Avenged Sevenfold

λιγα κομματια που ακουσα μετα απο ολον αυτον τον ντορο…ε νομιζω οτι το μαμησανε και ψοφησε!!!

Εξαιρετικό το νέο άλμπουμ, το ομότιτλο είναι φοβερό hit και για μένα το άλμπουμ δεν έχει fillers. Εξώφυλλο λιτό αλλά άκρως πορωτικό και επιβλητικο θα έλεγα.
Το αν επηρεάστηκαν περισσότερο από όσο θα έπρεπε ή όχι δεν με αφορά ως ακροατή, σημασία έχει αν αυτό που ακούς σου αρέσει ή όχι. Ο δίσκος πάντως ξεπουλάει έξω άρα αρέσει. Πάντως σε συνεντεύξεις τους που διάβασα δεν κρύβουν ότι το άλμπουμ περιλαμβάνει πολλά στοιχεία από αγαπημένες τους μπάντες που τους έχουν επηρεάσει μουσικά και μίλησαν με εξαιρετικά λόγια για αυτές και με σεβασμό.
Θα ήθελα να τους δω live αλλά για Ελλάδα ούτε λόγος, πλέον αυτοί παίζουν μπροστά σε χιλιάδες, σιγά μην έρθουν εδώ να παίξουν σε 300-500 άτομα καθότι η μπάντα μάλλον δεν έχει ιδιαίτερο κοινό ακόμα εδώ.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Τοπ λελ :lol2:

εδω μεχρι και το logo τους κλεμενο ειναι απο OVERKILL τα παιδια δε ντρεπονται καθολου…
αλλα αφου τους ακουνε και πουλανε στα @@@ τους και καλα κανουν…εγω προσωπικα λιγο που ακουσα δεν εχω χρονο να ακουω μετριοτητες την ωρα που υπαρχουν τοσες δισκαρες να ακουσουμε…

Entaksi ayto pou ginete sta teleutaia post einai asteio…
exoyme to eksis paralogo osoi tous apaksiwnate iste oi idioi pou tous brizate kai sto city of evil giati paizan metalcore = mi pragmatiko metal, twra kanete to idio kai stin allagi kateu8insis tous!!! Kai stin teliki afou blepete toses omiotites me ta gamata album twn metallica h maiden pou goustarete giati den sas aresei? aa giati tous “klepsane ta riffs” kai exete pneumatika dikaiomata…

dont give a fuck.

pisteuw i cdara fetos 8a er8ei apo edw… :stuck_out_tongue:
[B]Trivium - Strife[/B]
kraaaaaa

AA kai + ston outshined
(greeklish logo pc)

Βασικά, αν θελω να ακούσω sad but true, το προτιμώ με Hetfield στα φωνητικά :wink:

kai egw alla se anagkazoun na akous to Hail to the King…?
an nai einai palian8rwpoi :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως μια χαρά ακόμα το ακούω το cd και περνάω όμορφα…αυτό μετράει, έτσι κι αλλιώς ακόμα και οι μεγαλύτερες μπάντες(Metallica, Maiden etc.) έχουν κλέψει ουκ ολίγες φορές άλλες παλαιότερες μπάντες που λάτρευαν. Σιγά το πράμα.

Ειναι προφανές οτι το ξεπατικωσαν σε τετοιο βαθμό για λόγους μάρκετινγκ και διαφήμισης. Και αυτός που δεν εχει ξανακούσει νότα από A7X θα μπει να ακούσει το συγκεκριμένο τραγούδι για να δει προς τι τόσος ντόρος.

Εντάξει, η Warner έχει δώσει ρέστα με την προώθηση του Hail to the King. Παντού συνεντέυξεις, αναφορές, συνεχής ντόρος κλπ. Αυτό θα πει να έχεις ένα μεγαθήριο πίσω σου να σε υποστηρίζει, δυστυχώς καμία ανεξάρτητη δισκογραφική δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους majors αν αυτοί αποφασίσουν να προμοτάρουν ένα άλμπουμ. Και καθότι η Warner έχει και το ομώνυμο κινηματογραφικό στούντιο, κάτι μου λέει ότι δεν θα αργήσει η μέρα που θα δούμε και ταινία για τη μπάντα, είναι και της μόδας οι ταινίες του είδους τελευταία.

Μπράβο στους A7X και μόνο για τον ντόρο που προκάλεσαν.

Το album είναι πολύ ευχάριστο, είτε είναι ξεπατικωμένο όπως λένε κάποιοι είτε όχι.
Δεν είναι η μόνη μπάντα που θα αντιγράψει ριφ, γέφυρες, μελωδίες κτλ, άσχετα αν το έχει παρακάνει εδώ.

Και άλλοι αντιγράφουν, αλλά δε τρώνε το ίδιο κράξιμο, καθώς οι A7X είναι ποζέρια κτλ.

Λίγο πολύ όλα θυμίζουν κάτι, από λίγο μέχρι και το this means war, όπου αν έχεις ακούσει το sad but true, (που έχεις), το καταλαβαίνεις με τη μία.

Το να είναι 1ο σε τσαρτ είναι σημαντικό, αλλά δεν είναι και και κάτι ξεχωριστό, αν πρόκειται το άλμπουμ να ξεχαστεί σε 1 2 χρόνια, που πολύ πιθανό να γίνει.

