν και υπαρχουν ορισμενα αγγλικα dub στα οποια εχει γινει πολυ καλη δουλεια.

Ειναι απο τις αγαπημενες μου ιστοριες γενικοτερα, χαιρομαι που βλεπω ενδιαφερον τελευταια.

Ποσταρε αν θες οσο συνεχιζεις και παθαινεις πλακα η οταν τελειωσεις για κουβεντα, εχει απιστευτο ζουμι και lore, θα δεις!

2 Likes

Βασικα με σκαλωσε με το πρωτο λεπτο οπου ξεκιναει και εχει για κειμενο αυτο
“In this world, is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the hand of God hovering above? At least, it is true that man has no control, even over his own will.”
Το οποιο ειδα οτι απο το 2ο ειναι και με ναρεησον

Και επομενο μεγαλο σκαλωμα τα φωνητικα στο 10:30 και μετα. Εκει με τους θεους/δαιμονες. Ειδικα η φωνη του Guts. Aπορω πως δεν το χει παρει αυτο το παρτ μπαντα να το χρησιμοποιησει ως Sample σε καμια εισαγωγη

2 Likes

ναι παιζει σε καθε επεισοδιο και ειναι απο την παραπανω σελιδα του μανγκα.

Μπορω να σου πω πως το dark fantasy του berserk τιμα 100% την συγκεκριμενη υποκατηγορια φαντασυ, και ευτυχως οχι μονο λογω sex & violence (που εχει πολυ). Ειναι ενηλικο και καλοστημενο απο καθε αποψη και πολυ σκληρο και unforgiving, αλλα υπαρχει συναισθηματικο payoff.

To θετικο με την 1η μεταφορα που βλεπεις ειναι πως ενω βγηκε εξω πολυ και σημαντικο υλικο, η ατμοσφαιρα και το feeling ειναι spot on, και γενικα ειναι καλη δουλεια. Αφου το τελειωσεις θα πρεπει να το διαβασεις απο την αρχη και οχι απο κει που σε αφηνει το ανιμε (αν και θα ειναι υπερβολικα δελεαστικο) επειδη οπως ειπα κοπηκε πολυ και σημαντικο πραμα (ακομα και ολοκληροι χαρακτηρες). Μη σε πτοει αυτο, θα εχεις μια πληρη εμπειρια ως πρωτη επαφη και δεν θα νιωσεις οτι κατι λειπει παντως.

2 Likes

Δεν υπαρχει περιπτωη να το ξεκινησω απο κει. Οταν το παρω θα διαβαστει απο την αρχη. Τιμαμε τα διαφορα μεσα εκφρασης :stuck_out_tongue:

Αυτη η φραση μου θυμισε αρκετα το κλασικο quote του αγαπημενου μου

“The thoughts of all men arise from the darkness. If you are the movement of your soul, and the cause of that movement precedes you, then how could you ever call your thoughts your own? How could you be anything other than a slave to the darkness that comes before?”

Oποτε το σκαλωμα ηταν κεραυνοβολο. Απο την πρωτη στιγμη

2 Likes

Τo berserk διακατεχεται απο nietzschean νιχιλισμο, και ο bakker οσο εχω τσεκαρει (καποια στιγμη θα διαβασω, ευτυχως σπαμμαρες καλα στο φαντασυ thread :stuck_out_tongue:) δεν ειναι και ιδιαιτερα οπτιμιστης, οποτε ναι μαλλον θα καλοπερασεις.

Εχουν ασχοληθει λιγο καποιες μπαντες αλλα δεν ειναι του γουστου μου, το γνωστοτερο παραδειγμα μαλλον ειναι oι Beast in Black που πηραν την ονομασια απο το berserk και εχουν και καποια τραγουδια με θεματολογια το μανγκα γενικα.

1 Like

<3 χαχα

Πωπω κριμα να σε πιανουν στο στομα ττετοιες μπαντες…χαχα

2 Likes

Ξεκίνησα κ εγώ το manga σχεδόν αμέσως μόλις τελείωσε το anime.

Συμφωνώ 110% με όλα όσα έχουν ειπωθεί για αυτό εδώ, όσο καλό είναι το anime, το manga είναι επί 2 τουλάχιστον… έχει όντως άπειρο υλικό που έμεινε εκτός -κ σημαντικό υλικό- και πολλές θεματικές αναπτύσονται πολύ περισσότερο και σε βάθος, δίνοντας μια πολύ περισσότερο αναλυτική και βαθιά οπτική του κόσμου που διαδραματίζεται… όντως είναι απίθανο αν κ το παω σχετικά αργά πλεον γτ το σπηνταρα πολύ λόγω αρκετού ελεύθερου χρόνου κ όρεξης που μου αφησε το anime ( είμαι μόλις που έγινε ξανά ο Γκρίφιθ άνθρωπος, μετά την όλη φάση με το παπαδαριό :stuck_out_tongue: ) και δεν θέλω να το τελειώσω στα κοντά…

