Arcade Fire

Μη δεις εσύ κομμάτι με βιντεάκι από το θωρηκτό Ποτέμκιν :stuck_out_tongue:

@ horror
Το Neon Bible -αν κι έχω καιρό να το ακούσω- μου είχε φανεί πολύ άνισος δίσκος. Είχε 3-4 κομμάτια εξαιρετικά και τα υπόλοιπα τίποτα το συγκλονιστικό. Εγώ πάντως συνεχίζω να μην έχω κολλήσει καθόλου με το Suburbs κι ας έχει πάρει 500 ευκαιρίες από εμένα.

@ jimmyontheroad
Μην αγχώνεσαι. Δεν είναι ανάγκη να αρέσουν σε όλο τον κόσμο τα ίδια. Εμένα με τρελαίνει για παράδειγμα το Sam’s town, περισσότερο από το Elephant. και πολύ περισσότερο κι από το Suburbs. Δέχομαι όμως πως το Elephant είναι το Nevermind των 00ς. Το ότι δε συγκλονίζει εμένα όμως σαν δίσκος και όλοι λατρεύουν τους White Stripes, δε θα με κάνει να μισήσω και το συγκρότημα… Και δε νομίζω πως μια συνέντευξη είναι ικανή για κάτι τέτοιο. Μουσική ακούμε με τα αυτιά, όχι με τα μάτια

Καλά, από απόψεις άλλο τίποτα.
Ο αδερφός μου, για παράδειγμα, που είναι γκουρού στην ίντι μουσική, μου είχε πει ότι ενώ είχε λατρέψει τα Funeral και Neon Bible, το Suburbs δεν του άρεσε καθόλου πέρα από 2 κομμάτια και ότι οι Arcade Fire έπεσαν πολύ στα μάτια του με αυτόν τον δίσκο.

Εμένα γενικότερα δεν είναι του στυλ μου καθόλου και δεν μου αρέσουν, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω μια πιο αντικειμενική άποψη.

Υπάρχουν ένα κάρο σύγχρονα υπερεκτιμένα συγκροτήματα που έχουν τύχει υπερβολικής προβολής που ίσως δεν την αξίζουν και νομίζω πως είναι αστοχο να συμπεριλαμβάνονται σε αυτήν την κατηγορία οι Arcade Fire. Και ώς προς την αξία τους αλλα και ως προς την προβολή τους για την οποία, τουλαχιστον για τη Ελλαδα θεωρώ ότι είναι μηδενική. Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ κομμάτι τους στο ραδιόφωνο. Τους ξέρουν 10 άνθρωποι που μπερδευονται με τα μουσικά του internet και κανα δυο, και πολλούς λέω, έξω απο αυτά.
Πιστευω πως δεν μπορεί να είναι το παράδειγμα συγκροτήματος που είναι τόσο απάτη για να τους μισείς ή να τους αντιπαθείς. Ούτε και οι Killers βέβαια…

Έχεις διαβάσει τα προηγούμενα post,και αν τα έχεις διαβάσει ,έχεις καταλάβει τι γράφω?
Και αν κάνεις χιούμορ,έχεις πάει σε κάποια σχολή να μου προτείνεις?

ήμουν σοβαρότατος. από τη στιγμή που υπάρχουν κλάσεις ανώτερες gay-friendly μπάντες και μουσικοί από τον άντοντυ, οι οποίοι ταυτόχρονα εφάπτονται εμφανώς περισσότερο με τα ακούσματα του μέσου ρόκινγκ.γρ χρήστη, έκρινα σκόπιμο να τους αναφέρω.

Define “[I]gay-friendly[/I]”

Τι εστί τούτο πάλι??

Έλα μωρέ δεν καταλαβαίνεις, ημίγυμνα ανδρικά κορμιά, πληθωρικές πόζες, ακόμα πιο πληθωρικά ρούχα και δε συμμαζεύεται. Ντάξει, κλασσικός αγαπούλης somn που φλεημάρει λίγο να γουστάρουμε. Θεός. :stuck_out_tongue: Ένα πόιντ το χει, αν και δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω ότι το gay-friendly στα Monsters of Rock το βλέπουμε κυρίως σήμερα, δηλαδή στην εποχή τους ήταν περισσότερο στο πλαίσιο της γενικότερης pop/rock extravaganza και σίγουρα δεν απευθύνονταν σε gay μουσικόφιλους. Σήμερα οι όροι έχουν αλλάξει, γκρουπς που δεν υπερβάλλουν ιδιαίτερα από οπτικής/εικαστικής/αισθητικής άποψης αλλά είναι πιο ντροπαλά τα λέμε “gay” κυρίως επειδή απευθύνονται σε ευαισθητούληδες και “μαλακούς” ακροατές. Ή τέλος πάντων έτσι το βλέπω εγώ με τη macho-αλλά-και-σεξουαλικά-καταπιεσμένη metal παιδεία μου (όπως λένε συχνά-πυκνά οι μουσικοψυχολόγοι, ε κάτι θα ξέρουν αυτοί από πουστριλίκια). Ξέρω γω, μπορεί και να λέω μαλακίες (αλλά μάλλον δε λέω).