Όσο για τη προώθηση, στάνταρ έχει βοηθήσει το δίσκο απίστευτα πολύ, και δυστυχώς τη σήμερον ημέρα είναι το Α και το Ω αν θες να κάνεις πωλήσεις.

Γενικά: Πολύ ευχάριστο άλμπουμ αλλά μάλλον μέχρι εκεί. Σίγουρα έχει και τα στοιχεία τους αλλά τους πολλούς νεομοντερνισμούς τους κόψανε. Απλά είμαι σίγουρος πως αν δεν ήταν αυτοί και ήταν μια άλλη μπάντα, θα είχαν περισσότερα ελαφρυντικά.

ΥΓ: Flynn, έχεις δίκαιο σε όσα λες, έχεις και χιούμορ, λατρεύω τους Machine Head, αλλά και αυτοί είχανε περάσει μια περίοδο που τα άκουγαν, βλέπε K. King από Slayer. Και εσύ είχες χάσει τη μπάλα και οι πειραματισμοί σου δεν ήταν και τόσο αποδεκτοί, βλέπε supercharger.

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ προσπάθησα να ακούσω το δίσκο χωρίς την εμπάθεια του ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ριφ μέσα σε αυτόν είναι αντιγραφή, και ακόμα βγάζω αίμα απο τα αυτιά

http://www.rocking.gr/news/H-apantisi-tou-M-Shadows-Avenged-Sevenfold-stin-kritiki-tou-Robb-Flynn/17480/

:lol:

:lol: Εντάξει είναι είδωλα οι τύποι!

νταξει πλεον δεν ειναι καν αστειο. οι τυπο θελουν δημευση περιουσιας και ψυχιατρικη βοηθεια

Και οι fans τους το ίδιο. Είναι περίεργο και ανησυχητικό να είσαι fan των A7X…

Εγώ είμαι φαν, είναι από το πακετάκι με τις μπάντες που πρωτοάκουσα στο NFS: Most Wanted και με άρεσαν, να κλείσω ραντεβού για ψυχίατρο;

Λοιπον το ακουσα το καινουργιο 2-3 φορες (καπως καθυστερημενα)

Νταξει 2-3 τραγουδια θυμιζουν αλλες μπαντες, αλλα εδω το εχετε χεσει λιγο το θεμα. Ας μου κανετε μια λιστα με ολες τις αντιγραφες αναλυτικα που εχει ο δισκος για να δω και γω γιατι ειναι ολο το αλμπουμ μια κλεψια. Επηρρεασμενο ναι, κλεμμενο ουτε καν. Δηλαδη αν δεν υπηρχε ολο η ιστορια με τον flynn, που ενας θεος ξερει που κολλαει, μαλλον η επιτυχια πειραζει αν και καλο τους εκανε στην τελικη, δε νομιζω να ειχε γινει τοσο θεμα.

Τωρα γενικα δε μαρεσε οσο μαρεσαν τα προηγουμενα, τους a7x τους θελω πιο μελωδικους, πιο waking the fallen, city of evil. Αυτο εδω, ετσι και ετσι…μονο το coming home το θεωρω κομματαρα και το st james που ειναι bonus track, τα αλλα τα ακουω ευχαριστα μεν, αλλα σε ενα χρονο απο τωρα δε θα τα θυμαμαι.

Τωρα για το αν θελουν ψυχιατρο οσοι τους αρεσουν οι a7x, νταξει δεν εχει νοημα να πεις τιποτα.

Γιατι τοσο hate δεν καταλαβαινω, λες και τρωνε απο την πιτα αλλων συγκροτηματων που γουσταρετε. Ειναι της μοδας μαλλον.
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ποσταρετε στο θρεντ μιας μπαντας που δε γουσταρετε, αλλα οκ, οπως τη βρισκει ο καθενας.

Ο λόγος που πολλοί τους κατηγορούν για ωμή αντιγραφή είναι γιατί αυτά τα δυο τρία τραγούδια που λες όντως μοιάζουν σαν αντιγραφή άλλων, τόσο όμοια φαίνονται!
Μέχρι και καμπάνα που παραπέμπει με τον τρόπο που χτυπάει κατευθείαν στους Sabs έχουν στην αρχή! Αν απλά επηρεάστηκαν από άλλους όπως λένε τότε το λάθος είναι ότι το δείχνουν με εξώφθαλμο τρόπο!
Και εμένα μου άρεσε το άλμπουμ, πολύ ευχάριστα πιασάρικα τραγούδια που άνετα ακούς συνέχεια αλλά δεν είναι ένα άλμπουμ που ακόμα και οι φανατικοί οπαδοί της μπάντας θα θυμούνται στο μέλλον. Είναι ένα άκρως εμπορικό άλμπουμ με την αρνητική έννοια του όρου όμως.
Γενικά πάντως πολλές συμπτώσεις, το εν λόγω άλμπουμ που μοιάζει αντιγραφή άλλων, το σήμα της μπάντας που μοιάζει πολύ με των Overkill και τώρα όπως είδα υπάρχει και καλά θέμα με το οικόσημο που χρησιμοποιούν στις συναυλίες τους που μοιάζει με το σήμα των Machine Head (ίσως και επίτηδες αυτό)!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

είναι πλέον πολύ μεγάλη μπάντα και μπράβο τους που θα είναι headliners σε λιγες μερες στο Download.