Για την γλώσσα πάντως του anime, να πω και εγώ ότι στα ιαπωνικά το είδα αλλα πρέπει να έχει γίνει καλή δουλειά κ στο αγγλικό dub… αν και είμαι γενικότερα υπερ της πρωτότυπης γλώσσας σε ότι βλέπω ξενόγλωσσο. Μόνη ίσως εξαίρεση στα anime για το cowboy bebop, το αγγλικό του dub ήταν απίθανο και μου άρεσε/ταίριαξε πιο πολύ για εμένα από το πρωτότυπο…

2 Likes

Για το Attack of the Titans τι λετε? Ειμαι ασχετος και γενικα οχι πολυ θετικος με τα anime, αλλα βλεπω και γι αυτο πολυ καλα σχολια

Δες το.-

Για Berserk, σε περίπτωση που θέλει κάποιος να το δει και να μην μπλέκει με τόρρεντς κλπ, υπάρχει ολόκληρο στο youtube

(στο κανάλι έχει cowboy bebop και αρκετά άλλα)

1 Like

Το Attack on Titan είναι το Game of Throne των anime. Με την διαφορά πως το πρώτο κρατάει το “wow factor” σε όλη την διάρκεια του (ως τώρα δηλαδή μιας και ακόμα παίζει)

1 Like

Α προχωρησες αρκετα, ειδαν πραματακια τα ματια σου :stuck_out_tongue:

Πρεπει να γινει αναφορα και στο horror στοιχειο, φρικαλεο και lovecraftian με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Καποιες απεικονησεις και ειδικα κατι 2σελιδα ειναι awesome, με την παλιoτερη εννοια του ορου (καλα, και με την καινουργια).

για @Lupin και οποιον εχει διαβασει το μανγκα

Summary

o Skullknight ποσο κουλ και επιβλητικος ειναι? :stuck_out_tongue:

To dub του Bebob θεωρειται απο τα καλυτερα οντως, οποια σκηνη εχει τυχει να δω στα αγγλικα ειναι αξιολογη, απλως αν εχεις δει το ιαπωνικο σε ξενιζει λιγο. Υποθετω ολα οκ αν 1η επαφη ειναι το αγγλικο dub.

Παντως για berserk δεν προτεινω το αγγλικο, ειδα χτες λιγο γιατι με εψησε η κουβεντα και χανει αισθητα στο θεμα της ατμοσφαιρας, πχ η σκηνη που λεει παραπανω ο @Red_Viper ειναι μερα με τη νυχτα.

Ειναι διασκεδαστικο και εντυπωσιακο, αλλα μην περιμενεις ιδιαιτερα καλο γραψιμο, πασχει αρκετα εκει (εχει πολυ exposition πχ) αν και σταδιακα βελτιωνεται. Το κονσεπτ ειναι πολυ ενδιαφερον και σε κραταει διαρκως σε αγωνια, και εχει καλη καφριλα και χορρορ γενικα με αρκετες εντυπωσιακες στιγμες, αυτα ειναι τα μεγαλα ατου που διαθετει. Δως του μια ευκαιρια, ισως σε κερδισει, οι πρωτοι 2 κυκλοι ειναι πολυ καλοι. Γενικα αξιζει παντως, εχει γρηγορους ρυθμους και κανεις ευκολα binge.

επισης εχει καλα ‘‘χεβυμεταλλαδικα’’ openings :stuck_out_tongue:

3 Likes

Μια μικρή προειδοποίηση όμως μιας και σε κάποια φάση εγώ την πάτησα με ανάλογο τρόπο. Μην πατάς σε πολλά βίντεο στο youtube σχετικά με Attack on Titan. Ακόμα και από soundtrack (το οποίο γενικά γαμάει). Το λέω επειδή είχα βάλει 1-2 κομμάτια πριν τελειώσω την σειρά και μετά γαμήθηκε να μου βγάζει προτεινόμενα βίντεο σχετικά με την σειρά, μερικά από τα οποία είχαν spoiler από τους τίτλους κιόλας. Έφαγα μερικά spoiler με αυτόν τον τρόπο πριν φτάσω στο τελευταίο διαθέσιμο. Ευτυχώς όχι κάτι μεγάλο.

1 Like

είμαι εντελός άσχετος με την φάση. έκανα κάποιες προσπ’αθειες για attack on titan πριν λιγο καιρό αλλά δεν…
για το berserk άκουσα πολύ καλά λόγια κ λέω να τσεκάρω.
προσπαθησα και death note αλλά μετά απο μερικά επ το έσβησα και απορώ τι δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο δεν το θεωρω έπος όπως όλοι…

2 Likes