Black Metal Albums

Οι Darkthrone ειναι γνησιο παραδειγμα μπαντας που παιζει για την καβλα! Και ο,τι κανουν το κανουν πολυ καλα μπορω να πω. All hail Darkthrone!

Πιστευω οτι βγαζουν δισκους για να κανουν το κεφι τους.Το μισος και η παγωμενη ατμοσφαιρα
εχει χαθει,αλλα μην τα θελουμε και ολα απο τους DarkThrone.Μας αρκει που μας τροφοδοτουν
με νεους δισκους.Οι οποιοι δεν ειναι και για πεταμα.

τους death trip (project του aldrahn) τους εχετε ακουσει?αν ναι μπορειτε να μου πειτε γιατι αυτη η μπαντα δεν χει βρει ακομα εταιρια να κυκλοφορησει το απιστευτο υλικο της???ειναι να απορει κανεις με το τι σκατα κουβαλανε στο κεφαλι τους οι δισκογραφικες!!

Deathspell Omega - Fas-Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum I[/I]

http://www.rocking.gr/review1473.php

δε ξερω για σας, εγω επαθα χοντρη πλακα με το δισκο.

+100000000000:bow2: :bow2:

Επιεικώς απαράδεκτος δίσκος…it’s ok, γούστα είναι αυτά, αλλά τούτο είναι αίσχος

αν και δε μπορω να φανταστω γιατι καποιος να το πει απαραδεκτο, εχεις δικιο απο την αποψη οτι ο καθενας εχει τα γουστα του :slight_smile:

Ανγκμαρ πολυ ωραια κριτικη.Μπραβο σου.
Ο δισκος ειναι φοβερος btw.

thanks για τα σχολια όλων. με ενδιαφερει παντα μια δευτερη γνωμη.:smiley:

γιάννη πολύ καλό το ριβιού, αλήθεια ! μέχρι που λέω να ακούσω κ το album εγώ που είμαι πρώην βλακμέταλλος…

πλέον λίγα πράγματα.
με ιδιαίτερη έμφαση στο μοναδικό και αριστουργηματικό:

Ας μιλήσουμε λίγο για το Bergtatt…Δεν είναι μόνο ότι θεωρώ πως είναι ένα από τα καλύτερα bm albums ever,κορυφαίο,αξεπέραστο,αλλά κυρίως ότι είναι ένα από τα ελάχιστα album με τα οποία είμαι τόσο πολύ συναισθηματικά δεμένη,που δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω λογικά.Δεν ξέρω από που ν΄αρχίσω,αλλά δεν θα ψάξω και πολύ.Θα πω μόνο για εκείνο το σημείο που κυνηγάει τη Bergtatt ο ξωτικοβασιλιάς.Και ακούς το φόβο στα βήματά της.Τον νοιώθεις στην ανάσα της.Χαρακτηριστικό είναι ότι εδώ και χρόνια αναφέρομαι στο album σαν να είναι υπαρκτό πρόσωπο η Bergtatt.H ανάσά της είναι τόσο ζεστή,τόσο φοβισμένη που νοιώθω σαν να κυνηγάει εμένα.Τόσο ανθρώπινη,που σχεδόν τη νοιώθω στο πίσω μέρος του λαιμού μου,όταν περπατάω…Όλο αυτό με βάζει σ’ ένα συγκεκριμένο state of mind που μου μένει για ώρες.Εξαιτίας αυτού του album έχω φτάσει στο σημείο να θεωρώ τον Garm,μέλος της οικογένειας.Τον λέω θείο Garm.Γιατί, αν δεν τον έλεγα έτσι,θα τον έλεγα απλώς αυτό που είναι…Θ-Ε-Ο-Σ.

Και Melechesh - Sphynx

:bow2: :bow2: :bow2:

κατα την γνωμη μου ισως το καλυτερο bm album μαζι με το 666 international twn dhg

Έχουν αναφερθεί αρκετά αγαπημένα μου άλμπουμς. Ας πω και εγώ μία που δεν έχει αναφερθεί:

Ancient Rites - The Diabolic Serenades (1994)

[CENTER][/CENTER]

Γενικά αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου κυκλοφορίες στο είδος. Το σήμα κατατεθέν τους είναι τα heavy κιθαριστικά μέρη, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με τον “ξυστό”/fuzzy ήχο των περισσότερων black γκρουπς. Κάτι σαν μια πιο βαριά και black εκδοχή των Celtic Frost.

