Black Metal Albums

[B]ILL OMEN “Remnant Spheres of Spiritual Equilibrium” [2013][/B]

‘Remnant Spheres of Spiritual Equilibrium’ EP is a concept recording from 2012, Dealing with the process of complete and utter spiritual ruin. Unearthed by 37 minutes of Occult, Black Metal Esoterica. Cassette in red bag + Logo pin and released by Abyssic Commune, Front cover artwork by Haasiophis (ANTEDILUVIAN/REVENGE).

https://soundcloud.com/abyssic-commune/ill-omen-subterranean-litany

Δεν ξερω τι θα με πειτε σεις, αλλα ακουγοντας τη χθεσινη μου παραλαβη με τους δισκους των Suicide Nation τεινω να πιστεψω πως υπηρξαν απο τους μεγαλυτερους καινοτομους στο χωρο του μπλακμεταλς. Προσπαθω να σκεφτω ποιος εχει παιξει ετσι και η απαντηση που μου ερχεται ειναι κανεις, 15 χρονια μετα εξακολουθουν να ειναι πρωτοποροι, ισως γιατι ηταν τοσο μπροστα απο την εποχη τους που κανεις δεν τους αντεγραψε. Παιξαν μεταλκορ και μπλακμεταλ σε εποχη που και τα δυο ιδιωματα ηταν πολυ στα κατω τους, καποια υβριδια εχουν παρουσιαστει σε φασεις αλλα οχι σε τοσο ομοιογενες βαθμο.

Και να μην ακουσω ηλιθιο σχολιο περι μεταλκορ, ακουστε τους πρωτα και μετα πειτε τη χαζομαρα σας αν θελετε.

το enshadowed πολύ δυνατό όντως …

επίσης με το Καβλίρ το εξώφυλλο , μόνο εγώ έχω παρανοήσει από το γέλιο ?

parthenon, the space leviathan!

Το αυτό…ωραίες αλλαγές έχει μέσα.

Άκουσα ένα ακόμα νέο τους κομμάτι στο youtube απο το νέο δίσκο, επίσης πολύ ωραίο. :wink: Να το τσεκάρετε

Επιτελους εμφανιστηκε το Enshadowed, αντε να δουμε τι λεει…

Καλο ειναι το Enshadowed, αλλα τα mid tempo μερη δε μ αρεσουν τοσο. Ακουγεται λιγο αδειο απο πισω σε καποιες φασεις. Ευχαριστη εκπληξη παντως, δεν περιμενα κατι τοσο καλο με τιποτα.

[U]Wormlust - The Feral Wisdom[/U]

Η Ισλανδία που πρόσφατα μας έδωσε τους Svartidaudi, ξερνάει τώρα το ντεμπούτο των Wormlust που τα τελευταία χρόνια έχουν δώσει θαυμάσια δείγματα με τα demos τους. Πρόκειται για ατμοσφαιρικό και χαοτικό black metal, που ώρες ώρες μου θυμίζει την ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν οι Abruptum αν και δεν υπάρχει σχέση με την άποψη που παρουσιάζουν οι Wormlust. Επίσης έχει την πλάκα του να ακούς χαώδες black metal κομμάτι που στον τίτλο του έχει τη λέξη σεξ (Sex augu, tólf stjörnur), έστω και αν στα ισλανδικά sex είναι το έξι. Υποτίθεται πως κυκλοφορεί μέσα Απρίλη, αλλά το internet καταφέρνει το ταξίδι στο χρόνο και ακούγεται ολόκληρο εδώ.
Επίσης οι Black Crucifixion θα κυκλοφορήσουν το νέο τους δίσκο (Coronation of King Darkness) σε περίπου ενάμιση μήνα και όσοι από εμάς τους θυμόμαστε μπορούμε να είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι.

To Wormlust δεν το χω ακουσει ακομα, αλλα το προηγουμενο Black Crucifiction ηταν καλο και νομιζω πως περασε πολυ στο ντουκου. Πιο πολυ EP το λες βεβαια, αλλα τα νεα κομματια ηταν αξιοπρεπεστατα, μαλλον τους εφαγε που προσθεσαν πολυ λαιβ υλικο.

To Hope of Retaliation ήταν όπως ακριβώς το λες. EP με 4 νέα κομμάτια στο οποίο προστέθηκε και live υλικό. Φυσιολογικά έχανε στην αίσθηση του δεσίματος και της ροής που πρέπει να έχει ένα LP. Αυτή τη φορά έχουμε κάτι σαφώς ολοκληρωμένο και ως τέτοιο θα αξιολογηθεί.

[I][B]SADHAKA[/B][/I]

Κάτι μεταξύ black metal, deafheaven και circle takes the square. Τσεκάρετε όπωσδηποτε:)

Εντάξει, αλλά τσέκαρε κι εσύ VUYVR να χέσεις τα βρακιά σου! :wink:

αυτούς δε τους κυκλοφόρησε το spambot του site μας ονόματι throatruiner?

chrisp για τους sadhaka παίζει ενδεχόμενο για λαιβ στα μέρη. Λεπτομέρειες εν καιρό

Ναι, μαζί την BBM του Αγόρου, μιλάμε για ηχητικό παροξυσμό.

Θα τσεκάρω Neil SADHAKA και θα επανέλθω… :slight_smile:

θα τσεκάρω λοιπόν!

προσωπικά με sadhaka έχω τρελαθεί, βγάζουν μια γαμημένη αποκαλυπτίλα

αυτοί οι sadhaka έχουν καμιά σχέση με τις vradiazei που είχαν έρθει και ελλάδα πριν κάτι χρόνια???αν ναι, τότε μου είπαν για αυτούς ότι είναι πολύ καλοί αλλά δεν μπορούσα με τπτ να θυμιθώ το όνομα τους χαχ.τσεκάρω και γω!

ναι ναι!!

Πολυ δυνατοι οι Sadhaka.
Εχουμε κανενα παραπανω info γι’ αυτους?
Με ενα προχειρο ψαξιμο δεν βρηκα κατι.
Ο ηχος τους ειναι πολυ κοντα σε WITTR και γουσταρα καργα :thumbup:

Ωραιοι ακουγονται αυτοι, αλλα τι Deafheaven και CTTS, μλκ Ντινο εχεις αρχισει να κουφαινεσαι. Κλασσικο κασκαδιαν φαση, αντε λιγο η φωνη να διαφοροποιειται με καποια πιο καθαρα φωνητικα. Αν σου αρεσει αυτος ο ηχος υπαρχουν καμια 150χιλιαδες μπαντες να γουσταρεις, ξεκινας με Weakling που ειναι η αρχη ολων.