εγω λεω πως οποιος τη βρισκει με δερματινα σωβρακα και κολαν εν ετη 2010 ειναι πουσταρα παντως και συ Γρακχο η πρωτη απολες, πορνη του δασους!

Καλά εσύ πρόσεξε μη λιποθυμήσεις βλέποντας το καινούριο Ντάνι Μπόιλ, όπως τότε με του Γκίλιαμ, και άσε με εμένα…

εχει και ΣΙ.

Οι Arcade Fire είναι το μεγαλύτερο group της τελευταίας πενταετίας και βάλε. Με άνεση. Με διαφορά. Ίσως και να είναι η μόνη μπάντα που πια είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει. Πάντα θα υπάρχουν διαφωνούντες. Μήπως σε όλους αρέσουν οι Led Zeppelin, οι Floyd ή οι AC/DC; Μήπως σε όλους αρέσουν οι Radiohead;

παντως αυτο με το hype που λετε εγω δεν το βλεπω πουθενα περα απο το ιντερνετ…στον πολυ κοσμο και στους ασχετους και στους σχετικους με ροκ δεν ειναι γνωστο ονομα ,στην ελλαδα τουλαχιστον. και για να προλαβω τα σχετικα περι ψωροκωσταινας κτλ, να τους πω πως αν οντως ηταν τοσο μεγαλο ονομα ε δεν μπορει ολο και κατι θα ακουγες στο ραδιοφωνο.

τελοσπαντων εγω που το ακουσα, που δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με το ειδος, αν και εχω ακουσει αρκετους τετοιους δισκους, δεν καταλαβα γιατι ακριβως θεωρειται τοσο πολυ δισκος αριστουργημα το supurbs και τα σχετικα.

Το hype δεν είναι κακό. Το hype είναι κακό μόνο όταν είναι μόνο του και το group δεν αξίζει. (π.χ. The Vines πριν μερικά χρόνια). Το suburbs (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι αριστούργημα με την έννοια ότι όλα τα κομμάτια είναι φοβερά. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απεναντίας έχει αρκετά μέτρια. Έχει όμως 5-6 κομμάτια που είναι κορυφαία και πολύ μακρία από οτιδήποτε ακούμε nowadays. Στην εποχή μας αυτό έχει σημασία. Μουσική είναι στη ουσία τα τραγούδια και όχι οι δίσκοι (εξαίρεση οι concept). Eχω αντιπαρατεθεί με πολλούς εδώ γι αυτό το θέμα :slight_smile: To βινύλιο και το CD ήταν απλά το μέσο. Τώρα δεν είναι ούτε αυτό…

Παρεπιπτόντως , κατεβαίνουν όλο και πιο νότια αφού ανακοινώθηκαν για το exit festival στη Σερβια.Ισως να έχουμε και εμείς μια πιθανότητα.

Εγώ πάλι πιστεύω πως επιβάλλεται μία διάκριση ανάμεσα στους όρους ‘‘καλύτερο’’ και ‘‘μεγαλύτερο’’ συγκρότημα. Ο πρώτος όρος έχει να κάνει με ποιοτικά κριτήρια που καθορίζονται αποκλειστικά και αυθαίρετα εν πολλοίς από τον εκάστοτε ακροατή με βάση τις προσωπικές του επιλογές και προτιμήσεις. Ως εκ τούτου, οποιοδήποτε συγκρότημα μπορεί να χαρακτήριστεί ως το ‘‘καλύτερο’’ των τελευταίων χρόνων, μηδέ των Arcade Fire εξαιρουμένων.
Ο όρος όμως ‘‘μεγαλύτερο’’ έχει να κάνει αποκλειστικά με ποσοτικά κριτήρια, τα οποία και εξειδικεύονται στον αριθμό των φυσικών και ψηφιακών πωλήσεων, στον αριθμό των συναυλιακών εισιτηρίων καθώς και στο ραδιοφωνικό airplay του κάθε συγκροτήματος. Και με βάση τα παραπάνω, οι Arcade Fire απέχουν παρασάγγας από το να χαρακτηριστούν το ‘‘μεγαλύτερο’’ συγκρότημα των τελευταίων χρόνων. Ακόμη και σε μία χρονιά όπως το 2010, όπου και απουσίασαν χαρακτηριστικά κυκλοφορίες μεγάλων εμπορικά συγκροτημάτων, το Suburbs δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα από πλευράς πωλήσεων. Στις Η.Π.Α., παρά το εντυπωσιακό του άνοιγμα, δεν έχει καταφέρει να φτάσει ακόμη τις 500 χιλιάδες πωλήσεις (και να χαρακτηριστεί χρυσός δίσκος), ενώ ούτε και στην Αγγλία δεν έχει ξεπεράσει τις 300 χιλιάδες (και να χαρακτηριστεί πλατινένιος). Με άλλα λόγια, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει την εμπορική απήχηση που γνώρισαν το Funeral και το Neon Bible. Δεν τους γιγάντωσε εμπορικά, ούτε τους έκανε ευρύτερα γνωστούς κυρίως λόγω της απουσίας ενός δημοφιλούς hit single. Και για να περιοριστώ μόνο στο 2010 και να μην επεκταθώ σε προηγούμενα χρόνια, οι δίσκοι των Mumford & Sons και των Black Keys π.χ. γνώρισαν πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από αυτή του Suburbs, ιδαίτερα στις H.Π.Α… Αναφορικά με τις συναυλίες τους τώρα, έχουν να επιδείξουν τις 2 sold-out τους εμφανίσεις στο Madison Square Guarden καθώς και τις ισάριθμες στην λονδρέζικη Ο2 Arena, αλλά και πάλι οι εν γένει επιδόσεις τους δεν είναι τέτοιες ώστε να χαρακτηρίζονται το ‘‘μεγαλύτερο’’ συγκρότημα των τελευταίων ετών. Ονόματα όπως οι Κings Of Leon π.χ. υπερέχουν με άνεση σε αυτόν τον τομέα (για να μην αναφερθώ στους Coldplay ή τους Muse). Επομένως οι Arcade Fire είναι αναμφίβολα ένα από τα πιο επιτυχημένα ονόματα που αναδείχτηκαν από την ανεξάρτητη σκηνή τα τελευταία χρόνια, αυτό όμως δεν τους καθιστά αυτόματα ούτε το ‘‘μεγαλύτερο’’ συγκρότημα των τελευταίων ετών, ούτε βέβαια το ‘‘μεγαλύτερο’’ συγκρότημα της γενιάς τους. Για να δικαιώσουν έναν τέτοιο τίτλο απαιτείται τουλάχιστον ένας πολύ επιτυχημένος δίσκος που θα τους καταστήσει ευρύτερα γνωστούς και δημοφιλείς και θα τους τοποθετήσει οριστικά στο εμπορικό προσκήνιο.

Σε λίγο θα ακούσουμε και ότι ο τραγουδιστής των judas priest,είναι αδερφή…
Για να τελειώνει ο παραλογισμός με το gay-friendly,δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους gay,άλλοι μάλον είναι ομοφοβικοί,το θεικό ziggy stardust του bowie,ψηφίστηκε ,ως το πιο gay-friendly album σε ένα περιοδικό http://stereogum.com/19331/outs_100_greatest_gayest_albums_of_all_time/list/
Mέσα στη λίστα υπάρχουν αλμπουμάρες (queen,elton john,nirvana,antony klp)Aς μου πει κάποιος ότι δεν φαντάζεται τους arcade fire,σε αυτή τη λίστα,ειδικότερα με στίχους όπως:
My body is a cage that keeps me From dancing with the one I love.
Δεν το είπα για κακό,ούτε χαρακτηρίζεται σαν gay όποιος ακούει arcade fire.
Aν κάποιοι θίγονται από αυτό και πιστεύουν ότι η μουσική που ακούν είναι κακό να έχει πέρασει στους gay,ας ξεφορτωθούν τα album του χατζιδάκι,των queen,του eltohn john,των radiohead,του bowie,τα ποιήματα του καβάφη,τους πίνακες του τσαρούχη
Kαι οι μεταλλάδες που από πολούς θεωρούνται μονοδιάστατοι,κολλημένοι δεν είχαν πρόβλημα με τον halford ,ή τον mercury.Ας μην έχουμε στερεότυπα και ας δούμε τη μουσική με πάθος(πολύ gay θα ακούστηκε αυτό:lol:)

το into glory ride και τις αφίσες του dickinson μπορώ να τα κρατήσω τουλάχιστον; μου αρέσει να τα κοιτάω.

αφοπλιστικος ο cato!!!

Αν είναι να μιλάμε για gay - ικες φωνές, ο τραγουδιστής των Coldplay τι κάνει και κολλήσατε στο τραγουδιστή των Αrcade Fire(είναι και παντρεμένος μέσω Wikipedia);

Αλλά την απήχηση του κόσμου την είχε!

[SPOILER]Coldplay δεν ακούω παρεπiπτοντως[/SPOILER]

Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται, 30/6 θα παίξουν στο Hyde Park στο Λονδίνο με support: Mumford & Sons, Beirut, The Vaccines.
Εισιτήρια αυτή την Παρασκευή.
8)