edit: Απαράδεκτος που ξέχασα να αναφέρω και τους:

Mortuary Drape - Into The Drape EP (1992)

[CENTER][/CENTER]

Μια κυκλοφορία που αποτελεί μία από τις πιο ξεχωριστές του είδους. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι ο ήχος των Mortuary Drape στο πρώτο τους EP είναι απο τους πλέον ιδιόμορφους και μοναδικούς.Αν και η μουσική τους περιγράφεται ως occult black metal, υπάρχουν στιγμές που νομίζεις ότι ακούς να σολάρει κάποιο 80΄ς heavy metal γκρουπ. Συγκεκριμένα, από την μία δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στο μπάσο και στις μυστικιστικές μελωδίες και από την άλλη δημιουργούν μια ατμόσφαιρα η οποία δένει απόλυτα με κάποια groovy σημεία που υπάρχουν διάσπαρτα εδώ και εκεί. Ειδική αναφορά στο κομμάτι Mother… στην αρχή ακούγεται μία μελωδία στο μπάσο η οποία θυμίζει κάτι από την μουσική των wind - up toys… και μετά μπαίνουν κάποια ψιθυριστά φωνητικά… Στα συν του δίσκου τα εξαίσια brutal φωνητικά και η καθαρή παραγωγή. Γιατί να μην είναι κανονικός δίσκος ρε γμτ???

Εδω εχουμε να κανουμε με μια υποτιμημενη μπαντα απο την Νορβηγια.
Υποτιμημενη σιγουρα γιατι δεν ειναι δυνατο αυτη η μπαντα να εχει
κυκλοφορησει τουλαχιστον 5 φοβερους δισκους και να μην θεωρειται
κορυφαια στο χωρο.Enslaved λοιπον και προτεινω σε ολους
να ακουσουν τα 2 πρωτα τους αλμπουμς.Black metal με εντονα τα
παγανιστικα στοιχεια και μια απιστευτη παγωμενη ατμοσφαιρα.
Πραγματικα επικο-βικινγκ μπλακ μεταλ.

Vikingligr Veldi (1994)

Frost (1994)

THRONE OF AHAZ-ON TWILIGHT ENTHRONED

Βlack metal κομψοτέχνημα από τους Σουηδούς εν έτει 1997…Aτμοσφαιρικό σε στιγμές,heavy σαν την κόλαση σε άλλες πραγματικά ένας δίσκος διαμάντι που όμως τον εκτίμησαν πραγματικά λίγοι…Στα συν επίσης η θεική και κατάμαυρη διασκευή (ήταν που ήταν μαυρο το κομμάτι,το αποτελείωσαν αυτοί…) του Black Sabbath…

SETHERIAL-NORD

Εκπληκτικό ντεμπούτο από τους Σουηδούς με μονολιθικό και πρωτόγονο Black Metal the old way…Οι λίγες μελωδικές στιγμές απλά υπάρχουν για να δίνουν ανάσες από το ολοκαύτωμα του δίσκου…

καλά και ιστορικά τα πρώτα Enslaved…αλλά εγώ προτιμώ την τελευταία περίοδο τους, δλδ, απο Monumension και μετά, πιστεύω απο εκεί και μετά απογειώθηκαν…για μενα η κορυφαία μπάντα της Νορβηγίας σήμερα (λιγο πιο κάτω απο τους Ουλβερ)

Δεν πειραζει.Εμενα μαρεσουν ολα οσα εχω ακουσει απο Enslaved.Παλια και νεα.
Το καινουργιο Arkhon Infaustus ειναι πολυ 8O η μου φαινεται ?Ψηθηκα να αγορασω
την limited edition.1500 κομματια μονο.
@Davidian Με μια πρωτη ακροαση τα cd που προτεινες ειναι φοβερα.Ειδικα τους Throne Of Ahaz
δεν τους ηξερα καθολου.

Υ.Γ.Ζητουνται τα στοιχεια 17χρονης κοπελας που αγορασε την μοναδικη κοπια του Om των Negura
Bunget στην Πατρα.Επισης ζητειται βοηθεια στο να απαχθει και να κρατηθει φυλακισμενη μεχρι να
φτασει σε ηλικια γαμου.

μονο μην το πει κανεις στην κοπελα μου γιατι θα με χωρισει :lol: :lol: :lol: