Arsenal

Δεν πάμε για πρωτάθλημα.Το “μπορούμε” που είπε ο μαλάκας ο Αρσένης έχει δυνητική φύση.
Την τελευταία φορά που είπε “ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΑΣ” τότε το πήραμε αήτητοι…Από τότε κάθε χρονιά “μπορούμε” αλλά ποτέ δεν το παίρνουμε…

Αυτό όμως δεν μπορεί να μου στερήσει την ευτυχία να ΚΑΥΛΩΝΩ από αυτό το αποτέλεσμα
ΠΟΥΤΣΑ ΣΤΗ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ!!!
(ΥΓ όλοι οι φίλοι μου ειναι MU)

Εννοείται πως κρατάμε μικρό καλάθι. Η βασική μας ενδεκάδα είναι πολύ δυνατή σε όλες τις θέσεις, στον πάγκο όμως δεν υπάρχει ψυχή. Οι μόνες αξιόλογες λύσεις είναι ο Γκιμπς, ο Ντεμπισί, ο Γκάμπριελ, ο Οξ και ο Ζιρού. Σε βάθος χρόνου δεν γίνεται να μην φανεί αυτό, είτε με τη μορφή τραυματισμών, κούρασης κτλ. Και ο αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο Αρσέν που δεν πήρε έναν καλό αμυντικό χαφ για αναπληρωματικό (έστω τον Σονγκ δανεικό που τον ξαναπήρε η Γουέστ Χαμ) και έναν φορ (με τον Γουέλμπεκ τραυματία ήδη). Το μόνο που μπορεί να του πιστωθεί, είναι η τοποθέτηση του Θίο στην κορυφή που δείχνει να του βγαίνει προς το παρόν.

Κάνουμε τον σταυρό μας να γυρίσουν όλοι υγιείς από τις εθνικές τους…

Η πλακα ειναι οτι με Γουελμπεκ και Γουιλσιρ δεν θα ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα. Αλλα το ιατρικο τιμ…

…εγώ πάντως πιστεύω ότι η Άρσεναλ, του ύψους ή του βάθους έχει το ειδικό βάρος να παλέψει στα ίσια την Μπάγερν, και να πάρει αποτελέσματα, ακόμα και νίκες…μπορεί και να φάει όμως χοντρές ήτες…είπαμε ή του ύψους ή του βάθους:):!:

vs bayern


vs guardiola


Εγώ πάλι θέλω να βγούμε τέταρτοι στον όμιλο. Θα το πανηγυρίσω κιόλας. :–

…ειδικό βάρος σαν όνομα…όχι σαν τωρινή κατάσταση ομάδας:):!:

Ο Γράκχος μάλλον ξέχασε ότι περάσαμε με 0-2 από την έδρα τους πριν τρία χρόνια και είχαν κλάσει μαλλί να μην φάνε το τρίτο στα τελευταία λεπτά. Θα μου πεις, είχε προηγηθεί το 3-1 στην έδρα μας.

Βεβαια, ενας Γρακχος θα σου πει οτι deep inside ολοι ξεραμε οτι το 3ο ΔΕ ΘΑ ΜΠΕΙ κι η Αρσεναλ θα φτασει στο να παρει ενα χειροκροτημα ως αξια διεκδικητρια.

Κι οσο ασαφες ειναι αυτο, ωστε να μην εξηγειται, ειναι και εξισου μαθηματικα ακριβες.

Σοβαρεύτηκε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε άνετα το ματσάκι.

Την Τρίτη τώρα, σε περίπτωση ήττας πρέπει να παρατήσουμε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια ώστε να βγούμε τέταρτοι. Ούτε αστείο για Γιουρόπα (μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει “γιατί ρε μάγκα, τα έχεις σαρώσει μήπως;” - καταλαβαίνετε πώς το εννοώ). Ξεκάθαρα πράγματα.

Ο μπεγεριν μου αρεσε σημερα πολυ. Πιο ωριμος στις επιλογες του στην επιθεση.
Ο Ραμσευ οταν ηταν σε τρελη φορμα αυτο που ειχα παρατηρησει σαν αλλαγη ηταν οτι τα περισσοτερα γκολ που ειχε βαλει ηταν με σουτ χαμηλα ενω ολες οι χαμενες ευκαιριες προηγουμενων χρονων ηταν πανω απο τα δοκαρια. Το ίδιο εγινε και σημερα.

Καλά ο Ράμσευ τι αντοχή έχει ρε; Και ο Βενγκέρ τον βάζει δεξιά ώστε να καλύπτει τον Μπεγερίν που ανεβαίνει συχνά, ενώ αντίστοιχα στ’ αριστερά βάζει τον Μονρεάλ που είναι συνεπής αμυντικά για να είναι πιο άνετος ο Αλέξις. Αυτό νομίζω έχει στο μυαλό του και καθιέρωσε τον Ράμσευ στα δεξιά. Με τον Οξ πχ θα υπήρχε πρόβλημα και ανισορροπία. Πάντως συνεχίζει να χάνει πολλά ο Ουαλός, σε αντίθεση με 1.5-2 χρόνια πριν που είχε βάλει 15 γκολ. Ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι τότε ανέβαινε από τον άξονα και λειτουργούσε σαν κρυφός φορ.

Ο ράμσευ μέχρι να κουνήσει το ένα του πόδι…

Έλα, παιχταράς είναι και θα γίνει λογικά ο επόμενος αρχηγός της ομάδας σε 1-2 χρόνια.

Πρέπει κάποια στιγμή ο Αρσένης να τον βάλει στον άξονα και να ανεβάσει Καθόρλα. Νομίζω θα λειτουργούσε πολύ καλύτερα.

Διάβασε το παραπάνω σχόλιό μου. Νομίζω αυτό έχει στο μυαλό του και τον βάζει εκεί.

Πάντως έπαιζε στον άξονα (τη χρονιά που ξεσκίστηκε στα γκολ και λίγο την επόμενη), όμως έτσι έπαιζε ο Καθόρλα δεκάρι και ο Οζίλ στα πλάγια. Ο δεύτερος εκεί δεν μπορεί να παίξει, έτσι λοιπόν, για να τους χωρέσει και τους τρεις, πέρασε τον Ράμσευ στα δεξιά και τον Καθόρλα στον άξονα. Αφού τα ξέρεις αυτά, μαζί τα σχολιάζαμε πέρυσι.

Ναι δίκιο έχεις, εδώ τα λέγαμε…Ωστόσο γιατί να μην δοκιμάσει Καθόρλα στα άκρα (δεξιά δηλαδή); Δεν νομίζω να βγει πολύ άσχημα ούτε να τον περιορίσει ιδιαίτερα, τουναντίον.

ΑΝΑΡΘΡΕΣ ΚΡΑΥΓΕΣ

Δεν το κανει γιατι δεν πιστευει στο διδυμο Ραμσευ Κοκλαν. Πρεπει καποιος να κανει παιχνιδι και δεν μπορει ο Ραμσευ σε αυτον το ρολο